نکات کلیدی برای تحصیل در اسپانیا

در این مطلب قصد داریم انواع ویزای تحصیلی و روش‌های تحصیل در اسپانیا را بررسی کنیم. کشور اسپانیا در جنوب غربی اروپا واقع شده است و حدود 85 درصد از شبه جزیره ایبری را به خود اختصاص داده است. اسپانیا کشوری تاریخی است که دارای قلعه‌های سنگی، کوه‌های پوشیده از برف، بناهای تاریخی وسیع و شهرهای پیشرفته است، همه این موارد در کنار هم این کشور را به مقصدی مطلوب برای سفر تبدیل می‌کنند. پایتخت پادشاهی اسپانیا شهر مادرید است و زبان رسمی آن کاستیایی یا همان اسپانیایی است. از دهه 1980 و زمانی که اسپانیا به عنوان کشوری صنعتی و مرفه شناخته شد، تعداد مهاجرت‌ها به این کشور هم افزایش پیدا کرد. اسپانیا دارای یکی از مهم‌ترین منابع معدنی اروپا، یعنی زغال سنگ است و پیشرفت زیادی هم در زمینه صنعت کرده است. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور اسپانیا، گردآورى شده است. 

تحصیل در اسپانیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • آشنایی با شرایط تحصیل در اسپانیا
 • انواع ویزای تحصیلی اسپانیا
 • روش دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا
 • شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی
 • مدت زمان پردازش درخواست ویزای تحصیلی
 • امکان کار کردن در اسپانیا در زمان تحصیل
 • نرخ بیکاری در اسپانیا
 • بهترین دانشگاه‌های اسپانیا
 • هزینه‌های تحصیل و زندگی در اسپانیا
 • مزایای تحصیل در اسپانیا

آشنایی با شرایط تحصیل در اسپانیا

یکی دیگر از دلایل محبوبیت کشور اسپانیا برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور این است که برای تحصیل در رشته‌های خاص چیزی به نام کنکور یا آزمونی شبیه به آن که از دید دانشجویان یک مانع برای ورود به دانشگاه است، وجود ندارد؛ حتی کسانی که می‌خواهند در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی ادامه تحصیل بدهند به راحتی می‌توانند بدون کنکور وارد دانشگاه رشته مورد نظر خود بشوند.

 نکته بسیار مهم در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا آن است که اگر به زبان اسپانیایی درس بخوانید هزینه بسیار پایین خواهد بود و اگر در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید باید شهریه پرداخت نمایید. کشور اسپانیا می‌‎تواند یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باشد؛ زیرا فقط کافی است در یک دوره کالج یک ساله شرکت نموده و حتی با دریافت نمره‌ای میانگین امکان ورود به رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی را خواهند داشت.

تحصیل در اسپانیا

دانشجوهای بین‌المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند لازم است ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. هر سال هزاران دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌ها و کالج‌های اسپانیا پذیرفته می‌شوند و آموزش این کشور در سطح استانداردهای جهانی است؛ به همین دلیل هم اسپانیا یکی از بهترین مقاصد برای افرادی است که می‌خواهند علاوه بر دریافت آموزش باکیفیت، از آب و هوا، مناظر شگفت انگیز و فرصت‌های متعدد این کشور لذت ببرند. متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کشور اسپانیا را دارند، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. در ادامه با انواع و شرایط دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

چند نوع ویزا برای دانشجوهای بین‌المللی که تمایل دارند در اسپانیا تحصیل کنند وجود دارد. نوع ویزایی که باید انتخاب کنید به ملیت و مدت زمان برنامه درسی شما بستگی دارد. ویزای تحصیلی اسپانیا این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در این کشور تحصیل کنید، در برنامه تبادل دانشجو شرکت کنید یا به عنوان کارآموز بدون حقوق و به مدت 3 ماه در اسپانیا کار کنید. توجه داشته باشید که قبل از درخواست برای هر نوع ویزای تحصیلی، باید ابتدا در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در اسپانیا پذیرفته شده باشید.

– ویزای تحصیلی شنگن (کمتر از 3 ماه)

دانشجوهایی که قصد دارند برای مدت کوتاهی به تحصیل در اسپانیا بپردازند یا در دوره‌های آموزشی زبان شرکت کنند، می‌توانند از این ویزای کوتاه مدت استفاده کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا کمتر از 90 روز است.

 – ویزای تحصیلی کوتاه مدت (3 تا 6 ماهه)

ویزای تحصیلی کوتاه مدت که با عنوان ویزای 180 روزه نوع D هم شناخته می‌شود، این امکان را برای دانشجوها فراهم می‌کند که در دوره‌های تحصیلی که برنامه‌های آموزشی آن‌ها حداکثر 180 روز (3 تا 6 ماه) طول می‌کشند شرکت کنند. فرآیند دریافت این نوع ویزای تحصیلی نسبت به سایر انواع دیگر پیچیدگی کمتری دارد و زمان آن هم قابل تمدید نیست. از طریق این ویزا دانشجو می‌تواند در هر دوره کوتاه مدتی شرکت کند؛ ولی اگر طول دوره بیش از 180 روز باشد، متقاضی باید ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا را دریافت کند.

– ویزای تحصیلی بلند مدت (بیش از 6 ماه)

اگر قصد دارید برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد اسپانیا اقدام کنید، باید ویزای بلند مدت این کشور را دریافت کنید. برای دریافت این نوع ویزا الزامی وجود ندارد که از داخل خاک اسپانیا درخواست بدهید و می‌توانید از نزدیک‌ترین سفارتخانه اسپانیا در کشور خود درخواستتان را ثبت کنید؛ همچنین فرآیند درخواست این ویزا نسبت به سایر ویزاهای دیگر به مدارک بیشتری نیاز دارد؛ برای مثال باید مدارکی مبنی بر تمکن مالی و بیمه درمانی ارائه دهید. مدت اعتبار این ویزا 1 سال است و امکان تمدید کردن آن در طول زمان تحصیل وجود دارد.

دانشجوهایی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند بعد از دریافت این ویزا باید ظرف یک ماه بعد از ورود به اسپانیا برای دریافت کارت اقامت دانشجویی اقدام کنند. با دریافت ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا می‌توانید کارت اقامت اسپانیا (TIE) را دریافت کنید. این کارت یک مجوز اقامت موقتی یک ساله است که هر سال (تا اتمام دوره تحصیلی دانشجو) تمدید می‎شود.

تحصیل در اسپانیا

روش دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا ابتدا باید از دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود پذیرش بگیرید. ارائه نامه پذیرش یکی از الزامات دریافت ویزای تحصیلی است. بعد از اخذ پذیرش دانشگاه باید با سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود یا نزدیک‌ترین کشور تماس بگیرید و مدارک و فرم درخواست خود را ارسال کنید.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ممکن است با توجه به نوع ویزا و دانشگاه یا دوره‌ای که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، متفاوت باشند؛ ولی یک سری مدارک وجود دارند که در اغلب موارد باید ارائه شوند. 

در زیر می‌توانید مدارک لازم برای تحصیل در اسپانیا را مشاهده کنید:

 • 2 فرم پر شده درخواست ویزای شنگن
 • اعتبار پاسپورت متقاضی باید حداقل 6 ماه باشد
 • کارت شناسایی (کارت ملی یا گواهینامه رانندگی)
 • کارت دانشجویی فعلی
 • 2 عکس جدید پاسپورتی (برای هر فرم درخواست یک عکس)
 • نامه پذیرش از طرف دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • مدرک اثبات کننده تمکن مالی (صورت حساب بانکی)

مدت زمان پردازش درخواست ویزای تحصیلی

پردازش ویزای تحصیلی اسپانیا معمولا بین 1 تا 3 ماه طول می‌کشد؛ این زمان به حجم کاری سفارت یا کنسولگری بستگی دارد و گاهی اوقات ممکن است حتی در عرض 15 روز پاسخ درخواست خود را دریافت کنید. برای جلوگیری از هر گونه تاخیر احتمالی، بهتر است بلافاصله بعد از دریافت نامه پذیرش و آماده کردن مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ارائه دهید.

تحصیل در اسپانیا
امکان کار کردن در اسپانیا در زمان تحصیل

دانشجویان در طول تحصیل در اسپانیا می‌توانند در این کشور به صورت موقت کار کنند. با داشتن ویزای تحصیلی، دانشجوها می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و ساعات شغلی نباید با تحصیل دانشجو تداخل داشته باشد. برای اینکه دارنده ویزای دانشجویی بتواند کار کند، کارفرمای اسپانیایی باید از وزارت خارجه برای او مجوز کار بگیرد. برای شرکت در دوره‌های کارآموزی بدون حقوق به مجوز کار نیازی نیست.

نرخ بیکاری در اسپانیا

در حال حاضر نرخ بیکاری در اسپانیا 13.33 درصد است که نسبت به اوایل سال 2021 کاهش قابل توجهی داشته است و به معنای این است که 312 هزار نفر از افراد بیکار در اسپانیا مشغول به کار شده‌اند. این اشتغال‌زایی به دلیل افزایش تقاضا برای نیروی کار در سه ماهه آخر سال 2021 ایجاد شده است.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

اسپانیا دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی با کیفیتی دارد که در دسته بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. 

برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در اسپانیا را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

نام دانشگاهرتبه جهانیشهر محل تحصیل
Universitat de Barcelona168بارسلون
Autonomous University of Madrid207مادرید
Autonomous University of Barcelona209بارسلون
Pompeu Fabra University248بارسلون
University of Granada492گرانادا
University of Valencia571والنسیا
هزینه‌های تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل در کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دوره‌های لیسانس از 750 یورو تا 2500 یورو در سال است و هزینه دوره‌های کارشناسی ارشد هم از 1000 تا 3500 یورو در سال متغیر است؛ همین باعث می‌شود اسپانیا مقصدی ارزان برای دانشجویان بین‌المللی باشد. هزینه دانشگاه‌های خصوصی با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید متفاوت است و می‌تواند بین 10 الی 20 هزار یورو در سال متغیر باشد.

هزینه زندگی در اسپانیا حدود 46 درصد از ایران بیشتر است.

برخی از هزینه‌های زندگی در اسپانیا را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

تحصیل در اسپانیا
هزینه صرف غذا در یک رستوران ارزان برای یک نفر11 یورو
هزینه هر کیلوگرم برنج1.04 یورو
هزینه یک لیتر بنزین1.38 یورو
هزینه رفت و آمد ماهانه با وسایل نقلیه عمومی40 یورو
هزینه آب و برق و… برای یک آپارتمان 85 متری115 یورو
اجازه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر646 هزار یورو
قیمت خرید هر متر آپارتمان2968 یورو
مزایای تحصیل در اسپانیا

برخی از مزایای تحصیل در اسپانیا شامل موارد زیر هستند:

 • بهره‌مندی از یک سیستم آموزشی باکیفیت
 • امکان یادگیری زبان رایج اسپانیایی
 • تحصیل در یک کشور امن
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • هزینه پایین تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا
سؤالات متداول
 • مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی چقدر است؟

اعتبار ویزای دانشجویی به برنامه تحصیلی شما بستگی دارد؛ اگر دوره تحصیلی شما کوتاه مدت باشد باید ویزای تحصیلی کوتاه مدت دریافت کنید که بین 3 تا 6 ماه اعتبار دارد و اگر دوره تحصیلی شما بلند مدت باشد باید ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت کنید که 1 سال اعتبار دارد و می‌توانید هر سال آن را تمدید کنید.

 • آیا امکان کار بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیلات خود یک مجوز اقامت یک ساله دریافت کنید و در این مدت در اسپانیا به دنبال کار بگردید.

 • آیا امکان تحصیل در کشور اسپانیا بدون داشتن مدرک زبان وجود دارد؟

بله، برخی از کالج‌های اسپانیا بدون مدرک زبان هم دانشجو می‌پذیرند و برای آن‌ها دوره‌های آموزش زبان اسپانیولی یا انگلیسی می‌گذارند. با این حال داشتن مدرک زبان شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی افزایش می‌دهد.

 • مزایای تحصیل در این کشور چیست؟

یکی از بهترین مزایای تحصیل در این کشور هزینه پایین شهریه دانشگاه‌‎های این کشور و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است.

سخن پایانی

در این مطلب انواع ویزاهای تحصیلی و شرایط تحصیل در اسپانیا را بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید استانداردهای سیستم آموزشی اسپانیا در سطح جهانی است و دانشجوهای بین‌المللی می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای مقرون‎به‌صرفه از آموزش با کیفیت بهره‌مند شوند. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به اسپانیا را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *