انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

هرآنچه درباره مهاجرت به کانادا باید بدانیم

مهاجرت به کانادا

به نظر شما یکی از بهترین و پرطرفدارترین مقصدهای ایرانیان برای مهاجرت کدام کشور است؟ درست حدس زدید. مهاجرت به کانادا یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌های ایرانیان برای زندگی در کشوری دیگر و دریافت اقامت است. کانادا یکی از بهترین کشورها به‌خصوص برای مهاجرین ایرانی است. کشور کانادا به زیبایی معروف است، طبیعتی بکر دارد و پایتخت آن شهر بی‌نظیر اتاوا است. کانادایی‌ها اکثرا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند و اقتصاد این کشور بیشتر وابسته به آمریکا است.

در این مقاله قصد داریم در مورد هفت روش برتر مهاجرت به کانادا با شما صحبت کنیم و مهاجرت از طریق هرکدام از این روش‌ها را به تفصیل توضیح دهیم و تا آنجا که ممکن است تمام سؤالات و شبهات شما در مورد مهاجرت به کانادا رفع شود. با این مطلب مفید و کاربردی از عالیان ویزا همراه باشید. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت‌هاى رسمى كشور کانادا، گردآورى شده است.

شما بسته به اینکه بخواهید به عنوان دانشجو به کانادا مهاجرت کنید یا همراه خانواده خود قصد سکونت در کانادا را دارید یا اینکه در پی مهاجرت شغلی، کشور کانادا را انتخاب کرده‌اید، ما به شما کمک می‌کنیم تا با مناسب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کانادا آشنا شوید.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • درباره کشور کانادا
 • هزینه زندگی در کانادا
 • نرخ بیکاری در کانادا
 • چگونه از ایران به کانادا مهاجرت کنیم؟

درباره کشور کانادا

کانادا کشوری زیبا با جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی است که هر ساله پذیرای تعداد زیادی مهاجر از کشورهای گوناگون و به‌خصوص ایران است. جمعیت کانادا حدودا  37 میلیون نفر است و اکثر مردم آن در رفاه کامل زندگی می‌کنند. مهم‌ترین مشخصه کانادا مهاجر پذیر بودن این کشور و فرصت‌های بی‌شمار و برنامه‌های مهاجرتی متنوعی است که برای علاقمندان به زندگی در کانادا فراهم کرده است. وسعت کشور کانادا  9,985,000کیلومتر مربع است. واحد پول کانادا دلار کانادا است.

با توجه به اینکه اکثر ساکنین کانادا را مهاجرین تشکیل داده‌اند و اکثرا ریشه اروپایی دارند، در نتیجه این کشور دارای فرهنگی متنوع است. کانادا از شمال با اقیانوس منجمد شمالی و خلیج هادسون‌، از شرق با دریای لابرادور و اقیانوس اطلس ، از غرب با اقیانوس آرام و از غرب و جنوب با ایالات متحده همسایه است.

مهاجرت به کانادا

هزینه زندگی در کشور کانادا

هزینه زندگی در کانادا با توجه به حقوق پرداختی بالا به اکثر مشاغل اداری و فنی، هزینه‌ای متناسب است. 

در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های زندگی در کانادا مانند اجاره خانه و غذا را مشاهده کنید.

خرید خانه
خرید آپارتمان در مرکز شهر (هر متر مربع)11840-2490 دلار
خرید آپارتمان در اطراف شهر (هر متر مربع)9230-2153 دلار
اجاره خانه
اجاره خانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر2105-855 دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر1706-626 دلار
اجاره آپارتمان سه خوابه نزدیک مرکز شهر4122-1377 دلار
اجاره آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر3000-1096 دلار
رستوران
یک وعده غذا در رستوران ارزان30-12 دلار
سه وعده غذا در رستوران متوسط برای دو نفر122-50
مک دونالد13- 10
کاپوچینو معمولی6.5-2.5 دلار
پپسی3-1.5 دلار
بطری آب3-1.25 دلار
مواد غذایی
شیر معمولی (یک لیتر)4.5-1.25 دلار
نان سفید تازه (500 گرمی)4.99-1.89 دلار
برنج سفید (یک کیلوگرم)8- 1.90 دلار
فیله مرغ (یک کیلوگرم)21-6 دلار
گوشت گاو (یک کیلو)25-7.5 دلار
امکانات
امکانات سرمایشی، گرمایشی، برق،آب و … (برای آپارتمان 85 متری)310-90 دلار
تلفن همراه (یک دقیقه)0.50- 0.10 دلار
اینترنت  (60 Mbps)120-60 دلار
سینما (یک صندلی)18-12 دلار
باشگاه تناسب اندام (ماهانه)90-22 دلار
 

نرخ بیکاری در کانادا

در نمودار زیر می‌توانید نرخ بیکاری در کانادا را بین سال‌های 2000 تا 2020 مشاهده کنید.

مهاجرت به کانادا
چگونه از ایران به کانادا مهاجرت کنیم؟

ایران یکی از کشورهایی است که تعداد زیادی از مهاجرین نسل جدید کانادا از آنجا می‌آیند و مبدأ اصلی مهاجران جدید در کانادا است. در این نوشته نحوه پیگیری مهاجرت و چگونگی مهاجرت از ایران (به‌خصوص نیروی کار ماهر) به کانادا شرح داده شده است. در سال 2019، قبل از همه‌گیری کووید19، ایران با بیش از 6000 ایرانی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند، رتبه دهم را در بین کشورهای مبدأ مهاجرین در کانادا داشته است.

ایرانیان به دلیل تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه‌ای و مهارت‌های زبان انگلیسی، کاندیدای ایده‌آل برای مهاجرت به کانادا هستند. علاوه‌بر‌این، بیش از 200000 نفر ایرانی‌الاصل در کانادا زندگی می‌کنند که به روند ادغام ایرانیان جدید کمک فراوانی می‌کنند. از آنجایی‌که کانادا به دنبال افزایش سطح مهاجرت خود است، در نتیجه فرصت‌های بیشتری برای مهاجرت ایرانیان به کانادا ایجاد می‌کند. طبق برنامه سطوح مهاجرت 2021-2023، کانادا قصد دارد سالانه بیش از 400000 مهاجر جدید را بپذیرد که بالاترین سطح در تاریخ این کشور است.

 حدود 60 درصد از این مهاجران با توجه به طبقه اقتصادی وارد کانادا خواهند شد. اکثریت قریب به اتفاق مهاجران طبقه اقتصادی کارگران و کارکنان ماهر و متخصص هستند، در حالی که بخش کوچکی از آنها به عنوان مهاجران تجاری (کارآفرینان و سرمایه گذاران) هستند. در ادامه مطلب برترین روش‌های مهاجرت از ایران به کانادا شرح داده شده است.

مهاجرت از ایران به کانادا از طریق اکسپرس انتری

راه اصلی مهاجرت ایرانیان به کانادا به عنوان کارکنان ماهر، اکسپرس اینتری است. کانادا قصد دارد هر سال از حدود 110000 مهاجر جدید از طریق اکسپرس اینتری استقبال کند. در سال 2019، ایرانیان هشتمین ملیت پیشرو در بین داوطلبان موفق اکسپرس انتری بودند. اکسپرس اینتری در واقع یک فرآیند دو مرحله ای است.

در مرحله اول، باید تأیید کنید که واجد شرایط یکی از سه برنامه مدیریت شده تحت Express Entry هستید:

 • برنامه کارکنان ماهر فدرال (FSWP)
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • برنامه مهارت‌های تجاری فدرال (FSTP)
مهاجرت به کانادا

اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده‌اید، FSWP به احتمال زیاد بهترین راه برای واجد شرایط شدن برای اکسپرس اینتری خواهد بود. هنگامی که برای اکسپرس اینتری واجد شرایط معرفی شدید، در پی آن می‌توانید به مرحله دوم بروید. ایران یکی از کشورهایی است که تعداد زیادی از مهاجرین نسل جدید کانادا از آنجا می‌آیند و مبدأ اصلی مهاجران جدید در کانادا است. در این نوشته نحوه پیگیری مهاجرت و چگونگی مهاجرت از ایران (به‌خصوص نیروی کار ماهر) به کانادا شرح داده شده است. در سال 2019، قبل از همه‌گیری کووید19، ایران با بیش از 6000 ایرانی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند، رتبه دهم را در بین کشورهای مبدأ مهاجرین در کانادا داشته است.

در مرحله دوم، پروفایل خود را در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC ) آپلود می‌کنید. IRCC پروفایل شما را از نظر مواردی مانند سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، اینکه آیا قبلاً در کانادا کار کرده اید و/ یا تحصیل کرده اید، آیا پیشنهاد شغلی کانادایی دارید و اینکه آیا استان یا قلمرو کانادا شما را دعوت کرده است، ارزیابی می کند. سپس IRCC از طریق آنچه که سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) نامیده می‌شود، بر اساس پروفایل شما، امتیازدهی می‌کند. شما یک امتیاز CRS دریافت خواهید کرد و سپس وارد مجموعه داوطلبان اکسپرس انتری می‌شوید.

تقریباً هر دو هفته یکبار، IRCC قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می‌کند که در آن از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، دعوت می‌کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. داوطلبانی که دعوتنامه درخواست (ITA) دریافت می‌کنند، 60 روز فرصت دارند تا درخواست اقامت دائم خود را به IRCC ارسال کنند. هنگامی که IRCC درخواست شما را تأیید کرد، سپس شما می‌توانید به کانادا بروید.

مهاجرت به کانادا

ممکن است بخواهید پس از تأیید صلاحیت خود، مزایای ورود به استخر اکسپرس اینتری را در نظر بگیرید. اولین مزیت حضور در استخر، این است که به شما شانس دریافت ITA می‌دهد، در حالی‌که اگر در استخر نباشید، شانس شما برای دریافت ITA صفر است. دوم، حضور در استخر به شما فرصتی برای دریافت نامزدی استانی می‌دهد. شما 600 امتیاز CRS اضافی با نامزدی استانی دریافت می‌کنید که اساسا تضمین دریافت ITA برای شما خواهد شد. سوم، حضور در استخر به شما فرصتی برای دریافت یک پیشنهاد شغلی می‌دهد که همین موضوع می‌تواند منجر به 50 یا 200 امتیاز اضافی CRS شود.

برنامه نامزدهای استانی (PNP) برای ایرانیان

برنامه کاندیدای استانی (PNP) دومین راه کاربردی ایرانیان برای پیگیری مهاجرت کارکنان ماهر به کانادا است. کانادا در مجموع دارای 10 استان و 3 ایالت است. 9 تا از این استان‌ها و 2 تا از ایالت‌ها، PNP را اداره می‌کنند. PNP این استان‌ها و مناطق را قادر می‌سازد تا معیارهای انتخاب مهاجرت طبقه اقتصادی خود را ایجاد کنند. داوطلبانی که شرایط را دارا باشند و درخواست آنها تأیید شود، گواهی نامزدی استانی دریافت می‌کنند. سپس از این گواهی برای پشتیبانی از درخواست اقامت دائم خود در IRCC استفاده می‌کنند.

بزرگترین PNP ها توسط بزرگ‌ترین استان‌های کانادا اداره می‌شوند (به جز کبک). این استان‌ها انتاریو، بریتیش کلمبیا و آلبرتا هستند. استان‌های ساسکاچوان و منیتوبا نیز PNP های بزرگی را اداره می‌کنند. اگر می‌خواهید برنامه PNP را دنبال کنید، می‌توانید در مورد استان مورد نظر خود تحقیق کنید و سپس مستقیما به PNP آنها درخواست دهید. همچنین، همانطور که در بالا ذکر شد، شما می‌توانید با ورود به استخر اکسپرس انتری، برای PNP درخواست دهید. استان‌ها اغلب از کاندیداهای اکسپرس انتری که معیارهای آنها را برآورده می‌کنند، دعوت می‌کنند تا برای PNP خود درخواست دهند. همانطور که اشاره شد، پذیرش این دعوت برای داوطلبان اکسپرس انتری بسیار ارزشمند است، زیرا این موضوع به منزله یک بلیط برای اقامت دائم است.

برنامه مهاجرت از طریق حمایت خانواده

بر اساس این برنامه، فردی می‌تواند خانواده خود را اسپانسر کند که حداقل 18 سال سن داشته باشد و شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا باشد. در ادامه آن دسته از اعضای خانواده که واجد شرایط هستند، نام برده شده‌اند:

 • همسر، شریک زندگی یا فرزندان وابسته
  • پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ
  • فرزند خوانده
  • بستگان (با شرایط خاص)
مهاجرت به کانادا

گزینه‌ مهاجرت به کانادا برای ایرانیان از طریق کبک

کبک به عنوان تنها استان فرانسوی زبان کانادا، این اختیار را دارد که سیستم مهاجرتی خود را اداره کند. کبک سومین مسیر مورد علاقه و کارآمد برای کارکنان ماهر است که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند. برای اینکه بتوانید به عنوان یک کارگر ماهر به این استان مهاجرت کنید، باید مهارت خود در زبان فرانسه را اثبات کنید. اگر قبلا در کانادا زندگی نکرده‌اید، برنامه کارگران ماهر منظم کبک (QSWP) احتمالا بهترین گزینه شما برای مهاجرت به کبک است. این برنامه به روشی مشابه برنامه کارگر ماهر فدرال اکسپرس انتری (FSWP) عمل می‌کند. ابتدا باید واجد شرایط بودن خود را تأیید کنید و سپس بر اساس مشخصات خود امتیاز دریافت کنید. کبک در ادامه از کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز دعوت می‌کند تا روند مهاجرت را ادامه دهند. پس از تأیید کبک، می‌توانید درخواست اقامت دائم را به IRCC ارسال کنید.

کانادا همچنین بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی دیگری نیز برای کارکنان ماهر دارد که برنامه‌های کم اهمیت‌تر و کم طرفدارتری هستند، زیرا با هدف کمک به برآوردن نیازهای بازار کار در مناطق و صنایع خاص انجام می‌شوند. شاید برجسته ترین آنها خلبان مهاجرت اقیانوس اطلس (AIP ) باشد. کارکنان ماهر علاقه‌مند به مهاجرت به نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا یا نیوبرانزویک می توانند برای AIP درخواست دهند.

مسیرهای تحصیل ایرانی برای اقامت دائم کانادا

کانادا به دنبال تشویق دانشجویان بین المللی خود به ماندن در این کشور به عنوان مقیم دائم است. در سال 2019، کانادا بیش از 640000 دانشجوی بین المللی داشت. ایران با نزدیک به 15000 دانشجوی دارای مجوز تحصیلی کانادا، هفتمین منبع اصلی دانشجویان خارجی کانادا بود.

زمانی که ایرانیان تحصیلات خود را در کانادا به پایان برسانند، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP ) شوند. PGWP به فارغ‌التحصیلان بین المللی این امکان را می‌دهد که تجربه کاری حرفه‌ای در کانادا را برای حداکثر سه سال به دست آورند. این تجربه می‌تواند درخواست‌های اقامت دائم فارغ التحصیلان را تقویت کند. داشتن تحصیلات و تجربه کاری در کانادا منجر به دریافت امتیاز CRS اکسپرس انتری می‌شود. همچنین از طریق گزینه‌های زیادی از جمله PNP، گزینه‌های ارائه شده توسط کبک، AIP و دیگر گزینه‌ها امتیاز دریافت می‌کنند. برای مثال، چنین تجربه‌ای توانایی فرد را برای واجد شرایط شدن برای ورود سریع از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا (CEC) افزایش می‌دهد.

مزایای قابل توجه دیگری برای پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق مسیر تحصیلی وجود دارد. شما می‌توانید یک آموزش با کیفیت کانادایی که توسط کارفرمایان کانادایی به رسمیت شناخته شده است، کسب کنید. همچنین می‌توانید مهارت‌های انگلیسی یا فرانسوی خود را بهبود ببخشید. علاوه‌ بر‌این، شما می‌توانید برای تکمیل درآمد و پیشرفت شغلی خود، در طول تحصیل و بعد از آن، تجربه کاری کانادایی کسب کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

افرادی که در زمینه‌های فرهنگی (موسیقی‌دان، هنرمند، فیلم‌ساز، روزنامه نگار، عکاس، کارگردان و …)، ورزشی (ورزشکاران حرفه‌ای، مربیان و …) یا مدیریت و خرید منابع کشاورزی (تخصص و مهارت زیاد در زمینه های کشاورزی) فعالیت می‌کنند، می‌توانند برای ورود به کانادا ویزای خود اشتغالی دریافت کنند. شرایط  لازم برای اخذ ویزای کانادا از طریق خوداشتغالی به شرح زیر هستند

 • تجربه شغلی بالا
 • توانایی انجام شغل آزاد در کانادا
 • مدارک معاینات پزشکی کانادا و امنیتی و …

در این روش شخصی که قصد مهاجرت دارد باید بتواند بیزنس خود را راه اندازی کند مهاجرت از طریق کارآفرینی مخصوص سه استان بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و پرن ادوراد است.

مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

شرایط دریافت ویزای کار کانادا به روش کارآفرینی به این صورت است که فرد باید با سرمایه بانکی حداقل ۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا وارد اقتصاد کانادا شود و متعهد گردد که طی سه سال حداقل یک سوم تاجران کانادایی درآمدزایی کند و طی این سه سال بتواند تعداد قابل توجهی هم کارمند استخدام کند.

سخن پایانی

علاوه‌بر روش‌های بالا، برای مهاجرت به کانادا بیش از 100 برنامه مهاجرتی مختلف در اختیار علاقمندان به مهاجرت قرار دارد. ایران منبع مهمی از استعداد برای کانادا است و در بدو ورود، مهاجران جدید مورد استقبال جامعه ایرانی پر جنب‌و‌جوش کانادا قرار می‌گیرند. از آنجایی که کانادا به افزایش سطح مهاجرت برای حمایت از اقتصاد خود ادامه می دهد، تعداد بیشتری از ایرانیان این فرصت را خواهند داشت که از طریق بیش از 100 جریان مهاجرتی مختلف که در اختیارشان است، به کانادا مهاجرت کنند.

امیدوریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. عاليان ويزا با بهره‌گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترين و دقيق‌ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به کانادا را به شما عزيزان ارائه مي‌‌کند. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي‌توانيد فرم ارزيابى را تكميل کنید، يا با شماره‌هاى مؤسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد. عالیان ویزا در تمامی مراحل اخذ بورسیه‌های تحصیلی همراه و همگام شما است.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه ها در مورد این مطلب
 1. سلام خدمت شما
  به نظرتون برای مهاجرت کانادا بهتره یا اروپا؟ از نظر هزینه ای منظورم هست برای یک خانواده سه نفره. پیشاپیش ممنون

  1. سلام و درود این مقایسه شامل خیلی از موارد میباشد که باید با توجه به شرایط شما بررسی شود که کدام گزینه برای شما مناسب تر است لطفا برای کسب اطلاعات با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید

 2. سلام
  من و همسرم هر دو پزشک هستیم
  از اونجاییی که می دونیم معادل سازی مدرک خیلی سخته چه راهی رو برای مهاجرت به کانادا پیشنهاد می دید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *