انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

نکات مهم در مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022

کشور استرالیا که همواره در پی رشد اقتصادی خود میباشد، هرساله لیستی از مشاغل تخصصی که با کمبود نیرو مواجه هستند را تحت عنوان طرح مهاجرتی ویژه متخصصین منتشر میکند. اقتصاد توسعه یافته در کنار نرخ پایین بیکاری در کشور استرالیا باعث شده تا متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان از این طرح استقبال کرده و برای به کار گیری مهارت و تخصص خود در زمینه های مختلف راهی این کشور شوند. در این مقاله سعی بر آن داریم تا به بررسی برخی از شرایط و نکات مهم برای مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022 بپردازیم. اگر شما نیز قصد بهره مندی از طرح مهاجرتی استرالیا ویژه متخصصین را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور استرالیا گردآوری شده است.

مهاجرت به استرالیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط لازم برای مهاجرت به کشور استرالیا از طریق تخصص در سال 2022
 • امتیازهای مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022

شرایط لازم برای مهاجرت به کشور استرالیا از طریق تخصص در سال 2022

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص میبایست برای ورود به مرحله گزینش نیروی متخصص (skillselect)، یک سری شرایط عمومی را دارا باشند. در ادامه لیستی از مهم ترین شرایط در اختیار شما قرار میگیرد که با حداقل استانداردهایی که متقاضیان باید رعایت کنند آشنا شوید. برای بررسی دقیق تر شرایط میتوانید با کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا در ارتباط باشید.

 • سن: افرادی که در زمان ارسال درخواست کمتر از 45 سال باشند شانس بالاتری برای اخذ پذیرش دارند.
 • مهارت زبان انگلیسی: دریافت نمره بالا در آزمون آیلتس (7 یا بالاتر) ضروری میباشد.
مهاجرت به استرالیا
 • تخصص: متقاضی باید شغلی را انتخاب نماید که مرتبط با تخصص و مدرک تحصیلی خود باشد و علاوه بر آن، این شغل در لیست مشاغل تخصصی استرالیا موجود باشد. برای اطلاع از جزئیات این لیست با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.
 • ارزیابی مهارت: تخصص متقاضی باید توسط نهاد ارزیابی استرالیا بررسی و تایید شود.
 • سنجش سلامت: انجام آزمایشات و معاینه توسط پزشک مورد تایید سفارت استرالیا، برای تایید سلامت متقاضی لازم میباشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • کسب امتیاز لازم برای اخذ ویزا
 • نداشتن ویزای کنسل شده یا ریجکت شده در گذشته
 • انگیزه نامه

امتیازهای مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022

سیستم گزینش نیروی متخصص در کشور استرالیا (skillselect)، مبتنی بر امتیاز است و متقاضیان بر اساس معیارهای مختلفی امتیاز دریافت میکنند. بر این اساس، متقاضیان برای اخذ ویزای استرالیا به کسب حداقل 60 امتیاز نیاز دارند. در ادامه به بررسی معیارهای لازم و امتیازی که به این معیارها تعلق میگیرد میپردازیم.

1. انتخاب عنوان شغلی که مورد نیاز استرالیا است

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص میبایست برای شغلی درخواست دهند که در فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود داشته باشد. 

این فهرست ها عبارتند از:

 • فهرست مهارت های استراتژیک میان مدت و بلند مدت (MLTSSL)
 • فهرست مشاغل ماهر کوتاه مدت (STSOL)
 • فهرست مشاغل منطقه ای (ROL)
 • طرح مهاجرت حمایت شده منطقه ای (RSMS)

در ضمن، مهارت های متقاضی برای شغل انتخاب شده باید توسط مرجع ارزیابی مربوطه بررسی و اثبات گردد. این ارزیابی مهارت، برای دریافت برخی ویزاها الزامی میباشد از جمله: ویزای مهاجرت عمومی نیروی متخصص (GMS)، ویزای اسپانسری کارفرما، ویزای موقت کمبود نیروی متخصص (TSS)، و ویزای موقت فارغ التحصیلان (زیرکلاس 485)

مهاجرت به استرالیا
2. سن

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص، بر اساس سن خود در زمان درخواست، امتیازدهی میشوند. در بین گروه های سنی مختلف، افراد 25 تا 32 سال، بیشترین امتیاز را دریافت خواهند کرد. این در حالیست که به افراد 45 سال و بالاتر، امتیازی تعلق نخواهد گرفت.

گروه سنیامتیاز
18-2425 امتیاز
25-3230 امتیاز
33-3925 امتیاز
40-4415 امتیاز
45-490 امتیاز
3. مهارت در زبان انگلیسی

اکثر متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص ملزم به شرکت در آزمون بین المللی IELTS میباشند. افرادی که بومی کشورهای انگلیسی زبان هستند و یا از دانشگاهی که انگلیسی زبان اصلی آن است مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده اند (معادل لیسانس استرالیا و یا بالاتر)، نیازی به شرکت در آزمون IELTS ندارند.  با این وجود، برای کسب امتیاز مهارت زبان انگلیسی بهتر است کلیه متقاضیان در آزمون فوق شرکت نمایند.

نمره آزمون آیلتس امتیاز
نمره 8 و یا بالاتر20 امتیاز
نمره 7 یا بالاتر10 امتیاز
نمره 6 یا بالاتر0 امتیاز
4. تجربه اشتغال

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص، با توجه به تجربه ای که قبلا در مشاغل مربوط به تخصص خود کسب کرده اند، امتیاز دهی میشوند. متقاضیان میبایست این تجربه کاری را طی 10 سال اخیر در یکی از مشاغل تخصصی استرالیا ( موجود در فهرست های عنوان شده در قسمت 1)، کسب کرده باشند. لازم به ذکر است که امتیازدهی تجربه شغلی، بر اساس اینکه آن تجربه در داخل کشور استرالیا و یا خارج از این کشور کسب شده است، متفاوت خواهد بود. امتیازات هر دو جدول زیر را می توان با هم ترکیب کرد، اما حداکثر امتیاز کل برای استخدام نیروی متخصص 20 امتیاز است.

مدت اشتغال در کشور استرالیا طی 10 سال اخیرامتیاز
1 سال5 امتیاز
3 سال10 امتیاز
5 سال15 امتیاز
8 سال20 امتیاز
مدت اشتغال خراج از استرالیا طی 10 سال اخیرامتیاز
3 سال5 امتیاز
5 سال10 امتیاز
8 سال15 امتیاز
5. مدارک تحصیلی

در این مورد، امتیاز فقط به بالاترین مدرک تحصیلی متقاضی تعلق میگیرد. برای مثال، اگر فردی هم مدرک دکتری و هم مدرک فوق لیسانس داشته باشد، امتیاز فقط برای مدرک دکتری اعطا میشود. برای دریافت امتیاز لازم است حتما مدرک تحصیلی متقاضی با شغل و تخصص او مرتبط بوده و قابل مقایسه با مدارک کشور استرالیا باشد. این مورد در فرآیند ارزیابی مهارت حتما توسط نهاد ارزیابی مربوطه بررسی خواهد شد.

مهاجرت به استرالیا
مدرک تحصیلیامتیاز
دکتری20 امتیاز
لیسانس یا فوق لیسانس15 امتیاز
دیپلم استرالیا یا مدرک تجارت10 امتیاز
مدرکی که توسط نهاد ارزیابی مهارت به رسمیت شناخته شود10 امتیاز
6. مدارک تحصیلی اخذ شده در استرالیا

به متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص، در صورتی که مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های استرالیا اخذ کرده باشند، 5 امتیاز تعلق خواهد گرفت. این دوره تحصیلی متقاضیان حداقل باید دو ساله بوده باشد. همچنین اگر آنان این دوره دو ساله را در خارج از منطقه شهری استرالیا و یا مناطق کم جمعیت استرالیا گذرانده باشند، 5 امتیاز دیگر دریافت خواهند کرد.

7. مهارت در زبان های بومی استرالیا

متقاضیانی که در یکی از زبان های بومی استرالیا به مهارتی در حد ترجمه و تفسیر رسیده باشند، 5 امتیاز دریافت خواهند کرد. این مهارت باید توسط سازمان اعتبار سنجی مترجمان استرالیا (NAATI) تایید شود.

8. مهارت ها و صلاحیت های همسر

 اگر همسر متقاضی در درخواست ویزا گنجانده شده باشد ولی مقیم یا شهروند استرالیا نباشد، مهارت های او می تواند در مجموع امتیازات حساب شود. برای به دست آوردن این امتیاز، همسر متقاضی باید شرایط عمومی مانند سن و مهارت زبان انگلیسی که در بالا به آن اشاره شد را داشته باشد. همچنین شغل و تخصص وی باید در لیست مشاغل تخصصی استرالیا (ذکر شده در قسمت 1) وجود داشته باشد. در صورت دارا بودن شرایط، 5 امتیاز به آنان تعلق میگیرد.

9. تجربه کار در استرالیا با عنوان ” سال حرفه ای”

بر طبق برنامه “سال حرفه ای” یا Professional year، متقاضیانی که طی 4 سال گذشته، یک سال به صورت حرفه ای در استرالیا مشغول به کار بوده اند، 5 امتیاز دریافت خواهند کرد. این یکسال تجربه کاری باید به تایید دولت استرالیا برسد و شغل مربوطه باید در لیست مشاغل تخصصی استرالیا (ذکر شده در قسمت 1) وجود داشته یا کاملا مرتبط با آن باشد.

10. مشاغل حمایت شده و اسپانسردار (مختص زیرکلاس 190 و 489)

به متقاضیان دریافت ویزا از طریق تخصص و یا تخصص حمایت شده توسط اسپانسر، در صورتیکه از دولت ایالتی و یا منطقه ای استرالیا حمایت و اسپانسری دریافت کرده باشند، بین 5 تا 10 امتیاز تعلق خواهد گرفت. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این دو نوع ویزا میتوانید با کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

سؤالات متداول
 • آیا درآمد نیروی متخصص در استرالیا بالا میباشد؟

بله. میزان حقوق دریافتی به شرایط مختلفی بستگی دارد اما طبق آخرین آمارها، حداقل درآمد در استرالیا 3.021 دلار در ماه میباشد. نیروی متخصص قطعا درآمد بسیار بالاتری خواهند داشت.

 • هزینه اخذ ویزا برای مهاجرت از طریق نیروی متخصص چقدر میباشد؟

متقاضی اصلی اخذ ویزا در هر سه زیرکلاس 189، 190 و 489 باید مبلغی در حدود 3755 دلار استرالیا پرداخت نماید. برای افراد همراه که بالای 18 سال باشند نیز مبلغی در حدود 1875 دلار استرالیا جهت ویزا باید پرداخت شود.

 • آیا درخواست نیروی متخصص بالای 45 سال رد میشود؟

خیر. افراد بالای 45 سال صرفا امتیاز سن را دریافت نخواهند کرد ولی همچنان مجاز به ارسال درخواست میباشند و در صورت بالا بودن سایر امتیازها، شانس پذیرش دارند. برای دریافت مشاوره بیشتر در خصوص شرایط سنی مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022 با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

سخن پایانی

اگر شما جزو افراد با تخصص و مهارت بالا هستید و قصد مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022 دارید، بدانید که قطعا یکی از بهترین گزینه های مهاجرتی را انتخاب کرده اید. پویایی صنعت و تولید در این کشور که با اقتصادی پیشرفته همراه بوده باعث شده تا استرالیا در پی جذب نیروی ماهر و متخصص در زمینه های گوناگون باشد و فرصت های شغلی بیشماری را در اختیار مهاجران جهان به خصوص ایرانیان قرار دهد. برای به کارگیری مهارت و تخصص متقاضیان در کشور استرالیا شرایط و الزاماتی از سوی دولت و نهادهای مهاجرتی تعیین گردیده است که در این مقاله به بررسی برخی از مهم ترین آنها پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری و فراهم شدن شرایط مهاجرت شما مخاطب عزیز به این کشور گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور استرالیا را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *