فرصت ویژه برای تحصیل پزشکی در آلمان

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تنها کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، استرالیا و کانادا را برای تحصیل در رشته پزشکی مناسب می دانید، باید به شما بگوییم که کشور آلمان علاوه بر داشتن بهترین دانشگاه های پزشکی در اروپا، نه تنها به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که با پرداخت هزینه ای ناچیز و تقریبا به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل نمایند، بلکه هزینه های زندگی بسیار پایین تری نسبت به کشورهای نام برده شده دارد و تحصیل پزشکی در آلمان از بهترین مقاصد مهاجرتی برای علاقمندان رشته های پزشکی است. علاوه بر این، نرخ بیکاری پایین در آلمان و وجود فرصت های شغلی فراوان برای دانش آموختگان پزشکی در این کشور این امکان را به آنها خواهد داد تا اقامت دائم و در نهایت شهروندی آلمان را نیز دریافت کنند. حال با توجه به این مزایای شگفت انگیز، چنانچه به کشور آلمان به عنوان گزینه ای ایده آل برای تحصیل در رشته پزشکی می اندیشید، این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد داد. ما در ادامه مطلب، کلیه نکات مهم در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان را برای شما شرح می دهیم.

تحصیل پزشکی در آلمان

کارشناسان و مشاوران مجرب گروه عالیان ویزا با بررسی جدیدترین شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان و همچنین با بهره گیری از اطلاعات موجود در وبسایت های رسمی و معتبر آلمان، این مقاله را برای شما مخاطب گرامی گردآوری نموده اند.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در آلمان
 • مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل رایگان در رشته پزشکی
 • برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان
 • شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در آلمان

مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

بالا بودن کیفیت آموزش در دانشگاه های آلمان باعث شده است تا تحصیل در رشته پزشکی در این کشور، بسیار رقابتی باشد. مهم ترین شرط برای تحصیل در پزشکی در آلمان، اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر در این کشور است. در واقع، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پزشکی این کشور به دو روش امکان پذیر می باشد: در روش اول، افرادی که در رشته های پزشکی دانشگاه های ایران پذیرفته شده اند می توانند با دریافت مدرک زبان B2 آلمانی و همچنین شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان، وارد دانشگاه های پزشکی این کشور شوند. در روش دوم، افرادی که موفق به قبولی در رشته پزشکی در ایران نشده اند می توانند پس از گذراندن یک دوره پیش پزشکی در کشور آلمان و همچنین فراگیری دروس پایه و زبان آلمانی، در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی آلمان شرکت نموده و در صورت قبولی، در رشته پزشکی تحصیل نمایند.

تحصیل پزشکی در آلمان

در اینجا، ذکر دو نکته حائز اهمیت است: اول آنکه تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی ارائه می شود. در نتیجه تسلط به زبان آلمانی جهت ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان و همچنین بهره مندی از تحصیل رایگان در این کشور، الزامی است. نکته دوم مربوط به محدودیت سنی برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان می باشد. در واقع، افراد زیر ۲۱ سال که بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام کرده اند از شانس بالاتری جهت تحصیل پزشکی در این کشور بهره مند خواهند بود. و در نهایت، متقاضیان باید توجه داشته باشند که داشتن معدل بالا، جهت تحصیل در رشته پزشکی الزامی می باشد. البته برخی از دانشگاه های آلمان با معدل بالای ۱۸ هم پذیرش اعطا می کنند. متقاضیان می توانند با شرکت در آزمون TestAs که یک تست سنجش ضریب هوشی برای دانشجویان پزشکی است، شانس خود را برای اخذ پذیرش بالا ببرند. در نتیجه به شما پیشنهاد می شود چنانچه قصد اقدام برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان را دارید، ابتدا اطلاعات کافی را در این خصوص کسب نموده و پس از دارا بودن کلیه ی شرایط، خود را برای ورود به این رشته آماده کنید.

مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل رایگان در رشته پزشکی

از آنجایی که تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان تنها از طریق زبان آلمانی امکان پذیر می باشد، متقاضیان میبایست به عالی ترین سطح این زبان مسلط باشند و مدرک C1 زبان آلمانی را ارائه کنند. حال آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی در سطح پایه، یعنی A1 را دارا می باشند می توانند در دوره های زبان در آلمان که در برخی از کالج های این کشور حتی با هزینه های پایین ارائه می شود شرکت کرده و پس از ارتقاء سطح زبان خود، در آزمون های رسمی زبان آلمانی از جمله TestDaf و DSH شرکت نمایند. این دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک زبان آلمانی، برای شرکت در دوره کالج M-kurs و تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمایند.

برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی

پس از بررسی شرایط و اطمینان از واجد شرایط بودن خود، انتخاب یک دانشگاه معتبر، از مهم ترین نکات جهت تحصیل در کشور آلمان است. بسیاری از دانشگاه های آلمان دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و مدارکی با اعتبار جهانی به فارغ التحصیلان خود ارائه می نمایند. همچنین بسیاری از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده و فارغ التحصیلان رشته پزشکی در آلمان می توانند پس از دریافت مدرک خود، در ایران مشغول به کار شوند. ما در ادامه مطلب به بررسی تعدادی از برترین دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی و رتبه آن ها در رنکینگ QS در سال 2023 می پردازیم.

تحصیل پزشکی در آلمان
نام دانشگاهرتبه جهانیQSآیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد؟
دانشگاه هایدلبرگ63بله
دانشگاه پزشکی آخن165
دانشگاه پزشکی هانوفر601بله
دانشگاه پزشکی هومبولت زو برلین128بله
دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ64بله
دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت137بله
دانشگاه لایپزیگ447

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا دانشجویان بین المللی کشور آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نمایند، رایگان بودن دانشگاه های دولتی در این کشور است. در واقع، رایگان بودن سیستم آموزشی آلمان، شهرت جهانی دارد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان ملزم به پرداخت شهریه نبوده و تنها مبلغی بابت هزینه های ثبت نام و پذیرش پرداخت می کنند. این هزینه ها در دانشگاه های دولتی آلمان چیزی در حدود 250 یورو (300 دلار) در هر ترم می باشد. این در حالیست که همین هزینه در دانشگاه های خصوصی آلمان به رقمی نزدیک به 3000 یورو (3600 دلار) در هر ترم می رسد. 

تحصیل پزشکی در آلمان

حال نکته قابل توجه در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان ایرانی آن است که به دلیل آنکه دانشجویان ایرانی جزو دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه ی اروپا به شمار می آیند، باید هزینه ای در حدود 1500 تا 3500 یورو پرداخت کنند. به علاوه، لازم به ذکر است که سیستم رایگان بودن دانشگاه های آلمان، در ایالت Baden-Württemberg اعمال نمی شود و دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های این ایالت، باید شهریه کامل پرداخت کنند.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشور آلمان باید علاوه بر در نظر داشتن هزینه های گفته شده، هزینه های زندگی در این کشور را نیز بررسی نموده و اطمینان حاصل کنند که از پس تامین مخارج خود در آلمان بر می آیند. بر اساس جدیدترین آپدیت هزینه ها در آلمان، یک فرد مجرد برای زندگی در این کشور، ماهیانه به 942.3 یورو (معادل با 1,006.3 دلار) بدون احتساب اجاره خانه نیاز خواهد داشت. متقاضیان می توانند جهت بررسی دقیق تر و اطمینان از کلیه هزینه های زندگی در کشور آلمان، به وبسایت numbeo.com مراجعه نمایند.

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در آلمان

حرفه پزشکی و پرستاری در آلمان، به دلیل سیستم پزشکی و خدمات درمانی بسیار قوی این کشور، جزو فرصت های شغلی جذاب و مطمئن در نظر گرفته می شود. تقاضای پزشک در بیمارستان های کشور آلمان رو به افزایش بوده و بیمارستان ها با کمبود پزشک رو به رو هستند. در حال حاضر، متوسط حقوق دانش آموختگان پزشکی در آلمان، بالاتر از سایر رشته های تحصیلی و چیزی حدود 49000 یورو ناخالص در سال است. دانشجویان میبایست پس از اتمام تحصیل پزشکی در آلمان و گذراندن دوره های مربوطه، با مراجعه به مقامات بهداشتی یکی از 16 ایالت فدرال آلمان، نسبت به دریافت مجوز کامل پزشکی اقدام کنند. این مجوز کار می تواند به صورت موقت نیز صادر شود. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور که اخیرا حدود ۵.۵% گزارش شده است، فرصت های شغلی بیشماری برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در آلمان وجود دارد. لازم است بدانید که فرصت های شغلی برای پزشکان در آلمان، بیشتر در شرق و جنوب این کشور وجود دارد.

سؤالات متداول
 • آیا افراد بالای 21 سال نمی توانند برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنند؟

باید بگوییم که به لحاظ قانونی، هیچ محدودیت سنی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی تعیین نشده است اما سفارت آلمان برای متقاضیان بالای 21 سال سخت گیری های بسیاری دارد و متقاضیان زیر 21 سال شانس بسیار بالاتری برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان خواهند داشت.

 • آیا همه رشته های پزشکی در آلمان فقط به زبان آلمانی تدریس می شوند؟

بله. تحصیل پزشکی در آلمان تنها از طریق زبان آلمانی میسر است. البته در برخی رشته های خاص استثنا هم وجود دارد و رشته ای مانند پزشکی مولکولی به زبان انگلیسی هم تدریس می شود.

 • آیا میتوان با دیپلم ریاضی یا علوم انسانی برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کرد؟

خیر. داشتن دیپلم تجربی و گذراندن دروسی مانند زیست شناسی الزامی می باشد.

 • تمکن مالی لازم جهت تحصیل پزشکی در کشور آلمان چقدر است؟ آیا این مبلغ بلوکه می شود؟

تمکن مالی لازم چیزی در حدود 11,208 یورو است. معمولا بله این مقدار در حساب بانکی شما در آلمان بلوکه می شود و شما در هر ماه صرفاَ مجاز به برداشتی مبلغ مشخصی برای تامین هزینه های زندگی خود خواهید بود اما در برخی از شهرها این مبلغ در بانک بلوکه نمی شود.

 • بهترین راه برای تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

گذران دوره کالج یک ساله M-Kurs

 • مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در کشور آلمان چیست؟

برخی از مهم ترین این مدارک عبارت اند از: پاسپورت معتبر، مدرک دیپلم در رشته تجربی به همراه ریزنمرات، مدارک هویتی، مدرک زبان آلمانی (B2 به بالا)، مدارک اثبات تمکن مالی، نتیجه و رتبه کنکور سراسری در ایران.

سخن پایانی

رایگان بودن دانشگاه های آلمان، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، کیفیت بالای دانشگاه های آلمان و همچنین سیستم بهداشت و درمان قوی در این کشور، برخی از از مهم ترین عوامل جذب دانشجویان بین المللی به آلمان است. علاقه مندان به تحصیل پزشکی در کشور آلمان باید بدانند که تسلط به زبان آلمانی و همچنین ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B2، از الزامات تحصیل در این رشته است. به علاوه، دانشجویان زیر 21 سال، شانس بالاتری نسبت به سایر متقاضیان جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های آلمان خواهند داشت. ما در این مقاله، کلیه شرایط و نکات مهم تحصیل پزشکی در آلمان را برای شما شرح دادیم. امیدواریم اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده شد، به موفقیت شما در مهاجرت تحصیلی به آلمان کمک کرده باشد. گروه مهاجرتی عالیان ویزا همواره سعی بر آن دارد تا با اطلاع از جدیدترین قوانین مهاجرت به کشور آلمان و بررسی آپدیت قوانین، به متقاضیان گرامی در این مسیر مهاجرتی کمک نموده و در ساختن آینده ای درخشان برای آنها سهیم باشد. تیم مجرب عالیان ویزا با داشتن هزاران پرونده موفق، بهترین راهکار را به شما متقاضی گرامی ارائه می دهد و به طور ویژه شما را تا لحظه ورود به کشور مقصد همراهی می کند. شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان، با شماره های موسسه تماس حاصل نموده و یا از طریق تکمیل فرم ارزیابی آنلاین  با ما در ارتباط باشید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *