بهترین روش‌های سرمایه‌ گذاری در فنلاند

فنلاند کشوری کوچک و زیبا در اروپای شمالی است که حدود 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد. فنلاند به‌عنوان کشوری صنعتی با اقتصاد قدرتمند و ارزش بالای تولید ناخالص داخلی شناخته‌ شده است و محیطی پایدار و کارآمد برای سرمایه‌گذاری است. حتی در برخی موارد، بهترین روش‌های سرمایه‌ گذاری در فنلاند ، منجر به اخذ اقامت این کشور می‌شود. از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند در کنار دانمارک و نیوزیلند، سال‌ها به‌عنوان کشوری که کمترین نرخ فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده است. شرکای اقتصادی فنلاند، کشورهای مطرح در سطح جهانی ازجمله آلمان، روسیه، چین، فرانسه، انگلستان و آمریکا هستند. این کشور رتبه 42 جهان به لحاظ تولید ناخالص داخلی را دارد. تنها در سال 2016، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در فنلاند، 77 میلیارد یورو بوده است. این استقبال خارجی، نشان‌دهنده سودآوری سرمایه‌گذاری در این کشور است. 

سرمایه‌گذاری در فنلاند

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این کشور، ایده‌ای فوق‌العاده به‌ویژه برای افرادی است که قصد اخذ اقامت کشوری اروپایی را دارند. راه‌های مختلفی برای سرمایه‌ گذاری در فنلاند وجود دارد. بااین‌حال، دولت فنلاند تنها در برخی روش‌های سرمایه‌گذاری، اخذ اقامت و تابعیت این کشور را برای سرمایه‌گذاران میسر می‌کند. ما در این مقاله به معرفی بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در فنلاند می‌پردازیم. کلیه اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور فنلاند، گردآوری شده است.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • سرمایه‌ گذاری در فنلاند از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری از طریق اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه‌گذاری از طریق خود حمایتی
 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی
 • مزایای سرمایه‌ گذاری در فنلاند

سرمایه‌ گذاری در فنلاند از طریق خرید ملک

بازار املاک در فنلاند، یک گزینه سرمایه‌گذاری بسیار سودآور است. قیمت اجاره و میزان تقاضای مسکن در فنلاند، بالا است. در کل منطقه شهری هلسینکی 43 درصد از کل خانوارها در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند. بازده اجاره در این کشور، بین 6 تا 8 درصد و رشد سرمایه از 1.5 تا 3 درصد در سال است. البته لازم به ذکر است که دولت نقش برجسته‌ای در بازار املاک فنلاند ایفا می‌کند. از حدود 800000 خانه استیجاری در فنلاند، اکثر آن‌ها، با یارانه‌های دولتی از مرکز مالی و توسعه مسکن فنلاند (ARA) ساخته شده است. اکثر خانه‌های یارانه‌ای متعلق به شهرداری‌ها است و از طریق شرکت‌های شهرداری، مقامات محلی و شرکت‌های مسکن با سود محدود مدیریت می‌شوند؛ بنابراین بازار آزاد برای سرمایه‌گذاران خارجی محدود است.

سرمایه‌گذاری در فنلاند

بااین‌حال، مزایای سرمایه‌ گذاری در فنلاند از طریق خرید ملک، کم نیست. قیمت‌های متوسط، نرخ بازده بالای سرمایه و امنیت قانونی باعث شده است، سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2017 با 29 درصد سهم بازار (18.4 میلیارد یورو) به بزرگ‌ترین گروه سرمایه‌گذار در بازار املاک فنلاند تبدیل شوند. نکته مهمی که هنگام سرمایه‌گذاری باید در نظر بگیرید، این است که خرید املاک و مستغلات مبنای مستقیمی برای دریافت اجازه اقامت یا شهروندی فنلاند نیست؛ اما داشتن ملک در فنلاند، باتوجه‌به نرخ بالای اجاره‌ها و رشد صعودی قیمت خانه‌های مسکونی، کاملاً منطقی است.

بررسی قیمت ملک جهت سرمایه‌گذاری

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت خانه‌های مسکونی در فنلاند، نسبت به سال قبل در کل کشور به‌طور میانگین ۲.۳ درصد افزایش‌یافته است. در هلسینکی، قیمت‌ها 4.2 درصد و در شهرهای بزرگ فنلاند مانند تامپره (4.4٪)، تورکو (3.8٪) و Kuopio (3.0٪) افزایش یافته است. این اعداد و ارقام به‌خوبی، سودآوری خرید ملک و سرمایه‌ گذاری در فنلاند را اثبات می‌کند.

 متوسط قیمت هر مترمربع ملک در شهرهای مختلف فنلاند در سال 2021بر اساس گزارش اداره آمار فنلاند
 هلسینکی4849 یورو
 اسپو3848 یورو
 وانتا2931 یورو
 تامپر2893 یورو
 تورکو2359 یورو
 اوولو2018 یورو

سرمایه‌گذاری از طریق اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه (Bond)، نوعی سرمایه‌گذاری است که در آن، سرمایه‌گذار به شخص حقوقی یا نهادی (شرکتی یا دولتی) پولی قرض می‌دهد و طرف مقابل که همان قرض‌گیرنده است، متعهد می‌شود تا وجه یا اعتبار موردنظر را در بازه زمانی مشخص و با پرداخت سود دوره‌ای ثابت بازپرداخت نماید. اغلب دولت‌ها به‌منظور تأمین مالی برنامه‌های خود، پرداخت حقوق کارمندان و پرداخت هزینه‌های دولت، اقدام به فروش اوراق قرضه دولتی می‌کنند. هرچند این روش یکی از راه‌های سرمایه‌ گذاری در فنلاند است، اما به‌طورکلی توصیه نمی‌شود؛ چراکه سررسید این اوراق طولانی است و از طرفی نرخ سود در تمام مدت سرمایه‌گذاری ثابت است. همچنین سرمایه‌گذاری از این طریق امکان اخذ اقامت و شهروندی کشور فنلاند را به دنبال نخواهد داشت.

سرمایه‌گذاری از طریق خود حمایتی

یکی از راه‌های اخذ تابعیت برخی از کشورهای اروپایی، دریافت ویزای خود حمایتی یا تمکن مالی است. در این روش، شما با اثبات تمکن مالی خود برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان، می‌توانید اجازه اقامت دریافت کنید. از میان کشورهای اروپایی، در حال حاضر، تنها کشورهای سوئیس، فرانسه، اتریش، اسپانیا و یونان این گزینه را پیش روی سرمایه‌گذاران خارجی نهاده‌اند. بااین‌حال، این گزینه توسط دولت فنلاند به رسمیت شمرده نمی‌شود و برای اخذ تابعیت این کشور بهتر است سراغ سایر روش‌های سرمایه‌ گذاری در فنلاند بروید.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت، بهترین روش سرمایه‌ گذاری در فنلاند است که مزایای بی‌نظیر آن هزینه کم ثبت شرکت و عدم نیاز به سرمایه هنگفت، است. انواع مختلفی از شرکت در فنلاند وجود دارد، مانند شرکت با مسئولیت محدود، مشارکت عمومی، مشارکت محدود، شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی و تعاونی. بااین‌حال، در فنلاند، سرمایه‌گذاران خارجی معمولاً از طریق شرکت‌های با مسئولیت محدود خصوصی یا عمومی یا از طریق افتتاح شعبه در کشور فنلاند، تجارت می‌کنند.

راه‌اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی تأسیس شود. البته حداقل یکی از بنیان‌گذاران شرکت، باید مقیم دائم فنلاند باشد یا اگر مؤسس، یک شخص حقوقی است، مقیم منطقه اقتصادی اروپا باشد؛ بنابراین ملیت بنیان‌گذار شرکت مهم نیست و از این بابت هیچ‌گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاران خارجی وجود ندارد. یک شرکت عمومی با مسئولیت محدود باید حداقل سرمایه سهام 80000 یورو داشته باشد که قبل از ثبت شرکت در اداره ثبت اختراعات، این مبلغ باید به‌طور کامل به‌حساب شرکت واریز شود.

سرمایه‌گذاری در فنلاند
راه‌اندازی شعبه خارجی یک شرکت

اگر صاحب یک شرکت هستید، می‌توانید با تأسیس شعبه دیگری از شرکت خود در فنلاند، اقامت این کشور را دریافت کنید.

شراکت یا خرید یک شرکت ثبت شده در فنلاند

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در در این کشور، خریداری یک شرکت فنلاندی یا شراکت با آن‌هاست. البته این مورد مستلزم عبور از فاکتورهای امنیتی دولت فنلاند است. به‌عنوان‌مثال، فنلاند دارای حق انحصار دولتی، در قمار و تجارت خرده‌فروشی مشروبات الکلی است. علاوه بر این، در بخش‌های خاص مانند بانکداری، بیمه و شرکت‌ها و خدمات نظامی، مجوز وزارت امور اقتصادی و اشتغال فنلاند برای شراکت یا خرید این کسب‌وکارها لازم است. برای سرمایه‌گذاری در فنلاند از طریق ثبت شرکت، طرح تجاری شما باید به‌خوبی جزئیات کسب‌وکارتان را نمایش دهد تا سودآوری آن برای مقامات فنلاند، کاملاً محرز شود.

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی

فنلاند برای بسیاری از سرمایه‌گذاران کشوری جذاب است. استاندارد زندگی بالایی دارد و از اکثر مشکلات سیاسی به‌دور است. البته مهاجرت تجاری به این کشور تا حدودی دشوار است. با این‌حال سرمایه‌گذاری در فنلاند از طریق کارآفرینی و ثبت استارت‌آپ، مسیر اخذ اقامت این کشور را ساده‌تر می‌کند. طبق قوانین فنلاند، افراد زیر کارآفرین محسوب می‌شوند و می‌توانند برای دریافت ویزای کارآفرینی فنلاند درخواست بدهند:

 • کارآفرینان استارتاپی و نوپا
 • تاجران خصوصی که صاحب مشاغل فردی و خصوصی (toiminimi) هستند.
 • شرکای یک شرکت تضامنی (عمومی)
 • شرکای عمومی در شرکت‌های با مسئولیت محدود
 • اعضای تعاونی‌هایی که دارای مسئولیت نامحدود جهت سرمایه‌گذاری مجدد هستند. چنین تعهداتی باید در دفتر ثبت تجارت، ثبت شود.
 • همچنین افرادی با سمت‌های مدیریتی در شرکت‌ها می‌توانند به‌عنوان کارآفرین در فنلاند سرمایه‌گذاری کنند. این افراد عبارت‌اند از:
 • سهام‌داران در نقش‌های مدیریتی یک شرکت با مسئولیت محدود (عضو هیئت‌مدیره یا مدیرعامل)
 • افرادی که در یک موقعیت مدیریتی کار می‌کنند، با فرض اینکه حداقل 30٪ از سرمایه شرکت را در اختیار دارند.
 • افرادی که در یک موقعیت مدیریتی کار می‌کنند و نمایندگی آرای حداقل 30 درصد از سهام شرکت را برعهده دارند.
نکات مهم برای درخواست ویزای کارآفرینی فنلاند

اگر قصد دارید برای سرمایه‌گذاری در فنلاند به‌عنوان یک کارآفرین اقدام کنید، باید اجازه اقامت دریافت نمایید. قبل از صدور مجوز اقامت، کارآفرینان معمولاً باید کسب‌وکار خود را در اداره ثبت اختراعات فنلاند، ثبت کنند. کارآفرینان نوپا، قبل از درخواست اجازه اقامت، باید یک اظهارنامه مثبت از اداره کار فنلاند دریافت نمایند. مجوز اقامت کارآفرینی، 4 سال اعتبار دارد. شما پس از 5 سال اقامت دائم در فنلاند، می‌توانید برای اخذ شهروندی فنلاند درخواست دهید. همچنین باید یک طرح تجاری قوی و سودآور ارائه کنید که توسط مرکز توسعه اقتصادی، حمل‌ونقل و محیط‌زیست، سودآوری آن تأیید شود. هنگامی‌که برای شما اجازه اقامت کارآفرینی صادر شد، می‌توانید به‌عنوان کارمند برای کارفرمای دیگر، کار کنید. بااین‌حال، شما باید هزینه‌های زندگی خود را در درجه اول از طریق کسب‌وکار خود به دست آورید.

جایگزین منطقی فنلاند برای اخذ اقامت از طریق کارآفرینی

هرچند کشور فنلاند امکان اخذ اقامت دائم این کشور را پس از سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی فراهم کرده است، این روند 5 سال، طول خواهد کشید. در عوض، شرایط اخذ اقامت کشور کانادا، برای افرادی که قصد کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ دارند، بسیار ساده‌تر و منطقی‌تر به نظر می‌رسد. کانادا، بر اساس سیاست‌های مهاجرپذیری خود، به‌محض کارآفرینی، اجازه اقامت دائم این کشور را برای سرمایه‌گذاران خارجی صادر می‌کند. با کارآفرینی در کانادا، علاوه بر بهره‌مندی از سود کسب‌وکار خود، امکان اخذ اقامت دائم این کشور را در سریع‌ترین زمان ممکن، خواهید داشت. به همین جهت، توصیه می‌کنیم، اگر ایده تجاری شما سودآور است، برای سرمایه‌گذاری در کانادا اقدام کنید و یک تیر و دونشان بزنید.

سرمایه‌گذاری در فنلاند
روند درخواست مجوز کارآفرینی برای سرمایه‌گذاری در فنلاند

برای دریافت مجوز اقامت کارآفرینی فنلاند باید مسیر زیر را طی کنید:

 •  اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط دریافت مجوز کارآفرینی فنلاند هستید.
 • مطمئن شوید که مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی، فنلاندی یا سوئدی آماده کرده اید.
 • درخواست خود را به صورت آنلاین یا کاغذی ارائه کنید. معمولا به درخواسته های آنلاین، سریع تر رسیدگی می شود. اگر برای اولین بار درخواست ارائه می کنید، متوسط ​​زمان پردازش مجوز اقامت از طریق درخواست آنلاین حدود 5 تا 9 ماه و از طریق درخواست کاغذی، 11 تا 15 ماه طول می کشد.
 • هزینه درخواست اقامت کارآفرینی را در سرویس الکترونیکی فنلاند پرداخت کنید. اگر برای اولین بار درخواست می کنید، باید 490 یورو برای درخواست آنلاین و 640 یورو برای درخواست کاغذی بپردازید. با این حال، کسانی که مجوز اقامت خود را تمدید می کنند باید فقط 260 یورو برای تمدید مجوز اقامت بپردازند.
 • اگر در خارج از فنلاند هستید، به سفارت یا کنسولگری فنلاند مراجعه کنید.
 • منتظر تصمیم نهایی دولت فنلاند باشید. اداره مهاجرت فنلاند در صورت لزوم با شما تماس خواهد گرفت.
مزایای سرمایه‌گذاری در فنلاند

فنلاند یک کشور اروپای شمالی است که با روسیه، نروژ و سوئد که کشورهای توسعه‌یافته هستند، ارتباط دارد. موقعیت جغرافیایی استراتژیک فنلاند در میان اسکاندیناوی، روسیه و بازارهای در حال گسترش اروپای شمالی، تعداد زیادی از رهبران تجاری و سرمایه‌گذاران خارجی را به این کشور جذب می‌کند. جمعیت چندزبانه این کشور، طیف وسیعی از مشتریان بالقوه را برای کسب‌وکارهای متنوع به همراه خواهد داشت. همچنین دولت فنلاند، گام‌های زیادی در جهت توسعه اقتصادی این کشور برمی‌دارد. به‌طوری‌که فنلاند یک کشور متخصص در فناوری سبز، بهداشت، صنعت ماشین‌سازی و کاغذ است. اقتصاد صنعتی این کشور کاملاً مبتنی بر بازار کار آزاد است و درعین‌حال یکی از یکی از سالم‌ترین کشورهای جهان از نظر نرخ فساد است. موارد زیر، ازجمله دلایلی است که فنلاند را به مقصد مهاجرتی سرمایه‌گذاران از سراسر جهان تبدیل کرده است:

• حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی

اقدامات دولت برای ایجاد انگیزه سرمایه‌ گذاری در فنلاند، بین شرکت‌های خارجی و ملی تبعیض قائل نمی‌شود. به‌این‌ترتیب، پشتیبانی در قالب کمک‌های بلاعوض، وام، مزایای مالیاتی، مشارکت در سهام، تضمین‌ها و آموزش کارکنان می‌تواند برای همه شرکت‌ها در دسترس باشد. یارانه برای شرکت‌های نوپا، برای ایجاد و گسترش فعالیت‌های تجاری در دو سال اول فعالیت در دسترس است. همچنین فنلاند بیش از 80 معاهده سرمایه‌گذاری دوجانبه را با کشورهای مختلف امضا کرده است که سرمایه‌گذاری در این کشور را تسهیل می‌بخشد.

فناوری پیشرفته

فنلاند از نظر فناوری کشوری پیشرفته است. دسترسی به اینترنت باعث می‌شود، سرمایه‌ گذاری در فنلاند موردتوجه قرار بگیرد. مدیریت کسب‌وکارها از استارتاپ کوچک گرفته تا صنایع برجسته از طریق دنیای اینترنت به‌راحتی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود همکاری و مشارکت در خدمات اجتماعی بدون دردسر باشد.

دستگاه قضایی قدرتمند

قوه قضائیه فنلاند به‌خوبی موفق شده است میزان جرم و جنایت را کنترل کند. به همین جهت نرخ فساد و میزان ریسک مصادره اموال در این کشور پایین است. این امر شرایط سرمایه‌ گذاری در فنلاند و توسعه کسب‌وکارها به شیوه‌ای سالم را فراهم می‌کند.

سیستم آموزش عالی

فنلاند به دلیل تربیت فارغ‌التحصیلان ماهر به‌خوبی شناخته‌شده است. آن‌ها بر مهارت‌های فنی و همچنین مهارت‌های رشته مربوطه خود تسلط دارند. نیروی کار سخت‌کوش هستند و مسئولیت‌پذیری بالایی در قبال پروژه‌های خود دارند. این باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران خارجی جذب این کشور شوند و کسب‌وکار خود را در فنلاند راه‌اندازی کنند.

نرخ پایین مالیات

فنلاند کمترین نرخ مالیات شرکتی را در اتحادیه اروپا دارد. سیاست‌های مالیاتی پایین استارتاپ‌های باکیفیت و سرمایه‌گذاران خارجی را به کشور جذب می‌کند. سایر مالیات‌ها شامل مالیات بر سود، مالیات بر دارایی و مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT) است. برای شرکت‌های خارجی مالیات‌های اضافی اما با نرخ کم وجود دارد.

سؤالات متداول
 • بهترین راه سرمایه‌گذاری در این کشور چیست؟

ثبت شرکت ساده‌ترین روش سرمایه‌گذاری در این کشور است.

 • آیا محدودیتی برای حداقل و حداکثر تعداد اعضای بنیان‌گذار شرکت در فنلاند وجود دارد؟

شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل یک عضو و یک عضو معاون داشته باشد. هیچ محدودیتی برای تعداد یا ملیت سهام‌داران وجود ندارد.

 • آیا امکان اخذ شهروندی فنلاند از طریق خرید ملک وجود دارد؟

خیر، تنها از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت پس از 5 سال اقامت دائم در این کشور، می‌توانید درخواست اخذ تابعیت فنلاند بدهید.

 • حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت در فنلاند چقدر است؟

حداقل سرمایه برای تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود، 80000 یورو است. در مورد سایر انواع شرکت‌ها، این مبلغ متفاوت است.

 • امکان سرمایه‌گذاری در همه صنایع در فنلاند وجود دارد؟

معمولاً، محدودیتی از این بابت وجود ندارد؛ اما برای تأسیس شرکت در بخش‌های انحصاری شرکت‌های دولتی مانند قمار و فروش مشروبات الکلی و قمار و همچنین در حوزه‌های ملی (دفاع و امنیت) یا منافع استراتژیک (انرژی، تأمین غذا یا ارتباطات) تأیید دولت فنلاند لازم است.

سخن پایانی

کشور فنلاند، در سال‌های اخیر فضای سرمایه‌گذاری فوق‌العاده‌ای را برای شهروندان خارجی ایجاد می‌کند؛ اما اگر می‌خواهید تابعیت فنلاند را دریافت کنید، عالیان ویزا، سرمایه‌گذاری در برنامه‌های املاک و مستغلات یا اوراق قرضه را برای به دست آوردن تابعیت فنلاند پیشنهاد نمی‌کند. همچنین باید بدانید، باوجوداینکه، از طریق روش‌های کارآفرینی و ثبت شرکت، پس از 5 سال اقامت دائم در این کشور، واجد شرایط درخواست شهروندی فنلاند خواهید بود، انتخاب این مسیرها برای اخذ اقامت فنلاند، دشوار است. اگر فنلاند، مقصد مهاجرتی موردنظر شما است، توصیه ما این است که از طریق ویزای تحصیلی با کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان ممکن وارد این کشور شوید و پس از مهاجرت به این کشور، در صورت نیاز، نوع مجوز اقامت خود را تغییر دهید. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به بهترین روش‌های سرمایه‌ گذاری در فنلاند را به شما عزیزان ارائه می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *