آسان ترین راه اخذ اقامت اتریش

اتریش که یکی از زیباترین و مرفه ترین کشورهای اروپا است، با داشتن کیفیت بالای زندگی، خدمات عالی، اقتصاد قوی، امنیت و همچنین طبیعت بی نظیر، به یک مقصد مهاجرتی عالی تبدیل شده است. از طرفی دیگر، موقعیت ایده آل اتریش در اروپای مرکزی و واقع شدن در بین برخی از برترین کشورهای اروپایی مانند سوئیس، آلمان و ایتالیا، به محبوبیت آن در بین مهاجران افزوده است. با در نظر گرفتن آنچه گفته شد، جای تعجب نیست که اتباع خارجی به خصوص ایرانیان از هر نقطه ای از جهان، به دنبال مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت این کشور هستند. مجوز اقامت کشور اتریش را می توان به روش های مختلفی دریافت نمود، اگرچه شرایط و فرآیند درخواست ممکن است با توجه به نوع مجوزی که برای آن درخواست می کنید متفاوت باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی روش های اخذ اقامت اتریش بپردازیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور اتریش گردآوری شده است.

به همین دلیل است که افراد بسیاری به دنبال اخذ اقامت و زندگی در این کشور هستند. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور اتریش گردآورى شده است؛ بنابراین اگر شما قصد اخذ اقامت اتریش را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم.

اقامت اتریش

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مزایای اخذ اقامت اتریش
 • انواع ویزای اتریش
 • شرایط اخذ اقامت تحصیلی
 • شرایط اخذ اقامت از طریق پیوستن به اعضای خانواده
 • شرایط اخذ اقامت کاری اتریش
 • شرایط مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن از طریق ازدواج
 • چگونه مجوز اقامت اتریش را دریافت کنیم؟

مزایای اخذ اقامت اتریش

پیش از بررسی هر موضوعی، لازم است متقاضیان مهاجرت به کشور اتریش، از مزایای اخذ اقامت آن اطلاع کسب نمایند تا بتوانند بهترین تصمیم را برای آینده خود اتخاذ کنند. ما در این قسمت، برخی از مهم ترین مزایای مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن را برای شما آورده ایم که به شرح زیر است:

 • امکان بهره مندی از زندگی باکیفیت
 • امکان دسترسی آسان به برخی از برترین کشورهای اروپا
 • امکان سفر آزادانه به کل کشورهای اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها
 • دسترسی آزاد به بازار کار
 • تامین اجتماعی و بیمه سلامت.
 • آزادی کسب و کار
 • امکان آوردن سایر اعضای خانواده
 • دسترسی به آموزش رایگان
اخذ اقامت اتریش

حال چنانچه با در نظر گرفتن مزایای ذکر شده، به مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن مشتاق تر شده اید، جهت اطلاع از روش های اخذ ویزا و اقامت این کشور، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع ویزای اتریش

برای ورود به کشور اتریش، تنها اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به ارائه ویزا ندارند ولی اخذ ویزای اتریش برای اتباع سایر کشورها، الزامی است. انواع ویزای اتریش به شرح زیر می باشد:

 • ویزای کوتاه مدت

این ویزا به شما امکان می دهد تا شش ماه یا کمتر، در اتریش اقامت داشته باشید. اخذ این نوع ویزا، به منزله مجوزی جهت کار در اتریش نمی باشد.

 • مجوز اقامت موقت

این نوع مجوز اقامت که برای دارندگان ویزای طولانی مدت صادر می گردد، برای کسانی طراحی شده است که قصد دارند بیش از شش ماه در اتریش اقامت داشته باشند و یا برای یک بازه زمانی خاص و یا هدف خاص مانند مطالعه و تحقیق، در اتریش بمانند.

 • مجوز اقامت بلند مدت

مجوز اقامت بلند مدت، به دارندگان ویزای طولانی مدت اتریش که جهت کار در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت نموده اند و یا برای کسانی که قصد دارند برای مدت نامحدود در اتریش بمانند اعطا می شود. در واقع، لازمه دریافت این نوع مجوز اقامت، داشتن قرارداد کاری با کارفرما است که به دنبال آن، امکان اخذ ویزای همراه برای اعضای خانواده نیز وجود دارد.

شرایط اخذ اقامت تحصیلی

برتری آکادمیک کشور اتریش، به دلیل وجود دانشگاه های عالی با رتبه بندی جهانی در این کشور از جمله دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل است. دانشجویانی که مایل به اقامت بیش از 180 روز در اتریش هستند، میبایست برای دریافت ویزای نوع D اتریش درخواست دهند. توجه داشته باشید که ویزا و مجوز اقامت دانشجویی، تنها برای کسانی صادر می گردد که از یک دانشگاه معتبر در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نموده باشند. مدت اعتبار اقامت دانشجویی، حداقل 12 ماه است و هر ساله قابل تمدید می باشد. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن مدرک A-level یا دیپلم دبیرستان، نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در اتریش، نامه اشتغال به تحصیل در ایران و یا نامه عدم منع تحصیل در مقطع بالاتر و همچنین مدرک A2 زبان آلمانی (در صورتی که دوره به زبان آلمانی باشد)، امکان اخذ اقامت دانشجویی در این کشور را خواهند داشت.

اقامت اتریش

شرایط اخذ اقامت از طریق پیوستن به اعضای خانواده

اعضای خانواده کسانی که اقامت و یا شهروندی اتریش را دارا می باشند می توانند جهت پیوستن به خانواده خود در اتریش، درخواست ویزا و اقامت دهند. این نوع مجوز اقامت، معمولاً حداقل 12 ماه اعتبار دارد و امکان تمدید آن نیز تا 3 سال وجود دارد. به علاوه، اثبات تمکن مالی نیز جهت دریافت این نوع اقامت اتریش ، الزامی است. خوشبختانه، بر اساس توافقنامه ادغام، اعضای خانواده کسانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به اتریش و یا هریک از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت نموده و شهروندی آن را به دست آورده اند، برای اخذ مجوز اقامت این کشور حمایت مالی می شوند. اعضای خانواده شهروندان غیر اتحادیه اروپا که دارای مجوز اقامت کشور اتریش هستند نیز ممکن است تا زمانی که شرایط عمومی تعیین شده توسط توافقنامه ادغام را برآورده کنند، حمایت مالی شوند. در اصل، توافقنامه ادغام برای کمک به اعضای خانواده دارندگان شهروندی اتریش، جهت یادگیری زبان آلمانی و همچنین کسب دانش در مورد سیستم دموکراتیک و اصول اساسی اتریش ایجاد شده است. توافقنامه ادغام از دو ماژول تشکیل شده است و برای برخی از متقاضیان اخذ اجازه اقامت، رعایت اولین ماژول، قبل از ورود به اتریش اجباری است. 

اقامت اتریش

شرایط اخذ اقامت کاری اتریش

یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن، دریافت ویزای کار اتریش می باشد. این روش به دلیل کم هزینه بودن و امکان اخذ ویزای کار، در بین مهاجران بسیار محبوب است. دو روش کلی برای درخواست ویزای کار در اتریش وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • مهاجرت به اتریش از طریق دریافت پیشنهاد شغلی (جاب آفر)

افراد دارای تخصص و مهارت ویژه می تواند مجوز کار و اقامت دو ساله در اتریش را دریافت کند. شرایط لازم برای این نوع ویزا و مجوز اقامت، دریافت یک پیشنهاد شغلی یا دعوتنامه از یک کارفرما در اتریش و همچنین داشتن حداقل مدرک لیسانس است. برای اعطای این نوع ویزا و مجوز اقامت کاری به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، شرایط مهمی تعیین شده است. در واقع، کارفرمای مربوطه باید برای جذب نیرو در این عنوان شغلی، به مدت 3 ماه در اتریش آگهی منتشر کند و در صورت یافت نشدن فردی شایسته برای این موقعیت شغلی، جاب آفر را به فرد متقاضی که شهروند خارج اتحادیه اروپا است اعطا کرده و برای وی درخواست مجوز اقامت دهد. لازم به ذکر است که دریافت این نوع ویزا بسیار سخت است و علاوه بر این، متقاضی باید حداقل امتیاز لازم را در جدول امتیازدهی کسب کند. سن، مدرک و رشته تحصیلی، داشتن سابقه کار، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، از جمله مواردی است که برای متقاضی امتیاز خواهد داشت.

 • مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جستجوی کار

یکی دیگر از روش های دریافت ویزا و اقامت کاری، درخواست ویزای جستجوی کار در این کشور است که مدت اعتبار آن 6 ماه می باشد و فرد متقاضی برای اخذ این نوع ویزا باید حداقل نمره مورد نظر را کسب نماید. در واقع از 100 امتیاز در نظر گرفته شده برای افراد ماهر، متقاضی باید 70 امتیاز کسب کند و پس از موافقت اداره کار اتریش، با ویزای جستجوی کار می تواند در اتریش اقامت کند. متقاضی در این فرصت 6 ماهه می تواند به دنبال کار در اتریش باشد و در صورت یافتن شغل مرتبط با مدرک تحصیلی خود می تواند کارت قرمز سفید قرمز ۲ ساله اتریش که یک نوع مجوز اقامت است را دریافت نماید. این اقامت بعد از دو سال، به اقامت سه سال تبدیل می گردد و بعد از ۵ سال نیز با رعایت شرط حضور و همچنین داشتن مدرک B1 زبان آلمانی، متقاضی می تواند اقامت دائم اتریش را کسب نماید.

شرایط مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن از طریق ازدواج

در این روش، چنانچه شما با یک شهروند اتریش ازدواج کنید، اقامت اتریش به شما اعطا می شود. سن ازدواج در اتریش 18 سال است، اما اگر یکی از زوجین بین 16 تا 18 سال باشد، می تواند با اجازه قیم خود این کار را انجام دهد. در صورت ازدواج با یک شهروند اتریش، از همان ابتدا به فرد تابعیت داده نمی شود و پس از 6 سال ازدواج و در صورت معتبر بودن ازدواج، فرد می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی اتریش اقدام کند. در این مدت فرد باید حداقل 5 سال در اتریش سکونت داشته باشد و با همسر خود در یک خانه زندگی کرده باشد. علاوه بر این، برای اخذ تابعیت اتریش شرایط دیگری مانند تسلط به زبان آلمانی، قبولی در آزمون تابعیت اتریش، نداشتن سابقه کیفری، تمکن مالی و داشتن برخی شرایط دیگر الزامی است. چنانچه از ازدواج زوجین 1 سال گذشته باشد، پس از 4 سال دیگر به آنها شهروندی اعطا می شود، اما در صورتی که دو سال یا بیشتر از ازدواج آنها گذشته باشد، پس از گذشت 3 سال دیگر از اقامت آنها در اتریش، واجد شرایط دریافت شهروندی خواهند بود.

اقامت اتریش
چگونه مجوز اقامت اتریش را دریافت کنیم؟

دولت اتریش انواع مختلفی از مجوزهای اقامت را به متقاضیان و خانواده های آن ها ارائه می دهد. مجوز اقامت این کشور همیشه برای یک هدف خاص، مانند کار یا تحصیل در این کشور، صادر می شود. برای درخواست مجوز اقامت، متقاضیان ابتدا باید نوع ویزای مورد نیاز خود را مشخص نمایند که شامل ویزای ملی اتریش D (برای اقامت تا سقف شش ماه)، ویزای دانشجویی، ویزای پژوهشی یا ویزای کاری می شود. در این دسته بندی ها، انواع مختلفی از مجوز اقامت، مانند مجوز اشتغال ثابت یا مجوز اقامت موقت وجود دارد. توجه داشته باشید که مجوز اقامت معمولاً توسط سفارت اتریش در کشور مبدا متقاضی صادر می شود. با این حال، چند استثنا برای این قاعده وجود دارد، مانند دارندگان ویزای D، اعضای خانواده شهروندان اتریشی و منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس و شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای مجوز تحقیقاتی درخواست می کنند.

اقامت اتریش

سوالات متداول

 • بهترین راه برای مهاجرت به اتریش چیست؟

شرایط شخصی شما در انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به اتریش بسیار مهم است؛ اما به طور کلی تحصیل در دانشگاه های اتریش از بهترین روش های مهاجرت به اتریش هستند.

 • کم هزینه ترین راه مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت آن کدام است؟

روش های کاری مانند دریافت ویزای جستجوی کار اتریش یا دریافت پیشنهاد شغلی، از کم هزینه ترین روش های اخذ اقامت اتریش هستند. تحصیل در اتریش نیز دومین روش کم هزینه است.

 • هزینه زندگی و اقامت در اتریش چقدر است؟

هزینه زندگی در اتریش شامل مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد در ماه برای یک نفر بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد و هزینه زندگی برای یک خانواده دو نفره ممکن است تا ۱۸۰۰ یورو باشد.

 • آیا پروسه مهاجرت به اتریش آسان است؟

به شرط داشتن شرایط بله

سخن پایانی

جالب است بدانید که واحد اطلاعات اقتصادی (EIU)، شهر وین را به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی در سال 2022، در شاخص جهانی زیست پذیری خود معرفی کرده است. علاوه بر این، شاخص صلح جهانی IEP در سال 2022 نشان داده است که اتریش پنجمین کشور صلح آمیز در جهان است. به علاوه، دارندگان اقامت کشور اتریش می توانند همانند دارندگان پاسپورت و شهروندی اتریش، بدون نیاز به اخذ ویزا، به 174 کشور جهان سفر نمایند. اینها فقط برخی از دلایل محبوبیت اتریش در بین مهاجران است و به اشتیاق آنها جهت اخذ اقامت این کشور افزوده است. متقاضیان می توانند از طریق تحصیل، کار، ازدواج، پیوستن به اعضای خانواده و یا راه اندازی بیزنس و کسب و کار، اقامت کشور اتریش را به دست آوردند. ما در این مقاله به بررسی شرایط اخذ اقامت اتریش پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. کارشناسان مجرب و با سابقه گروه عالیان ویزا، آماده ارائه مشاوره رایگان و بررسی تخصصی شرایط متقاضیان گرامی می باشند. چنانچه قصد دارید برای اخذ اقامت این کشور اقدام نمایید، جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع در این زمینه مي توانيد فرم ارزيابى آنلاین را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه و یا از طريق واتس آپ با ما تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
دیدگاه ها در مورد این مطلب
 1. سلام
  من ٤٥ سالمه و متاهلم دو تا بچه ٨ ساله و ١٤ ساله دارم. ايا ميتونم از طريق تحصيل برم اتريش؟

 2. سلام و درود با تشکر از همراهی شما
  بله کشور اتریش محدودیت سنی ندارد و میتوانید در صورت دارا بودن باقی شرایط اقدام فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *