ارزانترین کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا

اگر می خواهید برای تحصیل پزشکی در اروپا اقدام کنید اما نگران هزینه های بالای آن هستید، ما برایتان راه حلی مناسب داریم. درست است که هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا تقریبا بالا می باشد، اما بسیاری از این کشورها، هزینه های پایین تری نسبت به سایرین دارند. این امر اصلا به معنای پایین تر بودن کیفیت آموزش نیست، بلکه به طور کلی، هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. علاوه بر این، بسیاری از دانشجویان می توانند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را نیز داشته باشند و با هزینه ای کم و یا حتی رایگان، در رشته پزشکی تحصیل کنند. ما در این مقاله، تمامی این راهکارها را برایتان شرح می دهیم و به شما کمک می کنیم تا کشوری ارزان و مناسب با شرایط خود را برای تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا بیابید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله، توسط گروه مهاجرتی عالیان ویزا و از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشورهای اروپایی برای شما مخاطب عزیز گردآوری شده است.

عناوین و موضوعات این مقاله
تحصیل پزشکی در اروپا

الزامات و شرایط تحصیل پزشکی در اروپا

حتما می دانید که دانشگاه های اروپا، علی الخصوص دانشگاه های کشورهای اتحادیه اروپا، در زمینه مطالعات و آموزش پزشکی بسیار مشهور هستند. در نتیجه، علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی، اروپا را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می کنند. ما در ادامه مطلب، بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا را به شما معرفی خواهیم کرد. اما ابتدا لازم است شما با شرایط و الزامات تحصیل در رشته پزشکی آشنا شوید.

به طور کلی، شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف اروپا، متفاوت است. در بعضی از کشورهای اروپا از شما خواسته می شود که ابتدا در آزمون های ورودی پزشکی در اروپا شرکت کنید و در صورت قبولی، وارد دانشگاه های پزشکی شوید. این در حالیست که در برخی از کشورهای اروپا، تحصیل پزشکی حتی بدون شرکت در آزمون ورودی نیز امکان پذیر است. با این حال، این امکان کمتر وجود دارد و معمولا شرکت در آزمون ورودی دانشگاه، یکی از الزامات مهم است.

از طرفی دیگر، در اکثر کشورهای اروپا، تحصیل در رشته پزشکی فقط به زبان اصلی آن کشور امکان پذیر است. یعنی اگر شما بخواهید در دانشگاه های دولتی یک کشور اروپایی، به تحصیل در رشته پزشکی بپردازید، حتما باید به زبان آن کشور مسلط باشید. اما اگر تصمیم دارید در دانشگاه های خصوصی یک کشور اروپایی رشته پزشکی را دنبال کنید، امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای شما فراهم است. ما در ادامه مطلب، موارد گفته شده را با جزئیات برایتان توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

تحصیل پزشکی در اروپا

شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی اروپا چیست؟

علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا باید از یک دانشگاه در کشور مورد نظر خود، پذیرش تحصیلی دریافت کنند. ممکن است شرایط اعطای پذیرش در دانشگاه های هر کشور متفاوت باشد، اما در حالت کلی، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • شرط سن

هر چه سن متقاضی کمتر باشد، شانس وی برای اخذ پذیرش از دانشگاه و همچنین دریافت ویزای تحصیلی، بیشتر است. بهترین سن برای تحصیل در رشته پزشکی، 18 الی 22 سال است. برای شروع تحصیل در برخی از دانشگاه های پزشکی اروپا، باید حتما 18 سال سن داشته باشید. اما برخی دیگر از کشورها، در مورد سن متقاضی سخت گیری نمی کنند تا شما فرصت دارید تا 24 سالگی هم اقدام کنید.

 • شرط معدل

داشن نمرات و معدل بالا، یکی از مهم ترین شروط لازم برای تحصیل پزشکی در اروپا است. متقاضی باید در دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک، نمرات عالی داشته باشد و معدل دیپلم وی، حداقل 17 باشد. به خاطر داشته باشید که برای تحصیل پزشکی در کشورهایی مانند انگلیس و آلمان، باید معدل نزدیک به 20 داشته باشید.

 • مدرک زبان

بدون ارائه مدرک زبان، شانس متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی، بسیار پایین است. متقاضی باید بر اساس زبان تحصیل در کشور مقصد، مدرک زبان ارائه کند. در برخی از کشورها مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و غیره، فرصت تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی، کمتر وجود دارد. در این کشورها، آزمون ورودی دانشگاه نیز به زبان بومی آن کشور برگزار می شود. پس اگر به زبان این کشورها تسلط ندارید، باید با شرکت در دوره پریمدیکال، مهارت زبان خود را افزایش دهید.

برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی، ارائه مدرک زبان آیلتس آکادمیک، تافل یا مدرک C1 لازم است. اگر قصد دارید تا به زبان فرانسوی در دانشگاه های پزشکی اروپا تحصیل کنید، می توانید یکی از مدارک TFI، TCF DAP و یا DALF را ارائه نمایید. برای تحصیل پزشکی به زبان آلمانی نیز ارائه یکی از مدارک DSH، TestDaf و یا GDS لازم می باشد.

 • داشتن دیپلم 12 ساله

داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و مدرک پیش دانشگاهی، برای تحصیل پزشکی در اروپا الزامی است. در برخی از کشورها مانند آلمان، افرادی که دیپلم خود را در کشوری خارج از اروپا دریافت نموده اند، باید ابتدا در کالج های آن کشور تحصیل نموده و سپس برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی درخواست دهند.

 • قبولی در آزمون های ورودی پزشکی در اروپا

تحصیل پزشکی در اکثر کشورهای اروپایی، به شرط قبولی در آزمون ورودی دانشگاه امکان پذیر است. با این حال، در برخی از کشورهای اروپایی مانند بلژیک و فرانسه، نیازی به شرکت در آزمون ورودی نمی باشد. در این کشورها، متقاضی می تواند پس از گذراندن دوره کالج، مستقیما وارد دانشگاه پزشکی شود.

 • قبولی در کنکور ایران

تحصیل پزشکی در برخی از کشورهای اروپا، در صورت قبولی در کنکور سراسری ایران امکان پذیر است. یعنی شما باید در کنکور سراسری ایران، برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه دولتی، پذیرفته شده باشید. البته کشورهای بسیار کمی این قانون را دارند و برای تحصیل در اکثر کشورهای تاپ اروپایی، نیازی به قبولی در کنکور ایران نخواهید داشت.

تحصیل پزشکی در اروپا

ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در اروپا قطعاً برای بسیاری از دانشجویان بین المللی هزینه های بسیاری را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، رشته پزشکی جزو پر هزینه ترین رشته های تحصیلی به شمار می آید. بنابراین، پیش از انتخاب مقصد تحصیلی خود بهتر است برخی از کشورها و دانشگاه های مقرون به صرفه اروپایی را مورد بررسی قرار دهید و با در نظر گرفتن هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف، بهترین و مناسب ترین مقصد را برای تحصیل پزشکی در اروپا خود انتخاب نمایید. از جمله ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی به شرح زیر هستند :

 1. لهستان

دانشکده‌ های پزشکی لهستان به دلیل هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و کیفیت بالای آموزش، همه ساله شاهد جذب دانشجویان از ایالات متحده آمریکا، کشورهای اسکاندیناوی و ایران و بسیاری دیگر هستند. لهستان دارای یک سیستم جامع و کامل در زمینه آموزش پزشکی است و مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور در سراسر جهان شناخته شده هستند. دانشگاه علوم پزشکی پوزنان یک مکان عالی برای تحصیل پزشکی در اروپا خواهد بود.

 1. سوئد

کشور سوئد در سال های اخیر هزینه هایی را برای تحصیل پزشکی دانشجویان بین المللی اعمال کرده است. با این حال، سیستم آموزشی این کشور در زمینه پزشکی از مطرح ترین سیستم های آموزشی جهان است و بنابراین مدرک پزشکی که از دانشگاه های سوئد دریافت می کنید در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار خواهد بود.

 1. آلمان

اغلب دوره های پزشکی ارائه شده در کشور آلمان رایگان هستند و بنابراین، شما می توانید بدون نیاز به صرف هزینه های بسیار و با بودجه کم، یک آموزش عالی و در سطح جهانی را در دانشگاه های آلمان کسب کنید.

 1. ایتالیا

شهریه دوره های پزشکی ایتالیایی کمتر از هزینه های تحصیل در انگلستان و ایالات متحده است و همچنین هزینه نسبتاً پایین زندگی در ایتالیا سبب شده تا دانشجویان بسیاری علاقمند تحصیل پزشکی در این کشور باشند. اغلب دانشگاه های ایتالیا پیش از پذیرش دانشجویان یک آزمون ورودی برگزار می کنند؛ اما این آزمون در اغلب موارد نیازمند داشتن دانش پایه شیمی و زیست خواهد بود.

 1. بلژیک

هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک با توجه به شهر محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود، با این حال، این شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا در حدود 800 یورو در سال و برای دانشجویان بین المللی در حدود 1000 یورو خواهد بود. دانشگاه آنتورپ بلژیک یک مکان عالی برای تحصیل پزشکی در اروپا به شمار می آید.

 1. مجارستان

تعداد بسیاری از 12000 دانشجوی بین المللی که در حال حاضر در مجارستان تحصیل می کنند، در حال آموزش پزشکی در این کشور هستند. مجارستان دارای چهار دانشگاه در بین 350 دانشگاه برتر در رتبه بندی جهانی QS  در زمینه آموزش های پزشکی است که این دانشگاه ها عبارت اند از دانشگاه سملوایس، دانشگاه دبرسن، دانشگاه پچ و دانشگاه سگد. هزینه های تحصیل برای مقاطع تحصیلی در مجارستان کمی بالاتر از سایر کشورهای این لیست است (قیمت ها از 4900 یورو تا 10500 یورو بسته به منطقه تحصیلی و دانشگاه متغیر است) اما هزینه زندگی در این کشور کاملاً مقرون به صرفه است و اکثر دانشجویان می توانند در پایتخت این کشور یعنی بوداپست با حدود 600 یورو در ماه با احتساب اجاره بها زندگی کنند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهای اروپایی

کشورهای اروپایی از نظر هزینه های زندگی می توانند تفاوت های چشمگیری با یکدیگر داشته باشند. به عنوان مثال، کشورهای شمال اروپا مانند سوئد، نروژ یا دانمارک جزو کشورهای گران قیمت اروپایی شناخته می شوند که کرایه و هزینه غذا در آن‌ها بین 700 تا 1500 یورو در ماه متغیر است. در کشورهای محبوب مانند فرانسه، آلمان، اسپانیا یا ایتالیا قیمت ها بسته به وسعت شهر متفاوت است. شهرهای کوچکتر، ارزان تر هستند و می توانند هزینه ای بالغ بر 600 الی 1300 یورو در ماه را داشته باشند. کشورهای اروپای شرقی از جمله رومانی، بلغارستان، اسلوونی، صربستان جزو کشورهای ارزان قیمت اروپایی شناخته می شوند و به طور متوسط هزینه های زندگی ماهیانه در این کشورها بین 350 تا 500 یورو در ماه متغیر است. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی برای صرفه جویی در هزینه های خود می توانند در خوابگاه های دانشگاه ها مستقر شوند که هزینه ای بالغ بر 200 تا 450 یورو در ماه را در پی خواهد داشت. اجاره یا اشتراک یک آپارتمان نیز می تواند یک گزینه مقرون به صرفه به شمار بیاید. به طور متوسط یک آپارتمان یک خوابه حدود 200-250 یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

سؤالات متداول
 • کدام کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا مناسب هستند؟

کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آلمان، مجارستان، چک و لهستان

 • آیا تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، دانشگاه تارگو مورس به شما این امکان را می دهد که در آلمان پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

 • آیا تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است؟

بله، تحصیل پزشکی در ایتالیا گزینه خوبی است زیرا دانشگاه های پزشکی برتری در این کشور واقع شده اند که در سراسر جهان شناخته شده هستند.

 • برای تحصیل پزشکی در آلمان به چه معدلی نیاز است؟

حداقل امتیاز برای پذیرش در دانشگاه های آلمان از 100 نمره برابر با 61.4 است.

 • آیا برای تحصیل پزشکی در اروپا حتما ارائه مدرک زبان الزامی است؟

خیر، در بعضی از کشورهای مانند مجارستان و اسپانیا می توانید بدون مدرک زبان وارد کالج پیش پزشکی شوید و پس از ان در رشته های پزشکی تحصیل کنید.

 • آیا تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، بیش از 13 دانشکده پزشکی دولتی در ایتالیا مدارک MBBS را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. از جمله این دانشگاه ها می توان به بولونیا، کامپانیا لوئیجی وانویتلی، مسینا، میلان، میلان-بیکوکا، ناپل فدریکو دوم، پادوآ، پاویا، پارما، رم لا ساپینزا، رم تور ورگاتا و تورین اشاره کرد.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی می تواند آینده شما را به عنوان یک پزشک حرفه ای تضمین کند. در این مقاله با شرایط مختلف تحصیل پزشکی در اروپا آشنا شدیم. کشورهای ایتالیا، اسپانیا، مجارستان، چک و لهستان گزینه های مطلوبی برای اقدام دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های پزشکی می باشند. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری کشورهای اروپایی را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *