فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه

اگر قصد تحصیل در کشوری با شهرت علمی بالا را دارید، فرانسه قطعا یکی از بهترین انتخاب ها برای دانشجویان میباشد. تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه از متقاضیان بسیاری دارد. کیفیت فوق العاده آموزشی و فرصت های بی نظیر تحقیقاتی، این کشور را به مقصدی محبوب برای تحصیل تبدیل کرده و محیطی عالی برای دانشجویان بین المللی فراهم میکند. دانشگاه های این کشور با رتبه بندی QS بالا، مانند دانشگاه PSL و یاSorbonne  از شهرت بسیاری در جهان برخوردار هستند. به طور کلی سیستم تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دو دسته تقسیم میشود که شامل تحصیل در دانشگاه های دولتی و تحصیل در دانشگاه های خصوصی میباشد.

بهترین دانشگاه های فرانسه

تحصیل در دانشگاه های دولتی معمولا با هزینه سالانه کمتر از 1000 یورو برای دانشجویان داخلی و بین المللی بوده که در این حالت دانشجویان الزاما باید به زبان فرانسوی تحصیل نماید. اما در دانشگاه های خصوصی، هزینه تحصیل بیشتر از این مبلغ میباشد با این تفاوت که دانشجویان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز دارند. پس فرانسه، تحصیل در دانشگاهی مقرون به صرفه با کیفیت آموزشی بالا در اروپا را به دانشجویان پیشنهاد میکند. در این مقاله سعی بر آن شده است که فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه را بیان کرده و اطلاعاتی از برترین دانشگاه های این کشور ارائه شود. اگر شما جزو علاقه مندان به تحصیل در فرانسه هستید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور فرانسه گردآوری شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • چرا تحصیل در دانشگاه های فرانسه گزینه ای مناسب است؟
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه
 • بهترین دانشگاه های فرانسه
 • انواع  بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه های  فرانسه
 • زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

چرا تحصیل در دانشگاه های فرانسه گزینه ای مناسب است؟

سیستم آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین هاست. دانشگاه های مشهور فرانسه هر ساله رتبه های بالایی را در رنکینگ جهانی کسب میکنند و سیستم آموزشی که ارائه می دهند به راحتی با سایر کشورها رقابت می کند. فرانسه برای کسانی که تمایل به مطالعه موضوعات مرتبط با تجارت دارند، یک انتخاب خوب است. این کشور قطب آموزش بین‌المللی تجارت و مدیریت است و مدارس کسب و کار زیادی در رتبه‌بندی جهانی دارد. فرانسه دارای 71 دانشگاه دولتی است و همه آنها توسط دولت ملی تامین می شوند و آموزش عالی را با قیمت بسیار مقرون به صرفه برای همه دانشجویان داخلی یا بین المللی ارائه می دهند. سال تحصیلی از سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و بسته به برنامه دانشگاه مورد نظر، در ماه مه یا ژوئن به پایان می رسد. هرسال تحصیلی شامل دو ترم میباشد که دانشجویان پس از امتحانات نهایی در پایان ترم اول، با گذراندن یک دوره استراحت، وارد ترم دوم میشوند.

بهترین دانشگاه های فرانسه

 نکته بسیار جالب توجه در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی آن است که جهت ادامه تحصیل در این کشور هیچ محدودیتی به لحاظ انتخاب رشته وجود ندارد. حتی خبر خوب برای متقاضیان رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی آن است که هیچ گونه کنکوری برای ورود به این رشته ها وجود ندارد و حتی دانشجویانی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را دارند میتوانند با یکسال تحصیل در کالج های این کشور، شانس خود را برای ورود به این رشته ها امتحان کنند. متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی که موفق به اخذ پذیرش در این رشته نشوند میتوانند ابتدا در یکی از رشته های علوم پزشکی در مقطع لیسانس تحصیل خود را آغاز کرده و پس از گذشت یک سال، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنند. این تکنیک و سیستم در نظام آموزشی اروپا کمتر دیده میشود و فرانسه در این روش پیشرو میباشد.

وقتی صحبت از مدرک می شود، دانشگاه های فرانسه از فرمت استاندارد در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می کنند که شامل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میباشد. تحصیلات در مقطع کارشناسی به مدت 6 الی 8 ترم (3 الی 4 سال)، در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 4 ترم (2 سال) و در مقطع دکتری به مدت 6 ترم (3 سال) به طول می انجامد. همچنین مهم است بدانید که یکی از برجسته ترین خصوصیات دانشگاه های فرانسه آن است که هر دانشگاه واحدی مستقل و جدا جهت کار آموزی و مشاوره کاریابی برای فارغ التحصیلان خود دارد. بدین معنی که هر دانشجوی در شرف فارغ التحصیلی این امکان را دارد که وارد دوره کارآموزی شود و یا با اخذ مشاوره و راهنمایی دانشگاه، وارد بازار کار شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

نرخ شهریه در بهترین دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویانی که به زبان فرانسوی در حال تحصیل میباشند بسیار مقرون به صرفه بوده و برای دانشجویان بین المللی و داخلی یکسان است. این شهریه ها که ابتدای هر سال توسط دولت تعیین میشوند و مختص دانشگاه های دولتی هستند، هرساله مبلغی در حدود 190 الی 390 یورو میباشد که به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجو بستگی دارند. معمولا شهریه در مقطع کارشناسی کمتر از 200 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد 259 یورو و در مقطع دکتری حدود 393 یورو خواهد بود. متقاضیانی هم که می خواهند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در فرانسه ادامه دهند، باید با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل شان سالانه حداقل ۸۰۰۰ الی ۳۰.۰۰۰ یورو را به عنوان شهریه پرداخت نمایند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید نرخ شهریه بالا بوده و تا 10000 یورو (12000 دلار آمریکا) در سال میرسد.

بهترین دانشگاه های فرانسه

بر اساس رنکینگ جهانی QS، دانشگاه های کشور فرانسه به خصوص 5 دانشگاه برتر پاریس در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. جالب است بدانید دانشگاه های پاریس 5 جایگاه اول بهترین دانشگاه های فرانسه 2021 را به خود اختصاص داده اند. پس از پاریس، شهرهای لیون و استراسبورگ سالیانه پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان می باشند. لیست برترین دانشگاه های این کشور و رنکینگ آنها در سطح جهانی به شرح زیر میباشد:

QS ranking 2021موسسه آموزش عالی
52PSL University
61Ecole Polytechnique
83Sorbonne Unniversity
138CentralSupelec
161ENS de Lyon
242Sciences Po
242Ecole des ponts ParisTech
انواع بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه های فرانسه

در بین متقاضیان تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه ، آن دسته از دانشجویانی که دارای رزومه علمی قوی، از جمله ثبت اختراع، تالیف کتاب و یا مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر باشند میتوانند از بورسیه های تحصیلی در فرانسه بهره مند شده و در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. در این قسمت، رایج ترین این بورسیه ها را نام میبریم. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات این بورسیه ها، با کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا در تماس بوده و مشاوره بگیرید.

بورسیه های دولتی
 • بورسیه ایفل
 • بورسیه Erasmus
 • بورسیه Chateaubriand
بورسیه های غیردولتی
 • بورسیه AIFS
 • بورسیه Fulbright
 • بورسیه Alexandre Yersin
 • بورسیه CSLA
بورسیه های خاص دانشگاهی
 • بورسیه Stephen M. Kellen
 • بورسیه Emile Boutmy
 • بورسیه ENS International Selection
 • بورسیه Ampère
 • بورسیه Université Paris-Saclay
 • بورسیه Foundation Rainbow Bridge MBA

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

بسیاری از مردم کشور فرانسه به زبان هایی غیر از فرانسوی صحبت میکنند اما برای برقراری ارتباط و تحصیل در دانشگاه های این کشور، تسلط به زبان فرانسوی الزامی است. دانشجویان بی المللی که مسلط به زبان فرانسوی میباشند در دوران تحصیل و زندگی در این کشور مشکلی نخواهند داشت. خوشبختانه در فرانسه برای دانشجویانی که مدرک زبان فرانسوی ندارند دوره هایی برگزار میشود که به آنان امکان میدهد زبان فرانسوی را پیش از ورود به دانشگاه در این کشور بیاموزند. آنها قادر خواهند بود برای برقراری ارتباط از زبان انگلیسی استفاده نمایند اما همچنان مدرک زبان فرانسوی برای تحصیل لازم است. پس اگر متقاضیان در CV و رزومه خود مدرک زبان فرانسوی داشته باشند از شانس بالاتری برای تحصیل در این کشور برخوردار هستند. برای اثبات تسلط به زبان فرانسوی لازم است دانشجویان در یکی از آزمون های TCF DAP، DALF و یا CEFR نمره قبولی دریافت کنند.

بهترین دانشگاه های فرانسه
سؤالات متداول
 • هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه به چه صورت است؟

دانشجویان باید برای دریافت ویزا هزینه یک سال زندگی در فرانسه را در حساب بانکی خود داشته باشند. مبلغی که سفارت فرانسه برای یک ماه زندگی دانشجویان در این کشور در نظر گرفته است حدود 650 الی 800 یورو در ماه میباشد. البته این هزینه برای زندگی خارج از پاریس بوده و اگر شما قصد تحصیل در پاریس را دارید باید بدانید که هزینه ها در این شهر بیشتر از این مقدار خواهد بود.

 • آیا پس از اتمام دوره تحصیل، فرصت اخذ اقامت برای دانشجویان وجود دارد؟

بله. چنانچه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی شغل مناسب خود را پیدا کنند میتوانند اقامت کاری بیش از 3 سال دریافت نمایند و با 5 سال کار و زندگی مستمر در این کشور امکان اخذ پاسپورت را نیز خواهند داشت. دولت فرانسه به دانشجویان یک مهلت تقریبا یکساله میدهد که پس از تحصیل به دنبال کار باشند.

 • آیا میتوان بدون ارائه مدرک زبان، پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کرد؟

پاسخ به این سوال بسیار حائز اهمیت است. اگر شما زیر سن 18 سال هستید و جهت تحصیل در کالج های این کشور اقدام کرده اید، میتوانید بدون نیاز به مدرک زبان و یا ترجیحا با داشتن مدرک زبان فرانسوی A1 یا A2، برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمایید. اما اگر شما بالای 18 سال و در شرف ورود به مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و یا دکتری هستید، میبایست هم جهت اخذ پذیرش و هم جهت اخذ ویزا، مدرک زبان مورد نیاز را دریافت نمایید. در صورتی که نتوانید مدرک زبان ارائه کنید، حتی اگر موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه هم بشوید، امکان رد شدن درخواست ویزای شما بالا میرود.

 • برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه  چه مدارکی لازم است؟

کپی ها از مدرک و دانشنامه های تحصیلی، فرم درخواست، کپی از پاسپورت، نامه ثبت نام از موسسه تحصیلی، کاور لتر معرف پروژه تحصیلی و رزومه، مدرک بیمه درمانی با، فرم OFII اداره مهاجرت فرانسه، مدرک اثبات اقامت در فرانسه مثل اجاره نامه معتبر.

سخن پایانی

سیستم تحصیلی فرانسه یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل در فرانسه، دارا بودن بهترین دانشگاه ها در رنکینگ جهانی و هزینه ی پایین تحصیل، سالیانه دهها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند. در فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های سوربن، پلی تکنیک، پیر و ماری کوری پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بالا بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند. در این نوشته، نکات مهم در خصوص تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه شرح داده شده است. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به فرانسه برای شما مخاطب عزیز گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  فرانسه را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *