انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رایگان اتریش

اگر به دنبال کشوری اروپایی برای تحصیل با هزینه پایین هستید، ما به شما دانشگاه های رایگان اتریش را پیشنهاد می‌کنیم. اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی و تحصیل است. البته این فقط یک ادعا نیست، بلکه تاریخچه دانشگاه‌های این کشور گواهی بر این سخن است. دانشگاه‌های اتریش افرادی همچون زیگموند فروید و اروین شرودینگر را به جهانیان معرفی کرده‌اند. تنوع فرهنگی این کشور می‌تواند به آموخته‌ها و تجربیات آکادمیک شما بیفزاید. علاوه‌بر‌این، اتریش به ارائه کیفیت بالای زندگی و امنیت اجتماعی، به ویژه در پایتخت آن، وین، مشهور است. موقعیت این کشور زیبا در مرکز اروپا باعث می‌شود که بتوانید به راحتی سفرهای مختلفی به کشورهای اطراف داشته باشید. شما می‌توانید بهترین دوران زندگی خود را در قلب اروپا سپری کنید و با هزینه‌ای بسیار اندک به اهداف تحصیلی خود نیز برسید.در این مقاله قصد داریم در مورد اخذ پذیرش تحصیلی رایگان دانشگاه‌های اتریش صحبت کنیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور اتریش، گردآورى شده است. 

دانشگاه های رایگان اتریش

در این مقاله قصد داریم در مورد اخذ پذیرش تحصیلی رایگان دانشگاه‌های اتریش صحبت کنیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور اتریش، گردآورى شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • آیا دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاه های رایگان اتریش تحصیل کنند؟
 • دانشگاه‌های دولتی رایگان اتریش
 • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رایگان اتریش
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی در اتریش چیست؟
 • دانشگاه های ارزان اتریش
 • مدارک و مراحل درخواست ویزای تحصیلی اتریش
 • نحوه تحصیل رایگان در اتریش
 • مزایای تحصیل در اتریش
 • هزینه‌های زندگی دانشجویی در اتریش
دانشگاه های رایگان اتریش

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه های رایگان اتریش تحصیل کنند؟

شما تاکنون راجع‌ به دانشگاه های رایگان اتریش چیزی شنیده‌اید؟ آیا دانشگاه‌های بدون شهریه‌ای در کشور اتریش برای دانشجوهای بین‌المللی وجود دارد؟ در این نوشته به تمام این سؤالات و ابهامات پاسخ خواهیم داد. برای مثال چنانچه اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا سوئیس باشید، می‌توانید به‌طور رایگان در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی اتریش تحصیل کنید. همچنین اگر از کشورهای در حال توسعه‌ای مانند گینه استوایی، اتیوپی، افغانستان، آنگولا، بنگلادش، بورکینافاسو، مالدیو، میانمار، سنگال، سومالی، سودان، تانزانیا و توگو هستید نیز امکان تحصیل رایگان برای شما در اتریش فراهم است. البته لیست کامل این کشورها را می‌توانید در سایت‌های دانشگاه‌های اتریش جستجو کنید.

لازم به ذکر است که شما باید مقدار بسیار کمی شهریه پرداخت کنید تا بتوانید در این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازید. این شهریه در مورد دانشگاه‌های دولتی حدودا  1400 یورو در سال است و برای دانشگاه‌های خصوصی کمی بالاتر است. شما این میزان شهریه را می‌توانید به‌آسانی با کار پاره‌وقت دانشجویی یا کار تمام وقت در زمان تعطیلات تأمین کنید و در واقع امکان تحصیل رایگان برای شما نیز در این کشور فراهم است.

دانشگاه‌های دولتی رایگان اتریش

دانشگاه‌های دولتی رایگان در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه پزشکی وین
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه لئوبن

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های رایگان اتریش

در صورتی‌که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های دولتی اتریش را دارید می‌بایست حداقل مدرک زبان A2 زبان آلمانی را از یکی از مؤسسات مورد تأیید کشور اتریش مانند گوته، OKF یا OSD اخذ کرده باشید. علاوه‌بر‌این چنانچه قصد دارید در مقطع لیسانس در کشور اتریش در دانشگاه دولتی تحصیل نمایید، باید حتما گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس از یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران را ارائه نمایید. به طور معمول گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه‌های آزاد ایران برای اکثر دانشگاه‌های دولتی اتریش قابل قبول نیست، اما گاهی پیش می‌آید که مدرک دانشگاه پیام نور (در صورتی که در کنکور قبول شده باشید) را از شما قبول نمایند.

علاوه‌بر‌این چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی را دارید باید نامه عدم منع تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را از دانشگاه دولتی محل فارغ‌التحصیلی مقطع کارشناسی خود اخذ و ارائه نمایید. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری نیز می‌بایست ترجیحا از دانشگاه‌های دولتی ایران فارغ‌التحصیل شده باشید و در صورتی‌که از دانشگاه‌های غیر دولتی ایران فارغ‌التحصیل شده باشید، پذیرش شما ممکن است با مشکل مواجه شود. در مورد شهر وین این سخت‌گیری نسبت به شهرهای دیگر بیشتر خواهد بود.

دقت داشته باشید در تمامی مواد فوق ارائه دیپلم 12 ساله در نظام جدید و ارائه گواهی پیش دانشگاهی برای نظام قدیم نیز الزامی می‌باشد.

دانشگاه های رایگان اتریش
شرایط اخذ ویزای تحصیلی در اتریش چیست؟

دانشجویان مقطع لیسانس به مدرک دبیرستان نیاز دارند. در مورد متقاضیان تحصیلات تکمیلی، داشتن مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط ضروری است. شما باید به میزان کافی نیز با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید.

سایر مدارک ضروری برای درخواست تحصیل رایگان در اتریش عبارتند از:

 • کپی سوابق به همراه نمرات
 • تکمیل فرم‌های درخواست
 • گذرنامه یا شناسنامه
 • عکس
دانشگاه های رایگان اتریش

دانشگاه های ارزان اتریش

در جدول زیر می‌توانید لیستی از دانشگاه‌های ارزان و تقریبا رایگان اتریش را مشاهده کنید.

نام دانشگاههزینه تحصیل برای مقطع کارشناسیهزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg20.20 یورو در هر ترم20.20 یورو در هر ترم
دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی (BOKU)20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 
دانشگاه وین20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران)
دانشگاه پزشکی وین20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 
دانشگاه سالزبورگ20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 
TU وین 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران)   20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 
دانشگاه هنرهای کاربردی وین (Die Angewandte)20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 20.20 یورو در هر ترم (برای شهروندان اتحادیه اروپا)746.92 در هر ترم (کشورهای در حال توسعه از جمله ایران) 
1. دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg

این دانشگاه در سال 1989 به عنوان دانشکده فنی فورارلبرگ تأسیس شد. در‌حال‌حاضر 1300 دانشجوی آن در برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد که بر تجارت، طراحی، مهندسی و مددکاری اجتماعی تمرکز دارند، تحصیل می‌کنند. دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg یک دانشگاه رایگان در اتریش است که دانشجویان بین المللی زیادی را جذب می‌کند. علاوه‌بر‌این، دانشگاه فوق با فهرست طولانی بورسیه‌ها و کمک‌های مالی خود به جذب دانشجویان بین المللی کمک می‌دهد.

2. دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی (BOKU)

این دانشگاه که با نام BOKU نیز شناخته می شود، در سال 1872 به عنوان یک مرکز تحقیقاتی برای منابع تجدیدپذیر تأسیس شد. در حال‌حاضر در زمینه‌های مهندسی، علوم طبیعی، بیوتکنولوژی، اقتصاد و علوم اجتماعی تخصص دارد. جمعیت بالای 11200 دانشجو در 8 برنامه کارشناسی و 28 برنامه کارشناسی ارشد این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه های رایگان اتریش
3. وین

این مؤسسه مستقر در وین که در آلمانی به عنوان Universität Wien شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین مؤسسه آلمانی زبان است. دانشگاه وین یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان بین‌المللی است که شهریه آن تا 900 دلار در هر ترم است. این دانشگاه در سال 1365 توسط دوک رودولف تأسیس شد و برای ساخت آن از دانشگاه معتبر سوربن پاریس الگوبرداری شده است. با توجه به تاریخ طولانی و درخشان آن، یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپایی، به ویژه در زمینه علوم انسانی، به شمار می‌رود. در حالی که بیشتر دروس به زبان آلمانی تدریس می شود، برخی از آنها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند تا دانشجویان را از سراسر جهان جذب کنند. این روش بسیار مؤثر بوده است، به طوری که 28 درصد از 32000 دانشجوی ممتاز دانشگاه از نقاط مختلف جهان آمده‌اند.

4. دانشگاه پزشکی وین

Medizinische Universität Wien، یک دانشگاه آزاد در اتریش است که در سال 2004 به عنوان جانشین دانشکده پزشکی دانشگاه وین تأسیس شد. علیرغم سال تأسیس، ریشه‌های آن، آن را به دومین دانشکده پزشکی پس از دانشگاه چارلز پراگ تبدیل کرده است. به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا، این دانشگاه به دلیل پذیرش رقابتی خود شناخته شده است. علیرغم داشتن تنها حدود 7500 دانشجو، دانشگاه پزشکی وین میزبان تعداد زیادی از خارجیان است. در واقع، 30 درصد از جمعیت آن از کشورهای مختلف در سراسر جهان می‌آیند.

5. دانشگاه سالزبورگ

دانشگاه سالزبورگ، که در چهارمین شهر بزرگ اتریش مستقر است، در سال 1622 تأسیس شد. حدود 18000 دانشجو دارد که 38 درصد آنها از کشورهای مختلف در سراسر جهان می‌آیند. این دانشجویان بین المللی در چهار دانشکده این دانشگاه به نام‌های حقوق، علوم فرهنگی و اجتماعی، علوم طبیعی و الهیات کاتولیک تحصیل می‌کنند.

6. TU وین

Technische Universität Wien، سابقا دانشگاه فناوری وین، یک مؤسسه بزرگ است که در سال 1815 تأسیس شد. طبق نام خود، این دانشگاه بیشتر به دلیل رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی و علوم طبیعی شناخته شده است. مانند بسیاری از دانشگاه‌های اتریش، TU Wien به عنوان محیطی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی شناخته شده است. تا به امروز، 30 درصد از بیش از 10400 دانش‌آموز این مؤسسه از پیشینه‌های مختلف خارجی هستند.

دانشگاه های رایگان اتریش
7. دانشگاه هنرهای کاربردی وین

دانشگاه هنرهای کاربردی وین که در محاوره به عنوان Die Angewandte شناخته می‌شود، مؤسسه‌ای است که در هنر تخصص دارد. مدرسه هنر و صنایع دستی وین که در سال 1867 تأسیس شد و در سال 1970 نام دانشگاه به آن اعطا شد، در طول سال‌ها هنرمندان تأثیرگذار زیادی را پرورش داده است. اگرچه دانشگاه هنرهای کاربردی وین تنها 1800 دانشجو دارد، اما 15 درصد از آنها از بیش از 70 کشور در سراسر جهان هستند. به این دانش‌آموزان فرصت داده می‌شود تا در مقاطع لیسانس مانند آموزش هنر، استراتژی‌های متقابل رشته‌ای، هنرهای زبانی و هنرهای فراگیر تحصیل کنند. مدارک کارشناسی ارشد موجود شامل معماری، طراحی اجتماعی، و مطالعات هنر و فرهنگ است.

مدارک و مراحل درخواست ویزای تحصیلی اتریش

در این بخش لیستی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی در اتریش آمده است:

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای D
 • پاسپورت
 • عکس‌
 • تأییدیه یا اطلاعیه پذیرش شما در یکی از دانشگاه‌های اتریش
 • اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی شما در کل مدت اعتبار ویزا
 • مدرک اقامت
 • گواهی بیمه درمانی مسافرتی با حداقل پوشش 35000 دلاری
 • رزرو پرواز
 • مدرکی دال بر روابط خانوادگی یا اقتصادی در کشور شما
نحوه تحصیل رایگان در اتریش

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های رایگان اتریش باید رزومه آکادمیک مناسبی داشته باشید و در صورتی‌که رشته تحصیلی شما نیازمند گذراندن آزمون ورودی در کشور اتریش باشد، باید آزمون فوق را با موفقیت سپری نمایید. دقت داشته باشید شما تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته تحصیلی خود در ایران یا شاخه‌های مرتبط با آن می‌باشید.  وقتی نوبت به ارسال درخواست می‌رسد، هرچه زودتر این کار را انجام دهید، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش خواهید داشت. در کنار ارسال زودهنگام درخواست خود، مطمئن شوید که تمام اسناد پیوست شده فاقد خطا هستند.

دانشگاه های رایگان اتریش
مزایای تحصیل در اتریش
 • استاندارد بالای سیستم آموزشی
 • کلاس‌های دانشجو محور و روش‌های تدریس عالی
 • اتریش یکی از امن‌ترین کشورهای اروپایی است
 • تحصیل با شهریه کم در دانشگاه‌های معتبر
هزینه‌های زندگی دانشجویی در اتریش

در اتریش قیمت ها از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. در وین و سالزبورگ، شما باید بودجه ماهانه 900-800 یورو برای پوشش تمام هزینه‌های خود تهیه کنید. در شهرهای دانشجویی دیگر، مانند لینز یا گراتس، هزینه‌های زندگی بین 700 تا 800 یورو در ماه متغیر است.

هزینه غذا در اتریش

برای اتریشی‌ها، ناهار مهم‌ترین وعده غذایی روز است. به‌همین‌دلیل، اکثر رستوران‌ها منوهای ارزان قیمت را در حوالی ظهر ارائه می‌دهند. ارزان‌ترین‌ها معمولا رستوران‌های چینی هستند. قیمت متوسط ​​وعده‌های غذایی در برخی رستوران‌های محلی ارزان قیمت حدود 7 تا 10 یورو است. با این حال، در مناطق توریستی، باید قیمت‌های حدود 12 تا 18 یورو برای وعده غذایی اصلی و 6 یورو دیگر برای نوشیدنی را انتظار داشته باشید. یک وعده غذایی در یک رستوران متوسط ​​بین 20 تا 30 یورو برای هر نفر هزینه دارد. سوپرمارکت‌ها قیمت‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند، به این معنی که شما حدود 200 تا 250 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی خود هزینه خواهید کرد.

حمل و نقل در اتریش

در صورتی‌که شما در کشور اتریش دانشجو باشید و سن شما کمتر از 27 سال باشد، می‌توانید با پرداخت مبلغی حدود 70 یورو سالانه از کلیه وسایل نقلیه عمومی از جمله قطارهای سریع‌السیر، مترو، تراموا و اتوبوس استفاده کنید. و در صورتی‌که سن شما بالای 27 سال باشد، می‌توانید از کارت حمل و نقل سالانه استفاده کنید که مبلغ آن حدودا  396 یورو در سال است و در واقع شما یک یورو در هر روز پرداخت می‌نمایید و از کلیه وسایل به‌صورت نامحدود می‌توانید استفاده کنید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید مبلغ مذکور را به صورت یکجا یا به صورت ماهانه حدود 33 یورو پرداخت کنید.

سؤالات متداول
  • آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی اتریش نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی داریم؟ در صورتی که جواب مثبت است، چه مدرکی و در چه سطحی مورد قبول است؟

  – بله شما می‌بایست حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح A2 را از یکی از مراکز معتبر مورد تأیید اتریش مانند گوته، OKF و ÖSD ارائه نمایید.

  • آیا مدارک دانشگاه آزاد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی اتریش مورد پذیرش هستند؟

  -در اکثر دانشگاه‌های اتریش مدارک دانشگاه آزاد برای صدور پذیرش مورد قبول نمی‌باشند، اما در صورتی که دانشجو رزومه قوی داشته باشد و دانشگاه هدف، مدرک دانشگاهی وی را تأیید نماید (غالبا دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه ملی وین) امکان صدور پذیرش تحت شرایطی برای این دانشجو وجود خواهد داشت. به‌طور کلی دانشگاه ملی وین مدارک دانشگاه آزاد را برای صدور پذیرش قبول ندارد.

  • هزینه تحصیل دوره زبان آلمانی به صورت سالانه در صورت اخذ پذیرش دانشگاه‌های دولتی اتریش چقدر می‌باشد؟

  -شما به صورت سالانه حدود 1200 یورو بابت هزینه تحصیل زبان آلمانی پرداخت خواهید نمود.

  • برای تحصیل در کورس اصلی به صورت مستقیم حداقل مدرک مورد نیاز زبان آلمانی چه می‌باشد؟

  -باتوجه به رشته شما متغیر است اما حداقل مدرک B2  زبان آلمانی و حداکثر مدرک C1 زبان آلمانی را از شما مطالبه می‌کنند.

  • کارت اقامت دانشجویی معمولا چند ساله صادر می‌شود؟

  -کارت اقامت دانشجویی معمولا یک ساله صادر و در هر سال در صورت دارا بودن شرایط تمدید می‌گردد.

  • آیا برای تمدید کارت اقامت، گذراندن واحدهای درسی مورد نیاز می‌باشد؟ در صورتی که جواب مثبت است چه تعداد واحد باید در هر سال گذرانده شود؟

  -بله، با توجه به نظر اداره اقامت شما در هر سال می‌بایست حداقل 16 واحد درسی را پاس کرده باشید تا امکان تمدید کارت اقامت شما در کنار سایر شرایط وجود داشته باشد.

  • مبلغ تمکن مالی موجود در حساب بانکی متقاضی در کشور اتریش برای تمدید اقامت چند روز باید در حساب متقاضی باقی بماند؟

  -معمولا اگر مبلغ فوق دو تا سه روز در حساب باقی بماند، کفایت می‌کند اما معمولا بهتر است به مدت یک هفته آن را در حساب خود باقی بگذارید.

سخن پایانی

امیدواریم این نوشته در مورد دانشگاه های رایگان اتریش برای شما مفید بوده باشد. عاليان ويزا با بهره‌گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترين و دقيق‌ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به اتریش را به شما عزيزان ارائه می‌کند.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *