ارزانترین کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا

بسیاری از دانشجویان بین المللی به دلیل کیفیت آموزش و همچنین هزینه های کم شهریه و زندگی، جذب دانشگاه های اروپایی می شوند تا تحصیلات خود را در کشورهای اروپایی آغاز کنند و آینده تحصیلی و شغلی خود را تضمین نمایند. اروپا به عنوان قطب برتر تحصیلی جهان، شهرت بسیاری دارد. برخی از بهترین دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی جهان در این قاره واقع شده اند و به لطف فرآیند بولونیا، سیستم آموزش عالی و چارچوب های آکادمیک اکثر کشورهای اروپایی همسو هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم با تحصیل پزشکی در اروپا و شرایط پذیرش در دانشگاه های اروپایی بیشتر آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشورهای اروپایی گردآوری شده است.

تحصیل پزشکی در اروپا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • الزامات و شرایط تحصیل پزشکی در اروپا
 • ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی
 • هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهای اروپایی

الزامات و شرایط تحصیل پزشکی در اروپا

همه ساله هزاران دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی سفر می کنند. دانشگاه های اروپا فرصت های بی نظیری را در زمینه مطالعه پزشکی در اختیار دانشجویان قرار می دهند به طوری که کشورهای اتحادیه اروپا مدت هاست که به دلیل کیفیت بالای آموزش پزشکی در سراسر جهان شناخته شده اند. محبوب ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل پزشکی در اروپا شامل کشورهای جمهوری چک، لهستان، مجارستان، اسپانیا، ایتالیا و … می شوند. شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های اروپایی یک مزیت بزرگ برای علاقه‌مندان به این رشته به شمار می آید. به عنوان مثال، متوسط شهریه سالانه یک برنامه پزشکی در ایالات متحده می تواند بین 60000 تا 80000 دلار باشد. این در حالی است که دانشگاه های اروپایی همان استاندارهای آموزشی و زندگی را با هزینه های بسیار کمتر برای دانشجویان به ارمغان می آورند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه های پزشکی در اروپا دروس پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. با این حال، برای ورود به دانشکده های پزشکی اروپا باید واجد شرایط باشید. قوانین و نیازمندی ها در هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد، با این حال، مدارک اصلی برای تحصیل پزشکی به شرح زیر هستند :

تحصیل پزشکی در اروپا
 • دیپلم دبیرستان (گواهینامه)
 • نمرات خوب در زیست شناسی و شیمی و ریاضی
 • مدارک بیمه درمانی یا مدرکی مشابه که ثابت کند شما از سلامت روانی، جسمی برخوردار هستید
 • اثبات اینکه شما منابع مالی کافی برای ادامه تحصیل پزشکی خود در کشور دارید ( اثبات مالی می تواند از طریق خانواده، وام های دانشجویی، حامیان مالی یا سایر منابع باشد). هر کشور مبلغ متفاوتی را مطابق با شهریه های محلی و هزینه های زندگی تعیین می کند
 • ارائه مدارک مربوط به دوره دانشگاهی تکمیل شده یا سایر دستاوردهای علمی در صورت وجود
 • توصیه نامه یا انگیزه نامه
 • کپی شناسنامه
 • کپی پاسپورت

برخی از دانشگاه ها قبل از ورود دانشجویان آزمون انگلیسی یا آزمون ورودی در زیست شناسی و شیمی را برگزار می کنند که در صورت وجود می توانید در وب سایت دانشگاه مورد نظر خود آن را بررسی نمایید. علاوه بر این، اگر تجربه کار داوطلبانه مرتبطی در بیمارستان، مرکز مراقبت های بهداشتی یا حتی سازمان های چند ملیتی مانند صلیب سرخ دارید، توصیه می شود مدارک خود را همراه درخواست خود به دانشگاه ارسال کنید. داشتن این مدارک می تواند شانس قبولی شما در دانشگاه را تا حد زیادی بالا ببرد.

با این حال، هر دانشکده یا دانشگاه پزشکی الزامات خاص خود را تعیین می کند، بنابراین جدا از موارد ذکر شده در بالا، ممکن است مجبور شوید اسناد اضافی را در پرونده درخواست خود اضافه کنید. قبل از درخواست جزئیات کامل مدارک و پیش نیازها را از وب سایت دانشگاه خود بررسی کنید. اغلب دانشگاه های اروپایی مدارکی مبتنی بر داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی را از شما درخواست می کنند، از جمله مدارک و گواهی های قابل قبول دانشگاه های اروپایی عبارتند از :

 • آیلتس
 • تافل
 • C1 (کمبریج) پیشرفته

مدارک مورد نیاز برای دانشگاه های فرانسوی زبان :

 • TFI (Test de Français International)
 • TCF DAP (TCF pour la pour la Demanded’AdmissionPréalable)
 • DALF (DiplômeApprofondi de Langue Française)

مدارک مورد نیاز برای دانشگاه های آلمانی زبان :

 • گواهی DSH
 • گواهی TestDaF
 • گواهی GDS

ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در اروپا قطعاً برای بسیاری از دانشجویان بین المللی هزینه های بسیاری را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، رشته پزشکی جزو پر هزینه ترین رشته های تحصیلی به شمار می آید. بنابراین، پیش از انتخاب مقصد تحصیلی خود بهتر است برخی از کشورها و دانشگاه های مقرون به صرفه اروپایی را مورد بررسی قرار دهید و با در نظر گرفتن هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف، بهترین و مناسب ترین مقصد را برای تحصیل پزشکی در اروپا خود انتخاب نمایید. از جمله ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی به شرح زیر هستند :

 1. لهستان

دانشکده‌ های پزشکی لهستان به دلیل هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و کیفیت بالای آموزش، همه ساله شاهد جذب دانشجویان از ایالات متحده آمریکا، کشورهای اسکاندیناوی و ایران و بسیاری دیگر هستند. لهستان دارای یک سیستم جامع و کامل در زمینه آموزش پزشکی است و مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور در سراسر جهان شناخته شده هستند. دانشگاه علوم پزشکی پوزنان یک مکان عالی برای تحصیل پزشکی در اروپا خواهد بود.

 1. سوئد

کشور سوئد در سال های اخیر هزینه هایی را برای تحصیل پزشکی دانشجویان بین المللی اعمال کرده است. با این حال، سیستم آموزشی این کشور در زمینه پزشکی از مطرح ترین سیستم های آموزشی جهان است و بنابراین مدرک پزشکی که از دانشگاه های سوئد دریافت می کنید در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار خواهد بود.

 1. آلمان

اغلب دوره های پزشکی ارائه شده در کشور آلمان رایگان هستند و بنابراین، شما می توانید بدون نیاز به صرف هزینه های بسیار و با بودجه کم، یک آموزش عالی و در سطح جهانی را در دانشگاه های آلمان کسب کنید.

 1. ایتالیا

شهریه دوره های پزشکی ایتالیایی کمتر از هزینه های تحصیل در انگلستان و ایالات متحده است و همچنین هزینه نسبتاً پایین زندگی در ایتالیا سبب شده تا دانشجویان بسیاری علاقمند تحصیل پزشکی در این کشور باشند. اغلب دانشگاه های ایتالیا پیش از پذیرش دانشجویان یک آزمون ورودی برگزار می کنند؛ اما این آزمون در اغلب موارد نیازمند داشتن دانش پایه شیمی و زیست خواهد بود.

 1. بلژیک

هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک با توجه به شهر محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود، با این حال، این شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا در حدود 800 یورو در سال و برای دانشجویان بین المللی در حدود 1000 یورو خواهد بود. دانشگاه آنتورپ بلژیک یک مکان عالی برای تحصیل پزشکی در اروپا به شمار می آید.

 1. مجارستان

تعداد بسیاری از 12000 دانشجوی بین المللی که در حال حاضر در مجارستان تحصیل می کنند، در حال آموزش پزشکی در این کشور هستند. مجارستان دارای چهار دانشگاه در بین 350 دانشگاه برتر در رتبه بندی جهانی QS  در زمینه آموزش های پزشکی است که این دانشگاه ها عبارت اند از دانشگاه سملوایس، دانشگاه دبرسن، دانشگاه پچ و دانشگاه سگد. هزینه های تحصیل برای مقاطع تحصیلی در مجارستان کمی بالاتر از سایر کشورهای این لیست است (قیمت ها از 4900 یورو تا 10500 یورو بسته به منطقه تحصیلی و دانشگاه متغیر است) اما هزینه زندگی در این کشور کاملاً مقرون به صرفه است و اکثر دانشجویان می توانند در پایتخت این کشور یعنی بوداپست با حدود 600 یورو در ماه با احتساب اجاره بها زندگی کنند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهای اروپایی

کشورهای اروپایی از نظر هزینه های زندگی می توانند تفاوت های چشمگیری با یکدیگر داشته باشند. به عنوان مثال، کشورهای شمال اروپا مانند سوئد، نروژ یا دانمارک جزو کشورهای گران قیمت اروپایی شناخته می شوند که کرایه و هزینه غذا در آن‌ها بین 700 تا 1500 یورو در ماه متغیر است. در کشورهای محبوب مانند فرانسه، آلمان، اسپانیا یا ایتالیا قیمت ها بسته به وسعت شهر متفاوت است. شهرهای کوچکتر، ارزان تر هستند و می توانند هزینه ای بالغ بر 600 الی 1300 یورو در ماه را داشته باشند. کشورهای اروپای شرقی از جمله رومانی، بلغارستان، اسلوونی، صربستان جزو کشورهای ارزان قیمت اروپایی شناخته می شوند و به طور متوسط هزینه های زندگی ماهیانه در این کشورها بین 350 تا 500 یورو در ماه متغیر است. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی برای صرفه جویی در هزینه های خود می توانند در خوابگاه های دانشگاه ها مستقر شوند که هزینه ای بالغ بر 200 تا 450 یورو در ماه را در پی خواهد داشت. اجاره یا اشتراک یک آپارتمان نیز می تواند یک گزینه مقرون به صرفه به شمار بیاید. به طور متوسط یک آپارتمان یک خوابه حدود 200-250 یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در اروپا
سؤالات متداول
 • کدام کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا مناسب هستند؟

کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آلمان، مجارستان، چک و لهستان

 • آیا تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، دانشگاه تارگو مورس به شما این امکان را می دهد که در آلمان پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

 • آیا تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است؟

بله، تحصیل پزشکی در ایتالیا گزینه خوبی است زیرا دانشگاه های پزشکی برتری در این کشور واقع شده اند که در سراسر جهان شناخته شده هستند.

 • برای تحصیل پزشکی در آلمان به چه معدلی نیاز است؟

حداقل امتیاز برای پذیرش در دانشگاه های آلمان از 100 نمره برابر با 61.4 است.

 • آیا برای تحصیل پزشکی در اروپا حتما ارائه مدرک زبان الزامی است؟

خیر، در بعضی از کشورهای مانند مجارستان و اسپانیا می توانید بدون مدرک زبان وارد کالج پیش پزشکی شوید و پس از ان در رشته های پزشکی تحصیل کنید.

 • آیا تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، بیش از 13 دانشکده پزشکی دولتی در ایتالیا مدارک MBBS را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. از جمله این دانشگاه ها می توان به بولونیا، کامپانیا لوئیجی وانویتلی، مسینا، میلان، میلان-بیکوکا، ناپل فدریکو دوم، پادوآ، پاویا، پارما، رم لا ساپینزا، رم تور ورگاتا و تورین اشاره کرد.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی می تواند آینده شما را به عنوان یک پزشک حرفه ای تضمین کند. در این مقاله با شرایط مختلف تحصیل پزشکی در اروپا آشنا شدیم. کشورهای ایتالیا، اسپانیا، مجارستان، چک و لهستان گزینه های مطلوبی برای اقدام دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های پزشکی می باشند. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری کشورهای اروپایی را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *