شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

فرانسه، که یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در جهان، بزرگ ترین کشور اروپای غربی و همچنین دومین کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می شود. این کشور طی 300 سال گذشته جزو کشورهای قدرتمند از نظر فرهنگ و اقتصاد بوده است. موفقیت این کشور در توسعه ی اشتغال زایی و کسب درآمد، شرایط عالی مهاجرت تحصیلی به فرانسه، شرایط مناسب تحصیل رایگان در این کشور، همچنین دارا بودن برترین دانشگاه ها در رنگینک جهانی باعث شده است که این کشور هرساله مقصد محبوبی برای متقاضیان تحصیل باشد. آموزش عالی در فرانسه یکی از متنوع ترین و کارآمدترین نظام های آموزشی است. در فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های سوربن، پیر و ماری کوری پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بالا بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند. 

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و اخذ اقامت این کشور رادارید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور فرانسه گردآوری شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 • انواع ویزای تحصیلی فرانسه
 • مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع مختلف
 • انواع بورسیه تحصیلی در فرانسه
 • برترین دانشگاه های فرانسه
 • موقعیت اشتغال در فرانسه و نرخ بیکاری

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

شما بوسیله ویزایی که توسط کنسولگری یا سفارت کشور فرانسه در گذرنامه شما ثبت میشود مجوز ورود و اقامت فرانسه را دریافت خواهید کرد. پس از بررسی شرایط خود برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه ، انتخاب ویزای مناسب در اولویت است. انواع مختلفی از ویزای تحصیلی فرانسه وجود دارد که با توجه به مدت ‌زمانی که دانشجو قصد تحصیل در فرانسه را دارد، این ویزا متفاوت خواهد بود. متقاضیان می توانند ویزای دانشجویی را در کنسولگری فرانسه در کشور خود دریافت کنند و یا از طریق پردیس فرانسه (کامپوس فرانس) که تقریباَ دارای دفتر محلی در همه کشورهای جهان است، اقدام بنمایند. پس از پرداخت هزینه ی بررسی و پردازش ویزا (۵۰ تا ۱۰۰ یورو)، یک قرار مصاحبه حضوری از طریق وب‌سایت رسمی کنسولگری فرانسه در منطقه ی متقاضی تعیین میگردد. در جهت تسریع فرآیند توسط ارائه‌دهنده خدمات خارجی، متقاضیان ویزای دانشجویی با اقامت طولانی این امکان را دارند که هنگام تکمیل درخواست ویزای خود به‌صورت آنلاین، نسخه‌های دیجیتالی اسناد پشتیبان خود را ارسال کنند. مدارک مورد نظر جهت اخذ ویزا های فرانسه متفاوت می باشد و برخی از موارد مشترک هستند به متقاضیان توصیه می شود جهت اخذ ویزا مدارک مورد نظر را مطالعه نمایید.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
انواع ویزای تحصیلی فرانسه
 • ویزای شنگن (کوتاه مدت)

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید توجه داشته باشند که این نوع ویزای کوتاه مدت اصولا برای دوره های زبان و با اعتباری کوتاه تر از 3ماه اخذ میشود و در صورت اتمام این دوره، امکان تمدید آن وجود ندارد.

 • ویزای اقامت طولانی مدت

این نوع ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیانی صادر میگردد که دوره ی تحصیل آنها بیشتر از 6ماه باشد. این ویزا مجوز اقامت برای دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی به مدت  ۳ تا ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد به مدت ۲ سال و مقطع دکترا به مدت ۳ سال در فرانسه به تحصیل بپردازند. هزینه ی این ویزا 670یورو میباشد و پس از پایان آن میتوانند نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

 • ویزای تحصیلی جهت شرکت در آزمون ورودی

افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های فرانسه میکنند میتوانند از این ویزا استفاده کنند. نظام حقوقی فرانسه این امکان را برای متقاضیان فراهم میکند که در صورت قبولی در آزمون، ویزای خود را برای کسب اقامت یکساله یا بلند مدت تمدید نمایند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع مختلف

 • مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقطع کارشناسی

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه که مدت 3الی 4سال زمان میبرد. ارائه مدرک  زبان فرانسوی در سطح B1 یا و  B2و یا مدرک زبان آیلتس برای دانشگاه های خصوصی با حداقل نمره ی 6 الزامی میباشد. اکثر دانشگاه های فرانسه به صورت دولتی میباشند و رشته های تحصیلی مختلفی را در بردارند که در این میان رشته های مهندسی و پزشکی بیشترین متقاضی را دارا میباشند.

 • مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت به فرانسه به لحاظ ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد موقعیت مساعدی برای متقاضیان در جهت اشتغال در فرانسه و کسب اقامت فرانسه را ایجاد میکند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه عمدتاً 2 ساله خواهد بود و تحصیل به زبان فرانسوی در این مقطع نیز رایگان می باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خصوصی میبایست مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ی6.5 را جهت تحصیل ارایه نمایند.

 • مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقطع دکتری

دانشجویان بین المللی از سراسر جهان میتوانند پس از یافتن استاد راهنما در حیطه ی تخصص خود جهت انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهش اقدام به تحصیل در مقطع دکتری کنند که کسب مدرک با توجه به حوزه و منطقه ی تحصیل خود تا 3سال به طول می انجامد. نکته قابل اهمیت برای متقاضیان، دارا بودن رزومه ای قوی و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره  6.5  یا ۷ جهت متقاعد نمودن اساتید دانشگاه میباشد. دانشجویانی که شرایط فوق را دارا میباشند میتوانند از فاندهای تحصیلی نیز بهره مند شوند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
انواع  بورسیه تحصیلی در فرانسه

در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه، آن دسته از دانشجویانی که دارای رزومه علمی قوی، از جمله ثبت اختراع، تالیف کتاب و یا مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر باشند میتوانند از بورسیه های تحصیلی در فرانسه بهره مند شوند. رایج ترین این بورسیه ها عبارتند از:

بورسیه تحصیلی ایفل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری: 1.180 تا 1.400 یورو به دانشجویان کمک میکند.

بورسیه تحصیلی Emile boutmy : سه هزار الی 12 هزار یورو به دانشجویان کمک میکند.

بورسیه تحصیلی HEC Paris MBA : شش هزار الی 24 هزار یورو به دانشجویان کمک میکند.

برترین دانشگاه های فرانسه

اگر تمایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه دارید، به شما پیشنهاد می کنیم ادامه ی مقاله را دنبال کنید. بر اساس رنکینگ جهانی، دانشگاه های فرانسه به خصوص 5 دانشگاه برتر پاریس در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. جالب است بدانید دانشگاه های پاریس 5 جایگاه اول بهترین دانشگاه های فرانسه 2021 را به خود اختصاص داده اند. پس از پاریس، شهرهای لیون و استراسبورگ سالیانه پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان می باشند. لیست برترین دانشگاه های فرانسه به شرح زیر میباشد:

QS ranking 2021موسسه آموزش عالی
52PSL University
61Ecole Polytechnique
83Sorbonne Unniversity
138CentralSupelec
161ENS de Lyon
242Sciences Po
242Ecole des ponts ParisTech
موقعیت اشتغال در فرانسه و نرخ بیکاری

متقاضیانی که اقدام به مهاجرت تحصیلی به فرانسه نموده اند و موفق به اخذ ویزای تحصیل شده اند پس از فارغ التحصیلی به دنبال بررسی موقعیت های شغلی در منطقه ی مورد نظر خود میباشند تا بدین وسیله اقامت طولانی مدت در این کشور را به دست آورده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. بر اساس جدیدترین آمارها، در نیمه ی سوم سال 2021 نرخ بیکاری در کشور فرانسه به عدد 8.1 رسیده است که این نرخ ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۰.۱ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. شمار افراد بیکار طی این مدت با ۱۶ هزار نفر کاهش به دو میلیون و  ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
سؤالات متداول
 • آیا دریافت ویزای تحصیلی فرانسه بدون دارا بودن مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر. متقاضیان حتی برای تحصیل در کالج زبان فرانسوی نیز باید حداقل مدرک A2 فرانسه را اخذ نمایند.

 • میزان تمکن مالی مورد نیاز برای متقاضیان برای تحصیل در فرانسه چقدر است؟

دانشجویان میبایست هزینه  یکسال زندگی در کشور فرانسه را در حساب بانکی خود داشته باشند. متقاضی باید به ازای هر ماه حدوداَ مبلغ 615€ (یورو) در حساب خود ارائه دهد. البته در صورت اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی، ابتدا می بایست شهریه کامل دانشگاه را نیز پرداخت نماید.

 • آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی فرانسه به ویزای کاری وجود دارد؟

بله. دولت فرانسه پس از پایان دوران تحصیل دانشجویان فرصتی را برای یافتن کار به دانشجویان میدهد که در صورت یافتن شغل، دانشجویان میتوانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این فرصت بطور معمول یک سال می باشد.

 • برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه  چه مدارکی لازم است؟

کپی ها از مدرک و دانشنامه های تحصیلی، فرم درخواست، کپی از پاسپورت، نامه پذیرش دانشگاه یا کالج، کاور لتر، رزومه، مدرک بیمه درمانی با، فرم OFII اداره مهاجرت فرانسه، رزرو خوابگاه یا اجاره نامه آپارتمان

سخن پایانی

سیستم تحصیلی فرانسه یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل در فرانسه، دارا بودن دانشگاه هایی  در رنکینگ جهانی و هزینه ی تحصیل تقریباَ رایگان، سالیانه ده ها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند. در این نوشته، نکات مهم در خصوص مهاجرت تحصیلی به فرانسه و اخذ ویزای این کشور شرح داده شده است. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به فرانسه برای شما مخاطب عزیز گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  فرانسه را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
2 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *