بررسی بهترین دانشگاه های مجارستان

مجارستان، یکی از درخشان‌ترین کشورهای کوچک اروپایی ازنظر علمی و تحقیقاتی است که تنها با 10 میلیون نفر جمعیت، دانشگاه‌های برجسته با رتبه‌بندی بالا در سطح جهانی دارد. دانشجویان بین‌المللی به دلیل ترکیب جذابی از آموزش باکیفیت بالا به زبان مجارستانی، انگلیسی و آلمانی و هزینه‌های زندگی و تحصیل بسیار مقرون‌به‌صرفه در مجارستان به مجارستان جذب می‌شوند. بهترین دانشگاه های مجارستان در سطح اروپا به‌ویژه در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی دارای شهرت زیادی درزمینهٔ تدریس و تحقیقات علمی کاربردی هستند. طبق نتایج یک پرسشنامه در سال 2017، دانشجویان بین‌المللی به‌طورکلی از تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان رضایت دارند. نکات مثبت معمولاً حول محور استانداردهای بالای آموزشی و قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی است. بااین‌حال چالش اصلی برای دانشجویانی که به مجارستان می‌آیند، یافتن محل اقامت است. بااین‌حال وقتی از آن‌ها پرسیده شد که آیا آن‌ها دوباره در مجارستان تحصیل خواهند کرد یا خیر، اکثریت قاطع پاسخ مثبت دادند. 

بهترین دانشگاه های مجارستان

یافتن بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین دانشگاه برای تحصیل در اروپا چیزی است که هر دانشجوی بین‌المللی آرزویش را دارد. خبر خوب این است که می‌توانید این ترکیب را در بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های مجارستان که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، تجربه کنید. کلیه اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور مجارستان، گردآوری‌شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • سیستم آموزش عالی و کیفیت تحصیل در مجارستان
 • آشنایی با بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های مجارستان
 • کار و اقامت در مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی

سیستم آموزش عالی و کیفیت تحصیل در مجارستان

مجارستان همیشه یک منطقه موفق درزمینهٔ تحصیلات عالی در اروپا بوده است. مجارستان بیشتر به خاطر برنامه‌های آموزشی ریاضی‌اش شناخته‌شده زیرا 13 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور برنده جایزه نوبل شده‌اند. آموزش عالی در مجارستان در سطح بین‌المللی رقابتی است و اتباع خارجی می‌توانند در رشته‌های مختلف دانشگاهی تحصیل کنند. برنامه‌های تحصیلی مجارستان از طرح اروپایی بولونیا پیروی می‌کنند و به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و مجارستانی تدریس می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی از اقامت خود در یک کشور مدرن و امن که مظهر تنوع، چندملیتی بودن و فرهنگ غنی است، بهره زیادی خواهند برد. همچنین نام برخی از بهترین دانشگاه های مجارستان سال‌هاست در رتبه‌بندی‌های مختلف دانشگاه‌های جهانی به چشم می‌خورد.

بهترین دانشگاه های مجارستان

رتبه‌بندی Times Higher Education، شهرت تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه‌ها و تعداد دفعات ارجاع مقالات تولیدشده توسط دانشگاه‌ها در سراسر جهان را در نظر می‌گیرد. رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان که توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ (ARWU) ایجادشده است، بر تعداد دانشمندان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها که برنده جوایز شده‌اند و تعداد ارجاع مقالات و تعداد و کیفیت تحقیقات خروجی دانشگاه‌ها متمرکز است. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS هم که توسط TopUniversities ایجادشده است، کیفیت تدریس را اندازه‌گیری می‌کند. در جدول زیر نام برخی از دانشگاه‌های مجارستان و رتبه آن‌ها بر اساس این رتبه‌بندی‌ها آمده است که با نگاهی به آن‌ها به‌خوبی درک خواهید کرد که چرا تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های مجارستان به‌سرعت در حال افزایش است و اخذ پذیرش از بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های مجارستان رقابتی است. 

همچنین باید بدانید با رتبه‌های قابل‌احترام در بین 200 دانشگاه برتر اروپا، دانشگاه Szeged (SZTE)، دانشگاه Semmelsweis و دانشگاه Eötvös Loránd (ELTE) برترین دانشگاه‌های مجارستان محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های مجارستان بین 2500 تا 3000 یورو در سال است. برنامه‌های مهندسی با 5000 یورو در سال کمی بالاتر می‌رود، درحالی‌که برنامه‌های پزشکی حدود 6000 تا 8000 یورو در سال است. البته این نرخ‌ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه هستند. علاوه بر این، هزینه‌های زندگی در این کشور به کمتر از 600 یورو در ماه می‌رسد.

بهترین دانشگاه های مجارستان

آشنایی با بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان به کیفیت تدریس عالی و هزینه‌های پایین معروف‌اند. فهرست زیر نام برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور است که در رتبه‌بندی‌های جهانی رتبه‌ خوبی کسب کرده‌اند:

 1. دانشگاه سگد

دانشگاه Szeged از بهترین مؤسسات مجارستان درزمینهٔ تحقیق، نوآوری و همکاری صنعتی است. پیشرفته‌ترین واحدهای تحقیقات لیزری در اروپا را مدیریت می‌کند. شامل 12 دانشکده مستقل و 9 دانشکده دکتری است که در سراسر شهر سگد پراکنده هستند. این دانشگاه با بخش‌های مختلف صنعت مجارستان همکاری دارد. دانشگاه سگد یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان است که دوره‌های مختلفی را به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و مجارستانی برگزار می‌کند. بین 2 درصد دانشگاه‌های برتر جهان قرارگرفته است و به دلیل اینکه در برنامه بورسیه جهانی اراسموس فعالیت می‌کند، برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ایدئال است. کتابخانه این دانشگاه با 3 میلیون کتاب در میان 50 کتابخانه دانشگاهی باورنکردنی در جهان قرار دارد.علاوه بر این به شهریه 1500 تا 3100 یورو در هر ترم برای مقطع کارشناسی و 1800 تا 5000 یورو در هر ترم  در مقطع کارشناسی ارشد یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های مجارستان است. همچنین شهر سگد به جشنواره‌ها و مهمانی‌هایش معروف است و مکانی عالی برای تحصیل و زندگی جوانان است.

 1. دانشگاه پکس

با شهریه‌ای که از 5000 یورو در سال شروع می‌شود، دانشگاه پکس ارزان‌ترین و بهترین دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه بیش از 20000 دانشجو می‌پذیرد که بیش از 20 درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی مجارستان به شمار می‌رود. اکثر برنامه‌های تحصیلی دانشگاه پکس به زبان‌های انگلیسی و آلمانی برگزار می‌شود و ارتباط دانشجویان بین‌المللی را آسان‌تر می‌کند. دانشگاه pecs دارای 10 دانشکده است و برنامه‌های کارشناسی ارشد در آن شامل تخصص‌های بسیاری ازجمله مطالعات زیست‌محیطی، علوم انسانی، زمین شاسی، ریاضیات، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌شود. شهریه‌ این دانشگاه برای برنامه‌های کارشناسی 2000 تا 3800 یورو و برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 2000 تا 4000 یورو  در هر ترم است.

 1. دانشگاه کوروینوس بوداپست

دانشگاه کوروینوس بوداپست به زبان‌های مجارستانی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی تدریس می‌کند و به‌شدت درگیر همکاری‌های بین‌المللی مانند برنامه بورسیه اراسموس است که منجر به تبادل دانشجویان و دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه کوروینوس بوداپست می‌شود. دانشگاه کوروینوس در حال حاضر در بین 250 رشته کشاورزی و جنگلداری برتر جهان و در اقتصاد و تجارت در بین 350 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. بسیاری از رهبران مالی مجارستان در این دانشگاه تحصیل‌کرده‌اند. هزینه تحصیل برای برنامه‌های کارشناسی در این دانشگاه 2500 تا 3200 یورو و برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 2900 تا 3600 یورو در هر ترم است.

 1. دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست

مأموریت اصلی دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (BME) آموزش دانشجویان در رشته‌های فناوری اطلاعات است و تأکید آن‌ها بر روی رشته‌های مدیریت بازرگانی و اقتصاد است. این دانشگاه ارزان در مجارستان مملو از تجهیزات پیشرفته است که درزمینهٔ تحقیقات علمی که دست دانشجویان خود را برای تحقیقات به‌خوبی باز می‌گذارد. بخش‌های مختلف این دانشگاه، خواستگاه چهار برنده جایزه نوبل و ده‌ها دانشمند مشهور جهان هستند. مانند دانشگاه کوروینوس در بوداپست، این دانشگاه به زبان‌های مختلفی ازجمله مجارستانی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی تدریس می‌کند. هزینه برنامه‌های کارشناسی 3200 یورو و هزینه تحصیل برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 3200 تا 4500 یورو در هر ترم است.

 1. دانشگاه Eötvös Loránd

از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه های مجارستان در بوداپست است که در سال 1635 تأسیس شد. این دانشگاه 27 هزار دانشجو دارد که 2500 نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی از نزدیک به 80 کشور هستند. این دانشگاه معتبرترین دانشگاه این کشور است و 5 برنده جایزه نوبل و همچنین برندگان جوایز ریاضی آبل، فولکرسون و ولف را تربیت‌کرده است. امروزه شامل هشت دانشکده در رشته‌های مختلف ازجمله حقوق، آموزش، علوم انسانی، علوم و انفورماتیک است.  

دانشگاه Eotvos lo-rand به دانشجویان خود اجازه می‌دهد تا در مجارستان بیش از 70 زبان در دانشکده علوم انسانی تحصیل کنند. این امر آن را به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان ازنظر تعداد زبان‌هایی که تدریس می‌کند، تبدیل می‌کند. این دانشگاه برتر در مجارستان یک محیط عالی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد، جایی که برنامه‌های تحصیلی در سطح جهانی تائید شده و حتی به‌طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه یکی از اعضای فعال گروه کویمبرا، شبکه اوترخت و بسیاری از شبکه‌های معتبر دانشگاهی است. هزینه تحصیل کارشناسی 1700 تا 4200 یورو و هزینه تحصیل تحصیلات تکمیلی از 2200 یورو در هر ترم شروع می‌شود.

 1. دانشگاه سملویز

دانشگاه Semmelweis که به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی در مجارستان تأسیس‌شده است علاوه بر آموزش‌های دانشگاهی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ملی هم هست. برنامه‌های این دانشگاه به زبان مجارستانی، آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. علاوه بر این، دارای پردیس‌های بین‌المللی در اسلواکی، سوئیس و آلمان است. این دانشگاه بسیاری از رشته‌ها را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد، درحالی‌که در مقطع کارشناسی ارشد فقط دوره‌های پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهد.

بیش از یک‌سوم دانشجویان این دانشگاه، دانشجوهای بین‌المللی هستند. دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، دارای کادری بسیار مفید و پرتلاش هستند که با برپایی نمایشگاه‌های شغلی به‌طور فعال در مشاوره، آموزش و همچنین یافتن شغل به دانشجویان کمک می‌کنند.

این دانشگاه علاوه بر اینکه یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان است، در فهرست 151  دانشگاه برتر جهان در رشته داروسازی و پزشکی قرار دارد و مجهز به آخرین تکنولوژی و تجهیزات است. خدمات و فعالیت‌های تفریحی مختلف مانند سالن‌های ورزشی، فعالیت‌های فرهنگی و جشن‌های مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. آلمانی، انگلیسی و مجارستانی زبان‌هایی هستند که در این دانشگاه تدریس می‌شوند. هزینه تحصیل برای برنامه‌های کارشناسی 3300 تا 3600 دلار و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 3200 تا 3300 دلار در هر ترم است.

 1. دانشگاه دبرسن

این دانشگاه در سال 1538 تأسیس شد. این دانشگاه در دومین شهر بزرگ مجارستان، دبرسن واقع‌شده است و تقریباً 28000 دانشجو دارد که 22 درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند و به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های تحقیقات عمومی در مجارستان است. همچنین اولین دانشگاه مجارستانی است که بخشی از سیستم آموزشی یکپارچه اروپا شده است و ازاین‌رو مدرکی که ارائه می‌دهد یکی از گواهینامه‌های شناخته‌شده در اروپا و جهان محسوب می‌شود. وجه تمایز این دانشگاه با سایر مؤسسات آموزشی مجارستان این است که تخصص‌های پزشکی در این دانشگاه توسط چندین نهاد ازجمله سازمان بهداشت جهانی، آموزش عالی در نیویورک، مجتمع پزشکی در هند و مجتمع پزشکی در کالیفرنیا به رسمیت شناخته‌شده است. امروزه این دانشگاه پذیرای نزدیک به 6000 دانشجوی بین‌المللی در 13 دانشکده ازجمله کشاورزی، داروسازی و انفورماتیک است. شهریه برای دوره‌های کارشناسی 6000 تا 8500 دلار و برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 6500 تا 8500 دلار در سال است.

بهترین دانشگاه های مجارستان

کار و اقامت در مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق کار پاره‌وقت تجربه کار در اروپا را به دست آورند، درآمد کسب کنند و بافرهنگ اروپایی آشنا شوند. دانشجویانی که از یک کشور عضو اتحادیه اروپا EEA (کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن‌اشتاین) به مجارستان می‌آیند، می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در کنار تحصیلات خود کار کنند. دانشجویانی که جزو ایالت‌های منطقه اقتصادی اروپا نیستند نیز می‌توانند تا 24 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. مجارستان فرصت های زیادی برای فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌های خود دارد و از اتباع خارجی برای اقامت در این کشور استقبال می‌کند. دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس می‌توانند بدون ویزا یا مجوز کار در مجارستان بمانند. آن‌ها پس از پنج سال اقامت بدون وقفه در کشور واجد شرایط اقامت دائم خواهند بود. از سوی دیگر، اتباع غیر اتحادیه اروپا می‌توانند اقامت خود را تا 9 ماه تمدید کنند تا از طریق ویزای Study-to-Work به دنبال کار بگردند. پس از تضمین شغل، آن‌ها می‌توانند برای مجوز کار رسمی با اعتبار سه سال درخواست ویزا بدهند.

سؤالات متداول
 • بهترین رشته‌ها در دانشگاه‌های برتر مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی چیست؟

در مقطع لیسانس رشته‌های حقوق، معماری، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، پرستاری و در مقطع فوق‌لیسانس اقتصاد، علوم کامپیوتر، مهندسی، مدیریت و روابط بین‌الملل.

 • چگونه می‌توانید شهریه خود را در مجارستان کاهش دهید؟

تنها راه کاهش هزینه تحصیل در این دانشگاه‌های مجارستان، گرفتن بورسیه است.

 • بهترین دانشگاه مجارستان کدام است؟

دانشگاه Szeged (SZTE)، دانشگاه Semmelweis و دانشگاه Eötvös Loránd (ELTE) بهترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شوند.

 • آیا می‌توانم در حین تحصیل در مجارستان کارکنم؟

بله به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی تا 24 ساعت در هفته در طول‌ترم به‌صورت پاره‌وقت کارکنید.

 • آیا امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی در مجارستان وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل خود برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید، درصورتی‌که در طول حداکثر 9 ماه شغلی مناسب که هزینه‌های شما را تأمین کند پیدا کنید، می‌توانید ویزای کاری مجارستان بگیرید و در این کشور بمانید.

سخن پایانی

هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه در کنار آموزش باکیفیت فرصتی است که بهترین دانشگاه های مجارستان به دانشجویان بین‌المللی می‌دهند. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی، آلمانی، مجارستانی و حتی فرانسوی و روسی هم ممکن است و هیچ اجباری به ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش وجود ندارد. علاوه بر این فرصت کار دانشجویی و حتی کار پس از فارغ‌التحصیلی در مجارستان وجود دارد. به همین جهت تعداد درخواست‌ها برای اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی برای این کشور بسیار بالاست که گرفتن مشاوره و راهنمایی در این مسیر را پراهمیت می‌کند. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و باده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در مجارستان را به شما عزیزان ارائه می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *