آسان ترین راه اخذ اقامت اسپانیا

هر ساله هزاران مهاجر از سراسر جهان به اسپانیا نقل مکان می کنند. هزینه زندگی ارزان نسبت به کشورهایی نظیر اتریش، آلمان، هلند و  وجود مناظر متنوع و بکر، مردمان خون گرم، امنیت، وجود فستیوال های فراوان در طول سال و همچنین آب و هوای عالی در تمام 365 روز از سال، اسپانیا را به مکانی عالی برای شروع یک زندگی جدید تبدیل کرده است. اما قبل از تبدیل رویای زندگی در اسپانیا به واقعیت، متقاضیان با مانعی مواجه می شوند به نام نیاز به دریافت مجوز اقامت. حال ساده ترین راه برای دریافت مجوز اقامت اسپانیا کدام است؟ چگونه میتوان کارت اقامت در اسپانیا را دریافت نمود؟ ما در این مقاله قصد داریم تا شیوه های اخذ اقامت این کشور را از جنبه های مختلف بررسی نموده و شما را در انتخاب بهترین و آسان ترین راه یاری نماییم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور اسپانیا گردآوری شده است.

اقامت اسپانیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • بهترین روش های اخذ اقامت اسپانیا
 • انواع ویزای اسپانیا
 • آشنایی با انواع اقامت اسپانیا
 • ویزای تمکن مالی اسپانیا چیست؟
 • بررسی ویزای کاری اسپانیا
 • شرایط اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق ازدواج
 • مدارک لازم جهت اخذ اقامت کشور اسپانیا
 • هزینه اقامت در اسپانیا

بهترین روش های اخذ اقامت اسپانیا

متقاضیان مهاجرت به اسپانیا و دریافت اقامت این کشور می توانند متناسب با شرایط خود، از یکی از روش های زیر استفاده نمایند:

 • تحصیل در اسپانیا

در این روش، دانشجویان می توانند پس از اخذ پذیرش تحصیلی در اسپانیا و دریافت ویزای دانشجویی این کشور، اقامت موقت آن را به دست آورند. پس از فارغ التحصیلی نیز در صورتی که موفق به دریافت یک پیشنهاد شغلی در اسپانیا شوند، امکان اخذ اقامت دائم این کشور برای آنها وجود دارد.

اقامت اسپانیا
 • کار در اسپانیا

در روش مهاجرت کاری به اسپانیا، متقاضیان باید از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت نمایند و پس از عقد قرارداد کاری با کارفرمای مربوطه، برای اخذ ویزای کاری اسپانیا درخواست دهند. معمولا پس از 5 سال کار و زندگی مستمر در این کشور، پرداخت به مالیات و عدم ارتکاب جرم، اقامت دائم به آنها اعطا می شود.

 • سرمایه گذاری در اسپانیا

علاقه مندان به اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری، قادر می باشند در املاک و مستغلات اسپانیا سرمایه گذاری نموده و ویزای طلایی اسپانیا را دریافت کنند. ملک خریداری شده میبایست به ارزش حداقل 500.000 یورو باشد.

 • کارآفرینی و استارت آپ در اسپانیا

کارآفرینان و صاحبان بیزینس و کسب و کار می توانند برای اخذ اقامت اسپانیا ، نسبت به خرید یک بیزنس و یا راه اندازی کسب و کار جدید دراین کشور اقدام کنند. ارائه یک طرح تجاری جدید، سودآور و خلاقانه که به نفع اقتصاد اسپانیا باشد، از مهم ترین شروط اخذ ویزای استارت آپ و یا کارآفرینی در اسپانیا است. روش ثبت شرکت معمولا یکی از بهترین روش های راه اندازی کسب و کار در اروپا است.

 • ازدواج در اسپانیا

افرادی که با یک شهروند اسپانیا و یا فردی که اقامت دائم اسپانیا را دارا می باشد ازدواج نمایند، قادر به دریافت اقامت این کشور خواهند بود.

 • پیوستن به اعضای خانواده در اسپانیا

دارندگان اقامت دائم و یا شهروندی می توانند برای اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال، درخواست ویزا و اقامت دهند.

لازم به ذکر است که تعیین بهترین و یا آسان ترین راه اخذ اقامت کشور اسپانیا، باید با توجه به شرایط، مهارت ها و همچنین اولویت های متقاضیان صورت گیرد. در حالت کلی، تحصیل در اسپانیا، یکی از آسان ترین روش های اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالات مرتبط با تحصیل در اسپانیا که در وب سایت گروه عالیان ویزا موجود است مراجعه نمایند. کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا نیز آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی در این زمینه می باشند.

انواع ویزای ویزای اسپانیا

دریافت برخی از انواع ویزای اسپانیا می تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود. سه نوع مختلف ویزا جهت ورود به کشور اسپانیا وجود دارد که با توجه به مدت اقامتی که مدنظر متقاضیان است، می توانند از آن ها استفاده کنند:

 • ویزای کوتاه مدت

 ویزای کوتاه مدت یا ویزای شنگن اسپانیا، به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا سقف 90 روز در این کشور بمانند (به این نوع ویزا، ویزای توریستی نیز گفته می شود). به خاطر داشته باشید که اکثر مجوزهای اقامت مختلف جهت زندگی در اسپانیا، نظیر تحصیل، کار و غیره را نمی توان تحت ویزای توریستی یا ویزای کوتاه مدت دریافت کرد؛ این بدان معناست که به عنوان یک قاعده کلی، شما نمی توانید با ویزای کوتاه مدت (نوع C) اقامت این کشور را به دست آورید.

 • ویزای بلند مدت

این نوع ویزا، برای کسانی که قصد دارند برای مدت طولانی و بیش از 90 روز در اسپانیا اقامت داشته باشند صادر می گردد. ویزای بلند مدت یا همان ویزای نوع D، برای متقاضیان تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در اسپانیا اعطا می شود.

آشنایی با انواع اقامت در اسپانیا

دارندگان ویزای اسپانیا، با توجه به نوع ویزای خود قادر می باشند یکی از انواع اقامت اسپانیا را دریافت کنند:

 • اقامت موقت

اقامت موقت، به دارندگان ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ویزای تمکن مالی، ویزای استارتاپ، ثبت شرکت و غیره اعطا می شود. این نوع اقامت، مجوز کار و زندگی قانونی در اسپانیا را به مدت 1 الی 2 سال صادر می کند. پس از اتمام این دوره و به شرطی که افراد هنوز شرایط اولیه را داشته باشند، می توانند اجازه اقامت موقت خود را برای یک یا دو سال دیگر تمدید نمایند.

 • اقامت دائم

پس از 5 سال زندگی در اسپانیا و کار و فعالیت در این کشور با مجوز یا ویزای خود، دیگر نیازی به تمدید اقامت موقت وجود نخواهد داشت. در واقع پس از گذشت 5 سال، افراد واجد شرایط دریافت اقامت دائم خواهند بود; اقامتی که به آنها امکان می دهد به طور نامحدود در اسپانیا زندگی و کار کنند. متقاضیان می توانند با ارائه پاسپورت خود، مدارک اقامت فعلی خود و همچنین تکمیل فرم درخواست، کارت اقامت بلند مدت خود را دریافت کنند. با این وجود، در نظر داشته باشید که تمام سال هایی که یک دانشجو در اسپانیا با ویزای دانشجویی (اقامت دانشجویی) زندگی کرده است، نصف مدت زمان مربوطه محسوب می شود؛ یعنی اگر یک شخص 10 سال در یک کشور اروپایی نظیر اسپانیا تحصیل نماید، احتمالا امکان دریافت اقامت دائم را خواهد داشت.

ویزای تمکن مالی اسپانیا چیست؟

برای دریافت این نوع ویزا نیاز به هیچگونه سرمایه گذاری در اسپانیا ندارید. فقط کافیست نشان دهید در ایران اوضاع مالی خوبی دارید و حداقل ۲ سند ملکی نیز دارید. شما در این روش نیاز به ارائه مدرک زبان و یا مدرک تحصیلی ندارید و بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم را بدست آورید. با دریافت این اقامت تحصیل فرزندان شما در برترین مدارس اسپانیا رایگان می شود و از خدمات کامل درمانی و رفاهی این کشور بهره مند می شوید.

بررسی ویزای کاری اسپانیا

جهت اخذ ویزای کاری اسپانیا دو روش وجود دارد: در روش اول، متقاضی می تواند با اخذ یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در اسپانیا و عقد قرارداد کاری با وی، به سفارت اسپانیا در کشور مبدا خود مراجعه نموده و پس از تکمیل فرم های مربوطه و ارائه مدارک لازم، درخواست ویزای کاری (با اعتبار حداقل یک سال) دهد. توجه داشته باشید که اعتبار اقامت کاری اسپانیا در روش دریافت پیشنهاد شغلی (job offer)، رابطه مستقیمی با طول مدت قرارداد کاری شما دارد. این بدان معناست که اگر شما یک قرارداد کاری یکساله دارید به ازای همان یکسال برای شما ویزای کاری صادر خواهد شد. در روش دوم، فردی که از طریق سایر روش های اخذ اقامت مانند روش تحصیلی یا ازدواج با یک شهروند اسپانیا، وارد این کشور شده است، این امکان را خواهد داشت که اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نماید. نکته بسیار مهم در اخذ اقامت کاری آن است که اگر شما حداقل به مدت دو یا سه سال در این کشور کار کرده باشید و مالیات نیز پرداخت نموده باشید، امکان اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا (blue card) را نیز خواهید داشت که به شما این امکان را می دهد که در کل مناطق اتحادیه اروپا برای کاریابی اقدام نمایید.

اقامت اسپانیا

شرایط اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه اسپانیایی و یا با یک شهروند اتحادیه اروپا، به شما این امکان را می دهد تا ویزا و اقامت خود را به راحتی دریافت کنید. به این نوع اقامت، الحاق به خانواده و یا اخذ اقامت از طریق ازدواج می گویند. البته باید توجه داشته باشید که در این روش، اخذ اقامت تحت شرایطی ممکن خواهد بود:

چنانچه همسر شما تبعه و شهروند اسپانیا باشد، شما نیز می توانید اقامت و سپس شهروندی اسپانیا را دریافت کنید (این امر برای همه کشورهای اتحادیه اروپا صادق است)

اما چنانچه همسر شما تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد، به میزانی که همسر شما در اسپانیا اقامت دارد، شما نیز می توانید از طریق قوانین مربوط به الحاق به خانواده، اقامت همراه دریافت کرده و به همان میزان در اسپانیا اقامت داشته باشید.

اقامت اسپانیا
مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا

ممکن است مدارک مورد نیاز، با توجه به نوع اقامت شما و روشی که از طریق آن اقامت دریافت نموده اید متفاوت باشد. در حالت کلی، برخی از مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ اقامت اسپانیا عبارت اند از:

 • مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه یا سوابق کیفری واضح، چه در اسپانیا و چه در هر کشور دیگری، در طی 5 سال گذشته
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی با پوشش کامل در اسپانیا، اعم از بیمه دولتی یا خصوصی
 • اصل پاسپورت و کپی آن
 • کارت شناسایی و دو قطعه عکس
 • مدارک تمکن مالی که نشان دهنده برخورداری از توان اقتصادی کافی برای گذران زندگی روزمره شما در این کشور باشد
اقامت اسپانیا

هزینه اقامت در اسپانیا

در حالت کلی، تعیین میزان هزینه های زندگی، به سبک زندگی شما و عادت های شما بستگی دارد. اما از آنجایی که اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است، شما می توانید با صرف هزینه های معقول، از کیفیت بالای زندگی در اسپانیا لذت ببرید. یکی از اولین عواملی که هزینه زندگی در این کشور را تعیین می کند، مکانی است که برای زندگی خود انتخاب می کنید. مناطق اسپانیا بسیار متفاوت از یکدیگر هستند، اما شما به راحتی می توانید محلی را پیدا کنید که برایتان مناسب تر است و از آن لذت می برید. برای مثال، اگر قصد دارید در مرکز شهر مادرید اقامت داشته باشید، باید هزینه های بیشتری صرف کنید. یک فرد مجرد برای زندگی در مادرید، بدون هزینه اجاره آپارتمان، حداقل به 711.0 یورو (761.9 دلار) در ماه نیاز خواهد داشت. اجاره خانه در این شهر متفاوت است، اما به طور متوسط، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، برابر با 1,033.98 یورو و در حومه شهر برابر با 762.05 یورو خواهد بود. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر، به مقالات مرتبط با هزینه های زندگی در اسپانیا که در وبسایت گروه عالیان ویزا موجود است مراجعه نمایید.

اقامت اسپانیا
سوالات متداول
 • بهترین روش اخذ اقامت اسپانیا کدام است؟

ویزای تمکن مالی و گلدن ویزا

 • چگونه میتوان اقامت اسپانیا را دریافت کرد؟

شما باید از یکی از روش های تحصیلی، تمکن مالی، سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در اسپانیا استفاده نمایید و یا با فردی که شهروندی اسپانیا است ازدواج کنید.

 • هزینه درخواست اقامت در اسپانیا چقدر است؟

در صورتی که یک شهروند اتحادیه اروپا هستید، هزینه های قانونی اخذ اقامت کشور اسپانیا برای شما کمتر از 1000 یورو خواهد بود. اما اگر شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید، هزینه اخذ اقامت کشور اسپانیا، با توجه به روش انتخابی شما متفاوت می باشد.

 • اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر زمان می برد؟

حدود ۶ ماه

 • آیا امکان تبدیل ویزا از تحصیلی به کاری در اسپانیا وجود دارد؟

بله

 • آیا اشخاصی که به اسپانیا مهاجرت می کنند موظف به پرداخت مالیات هستند؟

بله. مهاجران در اسپانیا ملزم به پرداخت مالیات هستند و ابتدایی ترین مالیاتی که باید بپردازند، مالیات بر درآمد است. مالیات بر درآمد، فقط بر اساس درآمد حاصل از کار در اسپانیا محاسبه می شود.

سخن پایانی

اسپانیا یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی است که شرایط مهاجرت و اخذ اقامت آن، نسبت به سایر کشورهای اروپایی نظیر هلند، دانمارک، سوئد، بلژیک راحت تر می باشد. بنابراین بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا، به علت نزدیک بودن شرایط اقلیمی و فرهنگی کشور اسپانیا به ایران و همچنین خون گرم بودن مردم این کشور، اسپانیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند. متقاضیان می توانند از طریق تحصیل، تمکن مالی، سرمایه گذاری، کارآفرینی و یا ازدواج با یک شهروند اسپانیا، اقامت آن را به دست آورند. اشخاص به محض دریافت اقامت کشور اسپانیا، می‌توانند از مزایای شهروندان اروپایی همچون استفاده از خدمات درمانی و بیمه، افتتاح حساب در بانک ‌های معتبر بین المللی، خرید ملک، وام بانکی و تسهیلات دانشگاهی بهره ‌مند شده و بدون نیاز به ارائه پاسپورت کشور خود، به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا رفت و آمد نمایند. 

ما در این مقاله به بررسی روش های اخذ اقامت اسپانیا پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. چنانچه شما نیز قصد اخذ ویزا و اقامت کشور اسپانیا را دارید می توانید از طریق تماس با مشاوران و کارشناسان گروه عالیان ویزا و دریافت مشاوره تخصصی، شرایط خود را بررسی نموده و بهترین راهکار را دریافت نمایید. گروه مهاجرتی عالیان ویزا با داشتن تیمی متشکل از برترین کارشناسان و مشاوران در حوزه مهاجرت، همواره بهترین و به روز ترین اطلاعات مهاجرتی را در خصوص کشورهای مختلف جهان در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار می دهد. توصیه می شود جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، فرم ارزیابی آنلاین را تکمیل نموده و یا با شماره های موسسه و یا  از طریق واتس اپ با ما تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “آسان ترین راه اخذ اقامت اسپانیا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *