شرایط تحصیل در مدارس آلمان

آموزش عمومی در آلمان، این امکان را برای کودکان واجد شرایط فراهم می کند تا فارغ از وضعیت مالی خانواده خود، تا سطح دانشگاه تحصیل کنند. سیستم آموزشی آلمان از بسیاری جهات با سایر کشورها متفاوت است و دانش آموزانی با عملکرد بالا تربیت می کند. کودکان مهاجر نیز مانند شهروندان آلمان و اتحادیه اروپا می توانند از سیستم آموزشی بی نظیر و البته رایگان در این کشور بهره مند شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی سیستم آموزشی حاکم بر مدارس آلمان پرداخته و شرایط تحصیل در مدارس آلمان را شرح دهیم. پس چنانچه شما نیز کشور آلمان را جهت تحصیل کودک خود انتخاب نموده اید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آلمان گردآوری شده است.

تحصیل در مدارس آلمان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • سیستم آموزشی در مدارس کشور آلمان
 • تقویم آموزشی در مدارس کشور آلمان
 • شرایط تحصیل در مدارس کشور آلمان
 • هزینه تحصیل در مدارس کشور آلمان
 • مدارس برتر آلمان برای دانش آموزان بین المللی

سیستم آموزشی در مدارس کشور آلمان

کشور آلمان دارای مدارس دولتی و خصوصی بسیاری است. تحصیل در مدارس آلمان از سن 6 سالگی برای کلیه کودکان اجباری، و در مدارس دولتی رایگان است. از کلاس اول تا کلاس چهارم، کودکان باید در مقطع ابتدایی یا همان دبستان (Grundschule) تحصیل کنند. البته در ایالات برلین و برادنبورگ، تحصیل در دبستان تا کلاس ششم ادامه دارد. پس از تکمیل تحصیلات در دبستان نیز دانش آموزان بر اساس سوابق تحصیلی، توانایی و همچنین خواسته خانواده، وارد یکی از سه نوع مدرسه Hauptschule، Realschule و یا Gymnasium در مقطع متوسطه می شوند. موضوعات آموزشی در هر سه نوع مدرسه یکی می باشد اما نوع تدریس و تمرکز بر فعالیت های دانش آموزان، متفاوت خواهد بود. 

تحصیل در مدارس آلمان

به عنوان مثال،  در مدارس Hauptschule، که شامل مقاطع پنجم تا نهم است، تدریس با سرعت کمتری انجام شده و بیشتر تمرکز بر فعالیت های حرفه ای محور دانش آموزان است تا آنان را برای کار در آینده آماده کنند. معمولا دانش آموزانی که از سوابق تحصیلی عالی برخوردارند، تحصیل در مدارس Gymnasium را انتخاب می کنند که در نهایت منجر به دریافت دیپلم Abitur شده و دانش آموزان را برای تحصیل در دانشگاه یا دریافت مدارک آکادمیک و حرفه ای آماده می کند. دانش آموزانی که از سطح متوسط برخوردار باشند، معمولا مدارس Realschule را جهت تحصیل انتخاب می نمایند. زبان تحصیلی در مدارس آلمان نیز عمدتا آلمانی و انگلیسی می باشد و دانش آموزان بین المللی قادر خواهند بود در مدارس بین المللی آلمان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند.

تقویم آموزشی در مدارس کشور آلمان

سال تحصیلی در مدارس آلمان، شامل دو ترم است و معمولاً از اواسط آگوست شروع می شود. در کریسمس و در تابستان، تعطیلات و استراحت های طولانی تری برای دانش اموزان وجود دارد. اما تعطیلات و استراحت های کوتاه تر معمولا  در حوالی عید پاک (Easter) و در پاییز است. در تعطیلات رسمی نیز مدارس آلمان تعطیل می باشند. تعطیلات کریسمس معمولا 2 هفته و تعطیلات تابستانی حدود 6 هفته است. به طور کلی، تاریخ دقیق تعطیلات و وقفه های مختلف در سال تحصیلی، توسط هر ایالت تعیین می شود. 

دانش‌ آموزان آلمانی در مدارس دولتی معمولاً صبح‌ها به مدرسه می ‌روند. کلاس ها معمولاً بین ساعت 7:30 تا 8:15 صبح شروع می شوند و می توانند بین ساعت 12 ظهر تا 13:30 به پایان برسند. تایم کلاس ها نیز 45 دقیقه با یک استراحت کوتاه در میان است. با این حال، در سال های اخیر برخی از مدارس آلمان (Ganztagsschule) شروع به ارائه روزهای طولانی تری کرده اند.

شرایط تحصیل در مدارس کشور آلمان

برای تحصیل در مدارس رایگان و دولتی یا باید دانش آموز قیم داشته باشد و یا پدر و یا مادر وی مقیم کشور آلمان باشد. توجه داشته باشید که شرایط تحصیل در مدارس آلمان و ورود به آنها، با توجه به مدرسه انتخابی شما متفاوت است و گاهی اوقات ممکن است به دلیل سیاست های داخلی مدرسه، قوانین آن تغییر کند. در نتیجه بسیار مهم است که شما همیشه به اطلاعاتی که توسط خود مدرسه ارائه می شود تکیه کنید. توصیه می شود حتما وبسایت رسمی مدرسه انتخابی خود را بررسی نموده و از جزئیات شرایط اطلاع کسب کنید. 

در حالت کلی، داشتن پاسپورت معتبر، گواهی سلامت، مدارک هویتی و مدارک مربوط به تولد کودک، دریافت بیمه درمانی در آلمان، و همچنین ارائه توصیه نامه معلم، جهت تحصیل در مدارس آلمان لازم است. دانش آموزانی که قصد تحصیل در دبیرستان های آلمان را دارند، میبایست تسلط خود به زمان آلمانی را نیز در سطح B1 و یا B2 نشان دهند. 

در ضمن، لازم است بدانید که بر اساس قوانین تحصیلی در آلمان برای دانش آموزان بین المللی، چنانچه دانش آموزان دیپلم خود را در آلمان اخذ نکرده باشند، قادر به ورود به دانشگاه های آلمان جهت تحصیل در مقطع لیسانس نخواهند بود. پس باید ابتدا در آلمان وارد کالج شوند و پس از یک سال تحصیل در کالج های آلمان، جهت تحصیل در مقطع لیسانس وارد دانشگاه های این کشور شوند.

هزینه تحصیل در مدارس کشور آلمان

با توجه به قوانین آلمان، تحصیل در مدارس دولتی و در همه مقاطع رایگان می باشد. در واقع هزینه تحصیل در مدارس آلمان، توسط دولت فدرال آلمان تامین می شود تا همه کودکان بتوانند صرف نظر از ملیت آنان، از آموزش با کیفیت در این کشور بهره ببرند. مدارس خصوصی کشور آلمان نیز با آنکه شهریه دریافت می کنند، اما میزان آن نسبت به شهریه مدارس خصوصی در سایر کشورهای اروپای غربی، مقرون به صرفه تر است. 

میزان شهریه مدارس خصوصی، در هر ایالت متفاوت بوده اما معمولا بین 2500 یورو در سال تا 25000 یورو در سال می تواند متفاوت باشد. لازم است بدانید که دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس آلمان را دارند، میبایست شهریه پرداخت نمایند. در ادامه مطلب، به بررسی این موضوع و معرفی برخی از برترین مدارس بین المللی در آلمان خواهیم پرداخت.

مدارس برتر آلمان برای دانش آموزان بین المللی

معمولا مدارس بین المللی آلمان در مقایسه با مدارس دولتی، انتخاب بهتری برای مهاجران هستند. از آنجاییکه معمولا مدارس بین المللی آلمان خصوصی هستند، تحصیل در این مدارس با پرداخت شهریه ممکن است.  مدارس بین ‌المللی متشکل از دانش ‌آموزانی است که از نقاط مختلف جهان به آلمان آمده اند، در نتیجه فرصتی عالی برای کودک شما جهت معاشرت با فرهنگ های مختلف و عادت کردن به زبان‌های خارجی است. در اینجا لیستی از بهترین مدارس بین ‌المللی در آلمان و هزینه‌ هایی را که در حال حاضر دریافت می ‌کنند به شما ارائه می ‌کنیم تا بتوانید یک تصمیم‌ گیری آگاهانه در مورد آینده فرزندتان داشته باشید.

 1. مدرسه بین المللی مونیخ

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 15400 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 19700 یورو

 1. مدرسه بین المللی براندنبورگ برلین

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 15500 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 18200 یورو

 1. مدرسه بین المللی فرانکفورت

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 21800 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 24500 یورو

 1. مدرسه بین المللی اشتوتگارت

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 15400 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 17000 یورو

 1. مدرسه بین المللی لایپزیگ

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 4500 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 10000 یورو

 1. مدرسه بین المللی بن

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 5000 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 9000 یورو

 1. مدرسه بین المللی برمن

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 12200 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 16200 یورو

 1. مدرسه بین المللی هانوفر

میانگین هزینه سالانه (مقطع اول تا هشتم): 13000 یورو

میانگین هزینه سالانه (مقطع نهم تا دوازدهم): 14500 یورو

تحصیل در مدارس آلمان
سؤالات متداول
 • آیا فرزندان می توانند با تحصیل در مدارس آلمان، برای والدین خود ویزای همراه بگیرند؟

خیر. دریافت ویزای همراه، تنها برای همسر و فرزندان زیر 18 سال مهاجرن ممکن است. اما می توانند برای مدت ۶ ماه در سال ویزای توریستی دریافت کنند.

 • آیا در کشور آلمان، مدارس ایرانی نیز وجود دارد؟

بله. در شهرهای برلین، مونیخ، فرانکفورت، و هامبورگ، مدارس ایرانی وجود دارد.

 • آیا دانش آموزان بین المللی می توانند برای تحصیل در مدارس آلمان بورسیه دریافت کنند؟

خیر. بورسیه های ارائه شده جهت تحصیل در مدارس این کشور، تنها به دانش آموزانی که شهروند آلمان باشند اعطا می شود.

 • آیا دانش آموزان ایرانی نیز می توانند به صورت رایگان در مدارس آلمان تحصیل کنند؟

بله. امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی آلمان، برای همه دانش آموزان صرف نظر از ملیت آنها وجود دارد به شرطی که در آلمان قیم قانونی داشته باشند.

 • آیا کودکانی که با ویزای همراه وارد آلمان می شوند، حق تحصیل در مدارس آلمان را دارند؟

بله. چنانچه افراد مقیم آلمان، برای فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنند، قادر می باشند فرزندان خود را در مدارس آلمان ثبت نام کنند.

سخن پایانی

از آنجاییکه سیستم آموزشی در آلمان علاوه بر داشتن کیفیت بسیار بالا، رایگان می باشد، افراد بسیاری تشویق شده اند تا فرزندان خود را برای تحصیل راهی این کشور کنند. در ضمن، مهاجرانی که از روش های مختلف، اقامت آلمان را کسب کرده باشند قادر خواهند بود برای فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت نموده و آنان را جهت بهره مندی از آموزش با کیفیت و رایگان، در مدارس آلمان ثبت نام کنند. ما در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در مدارس آلمان پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  کشور آلمان را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *