انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

بررسی هزینه تحصیل در آلمان

کشور آلمان که با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان شناخته می‌شود، در شمال اروپای مرکزی واقع شده است و بیش از 83 میلیون نفر جمعیت دارد. موضوع این مقاله بررسی هزینه تحصیل در آلمان می‌باشد، چرا که تحصیل در آلمان یکی از پرطرفدارترین موضوعات دانشجویان حال حاضر در سراسر دنیا می‌باشد. در این مقاله  قصد داریم به بررسی هزینه تحصیل در آلمان بپردازیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور آلمان، گردآورى شده است.

هزینه تحصیل در آلمان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • تحصیل در کشور آلمان
 • مزایای تحصیل در آلمان
 • شرایط تحصیل رایگان در آلمان
 • بهترین دانشگاه‌های آلمان
 • هزینه زندگی در آلمان
 • هزینه تحصیل در آلمان
 • پیدا کردن کار بعد از تحصیل در آلمان

تحصیل در کشور آلمان

آلمان دارای یک سیستم آموزشی باکیفیت است و دانشجویان بین‌المللی در صورت داشتن شرایطی خاص، می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنند. در آلمان صدها دانشگاه وجود دارد که برنامه‌های رایگان یا دوره‌هایی با شهریه بسیار کم برای دانشجوهای بین‌المللی ارائه می‌دهند. فرقی ندارد رشته تحصیلی مورد نظر شما چیست، دانشگاه‌های آلمان از رشته‌های مهندسی گرفته تا پزشکی، معماری یا بازرگانی را ارائه می‌دهند. کم بودن هزینه تحصیل در آلمان ، آموزش با کیفیت و تجربه فرهنگی منحصربه‌فردی که دانشجوها با زندگی در آلمان به دست می‌آورند، از جمله دلایلی هستند که جوانان را از سراسر جهان به آلمان می‌کشانند.

هزینه تحصیل در آلمان
مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان مزایای زیادی دارد که در زیر می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 • هزینه تحصیل در آلمان رایگان است؛ هزینه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان رایگان است و بقیه دانشگاه‌ها هم شهریه بسیار کمی دریافت می‌کنند.
 • استانداردهای سیستم آموزشی آلمان در سطح جهانی است.
 • صدها دوره آکادمیک وجود دارد که متقاضیان می‌توانند از میان آن‌ها انتخاب کنند.
 • دانشجوها می‌توانند از مزایای زندگی در آلمان؛ مانند خدمات رفاهی مناسب، چشم‌اندازهای زیبا و تاریخ عمیق این کشور بهره‌مند شوند.
 • تنوع فرهنگی در کشور آلمان بسیار بالا است و دانشجوهایی از سراسر جهان در دانشگاه‌های این کشور در حال تحصیل هستند.
 • فرصتی فوق‌العاده برای یادگیری بیشتر زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد.
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان فرصت‌های زیادی برای کار کردن در این کشور خواهند داشت.
 • در کشور آلمان رشته‌های تحصیلی به دو زبان ارائه می‌شوند؛ به زبان انگلیسی یا به زبان آلمانی. ذکر این نکته الزامی است که برخی از رشته‌ها نیاز به یادگیری هر دو زبان را دارند. در هر صورت اگر به زبان آلمانی باید تحصیل کنید، ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی است؛ اگر به زبان انگلیسی قصد ادامه تحصیل دارید، ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس، تافل و… الزامی است. در برخی از دوره‌ها بسته به مقطع تحصیلی موردنظر امکان گذراندن دوره زبان در کشور آلمان هم وجود دارد؛ در این حالت می‌بایست دانشجو حداقل‌های زبان را ارائه دهد.
شرایط تحصیل رایگان در آلمان

همه دانشجوهای بین‌المللی می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان به تحصیل بپردازند. دانشجوهای کشورهای غیراتحادیه اروپا باید قبل از ورود به آلمان، اجازه اقامت دریافت کنند و تحصیلات خود را در این کشور به پایان برسانند. تقریبا 300 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد که در کل بیش از 1000 برنامه تحصیلی ارائه می‌دهند؛ بنابراین گزینه‌های زیادی برای تحصیل رایگان در آلمان پیش روی دانشجوها وجود دارد. با وجود اینکه دانشگاه‌های دولتی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند؛ ولی هزینه تحصیل در آلمان محدود به شهریه نمی‌شود و اغلب دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای به نام «هزینه ترم» دریافت می‌کنند که بین 300 الی 800 یورو دلار است.

اگر قصد تحصیل رایگان در آلمان را دارید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • دانشگاهی که انتخاب می‌کنید باید دولتی باشد.
 • تقریبا همه دوره‌های رایگان به زبان آلمانی ارائه می‌شوند؛ بنابراین باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. (تعداد محدودی از رشته‌ها به زبان انگلیسی و به صورت رایگان هم ارائه می‌گردد.)
 • باید رزومه تحصیلی خوبی ارائه دهید؛ دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی قبلی خود شایستگی بیشتری داشته‌اند، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی آلمان دارند.
هزینه تحصیل در آلمان
بهترین دانشگاه‌های آلمان

در آلمان دانشگاه‌های خوب زیادی وجود دارد؛ 46 دانشگاه این کشور بین دانشگاه‌های برتر جهان جای گرفته‌اند و 12 دانشگاه‌ آن در میان 200 دانشگاه برتر جهان هستند. در جدول زیر می‌توانید با دانشگاه‌های دولتی برتر آلمان و ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

نام دانشگاهرتبه‌بندی جهانیتعداد دانشجویان بین‌المللی
دانشگاه فنی مونیخ506663
دانشگاه هایدلبرگ634048
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ645958
دانشگاه آزاد برلین1276659
دانشگاه هومبولت برلین1285239
مؤسسه فناوری کارلسروهه1365030
دانشگاه فنی برلین1596464
دانشگاه فنی آخن16512477
دانشگاه فرایبورگ1723883
دانشگاه توبینگن1772872
دانشگاه فنی درسدن1945167
هزینه زندگی در آلمان

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم؛ هزینه تحصیل در آلمان فقط محدود به هزینه شهریه نمی‌شود. هزینه زندگی در آلمان تقریبا 70 درصد بیشتر از ایران است؛ در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینه زندگی در آلمان را مشاهده کنید.

هزینه خرید یک بطری 300 میلی‌لیتری آب2.13 یورو
هزینه خرید 500 گرم نان تازه1.45 یورو
هزینه خرید 1 کیلوگرم برنج1.94 یورو
هزینه رفت و آمد در ماه50  یورو
هزینه آب و برق و…231.55 یورو
هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر738.5 یورو
هزینه خرید یک آپارتمان کوچک یک خوابه در مرکز شهراز حدود 300 هزار یورو به بالا
متوسط هزینه‌های زندگی بدون اجارهبین 200 تا 300 یورو

هزینه تحصیل در آلمان

اگر توانایی پرداخت هزینه تحصیل در آلمان را دارید؛ قصد دارید دوره‌ای به زبان انگلیسی بردارید، یا یکی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، باید شهریه بپردازید. میزان شهریه در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف آلمان به زبان آلمانی یا انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان بین 300 تا 800 یورو در سال می‌باشد و هزینه تحصیل در مقاطع مختلف آلمان در دانشگاه‌ها یا مدارس خصوصی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مقطع تحصیلیهزینه تحصیل به یورو
دوره‌های حرفه‌ای یا دیپلم20 تا 35 هزار یورو در سال
کارشناسی8 تا 15 هزار در سال
کارشناسی ارشد8  تا 15  هزار یورو در سال
دکتری10 تا 25 هزار یورو در سال

پیدا کردن کار بعد از تحصیل در آلمان

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است و همین هم باعث می‌شود مکان خوبی برای شروع کار فارغ‌التحصیلان باشد. نرخ بیکاری در آلمان در سال 2021 حدود 5.7 درصد بوده است. دانشجوهای بین‌المللی بعد از فارغ‌التحصیل شدن در دانشگاه‌های آلمان، می‌توانند مجوز اقامت خود را به اندازه 18 ماه دیگر تمدید کنند و در این مدت در آلمان به دنبال کار بگردند.

سؤالات متداول
 • آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟

بله، بسیاری از دانشگاه‌های دولتی آلمان برای دانشجوهای بین‌المللی دوره‌های تحصیلی رایگان ارائه می‌دهند.

 • آیا برای تحصیل در آلمان به مدرک زبان آلمانی نیاز دارم؟

بله، اگر قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی در کشور آلمان را دارید می‌بایست مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یا B2 را داشته باشید. (برخی از دانشگاه‌ها به طور محدود با مدرک A2 هم می‌پذیرند و در این حالت می‌بایست ادامه سطح زبان خود را طی یک دوره زبان آلمانی در کشور آلمان تکمیل نمایید. لازم به ذکر است عزیزانی که قصد ورود به آلمان با دوره زبان را دارند از شانس کمتری برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان برخوردار هستند.)

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان هم به مدرک معتبر زبان انگلیسی نظیر آیلتس یا تافل نیاز دارد.

 • متوسط هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در آلمان بدون احتساب مبلغ اجاره، ماهیانه حدود 200 الی 300 یورو است.

 • آیا بعد از فارغ‌التحصیلی امکان کار کردن در آلمان وجود دارد؟

بله فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان می‌توانند مجوز اقامت خود را برای 18 ماه دیگر تمدید کرده و در این مدت به دنبال کار بگردند.

سخن پایانی

دانشجوهای بین‌المللی به دلایل مختلفی؛ مانند رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان ، سیستم آموزشی باکیفیت این کشور، فرصت‌های شغلی زیادی که برای دانشجوها بعد از فارغ‌التحصیلی وجود دارد، تنوع فرهنگی بالای این کشور و دلایل متعدد دیگری، آلمان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به آلمان را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *