همه چیز در مورد مهاجرت کاری به لهستان

کشور لهستان در سال های اخیر به پیشرفت های خوبی در صنایع مختلف دست پیدا کرده است و زمینه توسعه را برای مشاغل متعددی فراهم آورده است. این کشور که از اقتصاد رو به رشد و نسبتا توسعه یافته ای برخوردار است یک مقصد عالی برای کارجویان بین المللی به شمار می آید. از جمله مزایای مهاجرت کاری به لهستان می توان به امکان رشد و پیشرفت در اغلب صنایع و مشاغل اشاره کرد. اگرچه لهستان معمولاً به دنبال نیروی کار ماهر و حرفه ای است، اما در مشاغل دیگری مانند راننده خودروهای سنگین و یا مشاغل خدماتی نیز نیاز شدیدی به نیروی کار دارد و از همین رو مهاجران خارجی که علاقه‌مند به زندگی و مهاجرت به لهستان هستند، این کشور را به عنوان مقصدی برای کاریابی خود در نظر می گیرند. از همین رو، در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل با شرایط و مراحل پیدا کردن کار در کشور لهستان آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

مهاجرت کاری به لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط مهاجرت کاری به لهستان
 • جستجوی کار در لهستان
 • اخذ مجوز کار در لهستان

شرایط مهاجرت کاری به لهستان

کشور لهستان به دلیل ایجاد شرایط ایده آل برای مهاجران خارجی و همچنین برخورداری از اقتصاد قوی و توسعه یافته، به یکی از مقاصد محبوب مهاجران سراسر دنیا تبدیل شده است. در سال های گذشته تعداد مهاجرانی که از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به لهستان مهاجرت کرده اند، افزایش یافته است. شهروندان این کشورها با موفقیت تمام استانداردهای سخت‌گیرانه مقامات دولتی لهستان را رعایت می کنند و نه تنها فرصت کار در لهستان را به دست می آورند، بلکه فرصتی برای بهبود زندگی خانوادگی خود نیز در اختیار خواهند داشت. از این گذشته، هر خارجی که به طور قانونی در لهستان کار می کند و تمام مراحل قانونی اقامت و فعالیت خود را رعایت می کند، می تواند خانواده خود را نیز نزد خود به لهستان ببرد.

مهاجرت کاری به لهستان

اقتصاد و صنعت لهستان در سال های اخیر به سرعت در حال توسعه بوده و در حوزه‌ های ساختمان، سرمایه ‌گذاری، نوآوری و سایر زمینه‌ ها پیشرفت های چشمگیری را تجربه کرده و نه تنها مهاجران، بلکه شرکت‌های چند ملیتی و سرمایه ‌گذار‌های بزرگ را نیز به خود جذب کرده است. در نتیجه، تقاضا برای نیروی کار ماهر در بازار کار لهستان به صورت تصاعدی افزایش می یابد. پیش از مهاجرت کاری به لهستان بهتر است با برخی از پرتقاضاترین حوزه های این کشور آشنا شوید. بر اساس آمار به دست آمده در سال های اخیر، حوزه های کشاورزی، ساخت و ساز، گردشگری و خدمات بیشترین تقاضا را برای جذب نیرو داشته اند. از سوی دیگر، فارغ التحصیلان دارای مدرک دانشگاهی که از مهارت های زبان خارجی نیز برخوردار هستند، در اغلب موارد می توانند موقعیت های شغلی سطح بالا و با درآمدهای مناسبی را در شرکت های لهستانی و بین المللی از آن خود کنند.

هر تبعه خارجی که برای کار یا زندگی طولانی مدت به لهستان مهاجرت می کند، باید علاوه بر اقامت خود، سایر فعالیت های کاری خود را نیز در خاک لهستان قانونی کند. اقامت قانونی در لهستان به شما این امکان را می دهد که آینده خود را در یک کشور جدید و با ثبات برنامه ریزی کنید و تمام مزایای بالقوه را در شرایطی برابر با ساکنان لهستان دریافت کنید.

جستجوی کار در لهستان

یکی از مهمترین اقدامات برای مهاجرت کاری به لهستان، جستجوی کار در شهرهای مختلف لهستان است. منابع مختلفی وجود دارد که می توانید آگهی های استخدام شرکت های لهستانی را از آن‌ها بررسی کنید. از طرفی این امکان را دارید تا به تنهایی یا به کمک یک آژانس مهاجرتی در این کشور به دنبال کار بگردید. با این حال، باید توجه داشته باشید که در طول فرآیند مهاجرت خود به لهستان باید از مراجع معتبر و رسمی کمک بگیرید و هنگام درخواست کار و پرداخت هزینه برای خدماتی مانند کمک جستجوی کار، ویزای کار، مجوز کار، TRC در لهستان و غیره، تمام اطلاعات رسمی آژانس، شرکت حقوقی و یا کارفرمای خود را بررسی کنید.

آژانس های کاریابی معمولاً به اتباع خارجی در جستجو و پیدا کردن مشاغل رسمی و معتبر کمک شایانی می کنند. برخی از منابع معتبر در کشور لهستان وجود دارند که می توانید بر اساس شغل مورد نظر خود، تحصیلات، سابقه کاری و … آگهی های مشاغل را بررسی نمایید. از جمله این منابع که می توانید پیش از مهاجرت کاری به لهستان بررسی نمایید به شرح زیر هستند :

   LinkedIn یک شبکه اجتماعی مشهور و بین المللی است که برای ارتباطات تجاری و جستجوی پیشنهادان شغلی مورد استفاده قرار می گیرد. از این شبکه اجتماعی می توان به عنوان کانالی برای یافتن کار در خارج از کشور استفاده کرد، زیرا اغلب شرکت های بزرگ بین المللی پیشنهادان کاری خود را در این رسانه قرار می دهند و علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها به دنبال کارمندان مناسب در این فضا هستند.

Pracuj.pl و Praca.pl محبوب ترین خدمات کاریابی لهستان هستند که اطلاعات مفید استخدامی و مالیاتی را ارائه می دهند.

Gumtree.pl و OLX.pl سرویس های تبلیغاتی رایگان و محبوبی هستند که در آن می توانید مشاغل پاره وقت و کارآموزی در حوزه های مختلف مانند مهمانداری، خدمات، پذیرش، مراکز تماس، تولیدی ها و غیره را پیدا کنید.

Absolvent.pl وب سایتی مناسب برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه است. این وب سایت اطلاعات مفیدی در مورد جستجوی کار و کارآموزی ارائه می دهند.

آژانس کاریابی AtoZ Serwis Plus sp. z o نیز اطلاعات مفیدی را به اتباع خارجی در لهستان ارائه می دهد. این شرکت از سال 2009 در بازار کار فعالیت می کند و از جمله رسانه های معتبر در این حوزه شناخته می شود.

اخذ مجوز کار در لهستان

نیروی کار خارجی که برای کار به کشور لهستان مهاجرت می کنند مستلزم داشتن ویزاها و مجوزهای کاری مناسب برای کار در این کشور هستند. این ویزاها و مجوزها طبق قوانین مهاجرتی لهستان تعیین می شوند و باید توسط یک نهاد دارای مجوز، ثبت شده باشند. با این حال، لهستان به دلیل عدم تنوع در ویزاهای خود برای خارجی ها شناخته شده است و ویزای کاری لهستان تنها در صورتی برای اتباع بین المللی صادر می شود که هیچ نامزد لهستانی مناسبی برای موقعیت شغلی وجود نداشته باشد.

مهاجرت کاری به لهستان

زمانی که پیشنهاد کاری خود را از یک کارفرما در لهستان دریافت کردید، می توانید فرآیند دریافت مجوز کار مورد نیاز در لهستان را آغاز کنید. در اغلب موارد، کارفرمایان مجوز های کاری مورد نیاز کارمندان خارجی را دریافت می کنند، اما در برخی موارد نیز ممکن است خود کارمند مستلزم اخذ آن باشد. گاهی اوقات در این فرآیند به کمک شرکت های حقوقی نیز نیاز خواهید داشت.

اگر شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس هستید، می توانید به طور قانونی در لهستان برای دریافت یکی از مجوزهای کار و مجوز فصلی (نوع S) اقدام نمایید.

طبق مقررات وزیر کار و سیاست اجتماعی، 5 نوع مجوز کار وجود دارد که می تواند برای خارجی ها در جمهوری لهستان صادر شود که شامل مجوزهای A، B، C، D، E می شوند. لطفاً توجه داشته باشید که نوع مجوز کار مورد نیاز در لهستان به وضعیت فردی شما مانند تابعیت، نوع و مدت قرارداد کاری، کارفرما، موقعیت شغلی و غیره بستگی دارد.

سؤالات متداول
 • پرتقاضاترین مشاغل در لهستان کدامند؟
 1. کارمندان اداری
 2. کارکنان منابع انسانی
 3. متخصصان فناوری اطلاعات
 4. کارمندان در زمینه تجارت
 5. رانندگان
 6. تکنسین ها، انبارداران
 7. مهندسان
 8. حسابداران، اقتصاددانان
 • حداقل دستمزد نیروی کار خارجی در لهستان برای سال 2023 چقدر است؟

از اول ژانویه 2023، حداقل حقوق نیروی کار خارجی در لهستان به 3490 PLN و از 1 ژوئیه به 3600 PLN افزایش یافته است.  

 • مدارک لازم برای مجوز کاری لهستان چیست؟
 1. فرم درخواست
 2. رسید هزینه های پرداخت شده
 3. اثبات وضعیت حقوقی کارفرما
 4. سوابق فعالیت اقتصادی کارفرما
 5. کپی صفحات پاسپورت کارمند
 6. گواهی بیمه درمانی کارمند
 • آیا کشور لهستان در 2023 مجوز کار صادر می کند؟

بله، مجوزهای کاری در لهستان انواع مختلفی دارند، با این حال، شناخته شده ترین آن‌ها مجوز نوع A است و به افرادی ارائه می شود که یک پیشنهاد شغلی در لهستان داشته باشند. این نوع مجوز به شرطی به شما داده می شود که اجازه اقامت معتبر داشته باشید.

 • میانگین درآمد پایه در لهستان چقدر است؟

حداقل دستمزد فعلی در لهستان 3490.00 PLN در ماه در سال 2023 است.

سخن پایانی

کشور لهستان شرایط نسبتا خوبی را برای کارجویان بین المللی فراهم آورده است تا بتوانند در این کشور کار خود را شروع کنند و آینده خود را رقم بزنند. اما اگر به دنبال کار در خارج کشور هستید قطعا کشورهای آلمان، هلند، اتریش و کانادا که نرخ بیکاری بسیار پایین و صنایع بزرگتری دارند، کشورهای بهتری برای مهاجرت کاری هستند. در این مقاله با انواع مجوز کاری و نحوه مهاجرت کاری به لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *