نکات مهم در اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

در مورد بورسیه تحصیلی اتریش و راه‌های اخذ آن چه می‌دانید؟ آیا علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه‌های تحصیلی در اتریش هستید؟ ما در این مقاله می‌خواهیم نکات مهم دریافت بورسیه ‌تحصیلی اتریش را متناسب با شرایط تحصیلی و زندگی شما بررسی کنیم. اتریش کشوری زیبا و دیدنی در قلب اروپا است که سالانه تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان برای ورود و زندگی در این کشور اروپایی به شیوه‌های مختلف اقدام می‌کنند. پایتخت اتریش شهر زیبای وین است و این کشور از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و امنیتی دارای سطح بسیار بالایی است. كلیه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور اتریش، گردآورى شده است.

بورسیه تحصیلی اتریش

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط بورسیه تحصیلی اتریش
 • مخارج زندگی دانشجویی در اتریش
 • چه کسانی می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند؟
 • انواع بورسیه‌های تحصیلی در اتریش
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی

شرایط بورسیه‌ تحصیلی اتریش

سیستم آموزشی کشور اتریش جزء قوی‌ترین سیستم‌ها است و به همین خاطر سالانه تعداد زیادی از دانشجویان مشتاق اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین دریافت بورسیه برای ورود به این کشور تقاضا می‌دهند. همان‌طور که در مقاله‌ای تحت عنوان مهاجرت تحصیلی به اتریش نیز بیان کردیم، تحصیل در اکثر دانشگاه‌های دولتی اتریش تقریبا رایگان است و به همین خاطر متقاضیان زیادی دارد. بورسیه‌های تحصیلی اتریش با توجه به رایگان بودن دانشگاه‌های دولتی به هزینه‌های زندگی دانشجویی تعلق می‌گیرند. در مورد دانشگاه‌های خصوصی نیز در مقطع لیسانس هزینه تحصیل بین ۸ تا ۱۰ هزار یورو و در مقطع فوق لیسانیس بین 10 تا ۱۴ هزار یورو می باشد. اگر شخص دارای رزومه قوی باشد، می‌تواند برای دریافت بورسیه‌ تحصیلی اقدام کند. 

بورسیه تحصیلی اتریش

این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل را هم شامل می‌شوند و با توجه به نوع بورسیه می‌تواند همه هزینه ها و یا بخشی از هزینه‌های زندگی شامل، خوابگاه، لوازم تحریر و کتاب های آموزشی، رفت و آمد و خورد و خوراک را تأمین کند. انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی در اتریش از طریق سازمان های پشتیبان مالی و مؤسسات تحقیقاتی به دانشجویان و ارائه می‌شود. پس تا کنون دانستیم که با توجه به رایگان بودن تحصیل در اتریش شما با دریافت بوریه تحصیلی مناسب می‌توانید هزینه‌های زندگی در اتریش مانند اجاره خانه یا خوابگاه، مخارج مواد غذایی و رفت و آمد خود را کاهش دهید.

 نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که زبان آموزشی دانشگاه‌های آلمان زبان آلمانی است و در برخی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، تعداد کمی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. پس حتما قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی کشور اتریش به این نکته توجه داشته باشید. مهارت‌های زبان آلمانی بخش مهمی از ادامه تحصیل شما در اتریش را در بر می‌گیرد.

نکته 1: دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی دارند.

نکته 2: با توجه به حجم انبوه درخواست‌های بورسیه برای مقطع کارشناسی معمولا شانس دریافت این بورسیه پایین تر است.

مخارج زندگی دانشجویی در اتریش

مخارج زندگی دانشجویی در اتریش معمولا بین 700 تا 800 یورو در شهر وین است و در شهرهای دیگر ممکن است بین 600 تا 700 یورو باشد. این مخارج شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، رفت‌و‌آمد و تفریح می‌شود. شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی، تمام یا بخشی از این هزینه ها را بدون نیاز به کار کردن تأمین کنید. دقت نمایید دانشجویان معمولا تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند، یعنی اگر دانشجویی بتواند کمک هزینه زندگی دریفات کند، حقوقی که بابت کار خود دریافت می کند به عنوان پس انداز برای او ذخیره می شود.

چه کسانی می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور اتریش شما باید رزومه تحصیلی خیلی خوبی داشته باشید و در واقع اگر شما دارای رزومه قوی شامل معدل عالی، سطح زبان قوی، توصیه نامه از اساتید، تالیف یا اختراع و مدارک فارق التحصیلی از دانشگاه های معتبر و سایر مدارک مورد نیاز باشید، می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی اتریش اقدام کنید. در مقاطع بالاتر، داشتن مقالات معتبر بین‌المللی و توصیه نامه‌ها، ارائه پروپوزالی خوب و قابل قبول و همچنین نوشتن یک انگیزه نامه در کنار موارد فوق الذکر کمک زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی می‌کند. برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی نیز باید معدل دیپلم شما بالا باشد و همچنین دارای مهارت‌های زبان آلمانی در سطح C1 باشید.

انواع بورسیه‌ها در کشور اتریش

 علاوه ‌بر سازمان بورس تحصیلی اتریش (OeAD)، شما می توانید از طریق جامع‌ترین پایگاه داده آنلاین (grants.at) بورسیه‌های مختلف کشور اتریش را با توجه به کشور خود و رشته‌های گوناگون مشاهده کنید و اقدامات لازم را جهت دریافت آن انجام دهید.

بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی

 بعضی از انواع بورسیه‌ها در مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

 • بورسیه ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش در مقطع کارشناسی (بورسیه بین المللی)
 • بورسیه بنیاد بورسیه جمهوری اتریش مختص دانشجویان مقطع کارشناسی (بورسیه بین المللی) 
 • بورسیه در اتریش برای دانشجویان خارجی موسسه آموزش عالی باواریا
 • بورسیه تحصیلی از سوی بنیاد خصوصی ریموند پرتلر در اتریش
بورسیه تحصیلی در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

افراد متقاضی برای دریافت بورسیه در این مقطع باید شرایط لازم را دارا باشند. از جمله این شرایط می‌توان به کسب معدل بالا در دوره کارشناسی، داشتن مهارت عالی در زبان آلمانی (سطح B2 یا C1) و یا مهارت زبان انگلیسی، انگیزه نامه، ارائه حداقل دو توصیه نامه از سوی اساتید برجسته دانشگاه‌های معتبر، قبولی در آزمون ورودی برای بعضی از رشته‌ها و برخورداری از چند سال سابقه کار مفید و مرتبط برای ارائه در رزومه اشاره کرد. شما برای دریافت اطلاعات جامع در خصوص انواع بورسیه تحصیلی در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید به سازمان بورس تحصیلی اتریش (OeAD) مراجعه نموده و اطلاعات ارائه شده در آنجا را مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی اتریش

بعضی از انواع بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ادامه ذکر شده‌اند:

 • بورسیه تحصیلی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد (بورسیه بین‌المللی)
 • بورسیه تحصیلی بنیاد بورسیه جمهوری اتریش برای رشته روابط بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد(بورسیه بین‌المللی)
 • بورسیه تحصیلی در اتریش به نام دکتر (Berthold Pohl)
 • بورسیه تحصیلی MEXT در اتریش برای دانشجویان بین‌المللی محصل در رشته‌های مختلف مهندسی
 • بورسیه تحصیلی Freenet Group در اتریش برای رشته تجارت بین المللی (MBA) در مقطع کارشناسی ارشد
بورسیه تحصیلی در اتریش در مقطع دکتری

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری نیز شرایط خاص خود را دارد. دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند. از جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در دکتری، داشتن مهارت عالی در زبان آلمانی یا انگلیسی، پروپزال قوی، مقالات معتبر و یافتن استاد راهنمای متناسب با حوزه تحقیقاتی است. شما دانشجویان عزیز می‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص انواع بورسیه تحصیلی در اتریش برای مقطع دکتری، به سازمان بورس تحصیلی اتریش (OeAD) مراجعه کنید.

برخی از بورسیه های تحصیلی دکتری به شرح زیر است:

 • بورسیه تحصیلی ارنست ماخ (بین‌المللی)
 • بورسیه تحصیلی فرانتس ورلف (بین‌المللی)
 • بورسیه تحصیلی ریچارد پلاسچکا (بین‌المللی)
 • بورسیه تحصیلی از سوی بنیاد بورسیه تحصیلی جمهوری اتریش به منظور مطالعات مقدماتی در رشته روابط بین‌الملل (بین‌المللی)
مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی اتریش

برای دریافت بورسیه تحصیلی اتریش شما متقاضیان عزیز باید مدارکی را آماده کنید:

 • پاسپورت
 • رزومه (CV)استاندارد و کامل که مهمترین نقش را در دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان دارد
 • ارائه مدرک معتبر مربوط به دارا بودن مهارت در زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر
 • تکمیل فرم های پذیرش
 • پرداخت هزینه فرم پذیرش (به صورت آنلاین و ارسال آن به اداره اعطای بورسیه تحصیلی در اتریش)
 • ارسال مدارک درخواست پذیرش از دانشگاه‌های اتریش در زمان‌های تعیین شده برای ترم تحصیلی زمستان و ترم تحصیلی تابستان
 • انگیزه نامه و یا همان هدف از تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش
 • ارائه توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاه‌ها و مقاطع قبلی
 • تالیفات مثل کتاب یا مقالات بین المللی ارائه شده مرتبط با موضوع رشته تحصیلی شخص متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش
 • فرم ارزیابی سلامت

 

پس از فراهم کردن مدارک بالا و موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه، شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در اتریش باید دارای ویزای نوع D باشند.

سؤالات متداول
 • شرایط عمومی اخذ بورس تحصیلی در اتریش چیست؟

شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور اتریش باید دارای رزومه‌ای قوی و مهارت در زبان آلمانی و همچنین برای مقاطع بالاتر باید دارای مقالات معتبر باشید

 • معروف ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور اتریش چه نام دارند؟

بورسیه‌های ماخ، بنیاد بورسیه جمهوری اتریش و بورسیه تحصیلی فرانت ورلف از جمله بهترین و معروف‌ترین بورسیه‌های کشور اتریش هستند.

سخن پایانی

در این مقاله با بورسیه تحصیلی اتریش ، شرایط و مدارک آن، انواع بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف و دیگر موارد لازم برای آمادگی در مورد دریافت بورسیه تحصیلی این کشور آشنا شدید. به یاد داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش تقریبا رایگان است و بورسیه تحصیلی به شما کمک می کند تا تمام یا بخشی از هزینه های زندگی خود را از این طریق پرداخت کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. عاليان ويزا با بهره‌گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به اتریش را به شما عزيزان ارائه مي‌کند. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي‌توانيد فرم ارزيابى را تكميل کرده و يا با شماره‌هاى مؤسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
2 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “نکات مهم در اخذ بورسیه تحصیلی اتریش”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *