بررسی مراحل ثبت شرکت در برزیل

برزیل یکی از کشورهای آمریکای لاتین است که پس از بحران اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، توانست به خوبی اقتصاد خود را بهبود بخشد و در مسیر پیشرفت و افزایش بهره وری قرار گیرد. موقعیت های شغلی بسیاری در صنایع مختلف این کشور ایجاد شده است و تقاضا برای نیروی کار افزایش یافته است. همین امر سبب شده تا سرمایه داران و کارآفرینان سراسر جهان که قصد ایجاد یک کسب و کار سود ده در فضای اقتصادی سالم را دارند، برزیل را مقصد خود قرار دهند و در این کشور اقدام به ثبت شرکت نمایند. از همین رو، در ادامه مقاله قصد داریم به مراحل و پیش نیازهای ثبت شرکت در برزیل بپردازیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور برزیل گردآوری شده است. 

ثبت شرکت در برزیل

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • پنج مرحله برای ثبت شرکت در برزیل
 • قوانین مربوط به راه اندازی یک شرکت در کشور برزیل
 • ثبت سرمایه خارجی و مالیات بر آن
 • گام به گام ثبت شرکت در کشور برزیل

پنج مرحله برای ثبت شرکت در برزیل

راه اندازی یک کسب و کار در برزیل می تواند پیچیده باشد و نیاز به درک عمیق همه قوانین و مقررات دارد. برای آن که یک شرکت بتواند به صورت قانونی در کشور برزیل شروع به کار کند، نیاز دارد تا 5 مرحله اساسی ثبت شرکت را پشت سر بگذارد. کل فرآیند ثبت شرکت در برزیل ممکن است در حدود 60 الی 90 روز به طول بی انجامد و همچنین برای متقاضیان خارجی زمانی برای افتتاح حساب بانکی نیز در نظر گرفته می شود. در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت.

 1. برنامه ریزی و کسب تمامی اطلاعات لازم

اولین قدم برای ثبت شرکت در کشور برزیل به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد همه مراحل مورد نیاز است. شما باید نوع نهادی که می خواهید کسب و کار شما تحت آن فعالیت کند را مشخص کنید. برای این کار چند گزینه وجود دارد که از جمله آن‌ها می توان به شرکت با مسئولیت محدود (LLC) اشاره کرد که حدود 90 درصد مشاغل در برزیل تحت آن فعالیت می کنند.

ثبت شرکت در برزیل

نوع نهادی که انتخاب می‌ کنید با توجه به عوامل مختلفی مانند تعداد سهامداران و سطح حاکمیت در آن دارد. هر ایالت و شهرداری در کشور برزیل بسته به نوع فعالیت های تجاری که یک شرکت انجام می دهد، کدها و قوانین مالیاتی متفاوتی دارند که باید پیش از اقدام از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

در مرحله برنامه ریزی، کسب و کارها همچنین باید آدرسی را برای شرکت خود انتخاب کنند که با فعالیت آن‌ها سازگار باشد. به عنوان مثال یک شرکت صنعتی نمی تواند در یک منطقه تجاری یا مسکونی فعالیت کند. برای ثبت اساسنامه باید یک آدرس ذکر شود، به همین دلیل این کار باید قبل از ثبت نام انجام شود.

 1. تهیه و ثبت اساسنامه

پس از اتمام مرحله برنامه ریزی، اطلاعات مربوط به تکمیل اساسنامه آمده شده و فرم ها به هیئت بازرگانی ارسال می شوند. با توجه به ایالتی که شرکت در آن تأسیس می شود، هزینه های متفاوتی برای ثبت وجود دارد.

همچنین، اساسنامه شرکت باید شامل موارد زیر باشد :

 • نام نهاد
 • آدرس کسب و کار
 • اطلاعات مربوط به سهامداران
 • اطلاعات سرمایه
 • اطلاعات فعالیت های تجاری که انجام خواهد شد
 • جزئیات مدیریت شرکت
 1. ثبت نام سهامداران خارجی نزد مقامات برزیلی

سهامداران خارجی باید در رجیستری مالیات دهندگان فدرال برزیل ثبت نام کنند. برای این منظور، آن‌ها باید فردی مقیم برزیل را منصوب کنند که دارای اختیاراتی برای نمایندگی آن‌ها در برابر این مرجع و مدیریت دارایی های آن‌ها در برزیل باشد. این فرآیند می‌تواند به صورت آنلاین آغاز شود، اما باید ظرف 90 روز پس از تشکیل پرونده اولیه، همراه با ارسال اطلاعات مربوط به مالک ذینفع نهایی (UBO) شرکت و اسناد پشتیبانی مربوطه تکمیل شود.

 1. ثبت نام در مراجع دولتی

مرحله بعدی در فرآیند ثبت شرکت در برزیل، ثبت نام در اداره درآمد فدرال و مقامات شهرداری است. با توجه به فعالیت کارمندان، شرکت باید در مقامات دولتی و اتحادیه های فردی نیز ثبت شود. همچنین، انواع خاصی از مشاغل به ثبت نام های دیگری در مقامات دولتی مختلف نیاز دارند و ممکن است مشمول مجوزهای خاص و سایر الزامات باشند. هزینه ها و رویه های مختلفی برای ثبت نام در هر مرجعی وجود دارد که به پیچیدگی و زمان آن می افزاید.

 1. افتتاح حساب بانکی

اگرچه افتتاح حساب بانکی، آخرین مرحله ثبت شرکت در برزیل است، اما با اقدامات نسبتاً پیچیده ای به همراه است و ممکن است زمان قابل توجهی را صرف کند. با توجه به رویه های گسترده KYC که باید توسط بانک تکمیل شود، این فرآیند بسته به رابطه شما با بانک و وضعیت مالی شما می تواند از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی عبارتند از :

 • مدارک سهامداران (مانند اساسنامه سازمان و شواهد UBO مربوطه)
 • اساسنامه شرکت برزیلی
 • شناسه مالیات‌دهنده نهاد برزیلی
 • صورت‌های مالی شرکت برزیلی
 • مدارک شخصی افسر نهاد برزیلی

قوانین مربوط به راه اندازی یک شرکت در کشور برزیل

قانون برزیل از انواع مختلف شرکت ها پشتیبانی می کند. متداول ترین این شرکت ها عبارت اند از شرکت های (S.A) و شرکت های با مسئولیت محدود (LLC). علاوه بر این، سرمایه خارجی ممکن است آزادانه وارد برزیل شود و مشروط به تائید قبلی توسط دولت نیست و هیچ شرایطی در رابطه با میزان کل سرمایه گذاری که می تواند در برزیل انجام شود وجود ندارد. با این حال، برخی محدودیت ها و قوانین وجود دارند که در فرآیند ثبت شرکت در برزیل باید به آن‌ها توجه داشته باشید. این قوانین به شرح زیر هستند :

ممنوعیت ها:

 • فعالیت های مربوط به انرژی هسته ای
 • خدمات مراقبت های بهداشتی (مگر اینکه استثنایی به صراحت توسط قانون پیش بینی شده باشد)
 • خدمات پستی و تلگراف
 • هوافضا (پرتاب و استقرار ماهواره ها، وسایل نقلیه، هواپیما یا تجاری سازی این کالاها، اما این ممنوعیت شامل ساخت یا تجارت این کالاها نمی شود).

محدودیت‌ ها :  در بخش ‌های زیر، سرمایه خارجی ممکن است مشمول محدودیت‌ هایی باشد یا ممکن است نیاز به مجوز قبلی از مقامات دولتی داشته باشد :

 • کسب یا اجاره املاک روستایی (ممکن است به مجوز موسسه ملی اصلاحات ارضی – INCRA4 یا در مورد خریدهای بزرگ، به مجوز کنگره ملی نیاز باشد).
 • مؤسسات مالی
 • شرکت های حمل و نقل هوایی
 • رسانه‌ ها، از جمله شبکه‌ های تلویزیونی، مجلات، روزنامه‌ ها و ایستگاه ‌های پخش رادیویی (دولت از سرمایه ‌گذاری خارجی در مالکیت و اداره رسانه‌ ها جلوگیری می‌ کند، قانون تصریح می‌کند که حداقل 70 درصد از کل سرمایه شرکت ‌های رسانه ‌ای باید به طور مستقیم یا غیرمستقیم متعلق به برزیلی‌ هایی باشد که در برزیل متولد شده ‌اند یا بیش از ده سال تابعیت دارند)
 • بخش معدن

ثبت سرمایه خارجی و مالیات بر آن

برای ثبت شرکت در برزیل ، سرمایه گذاران موظف‌اند تمام جریان های ورودی سرمایه خارجی به برزیل را در بانک مرکزی برزیل ظرف 30 روز پس از ورود وجوه به برزیل ثبت کنند. این کار را فقط می توان به صورت آنلاین از طریق ثبت الکترونیکی بانک مرکزی برزیل، RDE-IED (ثبت اظهارنامه الکترونیکی)، که بخشی از سیستم اطلاعات بانک مرکزی برزیل (SISBACEN) است، انجام داد. سرمایه‌ گذاری ثبت ‌نشده واجد شرایط استرداد نمی ‌باشد و سود سهام یا سود حاصل از آن نمی‌ تواند از طریق بازار ارز تجاری به خارج از کشور حواله شود.

همچنین باید در نظر داشته باشید سرمایه خارجی که به عنوان FDI وارد برزیل می شود مشمول هیچ مالیاتی نمی شود. با این حال، وام های بین شرکتی مشمول مالیات فدرال هستند که بسته به عوامل مختلف، نرخ آن می تواند متفاوت باشد.

گام به گام ثبت شرکت در کشور برزیل

اتباع اکثر کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین و همچنین برخی از کشورهای دیگر برای سفرهای تجاری حداکثر 90 روزه نیازی به ویزا برای ورود به برزیل ندارند. در هر صورت، به سرمایه گذارانی که قصد بازدید از برزیل را دارند، اکیداً توصیه می شود قبل از تائید برنامه های سفر، با کنسولگری برزیل در کشور خود در مورد نیاز به ویزا بررسی کنند. به سرمایه ‌گذارانی که برای ورود به برزیل نیاز به ویزا دارند، توصیه می‌ شود برای ویزای تجاری که تا پنج سال اعتبار دارد و اجازه اقامت پنج ساله درخواست دهند.

شما باید نوع شرکت خود را بر اساس کسب و کار مورد نظر خود انتخاب کنید؛ از همین رو، مهم است که انواع مشاغل در برزیل را در نظر بگیرید. توصیه می شود از یک وکیل کمک بگیرید تا تمام مدارک را در هیئت بازرگانی ایالت برزیل که قصد دارید شرکت را در آنجا افتتاح کنید، به ثبت برساند.

این متخصص باید در طول فرآیند کمک کند تا اسناد زیر را تهیه و ثبت نمایید :

 1. اساسنامه و آیین نامه
 2. وکالتنامه ارائه شده به نماینده برزیل
 3. کپی مدارک شخصی نمایندگان از جمله ویزا؛ و کوپن آدرس محل تأسیس شرکت
 4. شماره شناسه مالیات دهندگان شرکتی (CNPJ)
 5. ثبت احوال مالیات دهندگان ایالتی و شهری
 6. مجوز شهرداری و مجوز بهره برداری (Alvará ou Licença de Funcionamento)
 7. ثبت نام در موسسه ملی تأمین اجتماعی (Previdência Social) و صندوق ویژه بیکاری

توجه داشته باشید که تمام اسناد خارجی باید توسط یک مترجم معتبر به پرتغالی ترجمه شده و در دفتر ثبت اسناد و مدارک (Cartório) به تائید محضری برسند. همچنین، مدارک باید توسط یک کنسولگری برزیل واقع در کشور مبدأ متقاضی تائید شوند.

ثبت شرکت در برزیل
سؤالات متداول
 • هزینه ثبت شرکت در برزیل چقدر است؟

از جمله هزینه های مورد نیاز برای ثبت شرکت در این کشور عبارت اند از :

ثبت شرکت  LLC 11,400 دلار

افتتاح حساب بانکی شرکتی برزیل 4950 دلار

ویزای اقامت و کار 3950 دلار

 • آیا شهروندان خارجی امکان ثبت شرکت در برزیل را خواهند داشت؟

بله، طبق قوانین برزیل، شهروندان خارجی امکان ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در کسب و کارهای مختلف برزیلی را خواهند داشت.

 • چگونه می توان مجوز کسب و کار در کشور برزیل به دست آورد؟

نحوه دریافت مجوز کسب و کار در برزیل به صورت زیر است :

 • شماره شناسایی مالیات محلی برزیل را دریافت کنید
 • یک نماینده قانونی تعیین کنید
 • پیش نویس اساسنامه شرکت
 • اساسنامه کسب و کار خود را ثبت کنید
 • یک حساب بانکی شرکت باز کنید
 • ثبت سرمایه پرداخت شده
 • ثبت شرکت در کشور برزیل چقدر طول می کشد؟

کل فرآیند ثبت یک شرکت در کشور برزیل ممکن است بین 60 الی 90 روز به طول بی انجامد.

 • مالیات کسب و کار در برزیل چقدر است؟

بر نرخ مالیات بر درآمد شرکت های قانونی که در حدود 15٪ است، 10٪ مالیات بر درآمد سالانه بیش از 240,000 BRL اعمال می شود و 9٪ مالیات بر مشارکت اجتماعی (CSLL) بر درآمد خالص تعدیل شده وضع می شود.

سخن پایانی

کشور برزیل، یکی از محبوب ترین مقاصد برای سرمایه گذاران و کارآفرینانی به شمار می آید که می خواهند با ایجاد یک کسب و کار به سود بلند مدت و پایداری دست پیدا کنند. در این مقاله به طور کامل با شرایط ثبت شرکت در برزیل آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری برزیل را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *