آشنایی با انواع ویزای لهستان

سفر به لهستان می تواند تجربه ای شگفت انگیز برای هر فردی باشد. اگر بخواهید به عنوان یک شهروند خارجی به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت به کشور لهستان سفر کنید، باید پیش از هر کاری، اقدام به اخذ ویزای لهستان نمایید. دولت لهستان، انواع مختلفی از ویزاها را در نظر گرفته است که با توجه به دلیل اقامت خود می توانید هر یک از آن‌ها را اخذ نمایید. از جمله این ویزاها می توان به ویزای کاری، تحصیلی و یا صرفاً گردشگری و یا همان توریستی اشاره کرد. با این حال، قبل از درخواست ویزا، باید بررسی کنید که آیا اصلاً به ویزا نیاز دارید یا خیر.

اگر برای ورود به کشور لهستان به ویزای این کشور نیاز داشته باشید، باید اطلاعات کافی را در مورد چگونگی دریافت آن در اختیار داشته باشید. از همین رو، در ادامه این مقاله قصد داریم نیازمندی ها و مراحل مختلف اخذ ویزای این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

ویزای لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مراحل درخواست ویزای لهستان
 • انواع ویزای کشور لهستان
 • تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت
 • مدارک مورد نیاز دریافت ویزا

مراحل درخواست ویزای لهستان

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا EEA، و یا هر کشور دیگری در حوزه شنگن، نیازی به اخذ ویزای لهستان برای ورود به این کشور ندارند. همچنین، برخی کشورها نیز جزو کشورهای توافقنامه بدون ویزای شنگن هستند که از جمله آنها می توان به ایالات متحده، استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی، تایلند و تونس اشاره کرد.

در صورتی که تبعه کشوری به جز موارد اشاره شده در لیست بالا هستید، برای سفر به لهستان نیاز به ویزا خواهید داشت. شهروندان کشورهای ثالث، حتی اگر قصد سفرهای کوتاه و یا شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت در این کشور را داشته باشند نیز باید اقدام به اخذ ویزا کنند. برای دریافت این ویزا باید مراحل را به دقت طی کنید. این مراحل به شرح زیر می باشند :

ویزای لهستان
 • با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری لهستان تماس بگیرید : برای ارسال درخواست باید یک وقت ملاقات با سفارت یا کنسولگری تعیین کنید.
 • مدارک خود را آماده کنید : سفارت لهستان، لیستی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را در اختیار شما قرار می دهد.
 • درخواست ویزا را ارسال کنید : در روز قرار ملاقات، ممکن است مجبور شوید در یک مصاحبه ویزا نیز شرکت کنید.
 • منتظر تصمیم نهایی سفارت باشید : ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درخواست ویزا شما بررسی شود، بنابراین مطمئن شوید که زمان کافی را برای پاسخ نهایی در نظر می گیرید.

انواع ویزای کشور لهستان

با توجه به این که دلیل سفر شما به لهستان چیست، انواع مختلف ویزا وجود دارد که می توانید دریافت کنید و از مزایای آن استفاده نمایید. ویزاهای مختلف لهستان به شرح زیر می باشند :

ویزای شنگن : اگر قصد دارید کمتر از 90 روز در لهستان بمانید، باید ویزای توریستی آن را دریافت کنید. با دریافت ویزای شنگن آن، این امکان را خواهید داشت تا از سایر کشورهای حوزه شنگن، بدون نیاز به ویزا یا مجوز، بازدید نمایید.

ویزای ترانزیت فرودگاه : ویزای ترانزیت فرودگاهی این کشور به دارنده این امکان را می دهد که وارد منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاهی در لهستان شوند تا بتوانند پرواز خود را تغییر دهند. این ویزا مناسب مسافرانی است که قصد دارند به کشور دیگری سفر کنند، اما پرواز آن‌ها در لهستان توقف دارد. در صورتی که مسافرین هواپیما؛ منطقه ترانزیت بین المللی را ترک نکنند نیازی به ویزای ترانزیت ندارند.

ویزای کار : اگر می خواهید در لهستان کار کنید، باید برای ویزای کار آن اقدام کنید. برای دریافت این ویزا، باید کارفرمایی داشته باشید که از طرف شما درخواست مجوز کار را در دفتر محلی Voivodeship (که معادل لهستانی اداره شهرداری است) ارسال کند. با توجه به مدت و ماهیت کار شما، انواع مختلفی از مجوزهای کار وجود دارد. زمانی که کارفرما درخواست ویزا را ارسال کرد و مجوز کار خود را نیز دریافت کردید، می توانید کار خود را در این کشور شروع کنید.

ویزای دانشجویی : اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید و در دانشگاهی در لهستان پذیرفته شده اید، باید برای ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید.

ویزای پیوست خانواده : اگر می خواهید به همسر یا والدین خود که در لهستان زندگی می کنند، بپیوندید، باید برای ویزای خانوادگی درخواست دهید. ویزای خانواده ۲ سال اعتبار دارد و در این مدت مجاز به کار در لهستان خواهید بود. شما باید مدرکی دال بر وضعیت خانوادگی خود، مانند گواهی ازدواج (برای همسران) یا گواهی تولد/ فرزندخواندگی (برای فرزندان خردسال) ارائه دهید.

تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت

اگر می خواهید بیش از سه ماه (۹۰ روز) در لهستان بمانید، باید برای ویزای نوع D و سپس اجازه اقامت اقدام کنید. ویزای نوع D یک ویزای طولانی مدت است و به شما امکان می دهد بیش از یک سال در جمهوری لهستان اقامت داشته باشید. مدت زمان اعتبار این ویزا ممکن است بین سه ماه تا حداکثر دوازده ماه باشد.

با این حال، زمانی که با ویزای بلند مدت وارد این کشور می شود و برای دریافت مجوز کار اقدام می کنید، می توانید برای سال ها در این کشور بمانید و ویزای خود را تمدید کنید.

در نظر داشته باشید که ویزای بلند مدت این کشور با اجازه اقامت یک ساله در لهستان، یکسان نیست. ویزای طولانی مدت به شما این امکان را می دهد که با هدف کار، تحصیل، ملحق شدن به خانواده و دلایل موجه دیگر وارد لهستان شوید و پس از ورود به لهستان باید ویزای طولانی مدت را به اجازه اقامت تبدیل کنید.

ویزای شنگن و ویزای بلند مدت، از پر استفاده ترین ویزاهای این کشور به شمار می روند. در صورتی که قصد سفر به این کشور را دارید، بهتر است با تفاوت های بین این دو ویزا بیشتر آشنا شوید. تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت نوع D عبارت‌اند از :

با داشتن ویزای شنگن، اقامت شما در کشور لهستان نباید از سه ماه تجاوز کند، اما ویزای بلند مدت به مدت یک سال صادر می شود و قابل تمدید است.

اگر با ویزای شنگن وارد این کشور شوید، نمی توانید اجازه اقامت دریافت کنید. اگر با ویزای طولانی مدت وارد لهستان شوید، می توانید اجازه اقامت دریافت کنید و اقامت خود را در لهستان برای سال ها یا به طور نامحدود تمدید کنید.

برای برای دریافت ویزای طولانی مدت نیاز به یک دلیل قوی برای سفر به کشور لهستان دارید. دلیل شما برای اخذ ویزای لهستان می تواند یک قرارداد کاری، نامه پذیرش از یک دانشگاه در لهستان، یا داشتن یک عضو نزدیک خانواده که در آنجا زندگی می کند، باشد.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزا

برای اخذ ویزای لهستان، باید مدارک و اسناد هویتی و مالی را با توجه به نوع ویزایی که درخواست می کنید، ارائه دهید. در نظر داشته باشید که مدارک مورد نیاز اخذ ویزا می تواند هر سال دچار تغییر شود و از همین رو، پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر کار، مدارک مورد نیاز را از وب سایت رسمی این کشور مورد بررسی قرار دهید. به صورت کلی، هنگام درخواست ویزا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت :

 • فرم درخواست ویزا، شما باید فرم درخواست را به طور کامل تکمیل کرده و در پایان آن را امضا کنید.
 • دو عکس در اندازه پاسپورت از خودتان.
 • یک کپی از پاسپورت، پاسپورت شما باید حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت شما اعتبار داشته باشد.
 • گواهی بیمه سلامت مسافرتی.
 • بیمه نامه el که با شرایط ویزای شنگن مطابقت دارد (30000 یورو به همراه پوشش در تمام منطقه شنگن).
 • ممکن است از شما خواسته شود که نامه ای بنویسید که در آن هدف از سفر، کاری که قصد انجام آن در لهستان را دارید و غیره را شرح دهید.
 • مدرک اقامت در لهستان، برای این کار می توانید مدرک رزرو هتل، رزرو Airbnb، نامه ای از میزبان و غیره را ارسال کنید.
 • مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای اقامت در لهستان.
 • اثبات وضعیت رابطه، اگر متأهل هستید باید سند ازدواج ارائه دهید.
 • رزرو بلیط پرواز
 • رسید هزینه ویزا پرداخت شده
ویزای لهستان

اگر دانشجو هستید، باید این مدارک اضافی را ارائه دهید:

 • هر مدرکی که نشان دهد شما در یک مدرسه یا دانشگاه ثبت نام کرده اید.
 • یک NOC به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه شما مجاز به خروج هستید و قصد بازگشت پس از سفر را دارید.
سؤالات متداول
 • آیا امکان تمدید ویزای این کشور وجود دارد؟

بله، در صورتی که ویزای موقت و یا دائم لهستان را دریافت کرده باشید می توانید آن را برای مدت طولانی تر تمدید نمایید.

 • انواع ویزای لهستان کدم‌اند؟

– ویزای توریستی شنگن

– ویزای ترانزیت فرودگاه

– ویزای کار

– ویزای دانشجویی

– ویزای خانوادگی

 • دلایل رد شدن درخواست ویزای کشور لهستان چیست؟

– ارائه مدارک غیر واقعی

– عدم ارائه توضیح کافی در مورد چرایی سفر به لهستان

– پاسپورت نامعتبر

– عدم ارائه سندی مبنی بر داشتن بودجه کافی برای تأمین هزینه های سفر

– نامعتبر بودن گواهی ازدواج یا تولد

 • پردازش ویزای کشور لهستان چه مدت به طول می انجامد ؟

زمان رسیدگی به درخواست ویزای کشور لهستان شما از ۱۴ تا ۲۸ روز طول می کشد. سفارت یا کنسولگری لهستان پس از این بازه زمانی به شما پاسخ خواهد داد.

 • آیا با داشتن ویزای توریستی  می توان در این کشور کار کرد؟

خیر، شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کار در کشور لهستان نیازمند مجوز کار به همراه ویزا هستند.

سخن پایانی

ویزای توریستی این کشور به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به مدت 90 روز در این کشور زندگی کنید و بدون نیاز به ویزا یا مجوز اقامت دیگر، از سایر کشورهای عضو حوزه شنگن نیز بازدید نمایید. در این مقاله با شرایط مختلف اخذ ویزای لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *