شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

فرانسه یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا در زمینه تحصیل و کار است. چنانچه شما به دنبال انتخاب یک مقصد مناسب و تحصیل در زمینه پزشکی و دندانپزشکی هستید، قطعاً فرانسه بهترین گزینه برای شماست. دانشگاه های این کشور جز بهترین دانشگاه های دنیا به شمار می‌رود که اعتبار بالایی دارند و  از نظر کیفیتی جزء رتبه های خوب جهانی هستند . از لحاظ موقعیت جغرافیایی فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و یکی از کشورهای قدیمی اروپایی محسوب می شود. پایتخت این کشور پاریس است و از دیگر شهرهای مهم آن باید به مارسی ، لیل، لیون و نیس اشاره کرد . در ادامه این مقاله قصد داریم موارد مربوط به تحصیل دندانپزشکی در فرانسه را توضیح دهیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور فرانسه گردآوری شده است .

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه
 •  دانشگاه های برتر دندانپزشکی کشور فرانسه
 • تحصیل رایگان دندانپزشکی در فرانسه
 • هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه
 •  مدارک  لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

به عنوان اولین قدم در تحصیل رشته دندانپزشکی متقاضیان باید یک دوره کالج را را بگذرانند تا بتواند آمادگی کامل را برای ورود به دوره پزشکی به دست بیاورند. همچنین برای تحصیل در این رشته ها به مدارک ۱۲ ساله دیپلم احتیاج است . قبل از ورود به دانشگاه های فرانسه متقاضیان باید زبان فرانسوی را حداقل تا سطح a2 یاد بگیرند و  در کالج آن را پیشرفت دهند تا در نهایت بتوانند با موفقیت وارد دانشگاه ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی شوند .دندانپزشکی در فرانسه به اسم جراحی دندان شناسایی می شود که از گرایشهای پرطرفدار رشته علوم پزشکی محسوب می شود. این رشته به مطالعه بیماری ها و موارد مربوط به دهان و دندان از طریق تحقیق می‌پردازد. رشته دندانپزشکی در فرانسه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

همانطور که گفته شد، اولین شرط برای ورود به  فرانسه و ثبت نام در دانشکده‌های دندانپزشکی فرانسه داشتن دیپلم ۱۲ ساله متوسطه می باشد. در واقع سیستم تحصیل در کشور فرانسه برای دانش آموزان به این شکل است که بعد از تمام شدن دوره دبیرستان خود میتوانند در دانشکده دندانپزشکی ثبت نام کنند. نکته قابل توجه برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه این است که متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند اما  در نهایت برای کار کردن در رشته دندان پزشکی، پیراپزشکی و پزشکی مسلط بودن به زبان انگلیسی کافی نیست و برای گرفتن مجوز باید زبان فرانسوی را یاد بگیرند. یاد گرفتن زبان فرانسوی در دانشگاه های خصوصی این کشور هزینه‌های زیادی  را برای متقاضیان در بر دارد . بنابراین بهتر است زبان فرانسوی را قبل از ورود به فرانسه حداقل تا سطح a2 یاد بگیرید . علاوه بر آن، بعد از اینکه متقاضیان به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه ورود کردند و یک سال از تحصیل آنها سپری شد، باید در آزمون شرکت کنند و نمره لازم را به دست بیاورند. در صورتی که نتوانند نمره مطلوب را دریافت کنند، باید سال تحصیلی سپری شده را مجدد بگذرانند. این فرایند تا ۳ بار اتفاق می افتد و بعد از این که پس از 3 بار نمره مطلوب را بدست نیاوردند به هیچ عنوان امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را نخواهند داشت .

روند تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 6 سال به طول می‌انجامد . سال اول رشته دندانپزشکی و پزشکی در فرانسه مشترک و یکسان است. به طور کلی، بعد از اینکه دانشجویان در رشته دندانپزشکی پذیرفته شدند، در دوره اول تحصیل خود مواردی را که شامل اصول پایه دندانپزشکی است مطالعه می کنند. این موارد شامل دانش بنیادی لازم برای پیشگیری تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان فک و غیره است .همچنین تمام واحدهای مربوط به علوم سلامت مانند بهداشت عمومی، سلامت و پیشگیری و تصویربرداری پزشکی برای تمام دانشجویان ارائه می شود.

علاوه بر موارد گفته شده، دانشجویان در یک دوره عملی باید مهارت های عملی خود را افزایش دهند. این مهارت ها برای توسعه انواع دندان ها و بکارگیری پروتز های دندانی می باشد. علاوه بر دوره عملی مربوط به دندان، باید یک دوره پرستاری را نیز بگذرانند که در نهایت توانایی انجام مراقبت , بهداشت بیمارستان و کمک های اولیه را داشته باشند.

دانشگاه های برتر دندانپزشکی فرانسه

همانطور که تا به الان به آن اشاره شد، تحصیل دندانپزشکی در فرانسه به دلیل دانشگاه های با کیفیت خواسته دانشجویان زیادی است. این کشور دارای دانشگاه های بسیار معتبر است که باعث می شود دانشجویان سراسر جهان به آن جذب شوند . دانشگاه های کشور فرانسه در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر است و مورد قبول واقع شده است . برخی از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه شامل دانشگاه دندانپزشکی سوربن ,دانشکده دندانپزشکی علوم پایه فرانسه, دانشگاه دندانپزشکی پلی تکنیک  ecole polytechnique و دانشگاه psl می باشد .

تحصیل رایگان دندانپزشکی در فرانسه

امکان تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های دنیا همواره برای دانشجویان بین المللی جذاب است. اما قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است نکاتی راجع به تحصیل دندانپزشکی در فرانسه بدانید. شهریه های دانشگاه های فرانسه نسبت به دیگر دانشگاه های معروف و با کیفیت بسیار مناسب تر است. اگر میانگین سالانه شهریه ها را در دانشگاه های کشور های مختلف بررسی کنید، متوجه این قضیه خواهید شد. همچنین برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه امکان دریافت بورسیه نیز وجود دارد. در واقع بیش از ۱۲۶ برنامه بورسیه تحصیلی در فرانسه وجود دارد که متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند . ضمن اینکه  در صورت عدم دریافت بورسیه تحصیلی تمام کسانی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می شوند می‌توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته را مشغول به کارشوند و هزینه دانشگاه خود را پرداخت کنند .از این رو، با توجه به روش های گفته شده تحصیل رایگان در دانشگاههای فرانسه دور از انتظار نیست چرا که از منابع متفاوتی توانید هزینه خود را تامین کنید و در بهترین دانشگاه های دنیا تحصیل کنید .

بهتر است بدانید که اگر در دانشگاه دولتی فرانسه تحصیل کنید، هزینه شما تقریباً رایگان محاسبه می‌شود. اما اگر موفق به تحصیل در دانشگاه دولتی نشوید باید دانشگاه خصوصی را انتخاب کنید. با قبولی در دانشگاه های دولتی فرانسه دغدغه پرداخت شهریه را ندارید، چرا که شهریه به قدری پایین است که کلمه تحصیل رایگان را برای  آن به کار میبریم.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

قبل از اینکه  به هزینه‌های مختلف زندگی دانشجویی در فرانسه بپردازیم بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه ها در شهرهای مختلف فرانسه می تواند متغیر باشد و این یک امر عادی به شمار می رود. محل اقامت شما در محاسبه هزینه زندگی دانشجویی بسیار حائز اهمیت است. اما به طور کلی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه و پرداخت هزینه دانشجویی در کشور فرانسه به نسبت دیگر کشورها مانند آمریکا، انگلستان، استرالیا و غیره بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. یکی دیگر از نکات محاسبه هزینه دانشجویی سبک زندگی شما است. اگر زندگی معمولی را انتخاب کنید قطعاً هزینه‌های زندگی دانشجویی که شامل غذا ، حمل و نقل ، مسکن، لوازم تحصیلی و غیره است، برای شما مناسب تر خواهد بود.

 هزینه ها  در پاریس و دیگر شهر های فرانسه  به شرح زیر می باشد:

 – به طور مثال هزینه مسکن در پاریس تقریبا ۸۹۰ یورو و در دیگر شهرهای فرانسه ۵۲۷ یورو است. 

– حمل و نقل ماهیانه نیز در پاریس ۷۵ یورو و در دیگر شهرها حدود ۵۵ یورو می باشد.

– هزینه برق مصرفی در پاریس 80 یورو و در دیگر شهرها هفتاد یورو می باشد.

– به طور کلی حدود هزینه های ماهانه در شهر پاریس فرانسه ۱۴۰۰ یورو و در دیگر شهرها ۹۰۰ یورو است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه احتیاج به جمع آوری و ارائه یک سری مدارک دارید. در واقع اگر شما به عنوان متقاضی قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه فرانسه را به زبان انگلیسی داشته باشید احتیاج به ارائه مدرک زبان فرانسوی ندارید. اما اگر پذیرش شما در دانشگاه‌هایی باشد که دروس به زبان فرانسوی تدریس می شود مدرک زبان فرانسوی کاملاً الزامی است.

به طور کلی مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه شامل موارد زیر است:

 •  ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح B2
 •  ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 •  ارائه فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از دانشگاه
تحصیل دندانپزشکی در فرانسه
سؤالات متداول
 • طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در فرانسه چقدر است؟

به طور کلی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه ۶ سال به طول می انجامد.

 •  آیا برای ورود به رشته دندانپزشکی در فرانسه احتیاج به آزمون ورودی میباشد؟

خیر برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه احتیاج به آزمون ورودی وجود ندارد و تنها در انتهای دوره باید در آزمون پایان دوره شرکت کنید .

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به موارد مربوط به تحصیل دندانپزشکی در فرانسه و سوالاتی که ممکن است در این زمینه برای شما پیش بیاید، بپردازیم. همانطور که میدانید فرانسه به دلیل کیفیت زندگی استاندارد و مطلوب و دانشگاه های برتر، انتخاب نهایی متقاضیان زیادی می باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ۱۰ سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به فرانسه را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتساپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
One thought on “شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه”
 1. سلام وقت بخیر
  ایا میتونم درسته که تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه بدون آزمون ورودیه و بر اساس معدله؟ من معدل دیپلمم 19 ایا میتونم اقدام کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *