مهمترین نکات در اخذ ویزای تحصیلی لهستان

لهستان کشوی محبوب و پر جنب و جوش است و فرصت های بی نظیری را برای دانشجویان بین المللی که علاقه‌مند به تحصیل در یک محیط آکادمیک با کیفیت و به روز هستند، فراهم کرده است. این کشور از دانشگاه های برتر بین المللی برخوردار است که امکان گسترش دانش، بهبود مهارت و کسب تجربه های بین المللی را برای دانشجویان فراهم می آورد. هر ساله نزدیک به 50000 دانشجوی بین المللی از سراسر جهان تحصیلات خود را در دانشگاه ها و کالج های لهستان آغاز می کنند و در سال های اخیر 14 دانشگاه لهستان در لیست رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهانی QS قرار گرفته اند. برای تحصیل در این کشور، بر اساس ملیت و کشور مبدأ خود ممکن است نیاز به اخذ ویزای تحصیلی لهستان داشته باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم مراحل اخذ ویزای دانشجویی لهستان و شرایط دریافت آن را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

اخذ ویزای تحصیلی لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • روند اخذ ویزای تحصیلی لهستان
 • انواع ویزای تحصیلی کشور لهستان
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان
 • کار با ویزای دانشجویی لهستان

روند اخذ ویزای تحصیلی لهستان

همان‌طور که اشاره کردیم، اخذ ویزای تحصیلی لهستان تا حد زیادی به ملیت و کشور مبدأ شما بستگی دارد. در صورتی که از اتباع اتحادیه اروپا/EEA/EFTA هستید، تنها چیزی که برای اقامت در لهستان برای تحصیل نیاز دارید، یک سند مسافرتی معتبر مانند گذرنامه یا کارت شناسایی کشور مبدأ است و نیازی به اخذ ویزای این کشور نخواهید داشت. همچنین، در صورتی که بخواهید کمتر از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید، نیازی به ارائه مدارک رسمی ندارید. با این حال، از آنجایی که تحصیل شما بیش از سه ماه طول می کشد، فقط باید اقامت خود را در لهستان در یکی از 16 بخش اداری کشور، Voivodeships ثبت کنید.

اخذ ویزای تحصیلی لهستان

از طرفی، در صورتی که اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA / EFTA هستید برای ورود و اقامت در لهستان به ویزا نیاز دارید. با این حال، شهروندان کشورهای خاص هنگام ورود به منطقه شنگن از شرایط ویزا معاف هستند. لهستان یکی از محبوب ترین کشورهای عضو حوزه شنگن است و شما می توانید پس از اخذ ویزای دانشجویی این کشور به راحتی به سایر کشورهای عضو شنگن نیز سفر کنید.

به طور کلی، برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید :

محل دانشگاه خود را تأیید کنید : پیش از دریافت ویزای دانشجویی، شما باید از یک دانشگاه پذیرش گرفته باشید و برای یک مقطع تحصیلی درخواست ارسال کرده باشید.

نزدیک‌ترین کنسولگری لهستان را بیابید : برای رسیدگی به درخواست ویزا باید به سفارت یا کنسولگری لهستان در کشور خود مراجعه کنید.

تعیین وقت ویزا با سفارت : برای تعیین وقت ویزا، باید از طریق وب سایت سفارت لهستان در کشور خود، درخواست دهید.

اسناد و مدارک خود را آماده کنید : برای دریافت ویزا باید لیست کاملی از مدارک و اسناد را به سفارت ارسال کنید، لیست مدارک و اسناد مورد نیاز ممکن است با توجه به کنسولگری مورد نظر شما، متفاوت باشد.

در قرار ملاقات خود شرکت کنید و مدارک خود را ارسال کنید: در این مرحله شما باید تمامی اسناد و مدارک خود که شامل فرم درخواست چاپ شده و فرم های امضا شده و هزینه ویزا می شوند را ارسال کنید.

پس از ارسال درخواست خود باید منتظر باشید تا تصمیم نهایی توسط سفارت به شما اعلام شود. مدت زمان اعلام نتیجه بین دو الی سه هفته خواهد بود.

انواع ویزای تحصیلی کشور لهستان

لهستان، یکی از کشورهای عضو شنگن است که با داشتن ویزای آن می توانید به تمامی کشورهای اروپایی عضو شنگن به راحتی سفر کنید. همچنین، دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های لهستان، امکان تمدید اجازه اقامت خود را خواهند داشت. سیستم آموزشی این کشور بر اساس استانداردهای بین المللی است و تمامی رشته ها در دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریسی می شوند. با این وجود شما نیازی به ارائه مدارک زبان مانند آیلتس و تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور نخواهید داشت.

تحصیل در لهستان برای دانشجویان بین المللی مزایای بسیاری به همراه دارد، شما می توانید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی لهستان خود در این کشور اقامت داشته باشید و از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید. برای دانشجویان بین المللی دو نوع ویزا در دسترس است که به شرح زیر هستند :

ویزای  C: ویزای شنگن کوتاه مدت که به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در دوره 180 روزه در کشورهای عضو شنگن اقامت داشته باشد.

ویزای D : ویزای ملی بلندمدت که برای حداکثر یک سال صادر می شود و امکان سفر به اطراف منطقه شنگن را تا 90 روز در یک دوره 180 روزه فراهم می کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان

پس از رزرو وقت از سفارت یا کنسولگری لهستان در شهر خود می توانید در زمان مشخص شده برای صدور ویزای دانشجویی خود به سفارت مراجعه کنید. در این فرآیند از شما مدارک و اسنادی خواسته می شود و در صورتی که مدارک شما ناقص و یا جعلی باشند، با درخواست ویزای دانشجویی لهستان شما موافقت نخواهد شد.

مدارکی که باید هنگام درخواست ویزای نوع D لهستان ارائه دهید عبارت اند از :

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی لهستان که تکمیل و امضا شده باشد
 • پاسپورت معتبر (باید تا سه ماه پس از زمان خروج شما از لهستان معتبر باشد)
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در لهستان
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • گواهینامه و مدرک تحصیلی
 • مدرکی دال بر تسلط شما به زبان انگلیسی
 • شواهدی مبنی بر اینکه بودجه کافی برای حمایت از خود در طول تحصیل دارید
 • مدارک بیمه سلامت
 • یک عدد عکس در اندازه پاسپورت
 • مدرک اقامت در لهستان
 • اسناد حمل و نقل، مانند بلیط هواپیما

پس از ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز، فرآیند بررسی ویزای شما و دریافت پاسخ در حدود 15 روز به طول می انجامد. اگرچه مدت زمان پروسه بررسی ویزا بسیار سریع انجام می گیرد، اما پیشنهاد می شود ارسال درخواست ویزای خود را قبل از تاریخ عزیمت خود به لهستان آغاز نمایید. زیرا در برخی موارد، پردازش درخواست ها ممکن است بسیار بیشتر طول بکشد و همچنین در صورتی که مدارک شما ناقص و یا نادرست ارسال شده باشند، زمان پردازش بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، اگر برای تحصیل در لهستان نیاز دارید بیشتر بمانید، باید برای مجوز و کارت اقامت موقت خود اقدام کنید. کارت اقامت موقت به شما این امکان را می دهد که هر چند بار که می خواهید از مرز لهستان عبور کنید و به آن وارد شوید. این ویزا در ابتدا برای دانشجویان بین المللی به مدت 15 ماه اعتبار دارد و پس از آن می توانید آن را برای سه سال تمدید نمایید. با این حال، امکان تمدید ویزای تحصیلی لهستان بیشتر از مدت زمان باقیمانده از تحصیل امکان پذیر نخواهد بود. همچنین، به خاطر داشته باشید که باید 45 روز قبل از انقضای ویزای خود برای کارت اقامت موقت اقدام کنید.

کار با ویزای دانشجویی لهستان

هیچ محدودیتی برای کار با ویزای دانشجویی نوع D لهستان وجود ندارد. دانشجویان بین المللی می توانند بدون نیاز به مجوز کار در لهستان کار کنند، با این حال داشتن مجوز اقامت معتبر برای کار در کشور لهستان الزامی خواهد بود. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی امکان داشتن یک شغل تمام وقت در حین تحصیل در لهستان ا خواهند داشت، با این حال، باید مطمئن شوید که کار بر تحصیل شما تأثیر نمی گذارد. در صورتی که ساعات کار طولانی تأثیر منفی بر نمرات شما داشته باشد، ممکن است در پروسه تمدید اجازه اقامت خود دچار مشکل شوید.

ویزای نوع D به شما امکان می دهد به مدت یک سال در لهستان بمانید، بنابراین برای اقامت طولانی تر برای تحصیل در دوره های سه الی چهار ساله کارشناسی باید برای دریافت اقامت موقت خود درخواست دهید. مدارک و اسناد مورد نیاز برای درخواست اقامت موقت عبارت اند از :

 • فرم درخواست
 • مدارک اثبات هویت
 • مدرک تحصیلی شما
 • مدارک بیمه سلامت
 • اثبات اینکه سرمایه کافی دارید
اخذ ویزای تحصیلی لهستان
سؤالات متداول
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چیست؟

– فرم درخواست ویزای دانشجویی لهستان پر شده و امضا شده

– پاسپورت معتبر (اعتبار به مدت سه ماه)

– نامه رسمی پذیرش در یک کالج یا دانشگاه در لهستان

– یک رزومه کوتاه

– گواهینامه و مدرک تحصیلی

 • برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چه مقدار موجودی بانکی لازم است؟

معادل ریالی حدود ۱۲ هزار یورو

 • آیا می توان با ویزای دانشجویی در لهستان کار کرد؟

بله، دانشجویان بین المللی تا زمانی که در یک موسسه آموزش علمی یا دانشگاه ثبت نام کرده باشند، حق کار در حین تحصیل در لهستان را به مدت ۲۰ ساعت در هفته دارند. با این حال، دانشجویانی که تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند باید مجوز اقامت معتبر دریافت نمایند.

 • مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی لهستان چقدر است؟

مدت اعتبار ویزا سه ماه است. دانشجویان برای تمدید اقامت خود باید حداقل 45 روز قبل از انقضای ویزای خود برای اجازه اقامت اقدام کنند. اجازه اقامت به مدت 15 ماه صادر می شود. شما می توانید آن را برای یک دوره تا سه سال تمدید کنید، اما این مدت زمان نمی تواند بیشتر از طول دوره شما باشد.

 • آیا می توان با ویزای دانشجویی لهستان به اروپا سفر کرد؟

بله، لهستان یکی از اعضای منطقه شنگن است و در نتیجه زمانی که شما واجد شرایط اخذ ویزای دانشجویی لهستان شدید، امکان سفر به داخل اروپا را نیز خواهید داشت.

سخن پایانی

کشور لهستان یکی از کشورهای اروپایی برای تحصیلات دانشگاهی به شمار می آید و سطح علمی دانشگاه های این کشور نسبتا بالا بود و مدارک دانشگاهی که در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند در سراسر اروپا معتبر هستند. اما کشور مجارستان درمقایسه با لهستان به مراتب گزینه بهتری هم از نظر هزینه های تحصیل و هم از نظر کیفیت زندگی خواهد بود. در این مقاله با شرایط اخذ ویزای تحصیلی لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۳ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *