انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

بررسی مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش یکی از راه‌های ورود به کشور اتریش است. بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند از طریق دریافت ویزای تحصیلی وارد این کشور شده و به تحصیل در رشته مورد نظر می‌پردازند. کشور اتریش به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می دهد که در دانشگاه‌های  دولتی آن به صورت رایگان تحصیل کنند. تحصیل رایگان در اتریش به همراه کیفیت بالای آموزشی و سطح رفاه بالای اجتماعی، امکان تکمیل زبان آلمانی در اتریش، این کشور را به مقصدی عالی برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان تبدیل کرده است. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور اتریش، گردآورى شده است.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • تحصیل در مدارس اتریش
 • تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در اتریش در مقطع دکتری
 • تحصیل در اتریش از طریق اخذ بورسیه تحصیلی
 • هزینه‌های تحصیل در اتریش
 • شرایط کار دانشجویی در اتریش
 • مزایا و معایب تحصیل در اتریش
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کشور اتریش
 • بهترین دانشگاه های اتریش و رتبه انها
 • ویزای همراه برای تحصیل در اتریش
 • اقامت پس از اتمام تحصیل در اتریش

شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش

بطور معمول شما در صورتی می‌توانید درکشور اتریش در دانشگاه های دولتی آن  تحصیلی کنید که از طریق کنکور سراسری ایران در دانشگاه دولتی قبول شده و در حال تاحصیل باشید اما با این وجود اگر از دانشگاه های آزاد یا پیام نور و غیر انتفاعی نیز فارغ التحصیل شده باشید باز هم امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی اتریش برای شما وجود دارد. پذیرش دانشگاه‌های اتریش در ماه‌های فوریه و سپتامبر انجام می‌شود. برای اخذ پذیرش تحصیلی 6 تا 8 هفته زمان دارید و پس از آن طی 4 تا 6 هفته دانشگاه‌های اتریش، نتایج را اعلام خواهند کرد. توجه داشته باشید که اکثر رشته‌های تحصیلی در کشور اتریش به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و متقاضیان تحصیل در این کشور باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند. البته برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه مدرک A2  آلمانی کافی است.

نکته: چنانچه در مقاطع کارشناسی یا بالاتر در ایران مشغول تحصیل در دانشگاه دولتی هستید می‌توانید در اتریش در همان مقطع به تحصیل بپردازید.

نکته: شرایط تحصیلی اتریش در مورد رشته‌های پزشکی و هنر متفاوت است و شما باید در آزمون ورودی شرکت کنید.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

تحصیل در مدارس اتریش

تحصیل در مدارس دولتی اتریش رایگان است. به همین سبب افراد زیادی متقاضی مهاجرت تحصیلی به اتریش برای فرزندان خود هستند اما باید توجه کنید که حتما می بایست یک نفر به عنوان قیم اعم از پدر، مادرو یا بستگان درجه یک قیمومت دانش آموز را بر عهده بگیرید تا امکان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برای دانش آموز فراهم گردد. تحصیل در این کشور از 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی یعنی مقطع نهم اجباری است. دانش آموزان در دو مقطع ابتدایی و متوسطه به تحصیل می‌پردازند. بعد از عبور از این مرحله باید تصمیم بگیرند که در دانشگاه‌های فنی حرفه ای و یا به صورت قبل مشغول تحصیل شوند. اما تحصیل در مدارس خصوصی اتریش که دارای کیفیت فوق العاده ای هستند نیاز به داشتن قیم ندارد. در واقع این مدرسه است که قیم فرزند شما می شود و کلیه مسئولیت های او را به عهده می گیرد.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی

چنانچه شما بخواهید در مقطع کارشناسی در کشور اتریش مشغول به تحصیل شوید، باید دارا مدرک A2 زبان آلمانی از  OSD یا  OKF یا گوته باشید. همچنین گواهی مبنی براشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران باشید. طول دوره مقطع کارشناسی در کشور اتریش معمولا 3 تا ۴ساله است. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز وجود دارد که مستلزم پرداخت شهریه سالانه حدود ۸ تا ۱۰ هزار یورو می باشد.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش باید گواهی عدم منع تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی کارشناسی خود داشته باشید. ضمنا تحصیل شما در مقطع کارشناسی باید در یک دانشگاه دولتی صورت گرفته باشد. در مورد مدرک زبان نیز برای تحصیل در دوره ارشد باید دارای مدرک A2 زبان آلمانی باشید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش بین 1 تا 2 سال زمان می‌برد.

نکته: دانشگاه ملی وین معمولا مدرک دانشگاه آزاد را قبول نمی‌کند. البته ممکن است دانشگاه‌های دولتی شهرهای دیگری مانند گراتس و سالزبورگ مدرک دانشگاه آزاد را نیز قبول داشته باشند و برای شما اجازه تحصیل صادر کنند.

تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری نیز تقریبا رایگان و همراه با اعطای بورسیه تحصیلی است. البته شرایط پذیرش در مقطع دکتری نسبت به کارشناسی و کارشناسی ارشد سخت‌تر است. دانشجوی متقاضی باید ابتدا استاد راهنمای خود را پیدا کند، شباهت زمینه تحقیق و پژوهش‌های استاد مورد نظر را با زمینه تحقیقات و مقالات خود بررسی کند و سپس به صورت نهایی سوپروایزر خود را انتخاب و با او در ارتباط باشد تا بعد از مصاحبه آنلاین با استاد راهنما و احیاناَ تیم پذیرش دانشگاه برای وی پذیرش صادر گردد. افرادی که در دوره دکتری تحصیل می نمایند، می‌توانند در کنار تحصیل به کار تمام وقت بپردازند. (40 ساعت در هفته)

نکته: برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در برخی از رشته‌ها، متقاضی باید در آزمون‌های خاصی مانند GRE و GMAT شرکت کند.

نکته: برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز به مدرک زبان آیلتس 7 یا مدرک آلمانی C1 و C2 است.

مهاجرت تحصیلی به اتریش
تحصیل در اتریش از طریق اخذ بورسیه تحصیلی

یکی از روش های مهاجرت تحصیلی به اتریش دریافت بورسیه تحصیلی است. شما از این روش می‌توانید بدون صرف هزینه زیاد وارد اتریش شده و در رشته‌ مورد نظر به تحصیل بپردازید. این امکان تنها برای دانشجویانی با رزومه قوی فراهم است و شرایط اخذ بورسیه تحصیل در اتریش فوق‌العاده رقابتی است چرا که اگر چه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش تقریباَ رایگان است اما هزینه های زندگی دانشجویی نسبتا زیاد است و دانشجو می تواند با دریافت کمک هزینه تحصیلی با خیالی راحت به تحصیل بپردازد.

هزینه‌های تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش اکثرا رایگان یا بسیار پایین است. هزینه این‌گونه دانشگاه ها معمولا بین ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر سالانه بین 8 هزار تا ۱۴ هزار یورو با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است. تحصیل در مقطع دکتری نه تنها رایگان است بلکه امکان دریافت حقوق به میزان ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه وجود دارد که این مبلغ کلیه هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش می دهد.

شرایط کار دانشجویی در اتریش

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور اتریش می توانند در طول هفته به کار پاره وقت بپردازند. کار پاره وقت در حین تحصیل می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی را پوشش دهد. هر دانشجو ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارد که البته این میزان ساعت در مقطع دکتری می تواند به ۴۰ ساعت کار در هفته نیز برسد.

مزایا و معایب تحصیل در اتریش

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به اتریش را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

مزایا

 • کیفیت بالای سیستم آموزش
 • شرایط و دانشگاه‌های عالی برای تحصیل در رشته موسیقی و سایر رشته‌های هنری
 • رایگان بودن هزینه‌ تحصیل

معایب

 • هزینه‌ نسبتا بالای زندگی (هزینه زندگی دانشجویی به طور متوسط ۹۰۰ یورو در ماه است)
 • دشواری یادگیری زبان آلمانی
 • ارائه درس‌ها به زبان آلمانی
 • نیاز به ارائه مدرک A2 یا C1 زبان آلمانی برای اخذ پذیرش تحصیل از دانشگاه‌های اتریش
مهاجرت تحصیلی به اتریش
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • مدرک دیپلم 12 ساله شخص
 • گواهی اشتغال به تحصیل از یکی از دانشگاه های ایران
 • گواهی عدم منع تحصیل در مقطع بالاتر در صورت اقدام برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد
 • تصویر پرسنلی
 • گواهی پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • انگیزه نامه یا SOP تحصیل در اتریش
 • ریز نمرات آخرین سال تحصیلی
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • فیش پرداختی شهریه دانشگاه
 • مدرک زبان A2  آلمانی
 • بیمه مسافرتی تا 30 هزار یورو
 • تمکن مالی کافی جهت تأمین هزینه های تحصیل و زندگی (باید حداقل معادل ریالی 14 هزار یورو به نرخ آزاد برای حداقل مدت 3 ماه در حساب شما موجود باشد)
 • مدارکی دال بر درآمدی حداقل برابر با 1000 تا 1200 یورو در ماه (این درآمد می تواند از طریق سود سپرده یا دریافت اجاره بهای ملک باشد)
مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کشور اتریش

همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شما نیاز به مدرک A2 زبان آلمانی دارید. برخی از دانشگاه‌ها مدرک PTE را نیز می‌پذیرند. اگر دانشجویانی به جای آیلتس 6، نمره 5.5  کسب کرده باشند می‌توانند با پیش نیاز زبان هم مشغول تحصیل در دانشگاه‌های اتریش شوند. البته حتما نمره 5 یا 5.5 آیتلس لازم است.

نکته: برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اتریش شما برای مقطع کارشناسی به مدرک آیلتس 6 نیاز دارید.

نکته: برخی از دانشگاه‌های اتریش مدارک تافل و حتی دولینگو را نیز قبول می‌کنند.

بهترین دانشگاه های اتریش و رتبه آنها

در جدول زیر می توانید جدیدترین رتبه‌بندی مربوط به چند دانشگاه معروف اتریش را مشاهده کنید.

دانشگاه

رتبه در QS

دانشگاه ملی وین

151

دانشگاه تکنولوژی وین

180

دانشگاه تکنولوژی گراس

277

دانشگاه اینسبروک

281

دانشگاه سالزبورگ (Paris Lodron)

801

ویزای همراه برای تحصیل در اتریش

در حال حاضر امکان اخذ ویزای همراه به صورت همزمان با دانشجو در صورت دریافت ویزای تحصیلی نیز فراهم است. فرزندان زیر 18 سال می‌توانند به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند. شخص همراه متقاضی در بدو ورود اجازه کار ندارد، اما در صورت یافتن کار می‌تواند از اداره کار اتریش (AMS) تقاضای صدور اجازه کار کند و به مدت 20 ساعت در هفته حق کار پیدا کند.

مهاجرت تحصیلی به اتریش
اقامت پس از اتمام تحصیل در اتریش

دولت اتریش به کسانی که با ویزای تحصیلی وارد کشور اتریش شده‌اند، اجازه می‌دهد که بعد از اتمام درس و فارغ‌التحصیل شدن بین 6 ماه تا یک سال در اتریش بمانند و در صورت پیدا کردن کار می‌توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. فرد با دریافت ویزای کاری و 5 سال حضور در اتریش می‌تواند اقامت دائم اتریش را دریافت کرده و بعد از 6 سال حضور در این کشور  نیز می تواند برای دریافت پاسپورت اتریش اقدام کند.

نکته: اقامت هر شخص پس از فارغ‌التحصیلی و یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی  تبدیل به اقامت RED- WHITE-RED می‌شود.

سؤالات متداول

 • آیا برای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی است؟

بله شما باید دارای مدرک زبان آلمانی A2 باشید.

 • آیا تحصیل برای فرزندان زیر 18 سال در اتریش رایگان است؟

بله، تحصیل در مدارس اتریش رایگان است.

 • بهترین رشته‌های تحصیلی در کشور اتریش چیست؟

رشته های موسیقی، هنر، معماری، گرافیک، پزشکی و دندانپزشکی جزء بهترین رشته‌های دانشگاهی اتریش هستند.

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به اتریش یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی به این کشور است. با توجه به اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اتریش تقریبا رایگان است، بسیاری از متقاضیان بین‌المللی علاقمند به تحصیل در این کشور هستند. در این مقاله سعی کردیم شما را با شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش ، تحصیل در مقاطع مختلف، مدارک زبان مورد نیاز، سایر مدارک، ویزای همراه، مزایا و معایب تحصیل در کشور اتریش و شرایط اقامت و کار پس از اتمام تحصیلات آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به اتریش را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
One thought on “بررسی مهاجرت تحصیلی به اتریش”
 1. سلام
  من دانشجوى ترم دوم دانشگاه شيرازم و مهندسي برق ميخونم ايا ميتونم براي ليسانس برم اتريش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *