نکات کلیدی در اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان

کشور مجارستان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه ای داشته و این امر باعث شده است تا دانشجویان بین المللی بسیاری این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود در اروپا انتخاب نمایند. تحصیل در مجارستان، برای دانشجویان بین المللی که میخواهند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند، رایگان نمیباشد. اما خبر خوش آن است متقاضیان تحصیل در مجارستان قادر خواهند بود با اخذ بورسیه های تحصیلی، به صورت رایگان در این کشور تحصیل نمایند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات کلیدی در اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان بپردازیم. اگر شما نیز قصد تحصیل رایگان در این کشور اروپایی را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور مجارستان گردآوری شده است. 

بورسیه تحصیلی مجارستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

  • محبوب ترین بورسیه های تحصیلی در مجارستان
  • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان
  1. بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum

معتبرترین و محبوب ترین بورسیه تحصیلی مجارستان در سال 2022-2023، بورسیه دولتی Stipendium Hungaricum است که برای دانشجویان بین المللی به صورت فول فاند میباشد. برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum، توسط دولت مجارستان به منظور ترویج بین المللی شدن آموزش عالی مجارستان و جذب دانشجویان خارجی برتر از سراسر جهان که می توانند سطح علمی مجارستان را ارتقا داده و در عین حال از تحصیل با کیفیت بالا در قلب اروپا برخوردار شوند، ایجاد شده است و برای دانشجویان 80 کشور جهان در دسترس خواهد بود که خوشبختانه ایران نیز جزو این کشورها میباشد.

بورسیه تحصیلی مجارستان

این بورسیه تحصیلی علاوه بر تامین شهریه دانشگاه، کمک هزینه ای به مبلغ  43.700 فورینت در ماه، کمک هزینه خوابگاه به مبلغ 40,000 فورینت در ماه و همچنین بیمه پزشکی تا سقف  65.000 فورینت در سال را پوشش می دهد. در مقطع دکتری، میزان پوشش هزینه ها برای دانشجویان توسط این بورسیه، 140.000 فورینت در ماه برای 4 ترم اول، و همچنین 180.000 فورینت برای 4 ترم دوم خواهد بود. متقاضیان اخذ این بورسیه تحصیلی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی این بورسیه، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، سایر جزئیات را مطالعه نموده و یا جهت بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

www.stipendiumhungaricum.hu

2. بورسیه تحصیلی Diaspora مجارستان

این بورسیه تحصیلی علاوه بر پوشش کامل شهریه دانشگاه، ماهیانه مبلغ 43.700 فورینت را بابت تامین هزینه های زندگی دانشجویان در مجارستان به آنان اهدا میکند. در خصوص تامین هزینه های مربوط به اقامت دانشجویان نیز ماهیانه 40.000 فورینت به دانشجویان اهدا کرده و یا در صورتیکه دانشجویان بخواهند از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمایند، خوابگاه رایگان در اختیار آنان قرار میدهد. همچنین، دارندگان این بورسیه تحصیلی میتوانند تا سقف 65.000 فورینت در سال، بیمه سلامت دریافت کنند. متقاضیان اخذ این بورسیه تحصیلی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی این بورسیه، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، سایر جزئیات را مطالعه نموده و یا جهت بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://diasporascholarship.hu

3. بورسیه تحصیلی Erasmus+

متقاضیان اخذ این بورسیه تحصیلی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی این بورسیه، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، سایر جزئیات را مطالعه نموده و یا جهت بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://erasmus-plus.ec.europa.eu

4. بورسیه Bilateral State Scholarships

متقاضیان اخذ این بورسیه تحصیلی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی این بورسیه، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، سایر جزئیات را مطالعه نموده و یا جهت بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://tka.hu

5. بورسیه CEEPUS

متقاضیان اخذ این بورسیه تحصیلی میتوانند با مراجعه به وبسایت رسمی این بورسیه، که لینک آن در قسمت زیر موجود میباشد، سایر جزئیات را مطالعه نموده و یا جهت بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا مشاوره دریافت نمایند.

https://www.ceepus.info

بورسیه تحصیلی مجارستان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان

از شرایط اصلی دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان آن است که کشور متقاضی، باید در لیست کشورهای مجاز به دریافت بورسیه وجود داشته باشد. توصیه میشود جهت اطمینان از این امر، به وبسایت  بورسیه تحصیلی (لینک های موجود در قسمت بالا) مراجعه شود. برای دریافت برسیه و تحصیل به زبان انگلیسی نیز ارائه مدرک مهارت زبان، مانند آیلتس یا تافل ضروری میباشد. هر چه سوابق تحصیلی متقاضیان، مانند معدل، بالاتر بوده و گپ تحصیلی کمتری داشته باشند، شانس دریافت بورسیه نیز بیشتر خواهد بود. داشتن پاسپورت معتبر، گواهی سلامت، انگیزه نامه، توصیه نامه و کلیه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی، برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه در مجارستان میباشد.

 مدارک مورد نیاز در مقطع دکتری اندکی متقاوت بوده و دانشجویان میبایست علاوه بر ارائه انگیزه نامه و توصیه نامه، یک پروپوزال قوی و برنامه تحقیق نیز ارائه دهند. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشوند، همچنان قادر خواهند بود با اخذ پذیرش از دانشگاه های مقرون به صرفه مجارستان، با هزینه ای اندک در این کشور تحصیل نمایند. معمولا تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان، حدود 1500-2500 دلار هزینه دارد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی نیز به احتمال زیاد حدود 8000-10000 دلار در سال خواهد بود. متقاضیان باید بدانند که هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های واقع در Miskolc یا Szeged، ارزان تر از شهر بوداپست میباشد.

سؤالات متداول
  • آیا بورسیه های تحصیلی مجارستان، در تمام مقاطع تحصیلی، به طور یکسان حمایت مالی میکنند؟

خیر. قطعا میزان پوشش هزینه ها با توجه به مقطع تحصیلی دانشجویان خواهد بود. برای مثال، بورسیه Stipendium Hungaricum، در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 120 یورو در ماه و در مقطع دکتری، برای 4 ترم اول، 390 یورو و برای 4 ترم دوم، 500 یورو در ماه هزینه های تحصیل را پوشش خواهد داد.

  • آیا ایران در لیست کشورهای مجاز جهت دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان وجود دارد؟

بله. دانشجویان ایرانی میتوانند با دریافت بورسیه Stipendium Hungaricum، در مجارستان به تحصیل بپردازند. جهت اطلاع از شرایط سایر بورسیه ها برای کشور ایران، با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

  • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان در مقطع دکتری چیست؟

متقاضیان میبایست حتما یک استاد راهنما در کشور مجارستان بیابند. در ضمن، ارائه پروپوزال قوی و طرح تحقیقاتی، از ضروریات میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

  • با چه زبانی میتوان در مجارستان تحصیل کرد؟

دانشجویان بین المللی قادر خواهد بود به زبان انگلیسی تحصیل نمایند.

  • بورسیه تحصیلی مجارستان، تحت نظارت کدام نهاد است؟

بنیاد علمی Tempus، مدیریت بورسیه های تحصیلی ارائه شده در مجارستان را بر عهده دارد و پس از بررسی شرایط و مدارک متقاضیان، در خصوص اعطای بورسیه تصمیم گیری کرده و نتیجه را اعلام میکند.

سخن پایانی

با آنکه هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بسیار مقرون به صرفه میباشد، اما دانشجویان همچنان قادر خواهند بود با اخذ بورسیه های تحصیلی، هزینه های خود را کاهش داده و حتی کاملا رایگان در این کشور تحصیل نمایند. برخی از بورسیه ها علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی دانشجویان در مجارستان را نیز تامین مینمایند. ما در این مقاله به بررسی نکات مهم در اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان پرداختیم و معتبرترین و محبوب ترین آنها را در بین دانشجویان بین المللی، نام بردیم. امیدواریم اطلاعات ما به تصمیم گیری بهتر شما مخاطب عزیز جهت تحصیل در کشور مجارستان کمک کرده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور مجارستان را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *