چگونگی اخذ ویزای دانشجویی فرانسه

کشور فرانسه با ارائه شرایط تحصیل رایگان به زبان فرانسوی، فراهم کردن شرایط اشتغال و کسب درآمد برای دانشجویان و فارغ التحصیلان، و از همه مهم تر، ارائه یک سیستم آموزشی بینظیر در برترین دانشگاه ها با رنکینگ جهانی، توانسته است خود را به لحاظ پذیرش دانشجویان بین المللی، به سومین کشور در جهان تبدیل کند. این کشور نه تنها امکان تحصیل مقرون به صرفه را از طریق زبان فرانسوی برای دانشجویان فراهم کرده است، بلکه به دانشجویان بین المللی این امکان را میدهد که با ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی، در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. تنها کافیست دانشجویان برای تحقق رویای زندگی در فرانسه، با انتخاب رشته و دانشگاه مورد علاقه خود و بررسی شرایط آن، نسبت به اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنند. ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی چگونگی اخذ ویزای دانشجویی فرانسه بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید با تحصیل در فرانسه رویای زندگی در اروپا را محقق کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور فرانسه گردآوری شده است. 

ویزای دانشجویی فرانسه

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

  • چرا در فرانسه تحصیل کنیم؟
  • برترین دانشگاه های فرانسه کدامند؟
  • قوانین و شرایط اخذ ویزای دانشجویی فرانسه چیست؟
  • انواع ویزای دانشجویی فرانسه کدامند؟

سیستم آموزش عالی فرانسه در جهان مشهور بوده و دانشگاه های این کشور هر ساله رتبه های بالایی را در رنکینگ جهانی کسب میکنند. فرانسه دارای 71 دانشگاه دولتی است و همه آنها توسط دولت ملی تامین می شوند و آموزش عالی را با قیمت بسیار مقرون به صرفه برای همه دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می دهند. نکته بسیار جالب توجه در خصوص تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی آن است که جهت ادامه تحصیل در این کشور هیچ محدودیتی به لحاظ انتخاب رشته وجود ندارد. حتی خبر خوب برای متقاضیان رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی آن است که هیچ گونه کنکوری برای ورود به این رشته ها وجود ندارد و حتی دانشجویانی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را دارند میتوانند با یکسال تحصیل در کالج های این کشور، شانس خود را برای ورود به این رشته ها امتحان کنند.

ویزای دانشجویی فرانسه

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی که موفق به اخذ پذیرش در این رشته نشوند میتوانند ابتدا در یکی از رشته های علوم پزشکی در مقطع لیسانس تحصیل خود را آغاز کرده و پس از گذشت یک سال، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنند. این تکنیک و سیستم در نظام آموزشی اروپا کمتر دیده میشود و فرانسه در این روش پیشرو میباشد. همچنین مهم است بدانید که یکی از برجسته ترین خصوصیات دانشگاه های فرانسه آن است که هر دانشگاه واحدی مستقل و جدا جهت کار آموزی و مشاوره کاریابی برای فارغ التحصیلان خود دارد. بدین معنی که هر دانشجوی در شرف فارغ التحصیلی این امکان را دارد که وارد دوره کارآموزی شده و یا با اخذ مشاوره و راهنمایی دانشگاه، وارد بازار کار شود.

برترین دانشگاه های فرانسه کدامند؟

بر اساس رنکینگ جهانی QS، دانشگاه های کشور فرانسه به خصوص 5 دانشگاه برتر پاریس در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

 لیست برترین دانشگاه های این کشور و رنکینگ آنها در سطح جهانی به شرح زیر میباشد:

QS ranking 2021موسسه آموزش عالی
44PSL University
61Ecole Polytechnique
72Sorbonne Unniversity
138CentralSupelec
261Sciences Po
245Ecole des ponts ParisTech

قوانین و شرایط اخذ ویزای دانشجویی فرانسه چیست؟

بر طبق قانون فرانسه، دانشجویانی که توانسته اند از یکی از دانشگاه های معتبر فرانسه پذیرش دریافت کنند، قادر خواهند بود با داشتن سایر شرایط، از طریق کنسولگری یا سفارت این کشور، ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ نمایند. دانشجویان باید برای تحصیل در این کشور مدرک زبان فرانسوی در دو سطح B1 و یا B2 ارائه دهند که سطح آن به دانشگاه مورد نظر بستگی خواهد داشت. بر اساس قوانین تحصیلی کشور فرانسه، امکان تحصیل رایگان در این کشور تنها از طریق تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی فراهم شده است. برای آن دسته از متقاضیانی که مدرک زبان فرانسوی ندارند، دوره های یادگیری زبان فرانسوی در این کشور برگزار شده و میتوانند پیش از شروع ترم تحصیلی در آن شرکت نمایند. البته متقاضیانی که با شرکت در دوره زبان، قصد مهاجرت به فرانسه را دارند این امکان را خواهند داشت که با مدرک A2، به این کشور ورود کرده و ادامه ارتقای سطح زبان را در داخل فرانسه و کالج های آن سپری کنند. خوشبختانه، دانشجویانی که در زبان فرانسوی مهارت کافی نداشته باشند میتوانند با ارائه مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل یا PTE، به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل نمایند. در برخی شرایط، امکان تحصیل بدون ارائه مدرک آیلتس، با انجام مصاحبه و یا ارائه مدرک سایر آزمون های جایگزین که از طرف دانشگاه اعلام میشود نیز وجود خواهد داشت. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص میتوانید با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

ویزای دانشجویی فرانسه

همچنین، بر طبق قانون فرانسه، برای تحصیل در این کشور شرط سنی خاصی وجود ندارد و دانشگاه های این کشور نیز به طور قطع شرایط سنی تعیین نکرده اند. افراد در هر سنی می توانند آزادانه در دوره های مورد نظر خود ثبت نام کنند. تا زمانی که دانشجویان دارای پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی فرانسه باشند، تحصیل در فرانسه آسان است. اما بر طبق تجربه، برای پذیرش در دوره های کارشناسی افرادی که زیر 23 سال باشند از شانس بیشتری برای اخذ ویزا برخوردار هستند. برای متقاضیان تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد نیز افراد زیر 30 سال و دکتری زیر 35 سال شانس بالاتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه دارند. با این حال، این بدان معنی نمیباشد که برای سایر افراد، پذیرش ممکن نیست.

انواع ویزای دانشجویی فرانسه کدامند؟

بر طبق آنچه گفته شد، لازم است دانشجویان پس از بررسی شرایط  و قوانین دانشگاه ها و درخواست برای پذیرش از دانشگاه مورد علاقه خود، نسبت به اخذ ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنند. انواع مختلفی از ویزای تحصیلی و علمی فرانسه وجود دارد که بسته به مدت ‌زمانی که دانشجو قصد شرکت در دوره های آموزشی یا تحصیل آکادمیک در فرانسه را دارد، این ویزا متفاوت خواهد بود. متقاضیان می توانند ویزای دانشجویی را در کنسولگری فرانسه در کشور خود دریافت کنند. پس از پرداخت هزینه ی بررسی و پردازش ویزا (۵۰ تا ۱۰۰ یورو)، یک قرار مصاحبه حضوری از طریق وب‌سایت رسمی کنسولگری فرانسه در منطقه متقاضی تعیین میگردد.

1. ویزای شنگن (کوتاه مدت):

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید توجه داشته باشند که این نوع ویزای کوتاه مدت اصولا برای دوره های زبان و با اعتباری کوتاه تر از 3ماه اخذ میشود و در صورت اتمام این دوره، امکان تمدید آن وجود ندارد. آنچه متقاضیان را جذب چنین ویزایی میکند رایگان بودن آن است.

2. ویزای اقامت طولانی مدت:

این نوع ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیانی صادر میگردد که دوره ی تحصیل آنها بیشتر از 6ماه باشد. این ویزا مجوز اقامت برای دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی به مدت چهار سال، مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال و مقطع دکترا به مدت سه سال در فرانسهبه تحصیل بپردازند. هزینه ی این ویزا 670یورو میباشد و پس از پایان آن میتوانند نیبت به تمدید آن اقدام کنند.

  1. ویزای تحصیلی جهت شرکت در آزمون ورودی:

افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های فرانسه میکنند میتوانند از این ویزا استفاده کنند. نظام حقوقی فرانسه این امکان را برای متقاضیان فراهم میکند که در صورت قبولی در آزمون، ویزا را برای کسب اقامت یکساله یا بلند مدت تمدید نمایند.

سؤالات متداول
  • هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

نرخ شهریه در دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویانی که به زبان فرانسوی در حال تحصیل میباشند بسیار مقرون به صرفه بوده و برای دانشجویان بین المللی و داخلی یکسان است. این شهریه ها که ابتدای هر سال توسط دولت تعیین میشوند و مختص دانشگاه های دولتی هستند، هرساله مبلغی در حدود 190 الی 390 یورو میباشد که به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجو بستگی دارند. معمولا شهریه در مقطع کارشناسی کمتر از 200 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد 259 یورو و در مقطع دکتری حدود 393 یورو خواهد بود. شهریه دانشگاه های خصوصی فرانسه نیز از سالی 8000 الی 12000 یورو میباشد و گاهی ممکن است شهریه این دانشگاه ها از 12000 یورو نیز بیشتر باشد.

  • آیا برای تحصیل در فرانسه ارائه مدرک اثبات تمکن مالی ضروری است؟

بله. دانشجویان باید برای اخذ ویزای دانشجویی فرانسه ، هزینه یک سال زندگی در این کشور را در حساب بانکی خود داشته و مدارک اثبات آن را ارائه نمایند. مبلغی که سفارت فرانسه برای یک ماه زندگی دانشجویان در این کشور در نظر گرفته است حدود 650 الی 800 یورو در ماه میباشد. البته این هزینه برای زندگی خارج از پاریس بوده و اگر شما قصد تحصیل در پاریس را دارید باید بدانید که هزینه ها در این شهر بیشتر از این مقدار خواهد بود.

  • آیا افراد متاهل میتوانند با اخذ ویزای دانشجویی فرانسه ، خانواده خود را نیز به این کشور ببرند؟

تحت برخی شرایط بله. معمولا در مقطع لیسانس این امکان وجود ندارد اما برای مقاطع بالاتر، مانند کارشناسی ارشد و دکتری، امکان همراه بردن خانواده مقدور میباشد. اما به طور کلی، این امر کاملا به نظر افسر ویزا بستگی داشته و نمیتوان صد در صد مطمئن بود.

سخن پایانی

کشور فرانسه میتواند برای متقاضیان تحصیل در اروپا یکی از بهترین گزینه ها باشد. دانشگاه های فرانسه که هرساله در بین برترین دانشگاه های جهان رتبه بندی میشوند، با ارائه سیستم آموزشی بینظیر و هزینه های مقرون به صرفه برای تحصیل، دانشجویان بسیاری را از سرتاسر جهان به خود جذب میکنند. بر اساس یک نظرسنجی انجام شده از دانشجویان بین المللی در فرانسه، آنها عموماً از شهرت بین المللی دانشگاه های خود و استانداردهای آکادمیک بالا، بسیار راضی بودند. دولت فرانسه شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی را در این کشور تسهیل کرده و به کلیه متقاضیان با هر سنی امکان میدهد با دارا بودن مدرک زبان فرانسه به تحصیل رایگان در این کشور پرداخته و یا با ارائه مدرک زبان انگلیسی، رویای تحصیل در این کشور را با تحصیل به زبان انگلیسی محقق کند. ما در این مقاله به بررسی شرایط و نکات مهم اخذ ویزای دانشجویی فرانسه پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به فرانسه برای شما مخاطب عزیز گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  فرانسه را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *