نکات کلیدی در اخذ ویزای کاری هلند

به دلیل هزینه‌های معقول زندگی، دستمزدهای خوب و مزایای تأمین اجتماعی و همچنین مزایایی برای کارمندان بین‌المللی مانند طرح مالیاتی 30 درصدی، رقابت برای پیدا کردن کار در هلند بالاست. هلند در همه زمینه‌های شاخص زندگی OECD امتیاز خوبی کسب می‌کند. ازنظر کار، 78 درصد از ساکنان در سن کار، شاغل هستند (بیشتر از میانگین OECD که 66 درصد است) و تقریباً هیچ‌کس ساعت‌های طولانی کار نمی‌کند. درآمد خالص هم به‌اندازه‌ای است که افراد بتوانند پس‌انداز کنند. ساکنان خارج از کشور حدود 13.4 درصد از جمعیت هلند را تشکیل می‌دهند که بسیاری از آن‌ها در سن کار هستند. درمجموع 63605 نفر در سال 2019 برای مقاصد کاری به هلند مهاجرت کرده‌اند که 29.5 درصد از کل مهاجرت‌های آن سال را تشکیل می‌دهد. افراد کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند بدون نیاز به ویزای کاری هلند در این کشور کار کنند اما افراد خارج از اتحادیه اروپا باید برای دریافت انواع ویزای کار که توسط اداره خدمات مهاجرت و تابعیت هلند (Immigratie en Naturalisatiedienst – IND) بررسی می‌شود، اقدام کنند. ما در این مقاله به معرفی انواع ویزای کار در این کشور می‌پردازیم. کلیه اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور هلند، گردآوری‌شده است.

ویزای کاری هلند

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • انواع ویزای کاری هلند
 • ویزای کاری کوتاه‌مدت هلند
 • ویزای کار موقت
 • ویزای کاری طولانی‌مدت

انواع ویزای کاری هلند

افراد خارج از اتحادیه اروپا معمولاً برای کار در هلند به مجوز کار صادرشده توسط یک کارفرمای هلندی و یک مجوز اقامت نیاز دارند. برای توضیح و بررسی دقیق جزئیات باید بدانید که به‌طورکلی سه نوع ویزای کاری هلند وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. ویزای کار کوتاه‌مدت: به‌ عنوان ویزای شنگن دسته C نیز شناخته می‌شود تا 90 روز اعتبار دارد.
 2. ویزای کار موقت: معمولاً حداکثر یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید نیست
 3. ویزای کار طولانی‌مدت: بیشتر برای کار افراد ماهر در هلند صادر می‌شود و بین 1 تا 5 سال معتبر است و قابلیت تمدید دارد.
ویزای کاری هلند

1. ویزای کاری کوتاه‌مدت هلند

این ویزای شنگن دسته C برای اقامت تا 90 روز یا حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه است. شما می‌توانید از این ویزا برای سفرهای کاری و قراردادهای کاری کوتاه‌مدت کمتر از سه ماه استفاده کنید.

کارفرمای شما باید برای دریافت مجوز TWV (مجوز کار) از آژانس بیمه کارکنان هلند (UWV) (به زبان هلندی) درخواست دهد. پس از دریافت مجوز توسط کارفرمایتان شما باید همراه آن مجوز و مدارک زیر به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود مراجعه کنید:

 • گذرنامه
 • دو قطعه عکس
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی شما در طول مدت اقامتتان
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی نداشتن سابقه کیفری
 • جزئیات محل اقامت شما
 • تأیید پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه‌ای از یک رویداد کاری مربوط به شما
 • جزئیات پرواز برگشت شما که تأیید می‌کند هلند را در پایان رویداد کاری خود ترک خواهید کرد.

این ویزا در مدت 15 روز کاری صادر می‌شود. هزینه این ویزا 80 یورو و حداکثر برای 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است.

2. ویزای کار موقت

این نوع ویزای کاری هلند برای کار قراردادی بیش از سه ماه اما حداکثر یک سال است. ویزاهای موقت فعلی که هلند صادر می‌کند، عبارت‌اند از:

– ویزای کارگر فصلی: برای کار در بخش کشاورزی هلند صادر می‌شود و حداکثر شش ماه اعتبار دارد. برای دریافت این ویزا باید یک قرارداد کاری با کارفرمایی در هلند داشته باشید و حداقل حقوق هلندی را دریافت کنید. همچنین باید مجوز اقامت و مجوز کار دریافت کنید. هزینه این ویزا حدود 207 یورو است.

– ویزای برنامه تعطیلات کاری (WHP): برای اتباع 9 کشور بین 18 تا 30 سال در دسترس است و تا یک سال اعتبار دارد اما ازآنجاکه برای ایرانیان صادر نمی‌شود به بررسی بیشتر آن نمی‌پردازیم.

– ویزای Au pair : افراد 18 تا 30 ساله می‌توانند از این ویزا برای کار به‌عنوان au pair در هلند تا یک سال استفاده کنند. ویزای au pair ویزایی است که به شما اجازه کار و زندگی در خانواده‌های میزبان هلندی را می‌دهد. این ویزا معمولاً برای یادگیری زبان و کار در هلند قبل از مهاجرت دائمی به این کشور مناسب است. اگر می‌خواهید به‌عنوان au pair کار کنید، باید از طریق یک آژانس حامی au pair درخواست دهید و یک پیشنهاد از یک خانواده هلندی داشته باشید که موافقت کرده است در طول اقامت شما میزبان شما باشد. هزینه این ویزا حدود 345 یورو است.

– ویزای کار برای افراد با تحصیلات عالی

اگر تحصیلات خود را در هلند به پایان رسانده‌اید و ویزای تحصیلی هلند شما منقضی شده است، می‌توانید برای اخذ برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید که حداکثر برای 1 سال صادر می‌شود. برای دریافت این نوع ویزای کاری هلند نیازی به قرارداد کاری ندارید اما باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

– یک برنامه لیسانس یا فوق‌لیسانس را در هلند تکمیل کرده باشید.

– حداقل یک سال از برنامه کارشناسی ارشد را گذرانده باشید.

پس از انقضای این ویزا درصورتی‌که کار پیدا کنید می‌توانید برای دریافت ویزای طولانی‌مدت کارگر ماهر درخواست بدهید. برای دریافت انواع ویزای کاری کوتاه‌مدت بسته به شرایط و نوع ویزا ممکن است به مجوز کار یا مجوز GVVA که ترکیبی از مجوز کار و اقامت است نیاز داشته باشید. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسان عالیان ویزا تماس بگیرید.

3. ویزای کاری طولانی‌مدت

در مواردی که پیشنهاد کار معمولاً برای حداقل یک سال است این دسته ویزای کاری هلند صادر می‌شود. ویزاهای کاری طولانی‌مدت فعلی در هلند عبارت‌اند از:

 • کار عمومی به‌عنوان کارمند

برای اغلب مشاغل این نوع ویزا صادر می‌شود و اعتبار آن بین 3 تا 5 سال و قابل تمدید است. برای دریافت این ویزا به یک قرارداد کاری با کارفرمایی در هلند و دریافت حداقل دستمزد برای افراد بالای 23 سال در هلند نیاز دارید. همچنین کارفرمای شما باید ثابت کند هیچ فرد هلندی یا دارای تابعیت اتحادیه اروپا نمی‌تواند جای شما را در این موقعیت شغلی پر کند. به همین دلیل دریافت این ویزا بسیار دشوار است.

 • ویزای کار هلند برای افراد ماهر

 این ویزا برای افراد اتباع خارج از اتحادیه اروپا که می‌توانند به اقتصاد، رشد و توسعه هلند کمک کنند صادر می‌شود و حدود 1 تا 5 سال اعتبار دارد. برای اینکه به‌عنوان یک مهاجر بامهارت بالا در نظر گرفته شوید، باید مقدار مشخصی درآمد کسب کنید. اگر زیر 30 سال سن دارید، باید حداقل 3299 یورو درآمد داشته باشید. اگر بالای 30 سال دارید، حداقل دستمزد 4500 یورو است. علاوه بر این، برای دریافت این ویزای کاری هلند به نامه استخدام توسط یک کارفرما یا موسسه تحقیقاتی در هلند که توسط اداره مهاجرت هلند معتبر و مناسب شناخته شود، نیاز دارید. سایر شرایط بسته به نوع شغل شما متفاوت است و ممکن است به مجوزهای بیشتری برای کار در هلند نیاز پیدا کنید.

 • کارت آبی اروپا

یک مجوز کار قابل تمدید و معتبر برای 4 سال است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد در هر کشوری در اتحادیه اروپا به‌جز دانمارک، ایرلند و بریتانیا کار و زندگی کنند. برای کار در هلند با کارت آبی اتحادیه اروپا که از کشور دیگری صادرشده است، به ویزای کار و مجوز کار نیاز دارید. همچنین باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • قرارداد کار باید حداقل 12 ماه اعتبار داشته باشد
 • دیپلم تحصیلات عالی از یک برنامه حداقل سه‌ساله
 • گواهی تحصیلات عالی شما باید معادل سنجی و تأیید شود
 • شما باید ثابت کنید که در حرفه خود ماهر هستید
 • شما باید میزان دستمزد موردنیاز برای دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید که حداقل 5272 یورو در ماه است.
 • ویزای انتقال درون شرکتی (ICT)

این نوع ویزای کاری هلند برای مدیران، متخصصان و کارآموزان شرکت‌های چندملیتی که به هلند منتقل‌شده‌اند، به مدت سه سال (یا یک سال برای کارآموزان) صادر می‌شود. شرایط متعددی برای دریافت این ویزا وجود دارد که ممکن است بسته به شرایط فردی شما متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان عالیان ویزا تماس بگیرید.

 • ویزای پژوهشگر

برای انجام کارهای تحقیقاتی آکادمیک یا حرفه‌ای با اعتبار پنج سال صادر می‌شود. فرد محقق و متقاضی ویزا باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • دارای سوابق تحصیلی عالی کافی برای ورود به دوره دکتری و قرارداد کاری با درآمد کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در هلند
 • موسسه تحقیقاتی هلندی که در آن تحقیق خواهد کرد، توسط اداره مهاجرت هلند تأیید شود.
 • پروژه تحقیقاتی که در آن مشغول به کار خواهد شد، توسط موسسه تأیید شود.

شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت انواع ویزای کاری بلندمدت متفاوت است. رسیدگی به این نوع ویزا حدود 60 تا 90 روز طول می‌کشد. هزینه ویزای طولانی‌مدت 345 یورو و فقط برای ویزای پژوهشی حدود 207 یورو است. اعتبار این ویزا هم بین 1 تا 5 سال و بسته به نوع ویزا و قرارداد کاری متقاضی متفاوت است اما قابلیت تمدید دارد.

 • ویزای کار در هلند برای دانشجویان

اگرچه دانشجویان اتحادیه اروپا معمولاً می‌توانند بدون محدودیت در طول تحصیل خود در هلند کار کنند، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EFTA با ویزای تحصیلی تا حداکثر 16 ساعت در هفته در طول‌ترم حق کار دارند. البته این میزان در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست که زمان تعطیلات است، افزایش می‌یابد و دانشجویان می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. اگر دانشجویی قصد کار بیش از 16 ساعت را دارد باید مجوز کاری از یک کارفرما و سپس ویزای کاری هلند دریافت کند. پس از فارغ‌التحصیلی هم دانشجویان حق این را دارند که با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر داده و در هلند بمانند.

 • ویزای هلند برای افراد خود اشتغال و کارآفرینان

اگر می‌خواهید به هلند بیایید تا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید یا به‌عنوان یک فریلنسر کار کنید، می‌توانید به‌عنوان یک فرد خود اشتغال برای ویزا اقدام کنید. این نوع ویزا معمولاً برای مدت 1 یا 2 سال صادر می‌شود و قابل تمدید است. برای دریافت این ویزا باید ثابت کنید که تجربه کاری قوی و یک طرح تجاری سودآور و نوآورانه برای هلند دارید. همچنین باید تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های خودتان و خانواده‌تان را داشته باشید. افراد فریلنسر هم باید اثبات کنند که مشتری دارند. ویزای کارآفرینی و خوداشتغالی یکی از پرطرفدارترین ویزاهای کاری هلند است که شرایط ویژه‌ای دارد. اگر تمایل به اخذ این نوع ویزای کاری هلند دارید، برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و مشاوره تخصصی با کارشناسان عالیان ویزا تماس بگیرید.

 • ویزای کار در هلند برای اعضای خانواده

اگر با ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای موقت مانند ویزای کارگر فصلی کار می‌کنید، بستگان شما نمی‌توانند به شما ملحق شوند. اگر به‌طور دائم یا برای مدت طولانی در هلند زندگی می‌کنید، همسر، شریک زندگی و فرزندان زیر 18 سال شما می‌توانند برای دریافت ویزای الحاق خانواده درخواست دهند. به‌این‌ترتیب می‌توانند همراه شما در هلند زندگی و همچنین کار کنند. البته شما باید تمکن مالی و شرایط اقامتی مناسبی برای حمایت از آن‌ها داشته باشید.

ویزای کاری هلند
سؤالات متداول
 • آیا دریافت ویزای کاری هلند دشوار است؟

همان‌طور که در متن مقاله ذکر شد، ویزای کار در این کشور انواع متعددی دارد. بااین‌حال ازآنجاکه در اغلب موارد نیاز به استخدام توسط کارفرمای هلندی دارید ممکن است اخذ ویزا برای شما دشوار باشد.

 • هزینه ویزای کار در هلند چقدر است؟

هزینه انواع ویزای کار متفاوت است اما به‌طورکلی بیشتر از حدود 350 یورو نمی‌شود.

 • درخواست ویزای کاری من توسط اداره مهاجرت هلند رد شده است، آیا امکان تجدیدنظر وجود دارد؟

بله شما می‌توانید ظرف چهار هفته پس از دریافت نتیجه ویزا، نسبت به این تصمیم اعتراض کنید. شما باید یک اعتراض کتبی ارسال کنید که به‌وضوح دلایل شما برای درخواست تجدیدنظر شما را توضیح دهد. IND درخواست تجدیدنظر شما را بررسی می‌کند و ظرف 6 تا 19 هفته به تصمیم می‌رسد. در برخی موارد پیچیده، این روند ممکن است تا 25 هفته طول بکشد.

 • آیا امکان اخذ اقامت دائم از طریق کار در هلند وجود دارد؟

بله پس از 5 سال زندگی مداوم در هلند شما واجد شرایط برای دریافت کارت اقامت دائم هلندی خواهید بود.

 • در صورت تغییر شغل در هلند باید مجوز کاری جدید دریافت کنم؟

اگر شغل خود را تغییر دادید باید به اداره مهاجرت اطلاع دهید. کارفرمای جدید شما معمولاً باید برای مجوز کار جدید به نام شما درخواست دهد. اگر شغل خود را از دست بدهید و بیکار شوید، معمولاً اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود. در بیشتر موارد، شما سه ماه فرصت دارید تا شغل جدیدی پیدا کنید که تمام شرایط استاندارد را برآورده کند. همچنین اگر شرایط لازم را داشته باشید، برای مثال، انتقال از یک ویزای بسیار ماهر به کارت آبی اتحادیه اروپا، امکان تغییر از یک نوع ویزا به نوع دیگر وجود دارد.

سخن پایانی

دریافت ویزای کاری هلند به‌طورکلی، ساده نیست اما درصورتی‌که شرایط ذکرشده در متن مقاله برای انواع ویزا را داشته باشید، هنوز هم شانس دریافت ویزا را خواهید داشت. بااین‌حال، ازآنجاکه در اغلب موارد دریافت ویزای کاری نیازمند استخدام توسط کارفرمای هلندی است، توصیه عالیان ویزا این است که ابتدا با ویزای تحصیلی وارد خاک هلند شوید. پس از فارغ‌التحصیلی ویزای خود را به ویزای کار تغییر داده و پس از 5 سال زندگی مداوم در هلند برای دریافت کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به هلند را به شما عزیزان ارائه می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *