نکات کلیدی در مهاجرت به فرانسه

فرانسه در غرب اروپا واقع شده و یک کشور زیبا با منابع و جاذبه‌های طبیعی گسترده است که هر ساله افراد زیادی را برای گردشگری، زندگی و کار به خود جذب می‌کند. فرانسه با آب و هوای معتدل و وجود دشت‌ها و مناطق سرسبز به یک منطقۀ جذاب برای مهاجرین تبدیل شده است. کشور فرانسه دارای اقتصاد بسیار قوی و درآمدزایی مناسبی است. بسیاری از افراد خواستار مهاجرت به فرانسه هستند؛ اما دربارۀ نحوه مهاجرت به این کشور و نکات مربوط به آن اطلاعات چندانی ندارند. مهاجرت به کشور فرانسه راه‌های گوناگونی همچون تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج وغیره دارد. در این مقاله قصد داریم نکات کلیدی مهاجرت به فرانسه را بیان کنیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت‌هاى رسمى كشور فرانسه گردآورى شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • اهمیت مهاجرت به فرانسه
 • نحوه اخذ ویزای فرانسه
 • مدارک مورد نیاز برای مهاجرت 
 • نحوه اخذ تابعیت کشور فرانسه
 • مهاجرت به فرانسه به همراه خانواده
مهاجرت به فرانسه

اهمیت مهاجرت به فرانسه

فرانسه کشوری پیشرو در زمینۀ آموزش و پرورش بوده از سطح آموزش بسیار عالی برخوردار است. در دانشگاه‌ها و مدارس این کشور همواره دربارۀ تاریخ و هنر صحبت شده و اهمیت زیادی به این قبیل موضوعات داده می‌شود. کشور فرانسه نقش مهمی در تصمیمات کلان اتحادیۀ اروپا و سازمان ملل دارد؛ همین موضوع سبب شده است امروزه افراد بسیار زیادی برای تحصیل و زندگی به کشور فرانسه مهاجرت کنند. فرانسه یک کشور توریستی و گردشگری به حساب می‌آید و از این جهت ساکنین آن درآمد بالا و اقتصاد توسعه یافته ای دارند. این کشور توانسته است مشاغل زیادی برای اتباع فرانسه و همچنین مهاجرین فراهم کند.

مهاجرت به فرانسه

رعایت قوانین در کشور فرانسه اهمیت بسیار زیادی دارد؛ به همین دلیل، این کشور تا جایی که می‌تواند از آزادی بیان علی الخصوص در نشریات و حقوق بشر دفاع می‌کند. یکی دیگر از دلایلی که  کشور فرانسه را به مقصدی برای مهاجرت تبدیل کرده است، برخورداری از آموزش با کیفیت بصورت رایگان است. شما می‌توانید در دانشگاه‌های فرانسه بصورت مجانی تحصیل کنید. برخی رشته‌های تحصیلی در کشور فرانسه حتی بدون حضور شما در کالج زبان فرانسه، پذیرش انجام می‌دهند به شرطی مدرک زبان فرانسه در سطح خوبی داشته باشید. کیفیت زندگی، درآمدزایی و امکانات رفاهی نیز در کشور فرانسه بسیار بالاست. این موضوع را حتی افراد توریست و گردشگری که برای مدت کوتاهی در این کشور اقامت دارند به وضوح حس کرده‌اند.

نحوه اخذ ویزای فرانسه

کشور فرانسه برای ورود مهاجرین و افراد خارج از اتحادیه اروپا، روش‌های مختلفی را مشخص کرده است تا هر شخص بتواند با توجه به شرایط خود به فرانسه مهاجرت کند. اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، موظف هستند قبل از ورود به کشور فرانسه، ویزا دریافت کنند. افرادی که قصد دارند ویزای مهاجرت به فرانسه دریافت کنند، پس از اینکه دولت فرانسه با شرایط ورود آنها موافقت کرد، می‌توانند به محل سفارت کشور فرانسه در کشور خود مثل ایران، مراجعه کرده و نوع ویزایی که قصد دارند از آن طریق به کشور فرانسه مهاجرت کنند را انتخاب کنند. لازم به ذکر است با تعیین وقت سفارت، شما چند فرم برای تکمیل اطلاعات خود، دریافت می‌کنید.

مدارک لازم برای ارائۀ درخواستی مبنی بر دریافت ویزای فرانسه برای افراد خارج از اتحادیه اروپا، شامل مدرک هویتی ترجمه شده به زبان فرانسه، پاسپورت، دو قطعه عکس، مدارک مثبت تمکن مالی، رزرو هتل یا اجاره نامه، بیمه‌ مسافرتی به ارزش حداقل ۳۰ هزار یورو، پرداخت هزینه بررسی پرونده حدود ۸۰ تا ۱۲۰ یورو برای افراد بزرگسال، قرارداد کاری و مدارک زبان در صورتی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی به فرانسه را دارید.

با ارائۀ این مدارک درخواست شما بررسی می‌شود و پس از گذشت حدود ۴ تا ۸ هفته  در صورت کامل بودن مدارک ارائه شده ویزای خود را دریافت خواهید کرد. کشور فرانسه می‌تواند انواعی از ویزای ترانزیت در فرودگاه، ویزای توریستی برای مدت کوتاه، ویزای دانشجویی، ویزای توریستی برای کودکان و ویزا طولانی مدت برای کار یا تمکن مالی را ارائه دهد. البته چندین نوع ویزای دیگر نیز در کشور فرانسه وجود دارد که هر کدام هزینه و مبالغ مخصوص به خود را دارند.

مهاجرت به فرانسه
مدارک مورد نیاز برای مهاجرت

برای دریافت ویزای کشور فرانسه، باید مدارکی را آماده کنید. مدارکی که برای مهاجرت به فرانسه نیاز است، شامل مدارک عمومی و تخصصی خواهد بود. مدارک تخصصی با توجه به نوع مهاجرت شما تعیین می‌شوند و مدارک عمومی که باید تهیه کنید، شامل موارد زیر است:

 • ترجمه رسمی و تاییده شده تمامی مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت
 • گواهی مربوط به تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی
 • رزومه و سوابق کاری
 • قراداد کاری با کارفرمای فرانسوی در اقدام از طریق ویزای کاری
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • و مدارک زبان
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه

نحوه اخذ تابعیت کشور فرانسه

برای دریافت تابعیت کشور فرانسه می بایست مراحل مختلفی را طی نمایید؛ شما می‌توانید پس از مهاجرت مطابق قوانین دولت فرانسه برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنید.

– دریافت تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند

یکی از روش‌های دریافت تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند است. اگر فرزندی از پدر یا مادری فرانسوی متولد شود؛ اما در خارج از فرانسه به دنیا بیاید، می‌تواند قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی درخواست تابعیت و اقامت در کشور فرانسه را ارائه دهد. فرانسه از قانون خون به عنوان یک اصل تبعیت میکند بدین ترتیب اگر یکی از والدین هنگام تولد فرزند فرانسوی باشند، فرزند به محض تولد تابعیت فرانسوی را بدست می آورد.

مهاجرت به فرانسه

– دریافت تابعیت فرانسه از طریق ازدواج

دریافت تابعیت از طریق ازدواج نیز یکی از دیگر روش های اخذ پاسپورت این کشور است. در صورتی که یک شخص خارجی با یکی از افراد تابع فرانسه ازدواج کند،  بعد از ۵ سال می‌تواند درخواست تابعیت فرانسه را ارائه دهد. حتماً لازم است قبل از ارائه درخواستی مبنی بر دریافت تابعیت فرانسه، شخص خارجی یک  یا دو سال در کشور فرانسه سکونت داشته باشد و مدرک زبان فرانسوی نیز اخذ نماید.

یکی از قوانین مهمی که در کشور فرانسه وضع شده است، مربوط به تابعیت دوگانه یا تابعیت مضاعف  است. یعنی شخص علاوه بر حفظ تابعیت کشور خود، می تواند تابعیت کشور فرانسه را هم بدست بیاورد و از مزایای هر دو بهره مند شود اما برخی از کشورها تابعیت مضاعف را نمی پذیرند نظیر اتریش. بنابراین اگر شما یک ایرانی باشید، نمی توانید با ازدواج با یک اتریشی هم تابعیت ایران را داشته باشید و هم اتریش و باید یکی را انتخاب کنید.

– اخذ تابعیت فرانسه از طریق انطباق پذیری

اگر شما از طریق دانشجوی وارد کشور فرانسه شوید و بعد از فارق التحصیلی کار پیدا کنید و یا مستقیماَ از طریق کاری وارد فرانسه شوید و حداقل ۵ سال در این کشور زندگی کنید(حداقل ۶ ماه در هر سال) می توانید بعد از ۵ سال تحت شرایطی و به شرط داشتن مدرک ب۱ یا ب۲ زبان فرانسوی تابعیت این کشور را اخذ نمایید.

– مهاجرت به فرانسه به همراه خانواده

بسیاری از افراد تمایل دارند همراه با خانواده، همسر یا فرزند خود به فرانسه مهاجرت کنند. کشور فرانسه برای اعضای خانوادۀ شخص متقاضی با توجه به رعایت قوانین مربوطه، ویزا صادر خواهد کرد. خانوادۀ شخص متقاضی می‌توانند پس از مدتی یا بطور همزمان با نفر اصلی، کارت اقامت کشور فرانسه را دریافت کنند. همچنین در صورتی که همسر شما به کشور فرانسه مهاجرت کرده است و شما قصد دارید پس از مدتی به او ملحق شوید، می‌توانید به محض ورود همسرتان به کشور فرانسه، درخواست اقامت موقت دهید. بعد از ورود به این کشور و پس از گذشت چند سال شما نیز می‌توانید اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

گاهی اوقات ممکن است یکی از فرزندان اقامت دائم کشور فرانسه را دارا باشد یا تابعیت این کشور را دریافت کرده باشد، در صورتی که پدر و مادر این شخص بخواهند وارد کشور فرانسه شوند و اقامت دریافت کنند، این امکان برای آنها وجود دارد؛ زیرا یکی از اعضای خانواده به حساب می‌آیند اما شرایط و مراحلی دارد که در مقالات بعدی به آن بطور مفصل خواهیم پرداخت.

مهاجرت به فرانسه

سؤالات متداول

 •  ارزان ترین روش مهاجرت به فرانسه چیست؟

  ارزان ترین راه مهاجرت به این کشور از طریق کار و  تحصیل است.

 •  آیا وکیل محلی می‌تواند در فرآیند اخذ ویزا مؤثر باشد؟

بله، به دلیل قوانین خاص کشور فرانسه بهتر است از وکیل محلی کمک گرفته شود.

 • آیا می‌توان از طریق دوره کالج زبان فرانسه، ویزای فرانسه را بدست آورد؟

بله، اگر دوره کالج زبان فرانسه بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، این امکان وجود دارد و شما می بایست حداقل مدرک A2 زبان فرانسه را داشته باشید.

 • آیا امکان اخذ ویزای همراه در دوره کالج زبان فرانسه وجود دارد؟

خیر

 • در چه صورت شخص حق اقامت دائم در فرانسه را از دست می‌دهد؟

در صورتی که بیشتر از دو سال متوالی خارج از کشور فرانسه زندگی نماید.

 • آيا امکان اخذ اقامت همزمان برای همه اعضای خانواده در روش تمکن مالی وجود دارد؟

بله همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال همزمان اقامت می گیرند.

سخن پایانی

 کشور فرانسه طی سال‌های اخیر مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت تحصیلی یا کاری و غیره بوده است. شرایط مناسب کشور فرانسه و هزینه‌های ارزان آموزش سبب شده است تعداد افراد مهاجر در این کشور هر سال افزایش یابد. با وجود تمام شرایط مناسب در کشور فرانسه؛ برای دریافت ویزا و مهاجرت به فرانسه قوانین خاصی وجود دارد که باید قبل از هر اقدامی به دقت بررسی شوند. به همین دلیل لازم است قبل از مهاجرت به کشور فرانسه در رابطه با این قوانین اطلاعات جامعی کسب کنید. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به فرانسه را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *