آسان ترین راه اخذ اقامت اسپانیا

اسپانیا کشوری مستقل در شبه جزیره ایبری واقع در اروپای غربی و عضو اتحادیه اروپا است. کشور اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و تنگه جبل‌الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم ‌مرز است. اسپانیا دومین کشور جهان با بیشترین تعداد شهرهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو و سومین کشور از نظر مناطق طبیعی است که ذخایر زیست کره ای زیادی دارد. زبان رسمی مردم اسپانیا، اسپانیایی است و این کشور حدود 3/47 میلیون نفر جمعیت دارد. اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. این کشور یک کشور توسعه ‌یافته و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید نا خالص داخلی می ‌باشد و همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است و اشخاص بسیاری به دنبال اخذ اقامت اسپانیا هستند.

اقامت اسپانیا

بنابراین اسپانیا کشوری است که از همه نظر برای زندگی و اقامت مناسب است؛ از این رو تعداد زیادی از خارجی ها هر ساله به این کشور نقل مکان می کنند. برای اخذ اقامت اسپانیا، اگر اهل یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، باید اجازه اقامت دریافت کنید. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور گردآورى شده است؛ بنابراین اگر شما قصد اخذ اقامت اسپانیا و مهاجرت به این کشور را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • انواع مختلف ویزای اسپانیا
 • ویزای کاری اسپانیا
 • اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج
 • مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا
 • هزینه اقامت در اسپانیا

انواع مختلف ویزای اسپانیا

 سه نوع مختلف ویزا یا اقامت برای ورود به کشور اسپانیا وجود دارد که بسته به مدت اقامتی که مدنظر شما است، می توانید از آن ها استفاده کنید:

 • ویزای کوتاه مدت: ویزای کوتاه مدت یا ویزای شنگن به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا 90 روز در این کشور بمانند که به آن ویزای توریستی نیز می گویند. به خاطر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق مجوزهای اقامت مختلف جهت زندگی در اسپانیا نظیر تحصیل، کار و … را نمی توان تحت ویزای توریستی دریافت کرد؛ این بدان معناست که به عنوان یک قاعده کلی، شما نمی توانید با ویزای کوتاه مدت ( تایپ C) به اسپانیا بیایید و پس از آن اجازه اقامت خود را دریافت کنید؛ در صورت نیاز باید از کشور مبدا خود درخواست اقامت دهید.
اقامت اسپانیا
 • اقامت موقت: اگر قصد دارید برای مدت طولانی در اسپانیا زندگی کنید، این نوع از ویزا بهترین گزینه ای است که می توانید برای آن درخواست دهید. اقامت موقت شامل انواع مختلفی از مجوزهای اقامتی است که در دسترس شما قرار دارد که شامل اقامت دانشجویی، اقامت کاری، اقامت سرمایه گذاری، اقامت های وابسته به تمکن، اقامت ناشی از انجام استارتاپ، ثبت شرکت و … می شود. این نوع از ویزا و اقامت به شما امکان زندگی و کار قانونی در کشور را به مدت 1 یا 2 سال می دهد. پس از اتمام آن دوره و به شرطی که هنوز شرایط اولیه را داشته باشید، می توانید اجازه اقامت موقت خود را برای یک یا دو سال دیگر تمدید کنید.
 • اقامت دائم: پس از 5 سال زندگی بدون وقفه در اسپانیا و کار و فعالیت در این کشور با مجوز یا ویزای خود، دیگر نیازی به تمدید آن نخواهید داشت و دلیل آن این است که در این صورت شما واجد شرایط درخواست اقامت دائم خواهید بود، اقامتی که به شما امکان می دهد به طور نامحدود در اسپانیا زندگی و کار کنید. فقط با پاسپورت، اقامت فعلی و پر کردن فرم های مربوط به این اقامت، می توانید کارت اقامت بلند مدت را دریافت نمایید. با این وجود، در نظر داشته باشید که تمام سال هایی که در اسپانیا با ویزای دانشجویی ( اقامت دانشجویی) زندگی کرده اید نصف مدت زمان مربوطه محسوب می شود؛ یعنی اگر یک شخص 10 سال در یک کشور اروپایی نظیر اسپانیا تحصیل نماید، احتمالا امکان دریافت اقامت را خواهد داشت.

ویزای کاری اسپانیا

جهت اخذ ویزای کاری اسپانیا دو حالت وجود دارد؛ یا شما یک پیشنهاد شغلی از این کشور دریافت می نمایید و پیروی آن با پر کردن فرم های مربوطه در سفارت اسپانیا واقع در کشوری که در آن زندگی می کنید، می توانید برای اخذ ویزای کاری به مدت حداقل یک سال، درخواست دهید. دقت فرمایید که اقامت کاری اسپانیا روی پیشنهاد شغلی  (job offer) رابطه مستقیم با طول مدت قرارداد کاری شما دارد، به این شکل که اگر شما یک قرارداد کاری یکساله دارید به ازای همان یکسال برای شما ویزای کاری صادر خواهد شد. حالت دوم به این صورت است که شما از طرق دیگری از انواع اقامت های کشور اسپانیا وارد این کشور شده اید؛ نظیر اقامت تحصیلی یا از طریق ازدواج با تبعه اسپانیایی و یک پیشنهاد شغلی در این کشور دریافت نمایید، آن گاه این امکان برای شما وجود دارد تا اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. نکته بسیار مهم در اخذ اقامت کاری اسپانیا این است که اگر شما حداقل به مدت دو یا سه سال در این کشور کار کرده باشید و مالیات نیز پرداخت کرده باشید، امکان اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا (blue card) را نیز خواهید داشت که به شما این امکان را می دهد که در کل مناطق اتحادیه اروپا برای کاریابی اقدام نمایید.

اقامت اسپانیا

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه اسپانیایی و یا با یک شهروند اتحادیه اروپا، به شما این امکان را می دهد تا ویزای خود را در اسپانیا به راحتی دریافت کنید. به این نوع اقامت الحاق به خانواده و یا اخذ اقامت از طریق ازدواج می گویند. اما نه تنها ازدواج، تشکیل یک مشارکت مدنی نیز شما را قادر می سازد تا اقامت کشور اسپانیا را دریافت نمایید. از این نظر، شما می توانید اقامت را از طریق ازدواج تحت دو روش مختلف دریافت کنید:

 • اگر همسر شما تبعه اروپا باشد است، می توانید اقامت شهروندی اتحادیه اروپا را دریافت کنید.
 • اما اگر همسر شما تبعه کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا باشد، به میزانی که همسر شما در آن کشور اقامت دارد از طریق قوانین مربوط به الحاق به خانواده، شما می توانید اقامت همراه دریافت کرده و به همان میزان در این کشور اقامت خواهید داشت.
اقامت اسپانیا
مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا

مدارکی که برای اخذ اقامت اسپانیا و هنگام مهاجرت به کشور اسپانیا نیاز دارید شامل موارد زیر می شوند:

 • بررسی پیشینه با سوابق کیفری واضح، چه در اسپانیا و چه در هر کشور دیگری در 5 سال گذشته.
 • بیمه درمانی با پوشش کامل در اسپانیا اعم از دولتی یا خصوصی.
 • اصل پاسپورت و کپی آن.
 • کارت شناسایی و دو قطعه عکس. ⠀
 • مدارکی که نشان دهنده برخورداری از توان اقتصادی کافی برای حفظ زندگی روزمره شما در این کشور باشد.
اقامت اسپانیا

هزینه اقامت در اسپانیا

شما می توانید با صرف هزینه های مقرون به صرفه ای از سطح کیفیت زندگی عالی در اسپانیا لذت ببرید. یکی از اولین عواملی که هزینه زندگی را تعیین می کند، مکانی است که برای زندگی انتخاب می کنید. مناطق اسپانیا بسیار متفاوت از یکدیگر هستند، اما شما به راحتی می توانید محلی را پیدا کنید که برایتان مناسب تر است و از آن لذت می برید. هزینه زندگی و اقامت در پایتخت اسپانیا به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر می خواهید در مرکز شهر مادرید اقامت داشته باشید، باید هزینه های بیشتری صرف کنید. برای زندگی در مادرید، بدون هزینه آپارتمان، حداقل به 1000 یورو در ماه نیاز دارید. اجاره خانه در این شهر متفاوت است، اما می توانید یک آپارتمان یک خوابه را با 700 تا 1200 یورو در ماه تهیه کنید.

اقامت اسپانیا
سوالات متداول
 • چگونه می توانم اجازه اقامت در اسپانیا را دریافت کنم؟

همانطور که در این مقاله ذکر شد، شما بایستی یکی از انواع راه های اخذ اقامت اسپانیا را نظیر اقامت کاری، اقامت تحصیلی و یا سرمایه گذاری دریافت کنید که این امر بستگی به میزان تمکن مالی، رزومه و شرایط کلی شما دارد که کدام نوع اقامت با شرایطی که دارید همخوانی دارد.

 • هزینه درخواست اقامت در اسپانیا چقدر است؟

در صورتی که یک شهروند اتحادیه اروپا هستید و قصد اخذ اقامت اسپانیا را دارید، هزینه های قانونی اخذ اقامت اسپانیا کمتر از 1000 یورو خواهد بود. اما اگر از خارج اتحادیه اروپا درخواست اقامت این کشور را دارید، باید بررسی نمایید که کدام یک از شرایط اخذ اقامت با شرایط شما همخوانی دارد؛ برای مثال اگر درخواست اقامت تحصیلی اسپانیا را دارید، باید حداقل هزینه یکسال زندگی خود در اسپانیا را در حساب بانکی خود در کشور مبدا به اثبات برساند. همچنین باید هزینه های مربوط به یکسال تحصیل خود را نیز ثابت نماید.

 • آیا می توان بدون اجازه اقامت در اسپانیا زندگی کرد؟

طبق قانون شما می توانید با ویزای توریستی حداکثر 90 روز بدون داشتن کارت اقامت در اسپانیا زندگی کنید. پس از این 3 ماه، یا باید اجازه اقامت بگیرید یا کشور را ترک کنید.

 • آیا اشخاصی که به اسپانیا مهاجرت می کنند موظف به پرداخت مالیات هستند؟

بله، مهاجرانی که به اسپانیا مهاجرت کرده اند، باید مالیات بپردازند و ابتدایی ترین مالیاتی که مهاجران باید در اسپانیا بپردازند مالیات بر درآمد است. مالیات بر درآمد فقط بر اساس درآمد ایجاد شده در اسپانیا محاسبه می شود.

سخن پایانی

اسپانیا یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی است که شرایط مهاجرت و اخذ اقامت آن به نسبت راحت است. بنابراین بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت به کشور های اروپایی، به علت نزدیک بودن شرایط اقلیمی و فرهنگی کشور اسپانیا و همچنین خون گرم بودن مردم این کشور، اسپانیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. اشخاص به محض دریافت اقامت اسپانیا، می‌توانند از مزایای شهروندان اروپایی همچون استفاده از خدمات درمانی و بیمه، افتتاح حساب در بانک ‌های معتبر بین المللی، خرید ملک، وام بانکی و تسهیلات دانشگاهی بهره‌مند شده و بدون نیاز به ارائه پاسپورت کشور خود در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا رفت و آمد نمایند. اگر شما قصد اخذ ویزا و اقامت اسپانیا را دارید باید بگوییم که عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به آسان ترین راه اخذ اقامت اسپانیا و اقامت این کشور را به شما عزيزان ارائه می نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما می توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
One thought on “آسان ترین راه اخذ اقامت اسپانیا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *