مهم‌ترین نکات در اخذ ویزای تحصیلی هلند

هلند یکی از کشورهای مطرح اروپایی به شمار می رود که زندگی کردن در آن هدف بسیاری از مردم می باشد. سطح رفاه اجتماعی بالا، ثبات اقتصادی و سیستم آموزشی قوی از جمله دلایلی است که هلند را به کشوری پیشرفته و قدرتمند تبدیل کرده است . از لحاظ جغرافیایی کشور هلند واقع در شمال غربی اروپا می باشد و با کشورهای آلمان، بریتانیا و بلژیک دارای مرز مشترک است. پایتخت کشور هلند شهر آمستردام است و واحد پول آن یورو می باشد. کشور هلند به کشور گل لاله و سرزمین آسیاب بادی معروف است و معمولاً افراد آن را با این ویژگی می شناسند. یکی از راه های مهاجرت به هلند از طریق ویزای تحصیلی می باشد که در این مقاله قصد داریم به مهمترین نکات در اخذ ویزای تحصیلی هلند بپردازیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وبسایت های رسمی کشور هلند گردآوری شده است.

ویزای تحصیلی هلند

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی هلند در مقطع دکتری
 • اجازه کار دانشجویی در هلند با ویزای تحصیلی
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند
 • معرفی برترین دانشگاههای کشور هلند
 • ویزای همراه دانشجویی هلند

ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی

مهاجرت از طریق تحصیل به کشور هلند یکی از پرطرفدارترین مسیرهای انتخابی برای متقاضیان می باشد. مقطع کارشناسی ( ECTS 180 ) در کشور هلند  حدود سه سال طول می‌کشد و در رشته های مختلفی مثل اقتصاد، علوم انسانی و اجتماعی، زبان و فرهنگ ، مهندسی، علوم پایه، پزشکی و غیره امکان تحصیل وجود دارد . در دانشگاه های علوم کاربردی در مقطع لیسانس ( ECTS 240 ) متقاضی می تواند در رشته‌های اقتصاد، مراقبت‌های بهداشتی، هنرهای زیبا، کشاورزی و غیره تحصیلات خود را ادامه دهد. لازم به ذکر است که در دانشگاه‌های علوم کاربردی، مقطع کارشناسی تا ۴ سال به طول می‌انجامد. دوره های ارائه شده درسی در هر دانشگاه و موسسه با دیگری متفاوت می باشد. متقاضی در مقطع لیسانس هر آنچه مربوط به کسب مهارت های لازم برای شغل می باشد را یاد می گیرد. همچنین  متقاضی بعد از اتمام مقطع لیسانس، هم می تواند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد و هم می تواند در رشته تحصیلی خود مشغول به کار شود .

ویزای تحصیلی هلند
ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد یکی از یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به کشور هلند محسوب می‌شود. چرا که دانشجویان زیادی در سطح بین الملل از این مقطع استقبال می کنند. دانشگاه های هلند جزو دانشگاه های برتر اروپا به شمار می‌روند و سالانه از دانشجویان بین المللی زیادی استقبال می کنند. مقطع کارشناسی ارشد حدودا یک تا دو سال به طول می‌انجامد. از مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 می باشد . بهتر است بدانید که دانشگاه های کشور هلند در تمام رشته های اصلی دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند اما رشته‌هایی مانند مهندسی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محبوب تر می باشد. سال تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا آگوست ادامه دارد. البته در بعضی دانشگاه ها تا ۶ بار در سال نیز امکان شروع تحصیل وجود دارد. همچنین هزینه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در هلند برای دانشجویان بین المللی بیشتر است.

ویزای تحصیلی هلند در مقطع دکتری

مقطع دکتری نیز در کشور هلند طرفداران و متقاضیان خاص خود را دارد . به طور کلی مقطع دکترا حداقل چهار سال به طول می‌انجامد که بیشتر صرف انجام تحقیقات و نوشتن پایان نامه می شود. مقطع دکتری با کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است و شامل کلاس درس نمی شود بلکه به صورت دوره های پژوهشی می باشد. از جمله شروط اصلی برای تحصیل در مقطع دکترا، داشتن آیلتس حداقل 6.5 و داشتن استاد راهنما است. همان طور که به آن اشاره کردیم دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا بیشتر در دانشکده و مرکز تحقیقاتی مشغول به تحقیق می باشد. در پایان این مقطع نیز بعد از تایید پایان نامه، دانشجو باید در یک جلسه دفاع از پژوهش خود شرکت کند تا در نهایت مدرک دکترا به او اهدا شود.

ویزای تحصیلی هلند

اجازه کار دانشجویی در هلند با ویزای تحصیلی

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان مقیم کشور هلند، اجازه کار ضمن تحصیل می باشد چرا که با این کار می توانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را فراهم کنند . هلند نیز از آن دسته کشورهایی محسوب می‌شود که تصمیمات سختگیرانه در رابطه با کار ضمن تحصیل برای متقاضیان تحصیلی در نظر گرفته است . نرخ بیکاری در کشور هلند در سال 202، 4.09 درصد می باشد. به طور کلی دانشجویان برای داشتن کار پاره وقت احتیاج به مجوز کار دارند. قانون کشور هلند نیز برای دانشجویان به دو شکل است: شکل اول شامل دانشجویان بین المللی متقاضی ویزای تحصیلی هلند می باشد که کار های فصلی را به صورت تمام وقت انجام می دهند. امکان کار کردن برای آنها تنها در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست می باشد. شکل دوم نیز شامل دانشجویان بین المللی است که به صورت پاره وقت در طول سال کار میکنند. لازم به ذکر است که امکان کار پاره وقت در مقطع لیسانس 10 ساعت و در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت است.

یکی از نکات مهم راجع به کار حین تحصیل این است که مجوز کار تنها توسط کارفرما یا آژانس کاریابی از UWV درخواست می‌شود و متقاضی ویزای‌تحصیلی هلند نمی‌تواند خودش به تنهایی این کار را انجام دهد. همچنین برای بررسی و صادر شدن مجوز کار حدود ۵ هفته زمان احتیاج است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

برای دریافت ویزای تحصیلی هلند ارائه یک سری از مدارک لازم و ضروری می باشد. توجه داشته باشید که هر دانشگاه شرایط مختلفی دارد و شما با توجه به دانشگاه مورد نظر خود باید اقدام به جمع‌آوری مدارک کنید.

 به صورت کلی طبق شرایط استاندارد به مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی احتیاج دارید:

 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 •  مدارک دانشگاهی
 •  ارائه برنامه تحصیلی کامل که شامل توضیحات مربوط به اینکه چرا میخواهید در این رشته تحصیل کنید
 • اثبات تمکن مالی و نشان دادن حدودا ۸۷۰ یورو در ماه
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی
 •  بیمه درمانی و بیمه مسافرت برای طول مدت اقامت خود
 •  ارائه گواهی پزشکی و گواهی سلامت
 • مدارک مربوط به ثبت نام در دانشگاه یا کالج مورد نظر

توجه داشته باشید که متقاضی ویزای تحصیلی هلند باید اصل و کپی همه مدارک از جمله گذرنامه و ویزای قبلی خود را داشته باشد. مدارک و اسناد نیز باید در سفارت یا کنسولگری هلند در کشور شما تایید شود .

ویزای تحصیلی هلند
معرفی برترین دانشگاههای کشور هلند

همانطور که تا الان به آن اشاره کردیم هلند مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود و یکی از دلایل محبوبیت آن، معتبر بودن دانشگاه های آن می باشد . در واقع دانشگاه های کشور هلند از لحاظ کیفیت جزو برترین های جهان نیز به شمار می‌روند که این امر باعث افزایش تقاضا به تحصیل در این کشور می شود. در ادامه قصد داریم برترین دانشگاه های کشور هلند را برای علاقه مندان و طرفداران ویزای تحصیلی هلند معرفی کنیم :

 • دانشگاه اوترخت
 •  دانشگاه آمستردام
 •  دانشگاه گرونینگن
 •  دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه VU آمستردام
 • دانشگاه واگنینگن و مرکز تحقیقات
 • دانشگاه صنعتی آیندهون
 •  دانشگاه اراسموس  روتردام
 • دانشگاه رادبود
 •  دانشگاه نجوم گون
ویزای همراه دانشجوی هلند

امکان دریافت ویزای همراه برای متقاضی ویزای تحصیلی هلند وجود دارد که باید درخواست خود را به اداره مهاجرت هلند ارائه دهد. یکی از ویژگیهای ویزای همراه دانشجویی این است که امکان اقدام به صورت همزمان وجود ندارد. در واقع متقاضی ویزای تحصیلی ابتدا باید به هلند بیاید و بعد از چند ماه همراه او می تواند ملحق شود . یکی از نکات مهم نیز این است که همراه فرد امکان اجازه کار در سال اول ندارد اما بعد از آن می تواند برای کار در هلند اقدام کند.

سؤالات متداول
 • هزینه تحصیل در هلند چقدر می باشد ؟

میزان شهریه و هزینه تحصیل بسته به موسسه و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. اما حدوداً از ۱۶ هزار تا ۳۶ هزار یورو در سال برای دانشجویان در نظر گرفته می شود.

 •  امکان اخذ بورسیه تحصیلی در هلند وجود دارد؟ 

بله. امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد و بورسیه های تحصیلی متنوعی در کشور هلند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. برای دریافت این بورسیه نیز باید رزومه تحصیلی عالی داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به نکات مربوط به اخذ ویزای تحصیلی هلند و شرایط و مدارک و مراحل لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی و سوالاتی که ممکن است در این زمینه ذهن شما را درگیر کند، بپردازیم تا با آگاهی کامل در این مسیر قدم بردارید . کشور هلند به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر در سطح بین الملل ، کیفیت زندگی مطلوب و مسلط بودن اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی مقصد مناسبی برای افراد می باشد . عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ۱۰ سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به هلند را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع ، شما می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید .

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “مهم‌ترین نکات در اخذ ویزای تحصیلی هلند”
 1. سلام ممنون از سايت خوبتون
  من ٣٥ سالمه و ٩ سال گپ تحصيلي دارم ايا براي فوق ليسانس هلند ميتونم اقدام كنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *