نحوه اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

دریافت بورسیه تحصیلی و امکان تحصیل رایگان در یکی از کشورهای جهان می‌تواند هدف بسیاری از افراد باشد، به خصوص اگر این کشور، فرانسه باشد. کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای قارۀ اروپاست که با کشورهایی مثل ایتالیا، سوئیس و آلمان همسایه است. کشور فرانسه حدوداً ۶۹ میلیون نفر جمعیت دارد و با وجود دانشگاه‌های معتبر و ارزشمند می‌تواند محل خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی و ادامه تحصیل باشد. شرایط عالی کشور فرانسه برای تحصیل و ارائۀ بورسیه به دانشجویان، سبب جذب تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه آشنا کنیم و الزاماتی که برای دریافت بورسیه از کشور فرانسه وجود دارد را به طور کامل بیان کنیم.

بورسیه تحصیلی فرانسه

 تمام اطلاعات ارائه شده در اين مطلب توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب‌سايت‌هاى رسمى كشور فرانسه گردآورى شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه
 • روش اخذ بورس تحصیلی 
 • فواید دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه
 • انواع بورس کشور فرانسه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

اگرچه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه تقریباً رایگان می‌باشد؛ اما پرداخت هزینه‌های زندگی شامل مسکن، خورد و خوراک، رفت و آمد و سایر هزینه‌های جانبی که از شهری به شهر دیگر متفاوت است، بر عهدۀ دانشجو خواهد بود. هزینه‌های زندگی برای دانشجویان در شهرهای بزرگ فرانسه نظیر پاریس، بیشتر از سایر شهرهای فرانسه است. بنابراین دریافت بورسیه تحصیلی برای تأمین هزینه‌های زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هر ساله برای دریافت این کمک هزینه‌ها اقدام می‌کنند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

نظام آموزشی قوی و سطح بالای آموزش در کشور فرانسه سبب شده است طی چند سال اخیر کشور فرانسه از نظر دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد. کشور فرانسه با وجود امکانات رفاهی و سطح آموزش قوی ممکن است شهریه‌های سنگینی برای دانشجویان تعیین کرده باشد. به همین دلیل اکثر افراد با اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه تمایل دارند میزان هزینه‌های زندگی، تحصیل و همچنین مسکن را در این کشور کاهش دهند و با رفاه بیشتری زندگی کنند. خوشبختانه شرایطی در کشور فرانسه وجود دارد که علاوه بر دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی نیز می‌توانند برای جذب دانشجویان مستعد بین المللی، بورسیه تحصیلی را ارائه کنند. این مؤسسات می‌توانند بخشی از هزینه‌ها یا تمام هزینه‌های مربوط به تحصیل، مسکن و زندگی دانشجویان بین المللی را پوشش دهند. معمولاً در کشور فرانسه دریافت بورسیه به این شکل نیست که هر دانشگاه شرایط خاصی را برای جذب دانشجویان داشته باشد؛ اما به طور کلی با داشتن یک رزومۀ قوی شامل موارد زیر می‌توانید شانس خود را برای اخذ بورس فرانسه امتحان کنید:

 • مدرک زبان با نمره خوب
 • معدل بالا
 • فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر در کشور خود
 • تألیف مقاله و کتاب
 • اثبات نخبه بودن
 • برنده شدن جوایز مالی و بین المللی
 • انجام کارهای داوطلبانه مانند کار در بهزیستی و صلیب سرخ
 • داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته
 • ثبت اختراع
 • مصاحبه علمی
 • شرکت و برنده شدن در المپیادهای علمی
روش اخذ بورس تحصیلی

به طور کل ثبت درخواست اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه مراحل متفاوتی نسبت به کشورهای دیگر ندارد و می‌توانید به راحتی این مراحل را طی کنید. در اولین مرحله بهتر است تمامی مدارک مربوط به دیپلم یا مقاطع بالاتر را ترجمه کنید. دقت کنید همراه این مدارک باید ریز نمرات شما نیز به طور کامل درج شده باشد. سپس باید دانشگاه مورد نظر خود را در کشور فرانسه برای اخذ بورسیه تحصیلی با مشاوره و راهنمایی یک مرکز معتبر انتخاب کنید. سپس مدارک خود را به همراه ریز نمرات برای کمیسیون بررسی بورسیه تحصیلی کشور فرانسه ارسال کنید. دانشگاه مورد نظر طی یک جلسه و در تاریخی معین مدارک شما و دیگر داوطلبان بین‌المللی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که با درخواست اخذ بورسیه تحصیلی شما در کشور فرانسه موافقت شود، نتیجۀ آن برای شما ایمیل خواهد شد. پس از اینکه نامۀ پذیرش دانشگاه مورد نظر را در کشور فرانسه دریافت کردید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

فواید دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

دریافت بورسیه تحصیلی نه تنها در کشور فرانسه بلکه در بسیاری از کشورهای جهان آرزوی بسیاری از دانشجویان است. زیرا با دریافت فاند تحصیلی شما می‌توانید تمام یا بخشی از هزینه‌های زندگی خود در طول دوران دانشجویی شامل مسکن، رفت و آمد وخورد، خوراک و سایر هزینه‌های جانبی در کشور فرانسه را از طریق دریافت بورسیه تحصیلی تأمین کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید به زبان انگلیسی در کشور فرانسه و در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه تحصیل کنید، اخذ بورسیه تحصیلی به شما کمک خواهد کرد تمام یا بخشی از شهریۀ دانشگاه مورد نظر را پرداخت کنید.

با اخذ بورسیه فرانسه، شما مانند بسیاری از کشورهای دیگر مجبور به ارائۀ تعهد خاصی نسبت به دریافت بورسیه نیستید. اخذ بورسیه فرانسه می‌تواند برای آیندۀ شغلی و کاری شما نیز مناسب باشد. زیرا کشور فرانسه شرایط اشتغال به تحصیل و حتی دریافت ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

انواع بورس در کشور فرانسه

اخذ بورسیه تحصیلی این کشور می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. زیرا بورسیه این کشور انواع متفاوتی دارد. برخی از بورسیه‌های کشور فرانسه فقط به دانشجویان دکتری داده می‌شود. همچنین نوعی از بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه وجود دارد که از طرف نهادهای و مؤسسات مختلف به دانشجویان ارائه می‌شود. همچنین شرکت‌های خصوصی نیز در کشور فرانسه می‌توانند در اخذ بورسیه تحصیلی به دانشجویان کمک کنند. به عنوان مثال شرکت‌های خصوصی در کشور فرانسه وجود دارند که در زمینه‌های مختلفی مثل حوزۀ برق و الکترونیک، دارو یا شیمی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها، چالش‌ها و معضلات اصلی خود را به عنوان بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا دانشجویان بتوانند با حل کردن این چالش‌ها بورسیه تحصیلی کشور فرانسه را دریافت کنند. همینطور بورسیه تحصیلی که از طریق نهادهای خاص به دانشجویان اعطاء می‌شود، مربوط به دانشجویانی است که مقاله یا پایان نامه‌های مرتبط با محور کاری آن نهاد یا مؤسسه دارند. انواعی از بورسیه‌های خصوصی و دولتی کشور فرانسه عبارتند از:

 • بورسیه عالی ایفل
 • بورسیه عالی امپر
 • بورسیه‌ کارشناسی ارشد دانشگاه لیون
 • بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل
 • بورسیه‌ تحصیلی MBA
 • بورسیه امیلی بوتمی از دانشگاه
 • بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور
 • بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه ساکلای پاریس
بورسیه تحصیلی فرانسه
سؤالات متداول
 • میزان کمک هزینه زندگی در کشور فرانسه چقدر است؟

با توجه به شرایط هر دانشجو متفاوت بوده و این کمک هزینه می‌تواند بین ۵۰۰۰ تا 8۰۰۰ یورو در سال باشد.

 • آیا امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل وجود دارد؟

بله، دانشجویان می‌توانند با اشتغال به تحصیل به طور میانگین حدود ۱۰ یورو به ازی هر ساعت درآمد داشته باشند.

 • اخذ بورس تحصیلی فرانسه در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

در هر سه مقطع، دریافت بورسیه فرانسه امکان پذیر است؛ اما شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و دکتری بیشتر است.

 • شرایط اخذ بورسیه فرانسه چیست؟

داشتن یک رزومۀ قوی شامل مدرک زبان با نمره خوب، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر در کشور خود، تألیف مقاله و کتاب، اثبات نخبه بودن، برنده شدن جوایز ملی و بین المللی، انجام کارهای داوطلبانه مانند کار در بهزیستی و صلیب سرخ، داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته، ثبت اختراع، مصاحبه علمی، شرکت و برنده شدن در المپیادهای علمی؛ همگی مجموعاَ منجر به دریافت اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه خواهد شد.

 • اخذ بورسیه تحصیلی چقدر به طول می‌انجامد؟

دریافت بورسیه معمولا بین ۴ تا 6 ماه می‌تواند به طول بیانجامد. البته این مدت زمان با توجه به نوع دانشگاه و شرایط متقاضی متفاوت است.

سخن پایانی

 با وجود اینکه هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه مخصوصاً در پاریس و شهرهای بزگ به طور کلی زیاد است، اما خوشبختانه کمک هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه که برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است می‌تواند سالانه ۶ الی 8 هزار یورو از مخارج زندگی دانشجویان بین المللی را تامین کند. با کمک مشاورین متبحر و راهنمایی‌ مناسب، دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان انجام شود. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزۀ مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به فرانسه را به شما عزيزان ارائه مي‌نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي‌توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره‌هاى مؤسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
2 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “نحوه اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *