نحوه اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک

بلژیک یکی از کشورهای مطرح در سطح بین‌المللی است که در حوزه آموزش حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اکثر دانشجویان مشتاق به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد هستند. این نگرانی درباره ایرانیان به‌ویژه در سال‌های اخیر که با کاهش شدید ارزش پول مواجه هستیم، بیش‌ازپیش به چشم می‌خورد. هرچند شهریه‌های تحصیلی در بلژیک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بریتانیا، کانادا و ایالات‌متحده آمریکا بسیار مقرون‌به‌صرفه است، اما هنوز هم برخی دانشجویان مستعد توان پرداخت شهریه را ندارند. خوشبختانه دولت بلژیک در تلاش برای توسعه کشور و نیاز به نیروی جوان و تحصیل‌کرده به دانشجویان خارجی کمک‌هزینه‌های مختلفی ارائه می‌دهد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی بلژیک از بسیاری از دانشگاه‌های این کشور هم وجود دارد. اگر قصد تحصیل در بلژیک را دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید، شاید شانس دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در بلژیک را داشته باشید. کلیه اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور بلژیک، گردآوری‌شده است.

بورسیه تحصیلی بلژیک

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط مالی لازم جهت تحصیل در بلژیک
 • بورسیه تحصیلی KU Leuven
 • بورسیه‌های ARES
 • بورسیه تحصیلی Vrije Universiteit Brussel
 • بورسیه تحصیلی Master Mind
 • بورسیه VLIR-UOS
 • کمک‌هزینه مالی دانشگاه گنت
 • بورسیه مشترک اراسموس موندوس
 • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در بلژیک

شرایط مالی لازم جهت تحصیل در بلژیک

یکی از اساسی‌ترین شرایط تحصیل در بلژیک در کنار ارائه اصل مدارک تحصیلی، ریزنمرات، انگیزه نامه، توصیه‌نامه و مواردی مانند آن، اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی در بلژیک است. شهریه دانشگاه‌های بلژیک بسته به منطقه‌ای که در آن درس می‌خوانید، متفاوت خواهد بود اما رقم آن سالانه معادل حداقل 4000 یورو خواهد بود. پرداخت این رقم برای بسیاری از افراد آسان نیست. خوشبختانه بلژیک کمک‌هزینه‌های متعدد و متنوعی به دانشجویان مختلف ارائه می‌دهد.

در اغلب موارد بورسیه تحصیلی بلژیک به مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) اختصاص دارد. فرصت‌های بورسیه به‌طور جزئی یا کاملاً توسط دولت و دانشگاه‌ها و همچنین سازمان‌های مختلف تأمین می‌شود. این بورسیه‌ها عمدتاً مبتنی بر شایستگی دانشجو هستند، اگرچه برخی از آن‌ها به مختص دانشجویان بین‌المللی هستند که از کشورهای درحال‌توسعه برای ادامه تحصیل به بلژیک می‌روند. به‌طورکلی برای دریافت کمک مالی ابتدا باید بورسیه متناسب با شرایط خود را پیدا کنید، در مرحله بعد شرایط آن را رعایت کرده و درنهایت پس از ارسال درخواست خود، صبور باشید تا خبر خوش پذیرش بورسیه از سمت دانشگاه برای شما ایمیل شود! در ادامه مقاله به ترتیب به این مراحل اشاره می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی بلژیک

بورسیه تحصیلی KU Leuven

بورسیه Science@Leuven یک فرصت فوق‌العاده برای دانشجویان بین‌المللی باانگیزه و بااستعداد است که علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشکده علوم K.U.Leuven هستند. مبلغ این بورسیه بسته به شرایط دانشجو می‌تواند تا 10000 یورو برای 1 سال تحصیلی باشد. این بورسیه هزینه تحصیل و بیمه درمانی دانشجویان را به مدت 1 سال پوشش می‌دهد. نکته مثبت دیگر درباره این بورسیه تحصیلی بلژیک این است که ممکن است، بسته به شرایط دانشجو و تصمیم‌گیری دانشگاه مبلغی جهت پرداخت هزینه‌های زندگی دانشجو به او داده می‌شود.

بورسیه‌های ARES

این بورسیه برای دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه که متقاضی تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره‌های آموزشی در بلژیک هستند، مناسب است. این بورسیه مبلغی معادل 1150 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی و مبلغی حدود 700 یورو جهت کمک‌هزینه ورود به بلژیک، شهریه و هزینه بازگشت به کشور مبدأ را به دانشجویان پذیرفته‌شده ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی Vrije Universiteit Brussel

بورسیه‌های VUB برای کارشناسی ارشد اروپا در فوتونیک برای دانشجویان بین‌المللی آزاد است. Vrije Universiteit Brussel چندین بورس تحصیلی کامل به مبلغ 10000 یورو در سال اعطا می‌کند تا هزینه‌های زندگی مربوط به تحصیل در بروکسل را پوشش دهد. کالج وسالیوس هم که زیر نظر دانشگاه Vrije Universiteit است، به دانشجویان واجد شرایط در مقطع کارشناسی کمک‌هزینه ارائه می‌دهد. این بورسیه تحصیلی بلژیک تا 50 درصد شهریه را پوشش می‌دهد و درصورتی‌که دانشجو معدل بالای خود را در طول تحصیل خود حفظ کند تا 3 سال قابل تمدید است.

بورسیه تحصیلی Master Mind

دولت فلاندر یک برنامه بورسیه تحصیلی جدید با عنوان Master mind راه‌اندازی کرده است که هدف آن ترویج بین‌المللی شدن آموزش عالی فلاندری است. این بورسیه در 12 دانشگاه منطقه فرانسوی‌زبان بلژیک ازجمله دانشگاه فلاندری، مدرسه هنر یا دانشگاه آنتورپ اجرا می‌شود و تا 35 بورسیه تحصیلی به دانشجویان برجسته کارشناسی ارشد از همه کشورها اعطا می‌کند. به دانشجوی ورودی حداکثر بورسیه تحصیلی 7500 یورو در هرسال تحصیلی تعلق می‌گیرد. موسسه میزبان هم می‌تواند حداکثر 100 یورو در سال از دانشجو شهریه بخواهد. توصیه ما این است که حتماً شرایط این بورسیه تحصیلی بلژیک را بررسی و برای آن درخواست ارسال کنید.

بورسیه تحصیلی بلژیک
بورسیه VLIR-UOS

VLIR-UOS به دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه منتخب در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین کمک‌هزینه تحصیلی اعطا می‌کند تا دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی یا دوره‌های کارشناسی ارشد را در دانشگاه‌های بلژیک دنبال کنند. این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل، مسکن، هزینه‌های سفر به بلژیک، شهریه و لوازم آموزشی را پوشش می‌دهد.

کمک‌هزینه مالی دانشگاه گنت

دانشگاه گنت در وب‌سایت رسمی خود یک فهرست از نام کشورهای درحال‌توسعه که به دانشجویان آن بورسیه تعلق می‌گیرد، منتشر کرده است. بورسیه‌های این دانشگاه شامل پرداخت هزینه بیمه و همچنین مبلغ 1000 یورو در ماه است. دانشگاه گنت به دانشجویان دکتری درحال‌توسعه که مایل هستند نیمی از تحقیقات دکتری خود را در دانشگاه گنت و نیمی را در دانشگاهی در یک کشور درحال‌توسعه انجام دهند، بورسیه دکتری اعطا می‌کند. دانشگاه گنت یکی از 12 دانشگاهی است که برای تحصیل در آن می‌توانید از بورسیه تحصیلی Master Mind هم استفاده کنید. این بورسیه حداکثر 8000 یورو است که برای پوشش کل هزینه سالانه در این دانشگاه کافی است. اگر موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی بلژیک شوید، درواقع تحصیل رایگان در بلژیک را تجربه خواهید کرد. دانشگاه لیژ یکی دیگر از دانشگاه‌های بلژیک است که بورسیه تحصیلی برای تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

بورسیه مشترک اراسموس موندوس

مدرک کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس (EMJMD) یک برنامه مطالعاتی معتبر، یکپارچه و معتبر در سطح بین‌المللی است که صرف‌نظر از ملیت دانشجو و کشور مبدأ او، هزینه‌های شهریه، بیمه و سفر او به بلژیک را تأمین می‌کند. علاوه بر این، دانشجویان در تمام طول تحصیلات خود می‌توانند بسته به شرایط شخصی خود کمک‌هزینه ماهانه دریافت کنند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در بلژیک

پس از انتخاب یک یا چند مورد از بورسیه‌های تحصیلی بلژیک باید درخواست خود را جهت اخذ آن‌ها به دانشگاه‌ها یا نهادهایی که آن را ارائه می‌دهند، بفرستید. قبل از ارسال درخواست، با دقت کامل شرایط بورسیه را مطالعه کنید. معمولاً شرایط بورسیه‌های مختلف، متفاوت است اما به‌طورکلی متقاضیان باید شرایط زیر را رعایت کنند:

 • داشتن نمرات و معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی
 • داشتن مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس معتبر
 • تسلط کافی به زبان فرانسه یا انگلیسی و اثبات آن با ارائه مدرک زبان
 • اثبات نیاز داشتن به کمک مالی
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • در برخی موارد داشتن شرایط سنی خاص و یا ارائه رزومه کاری الزامی است.

پس‌ازاینکه از داشتن شرایط بورسیه تحصیلی بلژیک اطمینان حاصل کردید باید درخواست خود را از طریق ایمیل، پلتفرم آنلاین یا وب‌سایت ارائه‌دهنده بورسیه همراه با تمامی مدارک موردنیاز را که در توضیحات بورسیه ذکرشده است، ارسال کنید. اگر درخواست اولیه شما پذیرفته شود باید در آزمون‌های ورودی علمی و مصاحبه شرکت کنید و از سایر متقاضیانی که به این مرحله رسیده‌اند، پیشی بگیرید.

توجه داشته باشید که زمان ارسال درخواست برای بورسیه‌های مختلف، متفاوت است و باید در زمان مشخص‌شده درخواست خود را بفرستید. جهت افزایش شانس خود باید تمام مدارک موردنیاز را کاملاً دقیق و با جزئیات آماده کنید. همچنین باید نمرات و توصیه‌نامه‌های خوبی داشته باشید.

سؤالات متداول
 • شهریه دانشگاه در بلژیک چقدر است؟

در منطقه فلاندری که یک منطقه هلندی‌زبان است شهریه برای دانشجویان غیراروپایی، بسته به برنامه بین 940-6000 یورو و در منطقه والونیا که منطقه فرانسوی‌زبان بلژیک است، شهریه حدود 4175 یورو در سال است.

 • بورسیه‌های تحصیلی بلژیک چه مواردی را پوشش می‌دهند؟

مزایا و شرایط هر بورسیه متفاوت است اما در بهترین حالت بورسیه‌ها تمام هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه شما را شامل خواهند شد.

 • امکان ارسال درخواست برای چند بورسیه مختلف وجود دارد؟

این موضوع به شرایط بورسیه‌ای که برای آن درخواست می‌دهید، بستگی دارد؛ چراکه برخی ارائه‌دهنده‌ها شرط می‌کنند که متقاضی برای دریافت بورسیه دیگری درخواست نداده یا بورسیه دیگری دریافت نکرده باشد.

 • مبلغ کمک‌هزینه‌های زندگی که دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهد، بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

بر اساس نمرات دانشجو، سابقه خانوادگی، میزان تحصیلات قبلی و تمکن مالی او.

 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی در چه رشته‌هایی وجود دارد؟

بورسیه‌ها در مقاطع مختلف و برای رشته‌های مختلف در دسترس هستند. کافی است وب‌سایت دانشگاه‌های مختلف را بررسی کنید. قطعاً بورسیه‌ای که مناسب شرایط شما باشد، پیدا خواهید کرد. همچنین می‌توانید برای راهنمایی دقیق‌تر با کارشناسان عالیان ویزا تماس بگیرید.

سخن پایانی

وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی می‌شود، نگرانی اغلب دانشجویان پرداخت هزینه‌های تحصیل است. خوشبختانه دولت بلژیک با هدف آموزش و سپس جذب نیروی متخصص و جوان، کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعددی ارائه می‌دهد. اگر متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی بلژیک هستید، در اغلب موارد کافی است معدل بالا و مدرک زبان معتبر با نمره حداقل 6 آیلتس داشته باشید. بااین‌حال، باید در رقابت بین دانشجویان مستعد در مصاحبه هم موفق شوید. به یاد داشته باشید، تحصیل در بلژیک مزایای متعددی دارد. مهم‌ترین مزیت این است که دولت بلژیک ویزای جستجوی کار به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی ارائه می‌دهد که در صورت پیدا کردن کار در طول مدت این ویزا به شما حق دریافت ویزای کاری بلژیک را می‌دهد. پس از دریافت ویزای کاری بلژیک شما می‌توانید در بلژیک بمانید و زندگی کنید. حتی پس از 5 سال اقامت دائم در این کشور واجد شرایط دریافت شهروندی بلژیک خواهید بود. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به بلژیک را به شما عزیزان ارائه می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *