فرصت ویژه برای تحصیل پزشکی در انگلستان

انگلستان یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپا است و پایتخت آن شهر لندن می باشد. مساحت کشور انگلستان 130.395 کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور پس از آخرین سرشماری ها حدود 51 میلیون نفر برآورد شده است. مجمع الجزایر انگلستان در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد و توسط دریای مانش از اروپا جدا شده است. زبان رسمی مردم کشور انگلستان، زبان انگلیسی است که دارای گویش های مختلفی نظیر گالیک، ایرلندی، ولزی و کرنیش می باشد. در کشور انگلستان، رشته پزشکی یکی از محبوب ‌ترین رشته ‌های تحصیلی به شمار می ‎‌رود و یکی از فرصت های ویژه برای تحصیل پزشکی در انگلستان این است که دانشجویانی که در رشته های مرتبط غیر از پزشکی تحصیل کرده اند نیز می توانند برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. اما باید گفت که پذیرش در دانشگاه ‌های انگلستان، با توجه به سطح بالای آموزش و تحصیل در رشته پزشکی، با رقابت تنگاتنگی میان متقاضیان همراه است. از این رو قبل از هر اقدامی در اختیار داشتن اطلاعات کافی در این زمینه حائز اهمیت است. 

تحصیل پزشکی در انگلستان

 كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور انگلستان گردآورى شده است؛ بنابراین اگر شما قصد تحصیل پزشکی در انگلستان را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان
 • فرصت ویژه برای تحصیل پزشکی در انگلستان
 • بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان
 • هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان
 • هزینه اقامت تحصیل پزشکی در انگلستان
 • مدت زمان تحصیل پزشکی در انگلستان
 • تحصیل پزشکی در انگلستان شامل چه تخصص هایی است؟
 • شرایط کار بعد از تحصیل پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

برای درخواست تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های انگلستان، شرایطی در نظر گرفته شده است که افراد متقاضی با دارا بودن این شرایط می توانند درخواست خود را مطرح نمایند. 

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در انگلستان را دارند، برای ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور باید مراحلی را بگذرانند تا بتوانند در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوند. 

یکی از این مراحل دوره هایی است که قبل از دوره های دانشگاهی برگذار می شود که به صورت زیر است:

تحصیل پزشکی در انگلستان
 • دوره Foundation : این دوره برای ورود به برخی از دانشگاه های پزشکی انگلستان مورد نیاز است. این دوره که توسط کالج های مختلفی مثل Bellerbys College ارائه می شود، شامل آموزش در زمینه دروس تخصصی است که دانش آموزان را برای ورود به رشته پزشکی در برخی دانشگاه های کشور انگلستان آماده می سازد. افراد این امکان را دارند تا با تحصیل در دوره Foundation یک ساله برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی آماده شوند و نمراتی که در این دوره کسب می کنند، در انتخاب رشته آن ها بسیار حائز اهمیت است. نمره لازم برای ورود به رشته پزشکی معمولا A برای همه دروس می باشد و حداقل سنی که افراد باید برای ورود به این دوره ها داشته باشند،  15 سال می باشد.
 • دوره A LEVEL: این دوره نیز یکی دیگر از دوره های آماده سازی برای ورود به دانشگاه های پزشکی کشور انگلستان است. البته باید به این نکته توجه داشت که تقریباً تمام دانشگاه های انگلستان این دوره را در اولویت برای پذیرش دانشجو قرار داده اند. بنابراین افرادی که می خواهند شانس خود را برای ورود به دانشگاه های پزشکی امتحان کنند و برای دانشگاه های برتر اقدام کنند، باید دوره A LEVEL را بگذرانند. این دوره معمولا دو سال به  طول می انجامد و در آن به دروس مختلف مانند زیست شناسی و شیمی پرداخته می شود. باید توجه داشت که امکان فشرده خواندن دوره A LEVEL نیز برای افراد وجود دارد؛ به این صورت که به جای دو سال این دوره یک سال و شش ماه به اتمام می رسانند و نمره افراد در این دوره ها بسیار حائز اهمیت است. پس  از گذراندن این دوره، افراد باید برای امتحان ورودی آماده شوند که شامل آزمون BMAT و آزمون GAMSAT می شوند.
تحصیل پزشکی در انگلستان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

برای تحصیل پزشکی در کشور انگلستان، پس از دارا بودن شرایطی که در بالا توضیح داده شد، اولین اقدامی که باید برای ورود به این کشور انجام دهید، اخذ ویزای تحصیلی انگلستان است. مدارکی که برای این منظور به آن ها نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
 • اصل و ترجمه مدارک شناسایی
 • نامه پذیرش دانشگاه یا همان نامه Cas صادره از دانشگاه یا کالج مبنی بر پذیرش شخص
 • مدرکی که نشان دهنده رزرو منزل یا خوابگاه برای دوران اقامت دانشجویی در انگلستان است.
 • ارائه مدرک زبان متناسب با مقطع تحصیلی (دانش آموزان زیر 17 سال که قصد تحصیل در انگلستان را دارند نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت)
 • توصیه نامه و انگیزه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • پرینت از حساب بانکی مبنی بر اینکه شما پول کافی برای حمایت از خود و پرداخت هزینه دوره آموزشی خود را دارید.
تحصیل پزشکی در انگلستان

تحصیلات تکمیلی پزشکی در انگلستان

دانشجویان رشته پزشکی که در مقطع لیسانس نمرات بالایی کسب نموده و مدرک خود را نیز دریافت کرده اند، می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان اقدام نمایند. همچنین در بسیاری از موارد، دانشجویانی که در مقطع لیسانس رشته‌ های بیوشیمی یا علوم زیست ‌شناسی تحصیل کرده اند و قصد دارند که تحصیلات تکمیلی خود را در رشته پزشکی ادامه ‌دهند، می توانند برای تحصیل پزشکی در انگلستان درخواست خود را مطرح کنند. این یک فرصت عالی برای دانشجویان با استعدادی است که موفق به تحصیل پزشکی در دوره کارشناسی نشده اند.

تحصیل پزشکی در انگلستان

بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان

بهترین دانشگاه هایی که می توانید برای تحصیل رشته پزشکی در انگلستان، انتخاب نمایید عبارتند از:

 • دانشگاه آکسفورد
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه کمبریج
 • کینگز کالج لندن
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه لیدز
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه ساوتهمپتون

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

اگر شما مایل به تحصیل پزشکی در انگلستان هستید، باید از تمام هزینه های مربوط به آن و همچنین بودجه متناسب با آن نیز آگاه باشید. در کنار هزینه های مرتبط با دوره های آموزشی، از جمله شهریه، کتاب های درسی و … ، باید هزینه های زندگی مانند اقامت، غذا و سایر مخارج را نیز در نظر بگیرید. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه های انگلستان به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند، بسته به مقطع تحصیلی خود باید سالانه چیزی در حدود 11.000 تا 36.000 پوند است. همچنین برای اشخاصی که کمتر از 17 سال سن دارند ویزای تحصیلی کشور انگلستان برای اشخاص غیررشید را ارائه می نمایند، هزینه مقاطع مدارس عمومی،  GCSE، Foundition و A Level به صورت پکیج (شهریه تحصیل، خوراک، خوابگاه و..) محاسبه می گردد و با توجه به سال و مقطع تحصیل و نوع کالج یا مدرسه متغیر می باشد. اما به طور کلی افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی برای این مقاطع را دارند باید حدوداً 28.000 تا 40.000 پوند برای هر سال هزینه نمایند. اما باید به این نکته توجه داشت که تمام دانشکده های پزشکی انگلستان، انواع بورسیه ها را برای دانشجویانی که ممکن است در طول تحصیل به حمایت مالی نیاز داشته باشند، ارائه می دهند.

هزینه اقامت تحصیل پزشکی در انگلستان

یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از مهاجرت تحصیلی به آن توجه کنید، هزینه های زندگی در کشوری است که قصد مهاجرت به آن را دارید. باید در نظر داشته باشید که در کنار هزینه هایی که به عنوان شهریه تحصیلی به دانشگاه پرداخت می شود، هزینه های دیگری نیز برای گذران زندگی را در انگلستان لازم است که باید توانایی پرداخت آن ها را داشته باشید. هزینه های زندگی در شهر لندن که پایتخت کشور انگلستان است، در مقایسه با شهرهای دیگر بیشتر است. این هزینه ها تا 1200 پوند در لندن و در شهرهای دیگر حدود 1000 پوند باشد. اما باید توجه داشت که این نرخی که به صورت میانگین برای هزینه زندگی در شهرهای مختلف انگلستان بیان شد، نسبی است و برای افرادی با یک زندگی عادی و مناسب در نظر گرفته شده است و برای افرادی با سبک زندگی متفاوت تر می توان مقدار کم تر و یا بیشتری را در نظر گرفت.  

تحصیل پزشکی در انگلستان
مدت زمان تحصیل پزشکی در انگلستان

طول زمان تحصیل رشته پزشکی در انگلستان در حدود 7 الی 8 سال برای متقاضیان می باشد. پس از این دوره، اولین مدارک حرفه ای دریافت شده توسط دانشجویان، لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی می باشد. پس از دریافت مدرک لیسانس، دانشجو می تواند در یک رشته تخصصی انتخابی یا مرتبط، به تحصیلات خود در این زمینه ادامه دهد و برای دوره های کار آموزی اقدام نماید. به طور کلی می توان گفت که پروسه تبدیل شدن به یک پزشک در انگلستان، یک فرایند طولانی است و تحصیل در زمینه ‌های تخصصی رشته پزشکی نیز ممکن است به‌ مدت 10 سال به‌ طول انجامد.

تحصیل پزشکی در انگلستان شامل چه تخصص هایی است؟

برای دانشجویانی که فارغ التحصیل رشته پزشکی در انگلستان هستند، حدود 61 تخصص وجود دارد و فارغ ‌التحصیلان رشته پزشکی در  این کشور می‌توانند با توجه به علاقه و سطح دانش پزشکی خود، در یکی از این تخصص‌ ها مشغول به ادامه تحصیل شوند. بنابراین می توان گفت که پر طرفدار ترین تخصص ‌های پزشکی در این کشور  به صورت زیر هستند:

 • میکروبیولوژی
 • سرطان شناسی یا انکولوژی
 • چشم پزشکی
 • روان پزشکی
 • پزشکی هسته ای
 • جراحی مغز و اعصاب
 • ویروس شناسی
تحصیل پزشکی در انگلستان
شرایط کار بعد از تحصیل پزشکی در انگلستان

افرادی که در انگلستان تحصیل کرده اند، شانس بیشتری برای اشتغال پس از تحصیل خود دارند و کشور انگلستان برای این افراد زمینه خوبی را جهت کار کردن پس از تحصیل آن فراهم می کند. دانشجویانی که در این کشور به تحصیل می پردازند، در طی دوران تحصیلی خود اجازه کار  به صورت پاره وقت را خواهند داشت و از این طریق می توانند به تجارب کاری خود بیافزایند. بنابراین دانشجویان در انگلستان می توانند پس از اتمام تحصیل، ویزای خود را از تحصیلی به ویزای کاری تبدیل کنند و اجازه کار تمام وقت در این کشور را دریافت نمایند؛ اما باید توجه داشت که این امر مستلزم داشتن پیشنهاد شغلی در انگلستان است. همچنین این اشخاص می توانند از این طریق اقدام به دریافت کارت آبی اروپا نمایند و پس از امکان کار در کل اتحادیه اروپا را نیز داشته باشند. برای این منظور می توانید با کارشناسان مجرب عالیان ویزا در ارتباط باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمایید.

تحصیل پزشکی در انگلستان
سؤالات متداول
 • آیا تحصیل پزشکی در انگلستان رایگان است؟

خیر، اما نرخ شهریه برای هر سال تحصیلی ثابت است و امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

 • کدام دانشکده پزشکی بالاترین رتبه قبولی را در انگلستان دارد؟

دانشگاه بریستول، امپریال کالج لندن و دانشگاه بیرمنگام را می توان رقابتی ترین دانشگاه ها در این زمینه  دانست زیرا بیشترین تعداد متقاضی را دارند.

 • آیا دانشجویان ایرانی نیز می توانند جهت تحصیل رشته پزشکی در انگلستان اقدام نمایند؟

بله، شرایط تحصیل در این رشته، ابتدا نیازمند اتمام تحصیل دیپلم دوازده ساله و کسب نمره خوب در دوره A-level می باشد.

 • آیا تحصیل پزشکی در انگلستان نیازمند شرکت در آزمون ورودی است؟

 بله، تحصیل پزشکی در انگلستان بر اساس موفقیت در آزمون UCAT می باشد. البته برخی دانشگاه ها مصاحبه ورودی هم دارند.

سخن پایانی

کشور انگلستان می تواند یک انتخاب مناسب برای دانشجویانی باشد که قصد تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور را دارند. بنابراین علی الرغم هزینه های بالای زندگی و تحصیل در انگلستان، هرساله تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور رو به افزایش است. لازم به ذکر است که پزشکان در انگلستان، علاوه بر داشتن جایگاه اجتماعی فوق العاده عالی، فرصت های شغلی زیاد و درآمد بالایی خواهند داشت. بنابراین برای دانشجویان این امکان وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی، شغلی مناسب در انگلستان پیدا کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری انگلستان تبدیل نمایند. اگر شما قصد تحصیل پزشکی در انگلستان را دارید، عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به این زمینه را به شما عزيزان ارائه می نمايد. شما می توانيد جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
7 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “فرصت ویژه برای تحصیل پزشکی در انگلستان”
  1. سلام و درود بله با سطح زبان خوب و اگر بتوانید مصاحبه کالج را پاس کنید شانس دارید

 1. سلام
  دختر من 16 ساله هست
  توضیه می کنید ایران دیپلم بگیره
  یا دبیرستان رو هم انگلیس تموم کنه
  از لحاظ مالی مشکلی نداریم برای پرداخت هزینه تحصیل
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *