لیست بهترین رشته های تحصیلی در اتریش

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اتریش را دارید، باید درباره بهترین رشته های تحصیلی در اتریش به خوبی تحقیق کنید. دلیل این امر نیز آن است که رشته تحصیلی شما، آینده شما را خواهد ساخت و در پیشرفت شما در اتریش، تاثیر بسزایی خواهد داشت. پس بهتر است رشته ای را برای ادامه تحصیل در اتریش انتخاب کنید که بازار کار خوبی دارد و بتواند شما را در آینده، به درآمد بالا و موقعیت اجتماعی عالی برساند. با توجه به اهمیت این موضوع، ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، بهترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش را به شما معرفی کنیم. 

پس از خواندن این مقاله، شما می توانید با اطمینان خاطر بیشتری برای مهاجرت تحصیلی به اتریش اقدام کنید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط گروه مهاجرتی عالیان ویزا و از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور اتریش برای شما مخاطب عزیز گردآوری شده است.

عناوین و موضوعات این مقاله
پرطرفدارترین رشته های تحصیلی اتریش

بهترین رشته های تحصیلی در اتریش در سال 2025 کدامند؟

دانشگاه های اتریش که جزو بهترین دانشگاه های اروپا هستند و در رنکینگ جهانی هم رتبه های خوبی دارند، طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. اما آنچه اهمیت دارد این است که شما بتوانید متناسب با اهداف شغلی خود در آینده، بهترین انتخاب را داشته باشید و رشته ای عالی و پردرآمد را انتخاب کنید. حال اگر نمی دانید که بهترین رشته های تحصیلی در اتریش کدامند، ما به شما کمک می کنیم تا در این باره اطلاعات کافی به دست آورید.

برخی از بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت اتریش عبارت اند از:

• هنر

بهترین رشته های تحصیلی در اتریش

حتما می دانید که هر جا صحبت از تحصیل هنر به میان بیاید، کشور اتریش اولین گزینه است. بهترین و معروف ترین دانشگاه های هنر و موسیقی جهان، در اتریش قرار دارند. اگر قصد تحصیل هنر در اتریش را دارید، باید علاوه بر داشتن مهارت بالا در هنر موردنظر، به زبان آلمانی هم مسلط باشید. البته در برخی از دانشگاه های اتریش امکان تحصیل هنر به زبان انگلیسی هم وجود دارد. در ضمن، لازم است بدانید که اکثر دانشگاه های هنر و موسیقی اتریش از متقاضیان می خواهند که در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. طول دوره تحصیل هنر در اتریش، در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد، 2 سال است.

بیشتر بخوانیم :  تحصیل رشته هنر در اتریش

• پزشکی

رشته پزشکی، یکی از بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت اتریش است. به طور کلی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در هر کشوری از جهان مورد تقاضا هستند. خوشبختانه فارغ التحصیلان رشته های پزشکی می توانند سریعا مشغول به کار شوند و درآمد بسیار بالایی هم داشته باشند. اگر قصد تحصیل پزشکی در اتریش را دارید، لازم است به زبان آلمانی مسلط باشید. در ضمن، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اتریش هم الزامی است. 

شما پس از 6 سال تحصیل پزشکی در اتریش و گذراندن دوره های کارآموزی، مدرک پزشک عمومی (MD) دریافت می کنید و می توانید از مراکز درمانی خصوصی و دولتی اتریش، پیشنهاد کاری دریافت کنید. از طرفی دیگر، شما می توانید پس از دریافت مدرک پزشک عمومی، تخصص مورد علاقه خود را انتخاب نموده و در مقطع تخصص ادامه تحصیل دهید. دانشگاه گراتس، دانشگاه پزشکی اینسبورگ، دانشگاه پزشکی وین و دانشگاه یوهانس کپلر لینز، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در اتریش هستند.

• حقوق

یکی دیگر از بهترین رشته های تحصیلی در اتریش، رشته حقوق است. طول دوره تحصیل حقوق در اتریش، در مقطع کارشناسی، 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد، 2 سال است. زبان تحصیل در رشته حقوق نیز معمولا زبان آلمانی و انگلیسی می باشد. بهترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل در رشته حقوق عبارت اند از: دانشگاه وین، دانشگاه اقتصاد و تجارت وین و همچنین دانشگاه اروپای مرکزی در اتریش.

• اقتصاد

از آنجایی که نه تنها اتریش، بلکه اکثر کشورهای جهان به دنبال بهبود شرایط اقتصادی خود هستند و به اقتصاددان های ماهر و متخصص نیاز دارند، این رشته بازار کار بسیاری خوبی دارد. علاقه مندان به تحصیل در رشته اقتصاد می توانند در حوزه های اقتصاد کسب و کار، اقتصاد و تجارت بین الملل، سیاست و اقتصاد و همچنین مدیریت صادرات و واردات، در برخی از بهترین دانشگاه های اتریش ادامه تحصیل دهند. با توجه به آنکه زبان تحصیل در رشته اقتصاد در اتریش، زبان انگلیسی است، این رشته طرفداران بسیار دارد. دانشگاه اقتصاد و تجارت وین، بهترین دانشگاه اتریش برای تحصیل در رشته اقتصاد می باشد.

• روانشناسی

رشته روانشناسی هم که یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین رشته های دانشگاهی در سراسر جهان است، بازار کار بسیار خوبی در اتریش دارد. برخی از بهترین گرایش های رشته روانشناسی عبارت اند از: روانشناسی بالینی، روان درمانی و روانشناسی عمومی. فارغ التحصیلان رشته روانشناسی در اتریش می توانند در مشاغل مرتبط با روان درمانی، مشاوره و حتی آموزش، در مراکز درمانی خصوص و دولتی اتریش مشغول به کار شوند. دانشگاه وین و دانشگاه اروپای مرکزی در اتریش، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته روانشناسی هستند.

پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش

• مدیریت گردشگری

از آنجایی که اتریش یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در اروپا است، رشته گردشگری می تواند بازار کار بسیار خوب و درآمد عالی داشته باشد. از طرفی دیگر، با توجه به اینکه گردشگری، فاکتوری مهم در توسعه اقتصاد اتریش است، موقعیت های شغلی بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان گردشگری در اتریش وجود دارد و افراد تحصیلکرده در این حوزه سریعا جذب بازار کار می شوند. علاقه مندان به تحصیل در رشته گردشگری می توانند در حوزه های کارآفرینی، نوآوری و مدیریت گردشگری، از بهترین دانشگاه های اتریش پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

بهترین رشته های تحصیلی کشور اتریش در مقطع لیسانس

ما در قسمت قبل، به طور کلی برخی از بهترین رشته های تحصیلی در اتریش را معرفی کردیم. اما در این بخش می خواهیم بهترین رشته های تحصیلی برای اتریش در مقطع لیسانس را به شما معرفی کنیم. اگر می خواهید برای تحصیل در مقطع لیسانس وارد دانشگاه های اتریش شوید، بهتر است رشته ای را انتخاب کنید که بازار کار و درآمد عالی دارد و در مقاطع بالاتر هم برای ادامه تحصیل مناسب باشد.

برخی از بهترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش در مقطع لیسانس عبارت اند از:

 • رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی
 • رشته های مهندسی شامل معماری، عمران، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و IT، مهندسی مکانیک
 • رشته های اقتصاد، حقوق و تجارت بین الملل
 • رشته روانشناسی
 • رشته علوم ارتباطات
 • رشته های مدیریت شامل مدیریت گردشگری، مدیریت کسب و کار، مدیریت تجاری و غیره

نکته ای که لازم است درباره تحصیل کارشناسی در اتریش بدانید این است که عموما زبان تحصیل در این مقطع، زبان آلمانی می باشد و متقاضیان باید مدرک مهارت زبان ارائه کنند. البته این شرط، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش است. شما می توانید در دانشگاه های خصوصی اتریش به زبان انگلیسی هم تحصیل کنید. اما فراموش نکنید که تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی اتریش رایگان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش به زبان انگلیسی، می تواند بین 8000 الی 14000 یورو در سال باشد.

برترین رشته های تحصیلی در اتریش در مقطع فوق لیسانس

آن دسته از متقاضیانی که می خواهند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به اتریش مهاجرت کنند، گزینه های بیشتری برای انتخاب رشته دارند. دلیل آن نیز این است که رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش های بیشتری دارند و دانشجویان می توانند گرایش متفاوتی از رشته خود در مقطع لیسانس را انتخاب کنند. تمامی رشته هایی که در قسمت قبل به عنوان بهترین رشته های تحصیلی در اتریش در مقطع لیسانس معرفی شد، در مقطع فوق لیسانس هم جزو بهترین رشته های تحصیلی هستند.

به طور کلی، برترین رشته های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در اتریش عبارت اند از:

 • مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و IT، مهندسی محیط زیست، مهندسی پزشکی، مهندسی الکترونیک
 • مدیریت تجاری، مدیریت کسب و کار، مدیریت مالی، مدیریت بحران کره زمین، مدیریت مالی، مدیریت گردشگری، MBA
 • صنایع غذایی
 • اقتصاد، حسابداری و تمامی گرایش های مالی
 • حقوق
 • هتلداری

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس، باعث شده است تا دانشجویان بسیاری اتریش را برای ادامه تحصیل در این مقطع انتخاب کنند. آن دسته از دانشجویانی که لیسانس خود را از دانشگاه های اتریش دریافت کرده اند و اکنون می خواهند همان رشته را در مقطع فوق لیسانس ادامه دهند، شانس بسیار بالایی برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اتریش دارند. در ضمن، بورسیه های تحصیلی متنوعی نیز به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در اتریش ارائه می شود. این امر، محبوبیت تحصیل در اتریش را دوچندان کرده است.

بهتریش رشته ها برای تحصیل دکترا در اتریش

رشته ای که متقاضی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اتریش انتخاب می کند، باید مرتبط با رشته تحصیلی وی در مقطع کارشناسی ارشد باشد. پس از اتمام تحصیلات دکترا، یافتن شغل و ورود به بازار کار بسیار مهم می باشد، در نتیجه بهتر است در رشته ای ادامه تحصیل دهید که فرصت های شغلی مناسبی برای آن وجود دارد. پس توصیه می کنیم یکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش را در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب نموده و همان رشته را در مقطع دکترا ادامه دهید.

برخی از پردرآمدترین و بهترین رشته های تحصیلی در اتریش برای دانشجویان مقطع دکترا عبارت اند از:

 • رشته مهندسی و کلیه گرایش های آن شامل مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی پزشکی، مهندسی محبط زیست، مهندسی کامپیوتر و IT، مهندسی پزشکی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و غیره.
 • رشته مدیریت و کلیه گرایش های آن شامل مدیریت تجاری، مدیریت کسب و کار، مدیریت گردشگری، مدیریت مالی، MBA و غیره
 • رشته حقوق
 • رشته روانشناسی
 • رشته هنر و موسیقی
 • رشته های مرتبط با آموزش

متقاضیان تحصیل دکترا در اتریش باید ابتدا یک استاد راهنما در این کشور بیابند که مسئولیت تحقیقات و راهنمایی دانشجو در نوشتن پایان نامه را بر عهده بگیرد. پس لازم است متقاضی دارای رزومه، سوابق تحصیلی و سوابق پژوهشی عالی باشد. در ضمن، داشتن مدرک زبان آیلتس 7 به بالا هم برای اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای دانشجویی اتریش مورد نیاز است.

بهترین رشته های تحصیلی در اتریش

پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش

شما باید هنگام انتخاب رشته برای مهاجرت تحصیلی به اتریش، آینده شغلی خود و میزان درآمدی که کسب خواهید کرد را در نظر بگیرید. در نتیجه، لازم است با مشاغل مورد نیاز و همچنین مشاغل پردرآمد اتریش آشنا شوید و در این باره به خوبی تحقیق کنید. خوشبختانه پایین بودن نرخ بیکاری در اتریش باعث می شود تا فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور بتوانند به راحتی شغل مورد علاقه خود را بیابند و از این طریق اقامت اتریش را دریافت کنند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی اداره مهاجرت اتریش، لیست مشاغل مورد نیاز در این کشور را مطالعه کنید. ما نیز در جدول زیر، برخی از پرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش را برایتان آورده ایم.

رشتهمتوسط درآمد در اتریش 
گردشگری و توریسم32,603 یورو در سال
مهندسی کامپیوتر و نرم افزار50,246 یورو در سال
کلیه رشته های مهندسی59,793 یورو در سال
پزشکیبین 60,000 تا 1,30,000 یورو در سال
مدیریت تجاری و بازاریابی59,723 یورو در سال
مارکتینگ و تبلیغات78,984 یورو در سال
پرستاریبین 45,817 تا 80,000 یورو در سال
حقوق69,360 یورو در سال
فناوری اطلاعات و داده90,000 یورو در سال

شهریه تحصیل در پرطرفدارترین رشته های تحصیلی اتریش

به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش بسیار پایین است (حدودا 700 یورو در هر ترم). در برخی از رشته ها، تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش به زبان آلمانی، رایگان هم می باشد. از طرفی دیگر، بورسیه های تحصیلی متنوعی هم به دانشجویان بین المللی برتر و با استعداد در اتریش داده می شود. پس باید این مژده را به شما بدهیم که لازم نیست نگران هزینه های تحصیل در اتریش باشید.

حال اگر بخواهید در دانشگاه های خصوصی اتریش تحصیل کنید، باید هزینه ای بالا بپردازید. برخی از بهترین رشته های تحصیلی در اتریش، مانند رشته پزشکی، هزینه بسیار زیادی در دانشگاه های خصوصی دارند. ما در جدول زیر، متوسط شهریه دانشگاه های خصوصی اتریش را در برخی از رشته ها برایتان آورده ایم. جهت کسب اطلاعات دقیق تر، توصیه می کنیم به وب سایت دانشگاه انتخابی خود در اتریش مراجعه کنید.

رشته تحصیلیمتوسط شهریه در سال
پزشکیبین 10000 تا 13000 یورو
حقوق8000 یورو
اقتصادبین 2000 تا 4000 یورو
روانشناسیبین 5000 تا 7000 یورو
گردشگریبین 2000 تا 7000 یورو
داروسازیبین 3000 تا 7500 یورو

سؤالات متداول

 • شرایط لازم برای تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم چیست؟

اگر دیپلم خود را در ایران دریافت کرده اید، بهتر است 1 سال در کالج های اتریش تحصیل کنید و پس از قبولی در آزمون پایان دوره، وارد دانشگاه مورد علاقه خود شوید. در ضمن، داشتن مدرک زبان آلمانی هم لازم است.

 • آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در اتریش وجود دارد؟

بله. دانشجویان بین المللی می توانند تا سقف 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول شوند.

 • آیا با تحصیل در اتریش می توانیم ویزای همراه دریافت کنیم؟

بله. شما می توانید ویزای همراه اتریش را برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست کنید. البته لازم است تمکن مالی خود را اثبات نمایید.

 • بهترین رشته های تحصیلی در اتریش برای دارندگان دیپلم تجربی کدامند؟

رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، بیولوژی و دامپزشکی، جزو بهترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش برای دارندگان دیپلم تجربی هستند.

 • آیا اخذ پذیرش در بهترین رشته های تحصیلی در اتریش بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

معمولا خیر. شما باید متناسب با رشته و مقطع تحصیلی خود، مدرک زبان ارائه کنید. حتی اگر بتوانید بدون مدرک زبان، پذیرش تحصیلی دریافت نمایید، باز هم ریسک ریجکتی ویزا بسیار زیاد است.

 • آیا با تحصیل در اتریش می توانیم اقامت اتریش را دریافت کنیم؟

تحت شرایطی بله. اگر بتوانید پس از فارغ التحصیلی، یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در اتریش دریافت کنید، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می شود و اقامت اتریش را دریافت می کنید.

 • بهترین دانشگاه های اتریش کدامند؟

دانشگاه ملی وین، دانشگاه اینسبورگ، دانشگاه پلی تکنیک وین، دانشگاه گراتس، دانشگاه کلانگفورت و دانشگاه یوهانس کپلر لینز، بهترین دانشگاه های اتریش هستند که در رنکینگ جهانی هم دارای رتبه می باشند.

سخن پایانی

شما می توانید با انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در اتریش آینده ای درخشان به همراه درآمدی بالا داشته باشید. پس لازم است پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به اتریش، درباره رشته های برتر و البته پردرآمد اتریش به خوبی تحقیق کنید و رشته ای را انتخاب نمایید که در بازار کار اتریش موردنیاز است. ما در این مقاله، بهترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی اتریش را در مقاطع مختلف به شما معرفی کردیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد و به موفقیت شما برای مهاجرت به اتریش کمک کند.

از آنجایی که هدف ما در گروه مهاجرتی عالیان ویزا موفقیت و پیشرفت شما هم وطن عزیز در کشور مقصد است، در تلاش هستیم تا بهترین راهکارهای مهاجرتی را در اختیارتان قرار دهیم. کارشناسان و مشاوران ما در گروه عالیان ویزا ابتدا شرایط شما را به طور تخصصی و کاملا رایگان بررسی می کنند و سپس راهکاری مناسب، با درصد موفقیت بالا، به شما پیشنهاد می دهند. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با شماره های موسسه تماس بگیرید. در ضمن، شما می توانید فرم ارزیابی موجود در وب سایت را تکمیل کنید تا کارشناسان ما سریعا با شما تماس بگیرند.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *