جدیدترین شرایط تحصیل در هلند 2022

هلند از جمله کشورهایی میباشد که انتخاب آن به عنوان یک مقصد تحصیلی در اروپا، در آینده برای دانشجویان یک امتیاز مثبت خواهد بود. بر طبق آمار به دست آمده در سال های 2021 و 2022 ، تا این لحظه هلند یکی از پر تقاضا ترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بوده است. هلند را از حیث تسلط به زبان انگلیسی، امریکای اروپا مینامند، زیرا بیش از 80 درصد از جمعیت شهرهای معروف این کشور به زبان انگلیسی مسلط بوده و سلیس صحبت میکنند. از آنجایی که هرساله دانشجویان بسیاری از 157 کشور دنیا برای تحصیل وارد هلند میشوند، در دانشگاه های این کشور انجمن ها و مراکز کاریابی برای دانش آموزان بین المللی تاسیس شده است تا آنان را در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیلی، برای ورود به بازار کار، یاری نمایند. بنابراین تحصیل در کشور هلند مساوی با یافتن شغل و اخذ اقامت دائم این کشور خواهد بود. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی جدیدترین شرایط تحصیل در هلند در سال 2022 بپردازیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت به این کشور تاپ اروپایی را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور هلند گردآوری شده است.

تحصیل در هلند

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط لازم جهت اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل
 • فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند
 • شرایط مربوط به زبان برای تحصیل در هلند
 • مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند

شرایط لازم جهت اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل

شما برای تحصیل در هلند ، نیاز به اخذ اقامت این کشور را دارید. شرایط لازم برای دریافت اقامت تحصیلی، که به طور یکسان برای همه اعمال میشود عبارتند از:

 • اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های هلند (برای یک دوره تحصیلی روزانه و تمام وقت)
 • داشتن درآمدی کافی و مستمر (اثبات تمکن مالی متقاضی برای تامین هزینه های یک سال زندگی در هلند ضروریست)
 • اخذ حداقل 50 درصد از واحدهای مورد نیازبرای هر سال تحصیلی (این طرح، نظارت بر پیشرفت مطالعه نامیده میشود)
 • انجام TB تست (آزمایش سلامت)
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا سایر آزمون های مورد تایید هلند
تحصیل در هلند

فرآیند درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

 • قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه های هلند، شرایط را به دقت بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که آن دانشگاه و رشته موردنظر با علایق و اهداف کاری شما مطابقت داشته باشد.
 • بررسی کنید که آیا شرایط ورود و اخذ پذیرش دانشگاه را دارید یا خیر. سوابق تحصیلی و میانگین معدل شما در مقاطع تحصیلی قبلی، برای دریافت پذیرش از دانشگاه اهمیت دارند.
 • در برخی از دوره های کارشناسی ارشد، یک برنامه آنلاین برای بررسی واجد شرایط بودن متقاضی، توسط دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا از داشتن شرایط لازم برای آن رشته و مقطع تحصیلی اطمینان حاصل کنند.
 • شما میتوانید با مراجعه به وبسایت دانشگاهی که انتخاب کرده اید نسبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش و ارسال مدارک لازم اقدام نمایید. همچنین، برای برخی از مقاطع تحصیلی، می توانید از طریق وبسایت Studielink (مشابه سیستم UCAS در انگلستان) درخواست دهید. این وبسایت به شما این امکان را می دهد که برای حداکثر چهار دوره تحصیلی در یک زمان درخواست دهید. شما این امکان را دارید که دوره های مورد نظر خود را در هر زمانی، قبل از پایان مهلت ثبت نام تغییر دهید.
 • اگر درخواست پذیرش شما توسط دانشگاه رد شود میتوانید دوباره برای دانشگاه دیگری درخواست دهید.
 • در صورت دریافت پذیرش از یک دانشگاه، میتوانید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی هلند اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند

 • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی
 • عکس پاسپورت
 • یک انگیزه نامه یا همان Statement of purpose به زبان انگلیسی (باید حاوی حدود 500-800 کلمه باشد که به سوالاتی مانند: چرا و در چه رشته ای می خواهید در دانشگاه تحصیل کنید؟ پس از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟)
 • کپی مدارک تحصیلی مقطع متوسطه و لیست نمرات (مدارک بارگذاری شده ویا لیست نمرات که به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا هلندی نیستند، باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند)
 • رونوشت سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست (50 تا 100 یورو)
 • برخی از دانشگاه ها ممکن است به مدارک اضافی مانند رزومه، انگیزه نامه و یا نمونه کار مکتوب دانشگاهی نیاز داشته باشند.
تحصیل در هلند
شرایط مربوط به زبان برای تحصیل در هلند

یکی از دلایلی که کشور هلند را به مقصدی محبوب برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است آن است که بیش از 80 درصد از جمعیت شهرهای معروف این کشور به زبان انگلیسی مسلط بوده و حتی با لهجه ای سلیس به انگلیسی صحبت میکنند. به بیانی دیگر، هلند را از حیث تسلط به زبان انگلیسی، امریکای اروپا مینامند. کشور هلند و تحصیل در آن میتواند گزینه ای بسیار مناسب برای متقاضیانی که تمایل به یادگیری زبانی غیر از انگلیسی ندارند باشد. پس امکان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی برای کلیه دانشجویان بین المللی میسر است. سطح مهارت لازم در زبان انگلیسی میتواند با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی، متفاوت باشد. اما به طور کلی، دانشجویان میبایست در یکی از آزمون های IELTS، TOFEL، PTE و یا Cambridge test شرکت نموده و نمره قبولی دریافت نمایند. این نمره قبولی در آزمون آیلتس حداقل 6 میباشد. برای آن دسته از متقاضیانی که نمره آیلتس 5.5 دریافت کرده اند، دوره های زبان تا سقف 12 ماه در هلند برگزار میشود که میتوانند با گذراندن این دوره ها، خود را برای شروع دوره تحصیلی آماده کنند. هزینه شرکت در دوره های زبان نیز معمولا بین 2500 تا 4000 یورو میباشد. البته اگر دانشجو فقط درخواست پذیرش برای دوره زبان داشته باشد، شانس او برای دریافت ویزا پایین خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در هلند بدون مدرک زبان میتوانید با کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا در تماس بوده و مشاوره دریافت نمایید.

مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

متقاضیان میبایست مهلت ارسال درخواست خود را مستقیما از وبسایت دانشگاه مورد نظر بررسی نمایند زیرا شرایط هر دانشگاهی میتواند متفاوت باشد. به طور کلی، مهلت ارسال درخواست برای بیشتر دوره ها تا اول ماه می بوده، درحالیکه برخی از دانشگاه ها تا اول ماه فوریه و یا اول ماه مارچ به دانشجویان فرصت میدهند. همچنین، فرصت ارسال درخواست برای برخی بورسیه ها مانند DUO، معمولا 15 ژانویه میباشد. توصیه کلی به متقاضیان این است که حداکثر تا اواسط آوریل درخواست خود را ارسال نمایند تا قبل از شروع ترم تحصیلی، زمان کافی برای تنظیم ویزا و مسکن خود را داشته باشند.

تحصیل در هلند
هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند از حیث هزینه به 3 گروه تقسیم میشوند:

 • دانشگاه های پر هزینه که شهریه ای بالای 15 هزار یورو در سال دارند (الزاما این دانشگاه ها اعتبار بالایی ندارند)
 • دانشگاه هایی که بسیار ارزان هستند و هزینه ای بین 5000 تا 8000 یورو در سال دریافت میکنند (عموما به لحاظ اعتبار برای اخذ ویزا گزینه مناسبی نیستند)
 • دانشگاه هایی با شهریه مناسب بین8000 الی 12000 یورو (این دانشگاه ها هدف اصلی کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا میباشد. زیرا هم از اعتبار بالایی برخوردار بوده و هم اخذ پذیرش از این دانشگاه ها به معنای گارانتی اخذ ویزا میباشد)

هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند نسبت به سایر دانشگاه های اروپا مقرون به صرفه تر است. البته شهریه دانشگاه برای هر فرد با توجه به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود. برای مثال، دانشجویان مقطع لیسانس رشته مدیریت، برای 3 سال تحصیل خود در حدود 8000 تا 10000 یورو پرداخت مینمایند. این در حالیست که دانشجویان رشته علوم کامپیوتربرای 3 سال تحصیل خود مبلغ 7000 تا 12000 یورو پرداخت مینمایند. پس لازم است متقاضیان با مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر، شهریه و سایر هزینه ها را برای رشته و مقطع تحصیلی خود مطالعه نمایند.

تحصیل در هلند برای دانشجویان رایگان نمیباشد. با این حال، از سوی دولت هلند کمک هزینه هایی در اختیار دانشجویان (معمولا زیر 30 سال) قرار داده میشود تا تامین هزینه های تحصیل و زندگی برای آنان آسان گردد. این کمک هزینه ها بیشتر مختص به شهروندان اتحادیه اروپا میباشد اما شهروندان خارج اتحادیه اروپا نیز در صورت داشتن مجوز اقامت از نوع II، III ، IV و یا اخذ شهروندی اروپا میتوانند از این کمک هزینه ها بهره ببرند. از دیگر شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه مالی میتوان به شرط تحصیل به صورت تمام وقت و حداقل به مدت یکسال، اشاره کرد. متقاضیان میتوانند برای اطلاع از جزئیات مربوط به هزینه های تحصیل در هلند و شرایط دریافت کمک هزینه مالی، با کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا در تماس بوده و مشاوره دریافت نمایند. ضمنا متقاضیان میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی اداره مهاجرت هلند که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، شخصا شرایط را مطالعه کرده و سپس با مشورت کارشناسان ما، نسبت به مهاجرت تحصیلی اقدام نمایند.

https://ind.nl/en/Pages/Costs.aspx

https://www.duo.nl

سایر هزینه های مربوط به تحصیل در هلند که متقاضیان باید به بررسی آن بپردازند عبارتنداز:

 • هزینه دریافت ویزا و مجوز اقامت (به وبسایت رسمی اداره مهاجرت هلند مراجعه کنید)
 • هزینه سفر به هلند
 • هزینه اقامت در هلند (مربوط به مسکن)
 • هزینه بیمه درمانی هلند
 • تجهیزات مورد نیاز برای مطالعه و یا تحقیق
 • هزینه های روزمره مانند هزینه حمل و نقل شهری، خرید و یا فعالیت های تفریحی
سؤالات متداول
 • آیا تحصیل در هلند محدودیت سنی دارد؟

خیر. دولت هلند محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در این کشور تعیین نکرده است.

 • آیا پس از فارغ التحصیلی امکان دریافت اقامت دائم هلند وجود دارد؟

بله. بر طبق قانون Stay-back visa، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارند تا کاری مرتبط با تحصیلات خود بیابند. آنان میتوانند با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، اقامت دائم هلند را دریافت نموده و حتی بعد از گذشت یک یا دو سال از دریافت اقامت دائم، پاسپورت و شهروندی هلند را به دست آورند.

 • آیا با تحصیل در هلند امکان دریافت ویزای این کشور برای خانواده وجود دارد؟

بله. نه تنها متقاضی تحصیل در این کشور میتواند با درخواست ویزا برای خانواده، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به همراه بیاورد، بلکه امکان اشتغال در هلند برای همسر متقاضی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

 • آیا تحصیل در هلند بدون مدرک زبان ممکن است؟

بله. متقاضیان با دریافت نمره 5.5 آیلتس میتوانند در دوره های زبان در کشور هلند شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه شوند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص، با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

سخن پایانی

کشور هلند با داشتن برترین دانشگاه ها و سیستم آموزشی که یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی را برای دانشجویان ضمانت میکند، همواره گزینه ای بسیار مناسب برای تحصیل و مهاجرت به اروپا، به خصوص برای ایرانیان بوده است. امکان تحصیل و زندگی به زبان انگلیسی، نداشتن محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه ها و هزینه های تحصیلی و زندگی مقرون به صرفه نسبت به سایر کشورهای اروپا، هلند را به مقصدی محبوب برای تحصیل مبدل کرده است. برای تحصیل در هلند و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در سال 2022، شرایطی لازم میباشد که ما در این مقاله به بررسی انواع آن پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری و فراهم شدن شرایط مهاجرت شما مخاطب عزیز به این کشور گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور هلند را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
2 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “جدیدترین شرایط تحصیل در هلند 2022”
  1. سلام و درود خدمت شما بله به دليل نوع سیستم صدور ویزا در هلند در صورت پذیرش از دانشگاهای معتبر تقريبا اخذ ویزا قطعیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *