انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

فرصت ویژه تحصیل پزشکی در ایتالیا

در این مطلب قصد داریم در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا صحبت کنیم. کشور ایتالیا که در جنوب مرکزی اروپا واقع شده است، شبه جزیره‌ای را اشغال کرده که در اعماق دریای مدیترانه قرار دارد. در ایتالیا برخی از متنوع‌ترین و دیدنی‌ترین مناظر روی زمین وجود دارد و اغلب به عنوان کشوری که شبیه به چکمه است از آن یاد می‌شود.

 زبان مردم این کشور ایتالیایی است و حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر از 90 درصد آن‌ها مسیحی هستند. در قرن بیستم شاهد تبدیل ایتالیا از یک کشور سنتی به یک دولت پیشرفته و صنعتی بودیم. با وجود اینکه ایتالیا از سال 1861 از نظر سیاسی یکپارچه شد؛ هویت منطقه‌ای در این کشور همچنان به قوت خود باقی است. کليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور ایتالیا، گردآورى شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در رشته‌های پزشکی در ایتالیا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • تحصیل پزشکی در ایتالیا
 • شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا چیست؟
 • آزمون IMAT چیست؟
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی
 • بهترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا
 • هزینه‌های زندگی و تحصیل پزشکی در ایتالیا
 • بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا که به خاطر اماکن تاریخی خود شهرت دارد، اخیرا به یکی از گزینه‌های اصلی تحصیل پزشکی برای دانشجویانی که به دنبال تحصیلات بین‌المللی هستند تبدیل شده است؛ این امر به ویژه در مورد دانشجوهای پزشکی که تا به حال به خاطر شهریه‌های زیاد دانشگاه‌های پزشکی اقدام به تحصیل در خارج از کشور نکرده‌اند، صادق است. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا ارزانتر است؛ به ویژه اگر در یک دانشگاه دولتی قبول شوید. حتی اگر با زبان ایتالیایی آشنایی ندارید، لازم نیست نگران باشید؛ زیرا دوره‌های پزشکی با زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند. البته درصورتی‌که به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید، این موضوع در دوران کارآموزی برای شما مفید خواهد بود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا چیست؟

مهم‌ترین شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا شامل موارد زیر هستند:

 • داشتن دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل آن
 • گذراندن آزمون پذیرش بین‌المللی پزشکی (IMAT)
 • درصورتی‌که فرد در آزمون IMAT حداقل الزامات را برآورده نکند، باید در طول سال اول تحصیل خود یک سری دوره‌های آموزشی اضافی را بگذراند.
 • سطح زبان انگلیسی متقاضی باید حداقل B2 باشد.
 • با وجود اینکه تسلط بر زبان ایتالیایی الزامی نیست؛ ولی اکثر متقاضیان باید در زمان تحصیل خود به سطح B1 زبان ایتالیایی برسند. این امر جهت اطمینان از یادگیری موثر در دوره کارآموزی است؛ زیرا برخی از کارکنان بیمارستان و بیماران نمی‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.
آزمون IMAT چیست؟

IMAT یا آزمون پذیرش پزشکی بین‌المللی، یک آزمون اجباری برای تمام متقاضیانی است که قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارند. این آزمون به زبان انگلیسی است و هر سال در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. IMAT از 60 سوال تشکیل شده است و 90 امتیاز دارد؛ دانشجویان هم 100 دقیقه برای پاسخگویی به این سوالات فرصت دارند. نتایج درخواست پذیرش دانشجوها بعد از مشخص شدن امتیازی که در IMAT به دست آورده‌اند؛ اعلام می‌شود. در این آزمون از موضوعاتی مانند استدلال منطقی، فرهنگ عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی سوال طرح می‌شود و هزینه آن 130 یورو است که حدودا معادل 3 میلیون و 900 هزار تومان می‎شود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

در ایتالیا دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی وجود دارد که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها جزو 500 دانشکده برتر در رتبه‌بندی جهانی هستند و امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا را برای متقاضیان فراهم می‌کنند. تعداد دانشگاه‌های خصوصی که دوره‌های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند نسبت به دانشگاه‌های دولتی کم است؛ با این حال آموزش در دانشگاه‌های خصوصی پزشکی خیلی باکیفیت است. در ادامه با بهترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا آشنا خواهید شد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا
بهترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

در جدول می‌توانید زیر برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی پزشکی ایتالیا را مشاهده کنید:

نام دانشگاهرتبه دانشگاه در جهانشهر محل تحصیلدولتی یا غیردولتی بودن دانشگاه
University of Bologna166بولونیادولتی
Sapienza University of Rome171رمدولتی
University of Padua242پادوادولتی
University of Milan316میلاندولتی
Vita-Salute San Raffaele University390سگراتهدولتی
University of Milan-Bicocca450میلاندولتی
Cattolica University551رمخصوصی
هزینه‌های زندگی و تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 156 تا 3500 یورو است؛ اما هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است و ممکن است بین 15 تا 20 هزار یورو باشد؛ البته تمام این هزینه‌ها برای دوره‌هایی است که به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا برای دوره‌هایی که با زبان انگلیسی ارائه می‌شوند متفاوت است؛ این هزینه برای دانشگاه‌های دولتی بین 500 تا 3000 یورو در سال و برای دانشگاه‌های خصوصی بین 5 تا 25 هزار یورو است.

 کیفیت آموزش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا بسیار بالا است و تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد؛ بنابراین می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. هزینه کلی زندگی یک دانشجو در ایتالیا برای یک سال حدود 6 تا 9 هزار یورو است؛ برای آشنایی بیشتر با هزینه‌های زندگی در ایتالیا می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید:

هزینه صرف غذا در یک رستوران ارزان15 یورو
هزینه خرید 1 کیلوگرم برنج1,91 یورو
هزینه تاکسی برای هر کیلومتر1,26 یورو
هزینه ماهانه برق، آب و…163 یورو
هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر585 یورو
قیمت خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر3,122 یورو
بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی در ایتالیا

بورسیه‌‌هایی که دولت ایتالیا به دانشجویان پزشکی ارائه می‎دهد، هم مخصوص شهروندان ایتالیایی هستند هم دانشجویان بین‌المللی؛ این بورسیه‌ها برای تمام برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شوند. بورسیه‌ها به مدت 9 ماه ارائه می‌شوند؛ اما اگر دانشجو تمایل داشته باشد آن‌ها را تمدید کند می‌تواند دوباره درخواست دهد. برخی از بورسیه‌های مخصوص تحصیل پزشکی در ایتالیا را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 • بورسیه تحصیلی DSU: این بورسیه بر اساس شرایط مالی دانشجوها به آن‌ها اعطا می‌شود و دانشجوها می‌توانند آن را در دو قسط دریافت کنند.
 • بورسیه Politecnico di Milano: این بورسیه بر اساس معدل تحصیلی و شایستگی‌های دانشجو ارائه می‌شود.

بورسیه‌های دیگری هم وجود دارند که مخصوص دانشگاه‌های خاص هستند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا
شرایط کار بعد از تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا

دانشجویان پزشکی بعد از اتمام تحصیلات خود در ایتالیا باید برای دریافت ویزای Permesso di Soggiorno یا اجازه اقامت در ایتالیا درخواست دهند. با دریافت این ویزا دانشجوها می‌توانند بین 6 ماه تا 1 سال در ایتالیا به دنبال کار بگردند. متقاضیان بعد از پیدا کردن کار می‌توانند برای دریافت ویزای کار ایتالیا درخواست دهند. نرخ بیکاری در ایتالیا 9.2 درصد است؛ با وجود اینکه در برخی از شهرهای این کشور فرصت‌های شغلی زیادی وجود ندارد، ولی معمولا موقعیت‌های کاری زیادی برای پزشکان موجود است.

سؤالات متداول
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا چه مدت طول می‌کشد؟

دوره آموزشی پزشکی در ایتالیا شش ساله است. سه سال اول آموزش به صورت تئوری و سه سال دوم به صورت بالینی است.

 • هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟

 هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بر اساس دانشگاه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد؛ این هزینه برای دوره‌هایی که با زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و برای دانشگاه‌های دولتی بین 500 تا 3000 یورو در سال و برای دانشگاه‌های خصوصی بین 5 تا 25 هزار یورو است.

 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته‌های پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

بله، دولت ایتالیا بورسیه‌هایی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها بر اساس شرایط خاصی مانند میزان درآمد، معدل و شایستگی‌های متقاضی و… ارائه می‌شوند.

 • چطور باید برای آزمون IMAT آماده شویم؟

متقاضیان می‌توانند از منابع و سوالات آزمون‌های سال‎های گذشته یا ویدیوهای آنلاین یوتیوب برای مطالعه برای آزمون IMAT استفاده کنند.

 • آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

برای تحصیل در رشته‌های پزشکی ایتالیا نیازی به مدرک زبان ایتالیایی نخواهید داشت؛ زیرا دوره‌های آموزشی متعددی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. با این حال باید سطح زبان انگلیسی شما در حد B2 باشد.

سخن پایانی

با توجه به هزینه‌های پایین تحصیل در ایتالیا، وجود بورسیه‌های متعدد برای دانشجوهای بین‌المللی، امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و امکان تحصیل در برخی از بهترین موسسات آموزشی در جهان؛ واضح است که انتخاب ایتالیا به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل یک انتخاب خیلی خوب محسوب می‌شود. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به ایتالیا را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *