بررسی هزینه تحصیل در انگلستان

کشور انگلیس با حدود ۵۴ میلیون نفر جمعیت از سمت شرق با کشور اسکاتلند و از سمت غرب با ولز همسایه است. در این کشور حدود ۱۰۰ جزیرۀ کوچک و بزرگ وجود دارد. شهر لندن پایتخت کشور انگلیس است که هم اکنون پایتخت پادشاهی بریتانیا نیز می‌باشد. آب و هوای کشور انگلستان کاملاً معتدل است. کشور انگلیس از لحاظ کیفیت تحصیل و زندگی در میان چند کشور برتر دنیا قرار دارد. به همین دلیل هر ساله افراد زیادی علاقه مند به مهاجرت به کشور انگلیس و تحصیل در این کشور هستند. سؤالات زیادی در رابطه با هزینه تحصیل در انگلستان وجود دارد که طی این مقاله به این سؤالات پاسخ خواهیم داد. تمام اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب‌ سايت‌هاى رسمى كشور انگلستان گردآورى شده است.

تحصیل در انگلستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان
 • هزینه تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی در انگلستان
 • هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در انگلستان
 • هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان
 • هزینه تحصیل در در مقطع دکتری در انگلستان

هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان

همانطور که دانشگاه‌های مختلف در کشور انگلستان هزینه و شهریه‌های متفاوتی بابت تحصیل دانشجویان دریافت می‌کنند، شهریه و هزینه تحصیل دانش آموزان در مقطع دبیرستان نیز با توجه به نوع مدرسه و شهر محل تحصیل نیزمتفاوت است. به عنوان مثال ممکن است سطح کیفیت آموزش و خوابگاه یک مدرسه با مدرسۀ دیگر متفاوت باشد. همچنین رتبه و اعتبار علمی مدارس نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل برای بیان هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع دبیرستان باید به طور میانگین هزینه‌ها را بیان کرد. در دبیرستان‌های شبانه روزی به طور میانگین هر دانش آموز طی سال باید از ۲۵ تا ۵۰ هزار پوند شهریه بپردازد که این هزینه شامل شهریه مدرسه، خوابگاه، رفت و آمد، خورد و خوراک، بیمه و تفریحات است. 

تحصیل در انگلستان

نحوۀ پرداخت شهریه در برخی مدارس انگلستان به این شکل است که ابتدا یک سوم شهریۀ مدرسه پرداخته می‌شود و مابقی شهریه پس از مدتی به صورت قسطی و در چند بخش یا به شکل یکجا پرداخت خواهد شد. اگر مدرسه دولتی باشد، تنها هزینۀ اقامت از دانش آموزان گرفته می‌شود و شهریۀ دیگری پرداخت نمی‌شود. اما در صورتی که مدارس خصوصی باشند، دانش آموز باید علاوه بر هزینۀ مربوط به شهریه مدارس، هزینۀ خوابگاه که مبلغ بین ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال است را نیز پرداخت کند.

هزینه تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی در انگلستان

دانش آموزان پس از اتمام دبیرستان می‌توانند وارد مقطع پیش دانشگاهی شوند. اگر دانش آموزان بین المللی بخواهند در مقطع پیش دانشگاهی در کشور انگلستان تحصیل کنند، دو مسیر پیش رو دارند: دوره A-LEVEL و دوره FOUNDATION

در یکی از این مسیرها یک دورۀ پیش دانشگاهی دو ساله  بنام A-LEVEL برای دانش آموزان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در رشته هایی نظیر پزشکی دارند برگزار می‌شود و عموما به افرادی توصیه می شود که از سطح علمی و زبان خوبی برخوردار هستند. این دوره به صورت فشرده(fast track) هم ارائه می گردد. نام مسیر دوم برای تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی در انگلستان Foundation)) است. این دوره برخلاف دورۀ قبلی تنها طی یک سال برگزار می‌شود و برای افرادی است که قصد تحصیل در رشته‌های مدیریت، هنر، علوم انسانی، علوم کامپیوتر، مهندسی را دارند. اما در صورتی که این افراد بتوانند قبل از ورود به دورۀ پیش دانشگاهی در آزمون ورودی موفق شوند، می‌توانند به صورت مستقیم پس از اتمام دورۀ پیش دانشگاهی وارد دانشگاه شوند و نیازی به شرکت در آزمون مجدد ندارند.

هزینه تحصیل در انگلستان برای این دو دوره، در مقطع پیش دانشگاهی کاملاً متفاوت است. زیرا طبق قوانین انگلستان شخص می‌تواند دورۀ پیش دانشگاهی خود را در کالج یا در دانشگاه طی کند و می‌تواند یکی از این دو روش را برای پیش دانشگاهی انتخاب کند. هزینه تحصیل دوره پیش دانشگاهی در دانشگاه حدود ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند در سال است. که البته هزینه های زندگی را هم باید به این هزینه افزود که حدود ۱۲ هزار پوند در سال است.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در انگلستان

بطور معمول مدت زمان تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های انگلستان سه ساله است. بنا بر رشتۀ تحصیلی شما، ممکن است لازم باشد در کلاس‌ها و دوره‌های دیگری شرکت کنید که در این حالت یک سال دیگر به تحصیل شما در مقطع لیسانس افزوده خواهد شد. برخی از رشته‌ها به طور ثابت ۴ ساله و بعضی از رشته‌ها نیز دو ساله هستند. با توجه به تعداد سال‌های تحصیلی، دانشجویان تعداد مشخصی واحد تحصیلی را اخذ می‌کنند. با توجه به واحدهای تعیین شده برای هر رشتۀ تحصیلی، هزینه تحصیل در انگلستان برای هر رشتۀ تحصیلی و هر سال تحصیلی متفاوت خواهد بود. دانشجویانی که قصد دارند در مقطع لیسانس در کشور انگلستان تحصیل کنند، باید به طور میانگین حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال، هزینه پرداخت کنند. این میزان شهریه برای رشته‌های علوم انسانی، کمتر از رشته‌های علوم پایه و علوم پزشکی است.

تحصیل در انگلستان

دانشجویان در رشته‌های مربوط به علوم پزشکی مثل دندانپزشکی یا داروسازی باید حدود ۳۷ تا ۴۰ هزار پوند در سال شهریه پرداخت کنند و رشته‌های علوم انسانی مثل حقوق، ادبیات یا اقتصاد شهریه‌ای در حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند در سال دارند. بنابراین می‌توان گفت هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس با توجه به رشته، دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است.

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان

دانشگاه‌‌های مختلفی در کشور انگلستان در مقطع فوق لیسانس، دانشجویان بین المللی را پذیرش می‌کنند. حتی برخی از دانشگاه‌ها امکان دریافت بورسیه را نیز برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند تا میزان پرداخت هزینه تحصیل برای آنها کاهش یابد. به طور کلی دورۀ فوق لیسانس در کشور انگلستان یک ساله است. برای برخی از رشته‌ها ممکن است مقطع فوق لیسانس حدود دو سال به طول بیانجامد. شهریه و هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع فوق لیسانس با مقطع کارشناسی متفاوت است. زیرا هزینۀ کلاس‌های تئوری و کلاس‌های آزمایشگاهی با یکدیگر تفاوت دارد. به دلیل اینکه دانشجویان به خصوص در رشته‌های علوم پایه و علوم پزشکی به آزمایشگاه بیشتری برای کار عملی نیاز دارند، هزینۀ شهریه آنها نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی برای دروس تئوری از ۱۲ تا ۱۸ هزار پوند و برای دروس آزمایشگاهی از ۱۴ تا ۲۵ هزار پونو شهریه‌ها متغیر هستند.

تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری

طول دوره تحصیل در مقطع دکتری معمولا ۳ ساله است و هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری، بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور است. به همین دلیل دانشجویان بین المللی و متقاضیانی که خواستار تحصیل در در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور انگلستان هستند، می‌توانند از کمک هزینه و بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان دکتری اعطاء می‌شود استفاده کنند. دانشجویان دکتری به طور میانگین باید سالانه ۱۶ تا ۲۵ هزار پوند برای پرداخت شهریه دانشگاه هزینه کنند. برای اینکه دانشجویان دکتری راحت‌تر این شهریه‌ها را بپردازند، امکان انجام کار دانشجویی حین اشتغال به تحصیل نیز برای دانشجویان دکتری در کشور انگلستان فراهم شده است. بنابراین از این نظر مشکلی برای دانشجویان وجود نخواهد داشت. دانشجویان دکتری می‌توانند ‌ حدود ۳۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. این ساعت کاری برای مقاطع پایین‌تر حدود ۲۰ ساعت در هفته است. بنابراین امکان کسب درآمد بیشتر در مقطع دکتری برای دانشجویان وجود دارد.

سؤالات متداول

 • امکان اشتغال به کار حین تحصیل برای دانشجویان در تمام مقاطع در انگلستان وجود دارد؟

بله،  تا ۲۰ ساعت در هفته امکان کار دانشجویی برای دانشجویان فراهم شده است.

 • هزینه خوابگاه در دوره پیش دانشگاهی چقدر است؟

 به طور متوسط حدود ۵ تا ۱۰ هزار پوند در سال هزینه خوابگاه‌های دانشجویی انگلستان است.

 • آیا کمک هزینه تحصیلی در کشور انگلستان اعطاء می‌شود؟

بله، امکان اعطای بورسیۀ دانشجویی یا پرداخت وام تا حدود ۱۵ هزار پوند با توجه به رشته، مقطع، دانشگاه و شهر محل تحصیل وجود دارد.

 • ویزای دانشجویی تا چه زمانی اعتبار دارد؟

برای دانشجویان خارجی اعتبار ویزا تا زمان اتمام دوران تحصیل اعتبار دارد.

 • آیا امکان اخذ ویزای همراه در مقطع لیسانس وجود دارد؟

خیر اما اخذ ویزای همراه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد

 • آیا امکان تمدید ویزا بعد از اتمام تحصیل در انگلستان وجود دارد؟

بله پس از فارق التحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، برای مدت ۲ سال و پس از فارق التحصیلی از مقطع دکتری، برای ۳ سال امکان تمدید ویزا وجود دارد. 

سخن پایانی

با وجود هزینه‌های مختلفی که برای تحصیل در انگلستان در مقطع دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه وجود دارد، اما به دلیل سطح بالای آموزش و کیفیت تحصیل در کشور انگلستان، پرداخت این هزینه‌ها به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است چرا که فارق التحصیلان دانشگاه های انگلستان در مشاغل رده بالا و با حقوق و مزایای بسیارعالی مشغول به کار می شوند. علاوه بر این، کشور انگلستان می‌تواند کمک هزینه‌های متنوعی برای کاهش میزان هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور به دانشجویان بین‌المللی اعطاء کند. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره بروزترين و دقيق‌ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به انگلستان را به شما عزيزان ارائه مي‌نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي‌توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره‌هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *