صفر تا صد مهاجرت کاری به کانادا

طی سال های اخیر، کشور کانادا به یکی از محبوب ترین گزینه های مهاجرتی، به خصوص در بین ایرانیان، تبدیل شده است. اهداف مهاجرتی کانادا برای سال‌های 2018-2020 نشان می‌دهد که سالانه نزدیک به 200000 مهاجر اقتصادی و نیروی کار جدید به این کشور وارد میشوند. بررسی آمارها ثابت کرده است که اکثر مهاجران کانادا، از طریق برنامه های اقتصادی و کاری، اقامت این کشور را اخذ نموده اند و کانادا حدود نیم میلیون مجوز کار برای کارگران خارجی موقت در سراسر جهان صادر می کند. این بدان معنی است که فرصت های زیادی برای اتباع خارجی که دارای مهارت های بالا و تجربه کاری هستند، جهت پر کردن شکاف های نیروی کار در اقتصاد کانادا وجود دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی صفر تا صد مهاجرت کاری به کانادا بپردازیم. اگر شما نیز جزء افراد ماهر و با تجربه در حیطه کاری خود هستید و قصد کار در کانادا را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور کانادا گردآوری شده است.

مهاجرت کاری به کانادا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • روش های محبوب مهاجرت کاری به کانادا
 • شرایط کار در کانادا
 • انواع مجوز کار کانادا

روش های محبوب مهاجرت کاری به کانادا

1. اکسپرس انتری Express Entry

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، از طریق طرح Express entry، مهاجرت کاری را برای جذب نیروی ماهر فدرال تحت 3 برنامه ممکن کرده است که به شرح زیر میباشد:

 • Federal Skilled Worker (FSW)
 • Federal Skilled Trades (FST)
 • Canadian Experience Class (CEC(
مهاجرت کاری به کانادا

همچنین، بسیاری از استان‌های کانادا، برنامه‌های نامزدی استانی (PNPs) را اجرا می‌کنند که با اکسپرس اینتری همسو هستند. کلیه داوطلبان اکسپرس انتری، بر اساس مشخصاتشان با استفاده از سیستم رتبه بندی جامع (CRS)، امتیازدهی خواهند شد. این امتیاز بر اساس معیارهای مختلفی از جمله سن، تحصیلات، مهارت زبان، تجربه کاری و ارتباط با کانادا است. برای کاندیداهایی که بالاترین رتبه را کسب کرده اند دعوت نامه صادر می شود تا در قرعه کشی های دوره ای اکسپرس انتری برای دریافت اقامت دائم درخواست دهند. پس از دعوت، تقریبا 6 ماه زمان میبرد تا فرآیند پردازش صورت گیرد. در ادامه به بررسی هر کدام از برنامه های ذکر شده میپردازیم.

 • کارگر ماهر فدرال (Federal skilled worker)

متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW) باید حداقل یک سال سابقه کار حرفه ای در شغل مورد نظر داشته باشند. این برنامه نیازی به اتصال به کانادا از روش های مختلف مانند تحصیل در کانادا و یا وجود همسر در این کشور ندارد، بنابراین می تواند یک گزینه ایده آل برای مهاجرت اتباع خارجی به کانادا باشد. لطفاً توجه داشته باشید که این برنامه دارای الزامات سختگیرانه ای در مورد تجربه کاری، سطح تحصیلات، سن و مهارت زبان است.

 • تجارت ماهر فدرال (Federal skilled trades)

به منظور واجد شرایط بودن برای برنامه تجارت ماهر فدرال (FST)، نامزدها باید حداقل دو سال تجربه کاری در یک تجارت ماهر داشته باشند. این تجربه باید در 5 سال گذشته به دست آمده باشد. همچنین، کاندیداهای واجد شرایط باید یا پیشنهاد کار تمام وقت برای یک موقعیت شغلی به مدت حداقل 12 ماه دریافت کرده باشند و یا گواهی صلاحیت در حرفه خود را که توسط یک مقام استانی یا منطقه ای کانادا صادر شده است، اخذ نمایند.

مهاجرت کاری به کانادا
 • برنامه Canadian experience class

CEC یک برنامه مهاجرت اقتصادی است که به تجربه کار در کانادا نیاز دارد. داوطلبان باید حداقل 12 ماه تجربه کاری تمام وقت و ماهر داشته باشند که در 3 سال گذشته در کانادا تکمیل شده باشد. این برنامه برای اتباع خارجی که این تجربه کار کانادا را ندارند گزینه ای مناسب نیست.

2. برنامه های نامزد استانی برای جذب کارگران ماهر

استان ها و مناطق کانادا برنامه های مهاجرتی منحصر به فردی را اجرا می کنند که برای رفع نیازهای اقتصادی و جمعیتی آنها طراحی شده است. اینها برنامه های نامزد استانی (PNP) نامیده می شوند. بسیاری از این برنامه‌ها کارگران ماهری را هدف قرار می‌دهند که می‌توانند شکاف‌های نیروی کار استانی و منطقه‌ای را پر کنند، بنابراین گزینه‌های مختلفی برای کارگران ماهر در کانادا وجود دارد.

3. مهاجرت به استان کبک(Quebec) برای کارگران ماهر

استان کبک استقلال و اقتدار قابل توجهی را در مورد سیاست ها و رویه های مهاجرتی خود حفظ می کند، به ویژه در مقایسه با استان ها و مناطق دیگر کانادا. به همین دلیل، کبک برنامه های مهاجرتی خود را اجرا می کند که خارج از سیستم اکسپرس انتری فدرال است. درخواست اقامت دائم از طریق استان کبک یک فرآیند دو مرحله ای را دنبال می کند. ابتدا، لازم است برای دریافت گواهی انتخاب کبک (CSQ) به دولت کبک مراجعه کنید. زمانی که متقاضی دارای CSQ باشد، می‌تواند درخواستی مبتنی بر اخذ اقامت دائم به مقامات مهاجرت فدرال کانادا ارسال کند. 

کبک دو طرح اصلی اقامت دائم را برای کارگران ماهر در نظر گرفته است که در ادامه به توضیح آن میپردازیم:

 • طرح تجربه کبک یا همان Quebec Experience Program (PEQ)

طرح تجربه کبک (PEQ) به جذب کارگران ماهر نیاز دارد که در کبک زندگی کنند و 12 ماه تجربه کاری تمام وقت و ماهر داشته باشند که در 2 سال گذشته در کبک تکمیل شده است. این برنامه زمان پردازش سریع تری نسبت به کارگران ماهر کبک (QSW) دارد، اما الزامات واجد شرایط سخت تری نیز دارد. این برنامه از متقاضیان می خواهد که مهارت پیشرفته در زبان فرانسوی را داشته باشند.

 • طرح کارگر ماهر کبک یا همان Quebec Skilled Worker (QSW)

طرح کارگران ماهر کبک (QSW) ممکن است یک گزینه برای کارگران ماهر ساکن خارج از کبک باشد، زیرا لزوماً به اتصال به کبک نیاز ندارد. برنامه QSW از یک شبکه امتیازدهی برای ارزیابی واجد شرایط بودن برای برنامه و رتبه بندی نامزدها در برابر یکدیگر استفاده می کند. نامزدهای علاقه مند باید با استفاده از پورتال Arrima یک بیانیه الکترونیکی در خصوص علاقه مندی خود (EOI) ارسال کنند. در نتیجه، رقابتی ترین نامزدها برای این برنامه دعوت خواهند شد.

شرایط کار در کانادا

اکثر اتباع خارجی، جهت کار در کانادا، به دریافت مجوز کار این کشور نیاز خواهند داشت. البته در این خصوص استثنا هم وجود داشته و متقاضیان گرامی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، با وارد کردن شغل مورد نظر خود، از الزامات مربوط به مجوز کار در آن شغل اطمینان حاصل نمایند.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/permit/temporary/need-work-permit-work.html

متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا ، جهت دریافت مجوز کار این کشور، میبایست در ابتدا یک پیشنهاد شغلی در کانادا دریافت کنند که توسط ارزیابی تاثیر بازار کار کانادا یا همان LMIA، تایید شود. حال منظور از LMIA چیست؟ کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام یک کارگر خارجی در کانادا هستند، باید در ابتدا از سازمان ESDC کانادا (Employment and Social Development Canada) مجوز دریافت نموده و فرآیند ارزیابی تاثیر بازار کار کانادا یا همان LMIA را طی کنند. به عبارتی، کارفرمایان کانادایی باید نشان دهند که استخدام یک کارگر خارجی، تاثیر منفی بر بازار کار کانادا نخواهد داشت و در حال حاضر هیچ شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا برای پر کردن این موقعیت شغلی وجود ندارد. LMIA یک فرآیند بسیار دقیق و جامع است که در سطح بالایی از نظارت دولت قرار دارد و بنابراین باید بدون خطا انجام شود. در برخی شرایط، اتباع خارجی میتوانند جهت دریافت مجوز کار کانادا بدون LMIA و یا حتی بدون دریافت پیشنهاد شغلی اقدام کنند. برای مثال، کسانی که به تازگی از یک  موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI) فارغ التحصیل شده اند و یا همسر شخصی که قبلاً مجوز کار یا تحصیل در کانادا را دریافت کرده است، میتوانند از این استثنا بهره مند شوند.

انواع مجوز کار کانادا

گزینه های مختلفی برای دریافت مجوز کار کانادا وجود دارد. دریافت برخی از مجوزهای کار مستلزم دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی بوده و برخی نیز تنها از طریق دریافت LMIA توسط کارفرما ممکن است. در برخی موارد نیز دریافت مجوز کار مستلزم داشتن یک رابطه با کانادا میباشد، برای مثال از طریق تحصیلات قبلی، حمایت همسر و غیره. به طورکلی، مجوز کار کانادا شامل دسته بندی های زیر میباشد:

مهاجرت کاری به کانادا

1. مجوز کار کانادا که نیاز به دریافت LMIA داشته باشد:

 • برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP)
 • LMIA تسهیل شده (در استان کبک)
 • جریان جهانی استعدادها (Global Talent Stream)

2. مجوز کار کانادا بدون LMIA اما منوط به دریافت پیشنهاد شغلی یا داشتن قرارداد کاری:

 • برنامه IMP (International Mobility Program)
 • مجوزهای کاری CETA
 • نقل و انتقالات درون شرکتی

3. مجوزهای کاری باز (بدون نیاز به LMIA و پیشنهاد شغلی)

 • مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)
 • اسپانسرینگ همسر از داخل کانادا
 • تجربه بین المللی کانادا (IEC) (ویزای تعطیلات کاری)
 • مجوز کار BOWP
 • همسر همراه دانشجو یا کارگر بین المللی

لازم به ذکر است که متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا میتوانند به مراجعه به وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، شخصا سایر شرایط و مراحل کار در کانادا را مطالعه نموده و یا با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada.html

سؤالات متداول
 • شرایط سن برای مهاجرت کاری به کانادا چگونه است؟

باید توجه داشته باشید که در برنامه هایی مانند اکسپرس انتری و یا نیروی ماهر که افراد بر اساس سن و سایر ملاک ها امتیاز بندی میشوند، شرط سن بسیار مهم بوده و افرادی که بین 18 سال تا 35 سال هستند، بیشترین امتیاز و شانس را برای دریافت ویزا خواهند داشت.

 • آیا دریافت ویزای کار کانادا بدون ارائه مدرک زبان ممکن است؟

خیر. ارائه مدرک زبان جزو مهم ترین شروط میباشد و امتیاز بالایی در برنامه هایی مانند نیروی ماهر یا اکسپرس انتری خواهد داشت.

 • امتیاز قابل قبول برای دریافت ویزای کار کانادا چقدر است؟

امتیاز بندی ها از 100 محاسبه میشود. در مرحله اول، متقاضیان میبایست حداقل 67 امتیاز کسب نمایند تا بتوانند وارد مرحله دوم شوند. در مرحله دوم نیز شانس شما برای اخذ ویزا، به بالا بودن امتیاز بستگی دارد.

 • آیا برای مهاجرت کاری به کانادا، اثبات تمکن مالی نیاز است؟

بله. شرط تمکن مالی نیز برای تامین هزینه های شما در کانادا، از شروط اصلی میباشد. مقدار آن نیز با توجه به روش مهاجرتی شما متفاوت خواهد بود. پس توصیه میشود برای بررسی شرایط شما در این خصوص، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایید.

سخن پایانی

با توجه به استقبال بی نظیر کانادا برای جذب نیروی کار ماهر، حرفه ای و با سابقه، فرصت های شغلی فوق العاده ای در این کشور در اختیار مهاجران قرار گرفته است. این کشور برنامه های خاصی را جهت جذب نیروی کار و توسعه اقتصاد خود از این طریق، تعیین کرده است که افراد در هر یک از این برنامه ها، با توجه به یک سیستم امتیازدهی، اولویت بندی خواهند شد. بر اساس آنچه گفته شد، داشتن مهارت بالا، تجربه کاری مرتبط، سن کمتر از 35 سال و همچنین مهارت در زبان انگلیسی، امتیاز بالایی داشته و شانس متقاضیان را برای اخذ ویزای کار کانادا بالا خواهد برد. ما در این مقاله به بررسی مهم ترین نکات در خصوص مهاجرت کاری به کانادا پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما به فراهم شدن شرایط شما مخاطب عزیز جهت مهاجرت به کانادا و کار در این کشور کمک کرده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور کانادا را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *