فرصت ویژه برای تحصیل پزشکی در آلمان

کشور آلمان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای قاره ی اروپا به شمار می رود. این کشور دارای 16 ایالت میباشد و شاخص های زندگی در شهرهای آن بسیار بالاست. آلمان به لحاظ بالا بودن کیفیت زندگی، جزو 10 کشور برتر دنیا میباشد. صنعتی بودن این کشور از یک سو و پایین بودن نرخ بیکاری از سوی دیگر باعث شده تا آلمان هرساله با کمبود نیروی کار مواجه باشد و در صدد جذب نیروی کار ماهر و حرفه ای برآید. دارا بودن دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی، هزینه مناسب زندگی، شرایط تحصیل رایگان، اعتبار مدارک دانشگاهی و پیشرو بودن این کشور در حوزه بهداشت و درمان باعث شده است که هرساله مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان، به خصوص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی رو به افزایش باشد. 

تحصیل پزشکی در آلمان

اگر شما جزء علاقه مندان به تحصیل پزشکی در آلمان هستید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آلمان گردآوری شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

  • شرایط مهم تحصیل پزشکی در آلمان
  • نکات مربوط به زبان برای تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان
  • برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی
  • هزینه تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور آلمان
  • شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در آلمان و نرخ بیکاری در این کشور

شرایط مهم تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان به لحاظ بالا بودن کیفیت آموزش، شهرت جهانی دارد و اخذ پذیرش در این رشته ها بسیار رقابتی میباشد. به طور کلی، تحصیل در رشته های پزشکی آلمان به دو روش ممکن میباشد. در روش اول، افرادی که در رشته های پزشکی دانشگاه های ایران پذیرفته شده اند میتوانند با دریافت مدرک زبان B1 آلمانی و شرکت و قبولی در آزمون ورودی، وارد دانشگاه های پزشکی آلمان شوند. در روش دوم، افرادی که موفق نشده اند در دانشگاه های ایران در رشته ی پزشکی پذیرش بگیرند، میتوانند پس از گذراندن یک دوره پیش پزشکی در کشور آلمان و فراگیری دروس پایه و زبان آلمانی، برای ورود به دانشگاه های این کشور در صورت قبولی در آزمون ورودی اقدام کنند. در اینجا چند نکته مهم در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد که یکی ارائه آن به زبان آلمانی میباشد و دانشجویان بین المللی را ملزم میدارد برای شروع دوره و بهره مندی از تحصیل رایگان، به این زبان مسلط شوند.

تحصیل پزشکی در آلمان

 نکته دیگر، محدودیت سنی برای متقاضیان میباشد به صورتی که افراد زیر 21 سال که بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام کرده اند از شانس بالاتری برای تحصیل پزشکی در آلمان بهره مند هستند. از دیگر شروط مهم جهت اخذ پذیرش، داشتن معدل بالا و برابر با 20 میباشد. البته برخی دانشگاه ها با معدل بالای 18.5 هم پذیرش میدهند. متقاضیان میتوانند با شرکت در آزمون TestAs که یک تست سنجش ضریب هوشی برای دانشجویان پزشکی است، شانس خود را برای پذیرش بالا ببرند. در نتیجه به شما پیشنهاد می شود چنانچه قصد اقدام برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان را دارید، ابتدا اطلاعات کافی را در این خصوص کسب نموده و پس از دارا بودن کلیه ی شرایط، خود را برای ورود به این رشته آماده کنید.

نکات مربوط به زبان برای تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان

از آنجایی که تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان تنها از طریق زبان آلمانی امکان پذیر میباشد، متقاضیان میبایست به عالی ترین سطح این زبان مسلط باشند و مدرک C1 زبان آلمانی را دریافت کنند. آن دسته از دانشجویانی که مدرک آلمانی سطح پایه A1 را دارا میباشند میتوانند در دوره های زبان که در برخی کالج ها حتی با هزینه های پایین ارائه میشود شرکت کرده و پس از ارتقاء سطح زبان خود در آزمون های رسمی زبان آلمانی از جمله TestDaf و DSH شرکت نمایند. این دانشجویان میتوانند پس از اخذ مدرک زبان برای دوره فاندیشن و تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمایند.

برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی

پس از بررسی شرایط، انتخاب دانشگاه معتبر برای متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از دانشگاه های آلمان مدارکی با اعتبار جهانی به فارغ التحصیلان ارائه می نمایند. همچنین بسیاری از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده و فارغ التحصیلان رشته پزشکی در آلمان میتوانند پس از دریافت مدرک خود، در ایران مشغول به کار شوند. در ادامه به بررسی تعدادی از برترین دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی و جایگاه آن ها در رنکینگ QS میپردازیم.

تحصیل پزشکی در آلمان
نام دانشگاهرتبه جهانیQSآیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد؟
دانشگاه هایدلبرگ63بله
دانشگاه پزشکی آخن165
دانشگاه پزشکی هانوفر601بله
دانشگاه پزشکی هومبولت زو برلین128بله
دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ64بله
دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت137بله
دانشگاه لایپزیگ447
هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

آلمان کشوریست که به داشتن سیستم آموزشی رایگان معروف است به طوری که افراد متقاضی صرفا میبایست هزینه های مربوط به ثبت نام و پذیرش را پرداخت کنند. این هزینه ها در دانشگاه های دولتی آلمان چیزی در حدود 250 یورو در هر ترم میباشد. این در حالیست که همین هزینه در دانشگاه های خصوصی به رقمی نزدیک به 3000 یورو در هر ترم میرسد. نکته  قابل توجه در خصوص هزینه ی تحصیل پزشکی در آلمان این است که هزینه ها برای دانشجویان ایرانی که جزو دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه ی اروپا به شمار می آیند چیزی در حدود 1500 تا 3500 یورو میباشد. پس دانشجویان باید در کنار هزینه های مربوط به تحصیل به بررسی هزینه های زندگی در آلمان نیز بپردازند. متقاضیان میتوانند برای بررسی دقیق تر هزینه های زندگی در کشور آلمان به سایت www.numbeo.com مراجعه نمایند.

تحصیل پزشکی در آلمان
شرایط کار پس از فارغ التحصیلی پزشکی در آلمان و نرخ بیکاری

حرفه پزشکی و پرستاری در این کشور به دلیل سیستم پزشکی و خدمات درمانی بسیار قوی جزو فرصت های شغلی جذاب در آلمان می باشد. متوسط حقوق دانش آموختگان پزشکی در حال حاضر بالاتر از سایر رشته های تحصیلی و چیزی حدود 49000 یورو ناخالص در سال میباشد. تقاضای پزشک در بیمارستان های کشور آلمان رو به افزایش بوده و بیمارستان ها با کمبود پزشک رو به رو هستند. دانشجویان میبایست پس از اتمام تحصیل پزشکی در آلمان و گذراندن دوره های مربوطه، با مراجعه به مقامات بهداشتی یکی از 16 ایالت فدرال آلمان، نسبت به دریافت مجوز کامل پزشکی اقدام کنند. این مجوز کار میتواند به صورت موقت نیز صادر شود. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور که اخیرا به ۵.۱ درصد کاهش پیدا کرده است، فرصت های شغلی بیشماری برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در این کشور وجود دارد. فرصت های شغلی برای پزشکان بیشتر در شرق و جنوب کشور آلمان وجود دارد.

سؤالات متداول
  • آیا برای تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر از لحاظ قانونی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد اما در عمل متقاضیان زیر 21 سال شانس بالاتری دارند و برای افراد بالای 24سال، سفارت آلمان سخت گیری بیشتری اعمال میکند.

  • آیا همه رشته های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس میشود؟

بله. میتوان به طور قطع گفت که تحصیل پزشکی در آلمان تنها از طریق زبان آلمانی میسر است. البته در رشته های خاص استثنا هم وجود دارد و رشته  خاصی مثل پزشکی مولکولی به انگلیسی هم تدریس میشود.

  • مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

با توجه به تاثیر مدرک زبان و معدل در اخذ پذیرش، مدارک مورد نیاز هر فرد متفاوت است اما مدارک عمومی مورد نیاز عبارتند از: دیپلم تجربی به همراه ریز نمرات، تکمیل فرم ثبت نام، مدرک زبان آلمانی سطح B2 به بالا، رزومه تحصیلی، حداقل نمره 17 در دروس زیست شناسی و شیمی و فیزیک، نمره قبولی در آزمون سراسری کشور خود، اصل پاسپورت و کپی شناسنامه

  • آیا میتوان با دیپلم ریاضی یا علوم انسانی برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کرد؟

خیر. تحصیل در رشته ی تجربی و گذراندن دروسی مانند زیست شناسی الزامی میباشد.

  • میزان تمکن مالی برای تحصیل پزشکی در آلمان چه میزان است و آیا بلوکه میشود؟

تمکن مالی لازم چیزی در حدود 10623 یورو میباشد. بله این مقدار در حساب بانکی شما در آلمان بلوکه میشود و شما در هر ماه صرفاَ مجاز به برداشتی مبلغ مشخصی برای تامین هزینه های زندگی خود خواهید بود.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی در آلمان به دلیل رایگان بودن دانشگاه های دولتی همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری در جهان به خصوص ایران بوده است. بالا بودن فرصت اشتغال پس از تحصیل و نرخ پایین بیکاری از جمله دلایل تحصیل در آلمان میباشد. همچنین، شما میتوانید با رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان که فرصت ویژه ای برای صرفه جویی در هزینه های مهاجرتی میباشد، پس از دریافت مدرک خود در بهترین کشورهای جهان مشغول به کار شوید. در این نوشته، مهترین نکات تحصیل پزشکی در آلمان شرح داده شد. امیدواریم اطلاعات ما به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به آلمان به شما مخاطب عزیز کمک کرده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  آلمان را به شما عزیزان ارایه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *