آنچه پیش از اقامت سرمایه گذاری در کانادا باید بدانید

کشور کانادا به دلیل ارائه استانداردهای بالای زندگی به شهروندان خود، سهولت انجام تجارت و نیاز همیشگی به نیروی کار ماهر، یکی از پردرآمدترین کشورها برای سرمایه گذاران به شمار می‌آید. این کشور در سال 2015 برنامه ای را ایجاد کرده که طبق آن متقاضیان سرمایه گذاری در کانادا با وارد کردن سرمایه به روش‌های گوناگون به این کشور، امکان اخذ اقامت دائم کانادا را داشته باشند. این برنامه برای جذب مهاجران و سرمایه گذاران از سال 2022 تا 2024 تمدید شده است و دولت کانادا در نظر دارد تا در سال 2023 حدود 447 هزار مهاجر و در سال 2024 حدود 154 هزار مهاجر را به کشور جذب کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی روش‌های سرمایه گذاری در این کشور بپردازیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور کانادا گردآوری شده است.

سرمایه گذاری در کانادا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • روش‌های سرمایه گذاری در کانادا
 • تابعیت و اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری
 • کسب شهروندی کانادا از طریق سرمایه گذاری
 • مقدار سرمایه مورد نیاز برای کسب شهروندی کانادا
 • برنامه ویزای استارت آپ کانادا
 • الزامات سرمایه گذاری در کشور کانادا

روش‌های سرمایه گذاری در کانادا

کشور کانادا معتبرترین و محبوب‌ترین برنامه‌های سرمایه گذاری را به مهاجران ارائه می‌دهد. علاقه‌مندان از سراسر جهان این امکان را دارند تا با شرکت در برنامه‌های سرمایه گذاری به همراه خانواده‌های خود فرصت اقامت دائم در این کشور را داشته باشند. روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در کانادا وجود دارند، از جمله شناخته شده ترین این روش ها می توان به برنامه جذب کارآفرین ساسکاچوان، که بخشی از برنامه مهاجرت به ساسکاچوان (SINP) است، برنامه سرمایه گذاری برای مهاجران کبک، برنامه مهاجرت انتاریو (OINP) اشاره کرد. دولت کانادا به همراه مسئولین استان‌ها و مناطق مختلف این برنامه‌ها را برای تجار، سرمایه گذاران و کارآفرینان مدیریت می‌کند. قوانین مربوط به برخی از برنامه‌های سرمایه گذاری در این کشور به شرح زیر هستند :

سرمایه گذاری در کانادا

برنامه سرمایه گذاری در کبک : طبق این برنامه افرادی که از دارایی های خالص برخوردار هستند می توانند در ازای حداقل سرمایه 1.2 میلیون دلار کانادا برای یک دوره 5 ساله اقامت دریافت کنند.

برنامه ویزای استارت آپ : این برنامه با هدف جذب کارآفرینان مبتکر و ایجاد و توسعه کسب و کارهای جدید در کانادا ایجاد شده است. برنامه استارت آپ کانادا نیازی به سرمایه گذاری خاصی ندارد.

برنامه آزمایشی سرمایه گذاری برای مهاجران (IIVC) : این برنامه، جدیدترین برنامه سرمایه گذاری در کانادا است که امکان اقامت دائم در این کشور را برای سرمایه گذاران واجد شرایط فراهم می‌کند. حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز برای موفقیت در این برنامه 2 میلیون دلار کانادا برای یک دوره 15 ساله است.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نیز از دیگر روش‌های سرمایه گذاری در این کشور به شمار می‌آید. با این حال، مهاجران خارجی در این روش امکان اخذ اقامت در کانادا را نخواهند داشت. دولت کانادا تسهیلاتی برای روش‌های سرمایه گذاری غیر فعال در نظر نمی گیرد و بیشتر تسهیلات و امکانات خود را در اختیار سرمایه گذاران تجاری و کارآفرینان قرار می‌دهد.

تابعیت و اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

کشور کانادا از طریق برنامه‌های سرمایه گذاری در هر دو سطح فدرال و استانی به سرمایه گذاران امکان اقامت می‌دهد. برنامه سرمایه گذاری در کبک امکان اقامت 5 ساله را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند و سایر استان‌های این کشور مانند بریتیش کلمبیا و انتاریو، برنامه‌های نامزد استانی (PNP) خود را دارند که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد با سرمایه‌گذاری در مشاغل یا ایجاد شغل در استان‌ها، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

پس از آن که با درخواست سرمایه گذاری شما موفقت شود؛ از همان روز اول این امکان را خواهید داشت تا به همراه خانواده خود اقامت دائم کانادا را اخذ کنید. سرمایه گذاران باید در طول پنج سال به مدت 730 روز (دو سال) در کانادا اقامت داشته باشند تا با فرهنگ و جامعه این کشور آشنا شوند. در صورتی که سرمایه گذاران سه سال از پنج سال (1095 روز) را در کانادا زندگی کنند، می توانند برای شهروندی کانادا درخواست دهند. متقاضیان شهروندی باید دانش کافی خود را در زبان انگلیسی و یا فرانسوی ثابت کنند و سابقه کیفری نداشته باشند.

درخواست برای اقامت دائم در کانادا به دو نوع منطقه ای و فدرال تقسیم می شود. متقاضیانی که مایل به اقامت در کانادا هستند، در گام اول باید تحت یکی از برنامه‌های تدوین شده استان کبک درخواست دهند. در صورتی که متقاضی توسط مقامات کبک انتخاب شد و گواهی انتخاب کبک خود را دریافت کرد، باید برای اقامت دائم به دولت کانادا درخواست دهد. اگر درخواست موفقیت آمیز باشد، ویزای اقامت دائم به متقاضیان ارائه می شود.

کسب شهروندی کانادا از طریق سرمایه گذاری

امکان اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری در کانادا امکان پذیر است اما متقاضیان برای آنکه واجد شرایط شهروندی باشند به یک دوره اقامت در کانادا نیاز دارند و درواقع هیچ برنامه مستقیمی برای اخذ شهروندی کانادا با سرمایه گذاری در این کشور وجود ندارد.

برای درخواست شهروندی در کانادا، باید به مدت ۳ سال اقامت دائم داشته باشید و حداقل 1095 روز، یعنی سه سال، در طول 5 سال قبل از ارائه درخواست شهروندی خود در کانادا زندگی کرده باشید. کانادا کشوری است که تابعیت دوگانه ارائه می‌دهد، بنابراین برای شهروندی در این کشور مجبور نیستید تابعیت فعلی خود را رد کنید.

علاوه بر این، دریافت شهروندی کانادا از طریق برنامه ویزای استارت آپ (SUV) نیز امکان پذیر است. ویزای استارت آپ یک برنامه مهاجرتی فدرال است که هدف آن جذب کارآفرینان مبتکر و ایجاد و توسعه کسب و کار توسط آن‌ها است. متقاضیانی که در ایجاد کسب و کار و تجارت خود موفق باشند، می توانند اقامت دائم دریافت کنند و پس از رعایت معیارهای مختلف از جمله حضور فیزیکی در کانادا و دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، امکان اخذ شهروندی کانادا را نیز خواهند داشت.

امکان اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر است اما متقاضیان برای آنکه واجد شرایط شهروندی باشند به یک دوره اقامت در کانادا نیاز دارند و درواقع هیچ برنامه مستقیمی برای اخذ شهروندی کانادا با سرمایه گذاری در این کشور وجود ندارد.

برای درخواست شهروندی در کانادا، باید به مدت ۳ سال اقامت دائم داشته باشید و حداقل 1095 روز، یعنی سه سال، در طول 5 سال قبل از ارائه درخواست شهروندی خود در کانادا زندگی کرده باشید. کانادا کشوری است که تابعیت دوگانه ارائه می‌دهد، بنابراین برای شهروندی در این کشور مجبور نیستید تابعیت فعلی خود را رد کنید.

علاوه بر این، دریافت شهروندی کانادا از طریق برنامه ویزای استارت آپ (SUV) نیز امکان پذیر است. ویزای استارت آپ یک برنامه مهاجرتی فدرال است که هدف آن جذب کارآفرینان مبتکر و ایجاد و توسعه کسب و کار توسط آن‌ها است. متقاضیانی که در ایجاد کسب و کار و تجارت خود موفق باشند، می توانند اقامت دائم دریافت کنند و پس از رعایت معیارهای مختلف از جمله حضور فیزیکی در کانادا و دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، امکان اخذ شهروندی کانادا را نیز خواهند داشت. 

سرمایه مورد نیاز برای کسب شهروندی کانادا

مقدار سرمایه مورد نیاز برای اخذ شهروندی در کشور کانادا با توجه به برنامه ی مهاجرتی که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای برنامه سرمایه گذاری در کبک نیاز به سرمایه ای در حدود 1.2 دلار کانادا خواهید داشت و از طرفی برای برنامه ویزای استارت آپ کانادا، سرمایه زیادی نیاز نخواهید داشت زیرا در این برنامه با هدف تمرکز بر کسب و کارهای پررونق و کمک به اقتصاد کانادا ارائه می شود.

به صورت کلی، اگر قصد سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر کانادایی را دارید، باید حداقل 200000 دلار سرمایه در این صندوق قرار دهید و اگر برنامه سرمایه گذاری از طرف یک گروه سرمایه گذار کانادایی تعیین شده باشد، باید حداقل 75000 دلار سرمایه ارائه دهید.

برنامه ویزای استارت آپ کانادا

برنامه ویزای استارت آپ کانادا (SUV) کارآفرینان مهاجر با مهارت‌ها و پتانسیل ایجاد مشاغل نوآورانه در کانادا را هدف قرار می‌دهد که قادر به ایجاد شغل در کانادا باشند و بتوانند با کمپانی‌هایی در سطح جهانی رقابت کنند. متقاضیان واجد شرایط معمولاً باید از 350000 دلار کانادا در یک شرکت معتبر در کانادا سرمایه گذاری کنند. همچنین سرمایه گذاران موظف اند مقدار دارایی خالص خود را با درآمد حداقل 200,000 دلار یا دارایی های مالی 1,000,000 دلار اثبات کنند.

برنامه SUV یک مسیر مهاجرتی سریع و مقرون به صرفه به کانادا است که به امکان اخذ اقامت دائم (PR) را نیز به متقاضیان می‌دهد. سرمایه گذاران می توانند همسر و فرزندان کمتر از 21 سال خود را به همراه داشته باشند و در هر جای کانادا به جز استان کبک ساکن شوند. مدت زمان اخذ این برنامه سرمایه گذاری در حدود 12 تا 18 ماه طول می کشد و پس از آن سرمایه گذاران و کارآفرینان می توانند تجارت خود را در کانادا آغاز کنند.

سرمایه گذاری در کانادا
الزامات سرمایه گذاری در کشور کانادا

علاقه‌مندان سرمایه گذاری در این کشور باید واجد شرایط تعیین شده توسط دولت این کشور باشند و برخی معیارها و الزامات را رعایت کنند. فرد سرمایه گذار باید به سن 18 سال یا بالاتر رسیده باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری و یا نقض قانون مهاجرت نداشته باشد. همچنین، این افراد باید ثابت کنند که سرمایه خود را از منابع قانونی به دست آورده اند. کارآفرینان و افراد خود اشتغال ملزم هستند تا آشنایی کافی با زبان های فرانسوی و انگلیسی را داشته باشند و از تحصیلات و تجربه کاری مناسبی برخوردار باشند. در نهایت، وجود طرح معتبر کسب و کار برای کارآفرینان الزامی است.

سؤالات متداول
 • برای سرمایه گذاری در کشور کانادا چه مقدار سرمایه نیاز است؟

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد که نیازمند مقدار سرمایه‌های مختلفی هستند. به عنوان مثال برنامه سرمایه گذاری استان کبک نیازمند سرمایه ای 1.2 دلاری است و سرمایه گذاری در استارت آپ کانادا معمولاً از 350000 دلار کانادا شروع می شود.

 • آیا امکان اخذ شهروندی کانادا با سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد؟

بله، متقاضیانی با درخواست سرمایه گذاری آن‌ها موافقت شود می توانند پس از 3 تا 5 سال اقامت در کانادا برای اخذ شهروندی درخواست دهند.

 • روش‌های سرمایه گذاری در کشور کانادا کدم‌اند؟

از جمله شناخته شده ترین روش‌های سرمایه گذاری می توان به برنامه جذب کارآفرین ساسکاچوان، که بخشی از برنامه مهاجرت به ساسکاچوان (SINP) است، برنامه سرمایه گذاری برای مهاجران کبک و برنامه مهاجرت انتاریو (OINP) اشاره کرد.

 • آیا با سرمایه گذاری در املاک امکان اخذ اقامت کانادا وجود دارد؟

خیر، دولت کانادا امکان اخذ اقامت با سرمایه گذاری‌های منفعل مانند املاک و مستغلات در نظر نمی گیرد.

 • حداقل سرمایه برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا چقدر است؟

متقاضیان اخذ ویزای استارت آپ کانادا باید از 350000 دلار در کانادا سرمایه گذاری کنند. همچنین سرمایه گذاران موظف اند دارایی خالص خود را با درآمد حداقل 200,000 دلار یا اثبات دارایی های مالی 1,000,000 دلار نشان دهند.

سخن پایانی

کانادا از یک اقتصاد مختلط و توسعه یافته برخوردار است. این کشور فرصت های بی شماری را برای سرمایه گذاران و تجار خارجی فراهم کرده است تا با سرمایه گذاری در این کشور از آن‌ها بهره‌مند شوند. متقاضیان سرمایه گذاری در کانادا می توانند پس از 3 سال اقامت واجد شرایط شهروندی شوند و در یکی از بهترین کشورهای دنیا با بالاترین استاندارهای زندگی، اقامت داشته باشند. در این مقاله با روش‌های مختلف سرمایه گذاری در این کشور آشنا شدیم. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت با سرمایه گذاری به کانادا را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *