نکات مهم در اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

در مورد بورسیه تحصیلی اتریش و راه‌ های اخذ آن چه می ‌دانید؟ بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کشورهایی مانند اتریش که سیستم آموزش رایگان دارند، بر این باور هستند که می توانند بدون پرداخت هزینه در آن کشور به تحصیل بپردازند. اما واقعیت امر آن است که رایگان بودن تحصیل در این کشورها، به معنای عدم پرداخت شهریه است و دانشجویان باید علاوه بر پرداخت هزینه ای اندک جهت ثبت نام در دانشگاه، کلیه هزینه های زندگی در آن کشور که شامل اجاره خانه، هزینه رفت و آمد، خورد و خوراک و بسیاری هزینه های دیگر است را نیز تامین کنند. 

پس در چنین شرایطی، چه چیزی می تواند بهتر از دریافت بورسیه تحصیلی، به دانشجویان کمک کند تا بدون دغدغه و نگرانی در تامین هزینه ها، به صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازند و آینده ای درخشان برای خود رقم بزنند؟ ما در این مقاله قصد داریم تا کلیه نکات طلایی در خصوص اخذ بورسیه تحصیلی در اتریش و شرایط آن را برای شما دانشجوی گرامی شرح دهیم. پس اگر می خواهید در اتریش تحصیل کنید اما نگران تامین هزینه ها هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. گروه مهاجرتی عالیان ویزا، کلیه مطالب موجود در این مقاله را از وبسایت های معتبر و رسمی کشور اتریش برای شما گرد آوری کرده است.

بورسیه تحصیلی اتریش
عناوین و موضوعات این مقاله

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

همانطور که در مقالات مرتبط با مهاجرت تحصیلی به اتریش بیان کردیم، تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش رایگان است و از دانشجویان هزینه ای بسیار اندک در حدود 760 یورو در هر ترم دریافت می شود. در نتیجه اکثر بورسیه های تحصیلی در اتریش، هزینه زندگی  دانشجویان در این کشور شامل، خوابگاه، لوازم تحریر و کتاب های آموزشی، رفت و آمد و خورد و خوراک را پوشش می دهند. این در حالیست که دانشجویانی که تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش را انتخاب نموده اند، ملزم به پرداخت شهریه می باشند و با اخذ بورسیه تحصیلی اتریش می توانند بخشی از هزینه های خود را در این کشور تامین کنند.

بورسیه تحصیلی اتریش

معمولا شرایط دریافت بورس تحصیلی اتریش با توجه به نوع بورسیه، رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان متفاوت است. پس توصیه می شود علاقه مندان به اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور، ابتدا به دانشگاه و یا نهاد ارائه دهنده بورسیه خود در اتریش مراجعه نموده و کلیه شرایط را مطالعه کنند. سپس در صورت اطمینان از واجد شرایط بودن، سایر اقدامات را آغاز کنند. در حالت کلی، مهم ترین شرایطی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش تعیین شده است به شرح زیر می باشد:

– داشتن نمرات و معدل بالا در مقاطع قبلی

– ارائه مدرک زبان با نمره عالی

– داشتن رزومه قوی

– چاپ مقالات پژوهشی در ژورنال های معتبر و یا تالیف کتاب

– توصیه نامه از اساتید

نکته: دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی دارند. به علاوه، با توجه به حجم انبوه درخواست‌های بورسیه برای مقطع کارشناسی، معمولا شانس دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع پایین تر است.

انواع بورسیه تحصیلی در اتریش

معمولا بورسیه تحصیلی اتریش  توسط دولت، دانشگاه ها و برخی نهادهای خصوصی در این کشور به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. علاوه ‌بر مراجعه به وبسایت رسمی سازمان بورس تحصیلی اتریش که با نام OeAD شناخته می شود، شما می توانید با مراجعه به جامع ‌ترین پایگاه داده آنلاین (grants.at)، بورسیه‌های مختلف در کشور اتریش را با توجه به ملیت و رشته‌ تحصیلی مورد نظر خود مشاهده کنید و اقدامات لازم را جهت دریافت آن انجام دهید. ما در این قسمت، برخی از انواع بورسیه تحصیلی این کشور را در مقاطع مختلف به شما معرفی می کنیم.

– بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی

توجه داشته باشید که معمولا تعداد بورسیه های ارائه شده در این مقطع و شانس دانشجویان بین المللی برای دریافت آن اندک است. برخی از محبوب ترین بورسیه های ارائه شده در اتریش در مقطع کارشناسی عبارت اند از:

 1. بورسیه ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش در مقطع کارشناسی (بورسیه بین المللی)
 2. بورسیه بنیاد جمهوری اتریش مختص دانشجویان مقطع کارشناسی (بورسیه بین المللی)
 3. بورسیه در اتریش برای دانشجویان خارجی موسسه آموزش عالی باواریا
 4. بورسیه تحصیلی از سوی بنیاد خصوصی ریموند پرتلر در اتریش

– بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

افراد متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع باید برخی شرایط لازم از جمله داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی، ارائه مدرک زبان آلمانی (در سطح B2 یا C1) و یا مدرک زبان آیلتس، داشتن انگیزه نامه خوب، ارائه حداقل دو توصیه نامه و همچنین شرط قبولی در آزمون ورودی در برخی از رشته های تحصیلی را برآورده کنند. شما برای دریافت اطلاعات جامع در خصوص انواع بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد می ‌توانید به سازمان بورس تحصیلی اتریش (OeAD) مراجعه نموده و اطلاعات ارائه شده در آنجا را مطالعه کنید. برخی از پرطرفدارترین بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش عبارت اند از:

 1. بورسیه تحصیلی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد (بورسیه بین‌المللی)
 2. بورسیه تحصیلی بنیاد بورسیه جمهوری اتریش برای رشته روابط بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد(بورسیه بین‌المللی)
 3. بورسیه تحصیلی به نام دکتر Berthold Pohl
 4. بورسیه تحصیلی MEXT برای دانشجویان بین‌ المللی در رشته‌های مختلف مهندسی
 5. بورسیه تحصیلی Freenet Group برای رشته تجارت بین المللی (MBA) در مقطع کارشناسی ارشد

– بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری

دانشجویان فارغ‌ التحصیل در رشته ‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد که برتری علمی خود را اثبات نمایند می ‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور اقدام کنند. از جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری، داشتن مهارت عالی در زبان آلمانی یا انگلیسی، پروپزال قوی، مقالات معتبر و یافتن استاد راهنمای متناسب با حوزه تحقیقاتی خود در اتریش است. شما دانشجویان عزیز می ‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل، به وبسایت سازمان بورس تحصیلی اتریش (OeAD) مراجعه کنید. برخی از برترین بورسیه های تحصیلی در اتریش که در مقطع دکتری ارائه می شوند عبارت اند از:

 1. بورسیه تحصیلی ارنست ماخ (بین‌المللی)
 2. بورسیه تحصیلی فرانتس ورلف (بین‌المللی)
 3. بورسیه تحصیلی ریچارد پلاسچکا (بین‌المللی)
 4. بورسیه تحصیلی از سوی بنیاد بورسیه تحصیلی جمهوری اتریش به منظور مطالعات مقدماتی در رشته روابط بین ‌الملل (بین‌المللی)

چه کسانی می ‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی در اتریش اقدام کنند؟

معمولا آن دسته از دانشجویان بین المللی که بتوانند برتری و شایستگی خود را از طریق ارائه سوابق تحصیلی عالی ثابت نمایند، واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی اتریش خواهند بود. اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان از کلیه ملیت ها امکان پذیر است. آنچه شانس متقاضیان جهت اخذ بورسیه را به شدت افزایش می دهد، داشتن رزومه قوی، معدل عالی، مهارت در زبان انگلیسی و یا آلمانی، داشتن توصیه نامه از اساتید، تالیف کتاب، چاپ مجلات علمی و یا ثبت اختراع است. به علاوه، فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر در مقطع قبلی نیز می تواند شانس متقاضی را افزایش دهد. 

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، داشتن مقالات معتبر بین ‌المللی، ارائه پروپوزالی خوب و قابل قبول و همچنین نوشتن یک انگیزه نامه در کنار موارد فوق الذکر کمک زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی می ‌کند. جهت اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی نیز باید معدل دیپلم شما بالا باشد و همچنین دارای مهارت‌های زبان آلمانی در سطح C1 باشید. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به اتریش که موفق به اخذ مدرک زبان نشده اند می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ راهنمایی در خصوص تحصیل بدون مدرک زبان در اتریش، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره تخصصی دریافت کنند.

بررسی هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش

اگرچه شرایط تحصیل رایگان در اتریش برای دانشجویان بین المللی فراهم است، اما دانشجویان باید قبل از هر گونه اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش، ابتدا هزینه های زندگی در این کشور را محاسبه نموده و در صورت اطمینان از داشتن تمکن مالی کافی جهت تامین مخارج خود، سایر مراحل را طی نمایند. به طور کلی، میزان هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان بین المللی، به شهر محل اقامت و سبک زندگی آنها بستگی دارد.

بر اساس جدیدترین بررسی هزینه های زندگی در اتریش که در وبسایت NUMBEO آورده شده است، یک فرد مجرد برای زندگی در این کشور، ماهیانه به 1,001.1 یورو (بدون احتساب اجاره  خانه) نیاز خواهد داشت. هزینه های زندگی در شهرهای بزرگی مانند وین، بیشتر از سایر شهرهای این کشور است. شما می ‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی اتریش تمام یا بخشی از این هزینه ها را بدون نیاز به کار کردن تأمین کنید. دقت نمایید دانشجویان در اتریش، معمولا تا 20 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند. این بدان معناست که اگر دانشجویی بتواند بورسیه یا کمک هزینه زندگی دریافت کند، حقوقی که بابت کار خود دریافت می کند به عنوان پس انداز برای او ذخیره می شود.

بورسیه تحصیلی اتریش

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی در اتریش

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی می تواند با توجه به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان متفاوت باشد. در حالت کلی، ارائه مدارک زیر برای تمامی متقاضیان اخه بورسیه در بهترین دانشگاه های اتریش الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • رزومه (CV) استاندارد و کامل که مهمترین نقش را در دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان دارد
 • ارائه مدرک معتبر مربوط به دارا بودن مهارت در زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر
 • فرم تکمیل شده درخواست بورسیه
 • مدارک مربوط به پرداخت هزینه پذیرش
 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه در اتریش
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید
 • کلیه سوابق تحصیلی و پژوهشی متقاضی
 • فرم ارزیابی سلامت

پس از فراهم کردن مدارک بالا و موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه و بورسیه تحصیلی، شما باید برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش اقدام کنید. دانشجویان بین ‌المللی برای تحصیل در اتریش باید دارای ویزای نوع D باشند.

سؤالات متداول
 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی اتریش بدون مدرک زبان وجود دارد؟

معمولا خیر. داشتن مدرک زبان با نمره بالا، از مهم ترین شرایط اخذ بورسیه در اتریش است.

 • معروف ترین بورسیه‌ های تحصیلی در کشور اتریش کدامند؟

بورسیه‌های ماخ، بنیاد بورسیه جمهوری اتریش و بورسیه تحصیلی فرانت ورلف از جمله بهترین و معروف ‌ترین بورسیه‌های کشور اتریش هستند.

 • آیا بورسیه های فول فاند هم در اتریش ارائه می شود؟

بله. بسیاری از بورسیه های تحصیلی در اتریش از نوع فول فاند هستند و کلیه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش می دهند.

 • آیا ارائه تمکن مالی برای دارندگان بورسیه تحصیلی اتریش لازم است؟

خیر. دارندگان بورسیه تحصیلی در اتریش، از ارائه نامه تمکن مالی معاف می باشند.

سخن پایانی

اتریش در زمره کشورهایی است که سیستم آموزش رایگان دارد و دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در این کشور فقط هزینه ای جزئی جهت ثبت نام در دانشگاه و استفاده از خدمات دانشگاه بپردازند. با این وجود، دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور میبایست از تمکن مالی کافی برخوردار باشند و قبل از هر گونه اقدام جهت اخذ ویزا، هزینه های زندگی در این کشور را بررسی نموده و اطمینان حاصل کنند که قادر به تامین مخارج خود در اتریش خواهند بود. 

در این مقاله هر آنچه لازم است تا در خصوص بورسیه تحصیلی اتریش بدانید را برای شما شرح دادیم. امیداریم اطلاعات ارائه شده به موفقیت شما متقاضی گرامی در اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور کمک کرده باشد. گروه مهاجرتی عالیان ویزا با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای محبوب اروپایی آماده ارائه خدمات به کلیه دانشجویان گرامی می باشد. 

ما می توانیم با بررسی تخصصی شرایط شما و ارائه بهترین راهکار، به شما در مهاجرت به اتریش و تحصیل مقرون به صرفه در این کشور کمک کنیم. هدف ما موفقیت شما در کشور اتریش و ساختن زندگی جدید و ایده آل در این کشور است. تنها کافیست جهت برقراری ارتباط با کارشناسان مجرب و وکلای زبده گروه عالیان ویزا با شماره های موسسه تماس حاصل نموده و یا از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید. جهت ارتباط سریع تر، پیشنهاد می شود تا فرم ارزیابی موجود در وبسایت را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن باشید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه ها در مورد این مطلب
 1. سلام
  آيا ويزاي همراه دانشجو در اتريش همزمانه؟ همراه اجازه كار داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *