همه چيز در مورد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ایتالیا به جهت ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع علی الخصوص به ایرانی ها که تامین کننده شهریه دانشگاه و حتی گاها هزینه های زندگی می باشد، مقصدی محبوب برای تحصیل است. در این مقاله هر آنچه که راجع به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید بدانید بررسی خواهد شد. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور ایتالیا گردآورى شده است.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • سیستم آموزشی ایتالیا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا
 • تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا
 • هزینه تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی
 • بیمه دانشجویی ایتالیا

ایتالیا یک سیستم آموزشی یکپارچه در مدارس و همچنین در سطوح پیش دانشگاهی و دانشگاهی دارد. سیستم آموزشی ایتالیا رایگان است و دارای برنامه آموزشی اجباری برای کودکان 6 تا 16 ساله است. در ایتالیا دوره ها به طور کلی به سه دسته ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی تقسیم می شوند. در ایتالیا، تحصیلات ابتدایی هشت سال طول می کشد که شامل سه سال مهدکودک و پنج سال دبستان می شود. تاریخ، جغرافیا، ایتالیایی، انگلیسی، فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی همگی در مقطع ابتدایی تدریس می شوند.تحصیلات متوسطه در ایتالیا 8 سال به طول می انجامد که 3 سال راهنمایی و 5 سال دبیرستان را شامل می شود. 

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

همان دروس تاریخ، جغرافیا، ایتالیایی، انگلیسی، فیزیک، ریاضی و علوم طبیعی در مقطع راهنمایی نسبت به دوره ابتدایی در سطح بالاتری تدریس می شود و این دروس به همراه چندین دروس تخصصی دیگر در سطح بالاتری تدریس می شوند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه بین 3 تا 19 سال است و دانش آموزان پس از پایان دبیرستان می توانند انتخاب رشته کرده و در دانشگاه های کشور ثبت نام کنند.

در دانشگاه های ایتالیا می توانید در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تحصیل کنید که در ادامه به تفصیل می پردازیم. دانشگاه های این کشور معتبر هستند و سیستم آموزشی با کیفیتی دارد. تعداد قابل توجهی از دانشگاه های معتبر ایتالیا با رتبه زیر 200 در بین دانشگاه های برتر جهان قرار دارند و در چند رشته تحصیلی خاص، دانشگاه های خاص این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. تاریخچه دانشگاه های ایتالیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که قدمت دانشگاه بولونیا به سال 1088 و دانشگاه پادوآ به سال 1222 میلادی برمی گردد. ایتالیایی ها می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

در ایتالیا، مدرک لیسانس (Laurea) اولین دوره دانشگاهی است. قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان باید شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه مورد نظر خود را داشته باشند. این مدرک دارای واحدهای آموزشی از 180 تا 240 می باشد که گذراندن دوره متوسطه در مرحله اول الزامی است. یک سال به دو ترم تقسیم می شود که اولین ترم در سپتامبر شروع می شود و در فوریه به پایان می رسد. ترم دوم از فوریه تا جولای ادامه دارد. به جز دوره های پزشکی که حداقل 6 سال طول می کشد و دوره های حقوق که 5 سال طول می کشد، دوره های کارشناسی معمولا 3 تا 4 سال طول می کشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

در ایتالیا دوره فوق لیسانس که اولین دوره تحصیلات تکمیلی است بین یک تا دو سال به طول می انجامد و حداکثر چهار ترم را شامل می شود. این دوره در ترم چهارم با دفاع از پایان نامه دانشجویی به پایان می رسد. شما می توانید فرصت های شغلی بهتری را در حین تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورها پیدا کنید. اگرچه اکثر دوره های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند، برخی از دوره ها نیاز دارند که بتوانید به زبان ایتالیایی ارتباط برقرار کنید. اکثر دانشگاه ها به نمرات آزمون های بین المللی (آیلتس، تافل و …) نیاز دارند و اگر بتوانید توانایی های علمی خود را در فرایند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به استاد راهنما نشان دهید، می توانید از شرایط دریافت بورسیه نیز بهره مند شوید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

دکتری دومین مقطع تحصیلات تکمیلی است که برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می توان برای آن اقدام کرد. این دوره 3 تا 5 سال طول می کشد و نیاز به مدرک کارشناسی ارشد در رشته ای مرتبط با دوره دکتری شما دارد. دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس ویژگی ها و دستاوردهای تحصیلی مندرج در رزومه خود برای بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی در پروسه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام کنند. دانشجویان می توانند از سه طریق این بورسیه ها را دریافت کنند: بورسیه تحصیلی از بودجه دانشگاه بین 12000 تا 20000 یورو در هر سال تحصیلی یا 900 یورو در ماه از طرف دولت به دانشجویان بین المللی. برخی از موسسات آموزش عالی خصوصی نیز می توانند بخشی از هزینه های شهریه دانشجویان را پوشش دهند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

قبل از مهاجرت تحصیلی به ایتالیا لازم است در مورد شرایط اقتصادی آن آگاه باشید. اکثر دانشگاه های ایتالیا دولتی هستند و تحصیل در هر پیش دانشگاهی یا دانشگاه دولتی برای ایتالیایی ها رایگان است. شهریه برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست، اما شهریه در دانشگاه های دولتی کم است، شهریه از 900 یورو در سال شروع می شود و در دانشگاه های با رتبه بالاتر در ایتالیا تا 4000 یورو در سال افزایش می یابد و متوسط شهریه در دانشگاه های معتبر ایتالیا در سال 3000 یورو در سال است. از سوی دیگر، دانشگاه های خصوصی گران تر هستند و شهریه آنها از 6000 تا 20000 یورو در سال است.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

قبل از شروع پروسه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کرده و با شرایط عمومی و ویژه آن آشنا شوید. نمرات زبان با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است، بنابراین اکیداً توصیه می شود که با آنها آشنا شوید. برخی از دانشگاه ها آزمون های پذیرش و مصاحبه را به صورت آنلاین انجام می دهند. این یک معیار رایج برای ارزیابی علاقه و دانش علمی دانش آموز در این زمینه است. در صورت همراه بودن این مرحله با مصاحبه گر و عدم نیاز به دانشگاه، نیازی به ارائه نمره زبان آیلتس و تافل نیست. دانشگاه های زیر بدون مدرک زبان آیلتس یا تافل پذیرش ارائه می کنند:

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)
 • University of Milan (دانشگاه میلان)
 • University of Florence (دانشگاه فلورانس)
 • University of Pisa (دانشگاه پیزا)
 • University of Padua (دانشگاه پادوا)
 • University of Naples Federico II (دانشگاه ناپل فدریکو دوم)
 • University of Trento (دانشگاه ترنتو)
 • John Cabot University (دانشگاه جان کابوت)
 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)
 • University of Verona (دانشگاه ورونا)
بیمه دانشجویی ایتالیا

بیمه درمانی مهاجران، به ویژه برای دانشجویان خارجی، برای اقامت در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در طول مدت اقامت الزامی است. در نتیجه باید از ابتدای اقامت خود برای آن درخواست دهید. بیمه سلامت شامل پوشش دولتی و خصوصی است. بیمه عمومی یا دانشجویی که هزینه کمتری نسبت به بیمه خصوصی دارد فقط برای مواقع ضروری است. اگر بیمه خصوصی یا ASL دارید می توانید یک پزشک خصوصی را انتخاب کنید و به آنها مراجعه کنید. ثبت نام در سازمان خدمات درمانی ایتالیا، پرداخت بیمه درمانی از طریق موسسات خصوصی در کشور شما (که نیاز به ترجمه رسمی این مدرک به ایتالیایی دارد) یا پرداخت بیمه درمانی در ایتالیا سه گزینه برای دریافت بیمه سلامت هستند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
سؤالات متداول
 • بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا کدامند؟

دانشگاه بولونیا، ساپینزای رم، پادوا، میلان، پیزا، تورین، ناپل فدریکو دوم و ترنتو چندی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا هستند.

 • هزینه‌ تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی، شهریه تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی بین 900 تا 4000 یورو در سال بوده و برای دانشگاه‌های خصوصی بین 6000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

 • آیا امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد؟

دانشگاه های ایتالیا رایگان نیستند اما با کسب بورسیه می توانید در این دانشگاه ها به رایگان تحصیل کنید.

 • آیا امکان اخذ فول فاند در ایتالیا وجود دارد؟

بله

 • اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا چقدر زمان می برد؟

حدود ۶ ماه

سخن پایانی

تحصیل در کشوری با سیستم آموزشی مدرن و باکیفیت که در آن بیش از 50 دانشگاه برتر جهان با رتبه های زیر 1000 در جهان با بسیاری از دانشگاه های سایر کشورهای پیشرفته و صنعتی مانند آلمان، استرالیا، فرانسه، کانادا رقابت می کنند، مزیت قابل توجهی برای دانشجویان است. از دیگر مزایای قابل توجه تحصیل در ایتالیا می توان به کیفیت بالای آموزش و فرصت های شغلی فراوان برای فارغ التحصیلان اشاره کرد. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *