بهترین دانشگاه های هلند در سال 2023 

هلند یکی از کشورهای اروپایی پیشرو در زمینه ارائه دوره های آموزشی به زبان انگلیسی است. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت دولت هلند به جذب دانشجویان بین المللی و استخدام آنها در مشاغل خالی این کشور است. بهترین دانشگاه های هلند به نوعی سکوی پرتاب برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شوند. اغلب هلندی ها آشنایی کافی با زبان انگلیسی دارند. همین امر باعث می شود تا دانشجویان خارجی راحت تر بتوانند با افراد مختلف ارتباط برقرار کرده و در زمینه های مختلف شبکه سازی کنند. دانشگاه های هلند به اندازه سایر مقاصد تحصیلی مانند آمریکا یا انگلستان گران قیمت نیستند و هزینه های تحصیل در این کشور توسط دولت پوشش داده می شود. قبل از آنکه برای تحصیل در این کشور اقدام کنید، همراه ما باشید تا با برترین دانشگاه های هلند آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی هلند گردآوری شده است.

بهترین دانشگاه های هلند

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • بهترین دانشگاه های هلند کدامند؟
 • فرآیند پذیرش در دانشگاه های هلند
 • مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های هلند

بهترین دانشگاه های هلند کدامند؟

سیستم آموزشی هلند به گونه ای است که دانشجویان را در معرض دیدی بین المللی نسبت به علوم مختلف قرار می دهد. دانشجوهای بسیاری از بیش از 150 کشور دنیا به هلند نقل مکان می کنند تا در سیستم آموزشی بی نظیر این کشور تحصیل کنند. دانشگاه های هلند به دلیل روش های منحصر به فرد و خلاقانه تدریس خود شناخته می شوند. تدریس در دانشگاه های هلند در کلاس های کوچک انجام می شود و سیستم آموزشی این کشور تاکید بسیاری بر روی ترویج کار گروهی و انجام پژوهش های علمی دارد.

این کشور برخی از بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. بهترین دانشگاه های هلند که در سیستم رتبه بندی QS رتبه های برتر را کسب کرده اند به شرح زیر هستند :

بهترین دانشگاه های هلند
دانشگاه آمستردام

 

دانشگاه آمستردام یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در آمستردام، هلند است. این موسسه سومین دانشگاه قدیمی هلند است و 24000 دانشجو دارد که در رتبه بندی دانشگاه های جهانی رتبه بالایی را به خود اختصاص داده است. تاسیس دانشگاه آمستردام در سال 1632 صورت گرفته است و رتبه آن توسط رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS به ترتیب 55 در جهان، 14 در اروپا، و 1 در هلند عنوان شده است. این دانشگاه 150 رشته را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های تحقیقاتی اروپا با یک کتابخانه مرکزی و پنج موزه است.

علاوه بر این، دانشگاه آمستردام چندین بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی با استعداد و با انگیزه ارائه می دهد که به آنها فرصت می دهد تا هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه آمستردام 13600 یورو در سال است و فارغ التحصیلان برجسته آن عبارتند از:

 • چارلز میشل (سیاستمدار، وکیل)
 • گیدو ون روسوم (دانشمند کامپیوتر)
 • دانیله گانسر
دانشگاه اوترخت

 

دانشگاه اوترخت یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در اوترخت و از بهترین دانشگاه های هلند است. دانشگاه این دانشگاه دارای بیش از 90 برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و 12 برنامه کارشناسی است که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این دانشگاه در سال 1636 تاسیس شد و هزینه تحصیل آن حدود 2314 یورو در هر سال تحصیلی برآیند شده است. طبق رتبه بندی QS، دانشگاه اوترخت رتبه سیزدهم در اروپا و 49 در جهان را به خود اختصاص داده است. کالج دانشگاهی اوترخت بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان هلندی و بین المللی که برای پوشش هزینه تحصیل خود نیاز به حمایت مالی دارند، ارائه می دهد.

فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه عبارت اند از :

 • یان ترلوو (سیاستمدار هلندی)
 • فرانس دووال (پریماتولوژیست، اخلاق شناس)
 • جرارد ت هوفت (فیزیکدان نظری)
دانشگاه گرونینگن

 

دانشگاه گرونینگن که در سال 1614 تاسیس شد، رتبه سوم در هلند، 25 در اروپا، و 77 در جهان را به خود اختصاص داده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان داخلی 2060 یورو و برای دانشجویان بین المللی 8300 یورو است. این دانشگاه دارای 11 دانشکده، 9 مدرسه تحصیلات تکمیلی، 27 مرکز و موسسه تحقیقاتی و بیش از 175 برنامه تحصیلی است. فارغ التحصیلان بسیاری از این دانشگاه برنده جوایز نوبل، جوایز اسپینوزا، جوایز استوین و غیره شده اند. دانشگاه گرونینگن با بیش از 34000 دانشجو و 4350 پژوهشگر دکترا دارد، بورسیه هایی را ارائه می دهد که توسط وزارت آموزش هلند برای دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) تامین مالی می شوند.

فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه عبارتند از:

 • صحرا واگنکنشت (سیاستمدار آلمانی)
 • پیم فورتوین (سیاستمدار، جامعه شناس هلندی)
دانشگاه اراسموس روتردام

 

دانشگاه اراسموس روتروداموس یکی از بهترین دانشگاه های هلند است که دارای 7 دانشکده در چهار حوزه سلامت، ثروت، حکومت داری و فرهنگ است. این دانشگاه در سال 8 نوامبر 1913 تاسیس شده است و  رتبه 69 در جهان در سال 2017 را به خود اختصاص داده است. هزینه تحصیل در آن برای دانشجویان داخلی 2060 یورو و برای دانشجویان المللی 9000 یورو در یک سال تحصیلی است. دانشگاه اراسموس روتردام چندین بورسیه و کمک هزینه مالی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه عبارتند از:

 • شاهزاده فریسو از اورنج-ناسائو (از بنیان‌گذاران مرکز MRI در آمستردام)
 • Neelie Kroes (کمیسیون سابق اروپا)
 • جرون ون در ویر (مدیر عامل سابق رویال داچ شل)
دانشگاه لیدن

 

دانشگاه لیدن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در لیدن و از بهترین دانشگاه های هلند است. دانشگاه لیدن یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های هلند است که به دلیل سابقه تاریخی و تاکید بر علوم اجتماعی شناخته شده است. این دانشگاه رتبه 131 را در بین بهترین دانشگاه های جهان در سال 2023 به خود اختصاص داده است. هزینه تحصیل در آن 19600 یورو در سال است و بیش از 29542 دانشجو و 7000 کارمند را در خود جای داده است. دانشگاه لیدن نیز بورسیه ها و وام هایی را برای کمک به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه عبارتند از:

 • ویلم الکساندر هلند (پادشاه هلند)
 • بئاتریکس هلند (ملکه سابق هلند)

فرآیند پذیرش در دانشگاه های هلند

برای تحصیل در بهترین دانشگاه های هلند ابتدا باید رشته و موسسه ای که می خواهید در آن تحصیل کنید را به دقت انتخاب کنید. برای این کار مطمئن شوید که تحقیقات خود را به طور کامل انجام داده اید و دوره و دانشگاه مورد نظر شما با اهداف شغلی شما مطابقت دارد. در مرحله بعد باید مدارک لازم را برای احراز شرایط پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر خود تهیه کنید. معمولاً در هلند، سوابق تحصیلی و معدل شما اولین شرایطی است که توسط مسئولین دانشگاه بررسی می شود.

نکته دیگر این است که برای بررسی صلاحیت ورود به برخی از دوره های کارشناسی ارشد می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. این به دانش آموزان کمک می کند تا دریابند آیا واجد شرایط رشته مورد نظر خود هستند یا خیر. علاوه بر این، باید بررسی کنید که با توجه به ملیت شما، کدام قوانین شهریه برای شما اعمال می شود.

برای اخذ پذیرش باید در آزمون های مورد نیاز شرکت کنید. GMAT/GRE آزمون های مورد قبول برای ورود به دانشگاه های هلند هستند. علاوه بر این، اگر قصد شرکت در رشته های انگلیسی زبان را دارید، باید نمره آیلتس یا تافل خود را ارائه دهید. برای شرکت در دوره های هلند نیز مدرک زبان آزمون های زبان CNaVT و NT2 قابل قبول خواهند بود.

برای تحصیل در هلند می توانید از طریق وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود و یا از طریق studielink اقدام کنید. هنگامی که همه چیز را آماده کردید، باید درخواست خود را ارسال کنید، هزینه ها را پرداخت کنید و منتظر اعلام نتیجه پذیرش باشید. فرآیند ارسال درخواست ممکن است به پردازش طولانی نیاز داشته باشد.

توجه داشته باشید که دانشگاه شما مسئول شروع فرآیند ویزای شما در IND است. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، می توانید برای ویزای دانشجویی و اجازه اقامت درخواست دهید.

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های هلند

الزامات اولیه برای درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند معمولاً شامل مدرکی مبنی بر اتمام تحصیلات قبلی است. به عبارت دیگر، اگر برای دوره لیسانس درخواست می دهید، به دیپلم دبیرستان نیاز دارید و در صورت درخواست برای مدرک کارشناسی ارشد و غیره به مدرک لیسانس نیاز دارید. اصلی ترین مدارک مورد نیاز پذیرش در دانشگاه های هلند عبارت اند از :

 • شناسنامه یا کپی پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • کارنامه سوابق تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست
 • توصیه نامه
 • نمونه کارهای قبلی (در صورت نیاز)
 • مدرک مهارت در زبان هلندی یا انگلیسی، بسته به زبان آموزشی برنامه
بهترین دانشگاه های هلند

اگر از شهروندان کشورهای اروپایی نیستید، توصیه می شود برای شرکت در دانشگاه های هلند به دنبال بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی باشید تا بتوانید هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش دهید. علاوه بر این، دانشجویان غیر اروپایی باید تمام مدارک لازم را برای درخواست ویزای خود آماده کنند.

سؤالات متداول
 • بهترین تاریخ برای ارسال درخواست به دانشگاه های هلند چه زمانی است؟

زمان ایده آل برای درخواست برای ارسال به دانشگاه های هلندی قبل از آوریل و قبل از دسامبر است.

 • برای ورود به دانشگاه های هلند چه معدلی نیاز است؟

برای ورود به دانشگاه‌های هلند، دانشجویان باید مدرک لیسانس خود را از دانشگاه تحقیقاتی (WO) در هلند دریافت کنند و حداقل معدل معدل (GPA) 7.0 را داشته باشند.

 • چگونه می توان به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای دانشگاه های هلند اقدام کرد؟

برای اکثر دوره های دانشگاهی ابتدا باید از طریق ابزار Studielink ثبت نام کنید. Studielink پورتال رسمی ثبت نام و درخواست برای برنامه های موسسات آموزش عالی هلند است.

 • آیا برای تحصیل در هلند به آیلتس نیاز است؟

خیر، شرکت در آزمون آیلتس برای تحصیل در هلند اجباری نیست اما دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در هلند هستند نیاز به امتحاناتی مانند آیلتس، تافل، NT2 و CNaVT دارند.

 • نمره تافل یا آیلتس برای دانشگاه های هلند چقدر است؟

برای ورود به دانشگاه های هلند تافل حداقل 550 و آیلتس حداقل 6 نیاز است.

سخن پایانی

اکنون که با بهترین دانشگاه های هلند آشنا شدید، این فرصت را دارید تا به وب سایت رسمی این دانشگاه ها مراجعه کنید و اطلاعات دقیق نحوه اخذ پذیرش از این دانشگاه ها را مورد بررسی قرار دهید. اما اگر با روند ارسال درخواست به دانشگاه آشنایی ندارید ممکن است این فرآیند برای شما چالش برانگیز باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و سرمایه گذاری هلند را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید. در پایان امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *