آشنایی با انواع ویزای سوئد

بسیاری از افراد در سرتاسر جهان، کشور سوئد را که چهارمین کشور بزرگ قاره اروپا میباشد، به عنوان مقصدی برای مهاجرت و یا گشت و گذار انتخاب مینمایند. این افراد میبایست با توجه به هدف خود از سفر به این کشور، و همچنین مدت اقامت خود در سوئد، اقدام به دریافت ویزای مناسب خود نمایند. ویزای سوئد که از نوع شنگن است، دارای انواع مختلف بوده، معمولا اجازه اقامت تا سقف 90 روز در سوئد را صادر کرده و مهم تر از همه، به دارندگان خود اجازه سفر آزادانه به کل منطقه شنگن را خواهد داد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی انواع ویزای این کشور بپردازیم. اگر شما نیز به هر دلیلی قصد سفر به یکی از مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور سوئد گردآوری شده است.

ویزای سوئد

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • ویزای سوئد چیست؟
 • انواع ویزای سوئد

کشور سوئد از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا میباشد. این کشور در منطقه شنگن، که در آن کشورها به طور مشترک شرایط ویزای خود را برای اتباع کشورهای ثالث توافق کرده اند، قرار دارد. بنابراین، ویزای سوئد از نوع شنگن بوده و شهروندان کشورهای ثالث که مایل به سفر به منطقه شنگن هستند، باید برای اخذ ویزای شنگن مناسب، اقدام کنند. ویزاهای این کشور را می توان به طور کلی، بسته به مدت اقامت متقاضی در این کشور، طبقه بندی کرد. بنابراین، با توجه به شرایط متقاضی، ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت صادر می شود. انواع مختلفی از ویزای این کشور، می تواند به عنوان ویزای یکبار ورود، دو بار ورود یا چند بار ورود برای بازدید تا سقف 90 روز، در دوره های 180 روزه، صادر شود. ویزای یکبار ورود، تنها مجوز یک بار ورود به سوئد را اعطا می کند. 

ویزای سوئد

در حالی که دارندگان ویزای دوبار ورود می توانند دو بار، در بازه زمانی تعیین شده، به سوئد سفر نمایند. ویزای چند بار ورود نیز امکان بازدید متوالی از سوئد را فراهم می کند. ویزای شنگن به دارندگان آن اجازه می دهد تا برای مدت کوتاهی، آزادانه در منطقه شنگن سفر کنند. منطقه شنگن شامل 26 کشور اروپایی به نام کشورهای شنگن است که در میان آنها کنترل مرزی لغو شده است. لیست کامل کشورهای شینگن شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس میباشد.

انواع ویزای سوئد

1. ویزای اقامت کوتاه مدت (گروه C)

ویزای شنگن از نوع کوتاه مدت، صرفا جهت اقامت 90 روزه (در یک دوره 180 روزه) در این کشور، صادر میگردد و انواع آن به شرح زیر میباشد:

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی

این ویزا امکان توقف در فرودگاه های سوئد را برای تغییر پرواز فراهم می کند. اما مسافر فقط می تواند وارد منطقه بین المللی فرودگاه شود زیرا ویزای ترانزیت فرودگاهی اجازه بازدید از کشور را به دارنده آن نمی دهد. ممکن است یک کپی از ویزای مسافر برای مقصد بعدی نیز در فرودگاه خواسته شود.

 • ویزای تجاری

این ویزا برای آن دسته از شهروندان کشورهای ثالث صادر می شود که مایل به داشتن ویزا با هدف انجام فعالیت های تجاری در سوئد هستند. دارنده ویزای تجاری می تواند برای شرکت در یک جلسه تجاری یا شرکت در فعالیت های تجاری،حداکثر 90 روز در سوئد اقامت داشته باشد.

 • ویزای توریستی

این ویزا برای شهروندان کشورهای ثالث که صرفاً برای مقاصد گردشگری و تفریحی به دنبال سفر به سوئد، در مدت حداکثر 90 روز هستند، صادر میشود.

 • ویزای بازدیدکننده

این ویزا برای شهروندان کشورهای ثالث که مایلند با هدف دیدار اعضای خانواده، اقوام و یا دوستان به سوئد سفر کنند، لازم است. دارندگان آن نمی توانند بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه شنگن بمانند. درضمن، ارائه دعوت نامه شخصی که از آن بازدید می کنید نیز برای تکمیل درخواست شما لازم است.

 • ویزای فرهنگی

این ویزا جهت بازدیدهای فرهنگی کوتاه مدت قابل دریافت است. دارندگان ویزای فرهنگی می توانند در رویدادهای فرهنگی، ورزشی یا مذهبی برای اقامتی که نباید از 90 روز در یک دوره 180 روزه بیشتر شود، شرکت کنند. ارائه کلیه اطلاعات در مورد جزئیات رویداد، بلیط های ورودی، رزروهای مربوطه یا دعوت نامه ممکن است برای درخواست مورد نیاز باشد.

 • ویزای درمان پزشکی

افراد بیماری که جزو شهروندان کشورهای ثالث باشند، قادر خواهند بود تا جهت مراقبت های پزشکی فوری، در مراکز پزشکی سوئد، تحت درمان قرار گیرند. برای درخواست این ویزا، ارائه سوابق پزشکی و گزارش پزشک، به همراه تاییدیه درمان پیش بینی شده، لازم میباشد. بیمار می تواند تا 90 روز با ویزای درمان پزشکی در این کشور بماند.

ویزای سوئد
2. ویزای اقامت بلند مدت (گروه D)

انواع مختلف ویزای ملی این کشور، که جهت اقامت طولانی مدت در سوئد صادر میشود، به شرح زیر میباشد:

 • ویزای تحصیلی

شهروندان کشورهای ثالث که متقاضی تحصیل در دانشگاه های سوئد میباشند، میبایست نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های سوئد، از الزامات اصلی دریافت این نوع ویزا است.

 • ویزای کار

این ویزا برای آن دسته از شهروندان کشورهای ثالث که از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشند، جهت کار و کسب درآمد در سوئد، صادر میگردد.

 • ویزای جستجوی کار

فارغ التحصیلان دانشگاه های سوئد که تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در سوئد مانده و به دنبال یافتن شغل باشند، میبایست ویزای جستجوی کار اخذ نمایند و پس از دریافت پیشنهاد شغلی، آن را به ویزای کار تبدیل کنند.

 • ویزای الحاق به خانواده

کسانی که تمایل دارند به اعضای خانواده خود در سوئد بپیوندند، میتوانند از این ویزا استفاده نمایند. اثبات رابطه خود با عضوی از خانواده که در سوئد اقامت دارد، ضروری میباشد.

 • ویزای محققین

این ویزا برای دانشمند میهمان یا دانش پژوهان میهمان از کشورهای ثالث صادر می شود که مایل به انجام فعالیت های تحقیقاتی خود در یک دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در سوئد میباشند. برای اخذ این ویزا، ارائه نامه پذیرش از سازمان تحقیقاتی، با جزئیات پروژه تحقیقاتی، لازم است.

 • ویزای فریلنسر

این ویزا برای آن دسته از اتباع کشورهای ثالث صادر می شود که می خواهند برای اهداف خوداشتغالی به سوئد نقل مکان کنند. ارائه طرح تجاری جهت کارآفرینی و همچنین داشتن وجوه مالی، ضروری میباشد.

 • ویزای دوره زبان

این یک ویزای آموزشی میباشد که برای آن دسته از اتباع خارجی صادر میگردد که جهت شرکت در دوره زبان سوئدی، برای اقامت بیش از 90 روز، ثبت نام کرده اند. نامه پذیرش در دوره، برای درخواست ویزای دوره زبان، الزامی است.

 • ویزای کارآموزی

برای شهروندان کشورهای ثالث، که مایل به گذراندن دوره کارآموزی در سوئد هستند، صادر می شود. تایید نامه یا توافقنامه آموزشی از کارفرمای احتمالی باید در بین مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا گنجانده شود. جهت شرکت در دوره های کارآموزی بیش از 90 روز، باید برای دریافت اجازه اقامت اقدام شود.

 • ویزای مشارکت

همسر یک شهروند سوئدی، که دارای پاسپورت کشور خود است و شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا نیست، می تواند برای ویزای مشارکت، جهت بازدید، درخواست دهد. ارائه مدرک تابعیت سوئدی همسر، گواهی ازدواج و سوابق خانوادگی همسر، از جمله مدارکی است که باید جهت درخواست ویزا ارائه شود. فرد متقاضی باید برای اخذ اجازه اقامت، جهت اقامت دائم در سوئد، درخواست دهد.

 • ویزای مجوز کار 

این ویزا می تواند توسط اتباع کشورهای ثالث که واجد شرایط کار در سوئد هستند، دریافت شود. نامه رسمی استخدام، یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مجوز کار است. شهروندان غیر اتحادیه اروپا که دارای مجوز کار هستند، این حق را دارند که افراد تحت تکفل خود، از جمله کودکان زیر 21 سال را، با خود به سوئد بیاورند.

 • ویزای خویشاوندی

این ویزا برای بستگان یک شهروند سوئدی، که قصد ملاقات با اعضای خانواده و دوستان خود را دارند، قابل اعمال است. با این حال، کسانی که مایل به اقامت برای دوره های طولانی تر از 90 روز هستند، اخذ اجازه اقامت بازدید کننده، ضروری میباشد.

لازم به ذکر است که متقاضیان مهاجرت به سوئد و دریافت ویزای این کشور میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی اداره مهاجرت سوئد، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، شخصا شرایط را مطالعه کرده و یا با کارشناسان گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://www.migrationsverket.se

سؤالات متداول
 • هزینه دریافت ویزای سوئد چقدر است؟

هزینه دریافت ویزا جهت اقامت تا سقف 90 روز، برای افراد بالای 12 سال، 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال، 40 یورو میباشد. در ضمن هزینه ویزا برای کودکان زیر 6 سال رایگان خواهد بود. جهت دریافت ویزای اقامت طولانی مدت نیز، باید 99 یورو پرداخت شود.

 • آیا میتوان ویزای توریستی چندبار ورود برای سفر دریافت کرد؟

بله. این امکان وجود دارد که درخواست خود را جهت اخذ ویزای چند بار ورود، در فرم اصلی درخواست ویزا ذکر کنید. درخواست شما بر اساس تعداد دفعات و ارتباط سفر شما به منطقه شنگن، پس از ارائه مدارک سفرهای مکرر شما، ارزیابی می شود.

 • آیا امکان ریجکت شدن درخواست ویزا وجود دارد؟

بله. اگر مقامات سوئدی و یا آفیسر پرونده، به دلایل خاصی شما را واجد شرایط دریافت ویزا تشخیص ندهند، ممکن است درخواست شما رد شود. در این صورت دلایل رد درخواست و مهلت ارسال درخواست تجدیدنظر، به اطلاع شما خواهد رسید. شما این حق را دارید که ظرف سه هفته بعد از دریافت نتیجه درخواست خود، درخواست تجدیدنظر کتبی ارسال کنید.

سخن پایانی

متقاضیان مهاجرت به سوئد و یا بازدید از این کشور، میبایست با توجه به مدت زمان لازم جهت اقامت خود در این کشور و همچنین بر اساس هدف خود از سفر به سوئد، نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام نمایند. این ویزا که به دو گروه C و D تقسیم میشود، اجازه اقامت کوتاه مدت (تا سقف 90 روز) و یا اجازه اقامت طولانی مدت در این کشور را صادر کرده و به دارندگان خود امکان سفر به کل منطقه شنگن را خواهد داد. ما در این مقاله به بررسی انواع ویزای سوئد پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما، به فراهم شدن شرایط سفر و یا مهاجرت شما مخاطب عزیز به کشور سوئد گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور سوئد را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *