مدارک مورد نیاز برای کار در اتریش

آیا با شرایط کار در اتریش آشنا هستید؟ آیا می‌دانید سالانه چند نفر از کشورهای مختلف با ویزای کار وارد این کشور دیدنی و جذاب اروپایی می‌شوند؟ اتریش مساحتی برابر با85 هزار کیلومتر مربع دارد و با کشورهای آلمان، ایتالیا، مجارستان، لیختن اشتاین، سوئیس و جمهوری چک همسایه است. جمعیت اتریش حدودا 9 میلیون نفر و پایتخت آن شهر زیبای وین و زبان رسمی مردم کشور اتریش، آلمانی است. در این مقاله از عالیان ویزا سعی داریم همه چیز را درباره کار در کشور اتریش بررسی کنیم و درباره شرایط کار در اتریش ، مدارک مورد نیاز برای درخواست شغل و دیگر موارد صحبت کنیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور اتریش، گردآورى شده است.

کار در اتریش

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط کار در اتریش
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش
 • روش‌های اخذ ویزای کار
 • ساعت کاری و حداقل حقوق و مزایا در کشور اتریش
 • اخذ اقامت دائم و پاسپورت اتریش از طریق کار

شرایط کار در اتریش

اتریش یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی است و فرصت‌های کاری مختلفی را در اختیار مهاجران قرار داده است. اخیرا شرایط اقتصادی و اجتماعی اتریش حتی از قبل هم بهتر شده است و با توجه به پیشرفت‌های روزافزون این کشور در صنایع مختلف، با کمبود نیروی کاری مواجه است. بنابراین شما این شانس را دارید که با فراهم کردن مدارک مورد نیاز و همچنین دنبال کردن دستورالعمل‌های کاریابی در اتریش، شغلی عالی برای خود فراهم کنید. اتریش از لحاظ شاخص درآمد، یکی از بهترین و ثروتمندترین کشورهای اروپایی در چند سال اخیر به شمار می‌آید. مزایا و حقوق کارکنان در اتریش در سطح خوبی قرار دارد و یکی از دلایل مهاجرت‌های کاری به این کشور همین موضوع است. شما در اتریش می‌توانید زندگی با کیفتی خوب برای خود و خانواده تان فراهم کنید. در نمودار زیر می‌توانید نرخ بیکاری در اتریش را مشاهده کنید.

کار در اتریش

برای اخذ ویزای کار این کشور باید دارای مهارت‌ها و شرایط مورد نیاز باشید. در ادامه بحث به چگونگی و روش‌های ارسال درخواست ویزای کار اتریش و همچنین مدارک مورد نیاز و دیگر شرایط لازم برای درخواست کار در این کشور می‌پردازیم. معمولا شخصی که به اخذ اقامت کاری در اتریش است، ابتدا باید ترجمه رسمی آلمانی کلیه مدارک کاری، تحصیلی و هویتی خود را به تأیید سفارت اتریش در ایران برساند تا در مرحله بعد بتواند درخواست ویزای کاری خود را ارسال کند. بعد از ارسال مدارک معمولابین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا نتیجه درخواست شما مشخص شود. کسانی که دارای مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی هستند، راحت‌تر می‌توانند کار پیدا کنند و شانس بیشتری دارند.

کار در اتریش

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش

جهت دریافت ویزای کار این کشور، ترجمه تایید شده یا اصل و کپی مدارک زیر مورد نیاز است:

 • شناسنامه
 • گذرنامه معتبر
 • عکسی که اخیرا گرفته شده باشد
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گواهی مبنی بر اشتغال به کار در ایران (نیازی به ارائه سابقه بیمه نیست و فقط ارائه نامه از محل کار کفایت می‌کند.)
 • فیش حقوقی
 • فرم درخواست ویزا
 • پرینت حساب بانکی
 • اثبات دارا بودن بیمه درمانی
 • اجاره نامه حد به مدت دو سال

روش‌های اخذ ویزای کار

ویزاهای کاری در اتریش معمولا به دو روش زیر قابل دریافت هستند.

  1. جاب آفر (پیشنهاد شغل از طرف کارفرما)
  2. جاب سیکر (جستجوی کار)
 • در روش اول یعنی جاب آفر، فرد متقاضی ویزای کاری باید یک پیشنهاد کاری از کارفرمایی در اتریش (کارفرمای معتبر و مورد تأیید دولت اتریش) دریافت کند. در این روش فرایند اخذ ویزا تا حد زیادی نیازمند انجام کارهایی از طرف کارفرما است. بدین صورت که ارسال قرداد کاری، اقدام برای درخواست ویزا کاری با کمک کارفرما انجام می شود چراکه بدین شکل نیاز شرکت خود را رفع می کند.
 • در روش دوم یعنی جاب سیکر، فرد باید دارای امتیازات لازم بوده و مدارک و شرایطی را فراهم کند تا بتواند وارد اتریش شده و 6 ماه با توجه به رشته تحصیلی، مهارت‌ها و سوابق کاری خود دنبال کار مورد نظر بگردد. در واقع اخذ ویزای کاری در اتریش امتیازی (point base system)است و در این روش فرد باید امتیازات لازم را بر حسب سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی و دیگر مواردی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود کسب کند.

نکته 1: اگر بخواهید در رشته‌های علوم انسانی مثل حقوق یا در رشته‌ای مانند پزشکی مشغول کار شوید باید ابتدا مدرک خود را معادل سازی کنید. یعنی ابتدا باید سطح زبان آلمانی خود را به C1  برسانید و بعد در آزمون معادل سازی شرکت کنید و چند واحد مشخص شده را بگذراند تا پس از آن معادل سازی مدرک شما انجام شود تا بتوانید در همان زمینه مشغول به کار شوید.

 نکته 2:  به عنوان یک راه جایگزین و مناسب می‌توانید ابتدا از طریق تحصیل وارد اتریش شوید و سپس با پیدا کردن شغل مناسب، ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید. مثلا در مورد لیسانس حقوق، شخص می‌تواند ابتدا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق وارد اتریش شود و بعد از اتمام درس، مدرک لیسانس خود را معادل سازی کند، و با سطح زبان آلمانی عالی، در آزمون های لازم شرکت کند و اگر در آزمون قبول شد، می‌تواند در اتریش مشغول کار شود.

 نکته 3: در اتریش معمولا مدرک فوق دیپلم ارزیابی نمی شود و حداقل مدرک مورد قبول که حداقل امتیاز را می آورد، لیسانس است. بنابراین بطور معمول مدرک فوق دیپلم را به رسمیت نمی‌شناسند و مورد تأیید واقع نمی‌شود.

روش جاب آفر برای دریافت ویزای کاری در اتریش

ابتدا فرد متقاضی باید از طریق سایت‌های کاریابی، شغلی متناسب با مهارت و تخصص خود پیدا کند. بعد از آن برای کارفرمای مربوطه درخواست کار خود را ارسال کند و منتظر دریافت پاسخ از جانب او باشد. در این شیوه فرد متقاضی باید مدارک مورد نیاز در زمینه تحصیل یا تخصص خود را برای کار مورد نظر و پیشنهاد شغلی کارفرما ارسال کند. در مرحله بعد کارفرما باید شغل مورد نظر را به مدت سه ماه در کشور اتریش آگهی کند و بعد از آن نیز باید 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی مبنی بر درخواست نیروی کار برای شغل مورد نظر نشر دهد. اگر در این مدت هیچ نیروی کاری متناسب با شغل مورد نظر پیدا نشود و یا کارفرما نیروی کار معرفی شده را به هر دلیلی نپذیرد، فرد متقاضی کار در اتریش می‌تواند ویزای کاری خود را دریافت نماید.

درصورتی که شخص شرایط زیر را داشته باشد و از مجموع 90 امتیاز بر اساس سیستم امتیازبندی نیروی کار کلیدی، 55 امتیاز را کسب کند به او اقامت 2 ساله اتریش و کارت اقامت قرمز سفید قرمز داده می شود. این امتیازات در جدول زیر نشان داده شده‌اند:

امتیازهامعیارهای واجد شرایط بودن برای نیروهای کلیدی
حداکثر امتیاز 30شرایط لازم
20تحصیلات فنی و حرفه ای / آموزش و مهارت های خاص در زمینه شغل های کلیدی
25واجد شرایط پذیرش در دانشگاه
30تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در موسسات آموزش عالی
حداکثر امتیاز 20تجربه کاری در زمینه شغل کلیدی
2به ازای هر سال
4کار در اتریش به ازای هر سال
حداکثر امتیاز 15مهارت زبانی آلمانی
5آلمانی در سطح A1
10آلمانی در سطح A2
15آلمانی در سطح B2
حداکثر امتیاز 10مهارت زبان انگلیسی
5انگلیسی در سطح A2
10انگلیسی در سطح B1
حداکثر امتیاز 15سن
15تا 30 سال
10تا 40 سال
90مجموع امتیازات حداکثر مجاز
20امتیاز ویژه برای ورزشکاران حرفه ای یا مربیان حرفه ای ورزشی
55حداقل امتیاز مورد نیاز
کار در اتریش از طریق ویزای جستجوی کار اتریش

یکی از موقعیت های بسیار خوبی که دولت اتریش جهت کار در اتریش قرار داده است ویزای جستجوی کار است. بر اساس این ویزا به شخص فرصت داده می شود تا 6 ماه وارد کشور اتریش شده و به جستجوی کار بپردازد. در صورتی که در این مدت، شخص، کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کند و با کارفرمایی در کشور اتریش قرارداد منعقد نماید، ویزای کار اتریش و درنهایت اقامت اتریش دریافت می نماید. برای دریافت ویزای جستجوی کار اتریش سیستم امتیازبندی وجود دارد که بر اساس آن درصورتی که افراد با مهارت بالا از مجموع 100 امتیاز 70 امتیاز را کسب کنند، واجد شرایط شناخته می شود و در این صورت شخص اقامت قرمز سفید قرمز دوساله دریافت خواهد کرد.

کار در اتریش
معیارهای واجد شرایط بودن برای افراد با سطح مهارت بالاامتیازات
صلاحیت ها و مهارت های خاصحداکثر امتیاز مجاز: 40
فارغ التحصیلی از یک موسسه آموزش عالی، حداقل مدت برنامه: چهار سال20
– در دروس ریاضی، انفورماتیک، علوم طبیعی یا فناوری (موضوعات MINT)30
– مدرک فوق دکتری (توانبخشی) یا PhD40

حقوق ناخالص سال قبل که در یک پست مدیریت ارشد در یک شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا شرکتی که دفتر بازرگانی خارجی اتریش مسئول آن، گزارش مثبتی در مورد فعالیت یا بخش تجاری آن صادر کرده است.

– 50000 تا 60000 یورو

– 60000 تا 70000 یورو

– بیش از 70000 یورو

 

 

20

25

30

فعالیت های پژوهشی و نوآوری (برنامه های ثبت اختراع، انتشارات)20
جوایز (جوایز شناخته شده)20
تجربه کاری (منعکس کننده صلاحیت متقاضی یا موقعیت مدیریت ارشد) حداکثر امتیاز مجاز: 20 

سابقه کار (در سال)

شش ماه سابقه کار در اتریش 

2

10

مهارت‌های زبانی حداکثر امتیاز مجاز: 10
مهارت های زبان آلمانی یا انگلیسی برای استفاده ابتدایی از زبان در سطح پایه – سطح A15
مهارت های زبان آلمانی یا انگلیسی برای تشدید استفاده ابتدایی از زبان – سطح A210
سنحداکثر امتیاز مجاز: 20 

تا 35 سال سن

تا 40 سال سن

تا 45 سال سن 

20

15

10

تحصیل در اتریش حداکثر امتیاز مجاز: 10
بخش دوم برنامه دیپلم یا نیمی از کل امتیاز ECTS مورد نیاز5
برنامه دیپلم کامل شده یا برنامه لیسانس و فوق لیسانس10
مجموع حداکثر امتیازات مجاز100
حداقل مورد نیاز 70
ساعت کاری و حداقل حقوق و مزایا در کشور اتریش

اگر شما به عنوان کارمند در اتریش استخدام شوید معمولا برای کار فول تایم باید 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته کار کنید. البته برخی از مشاغل نیز دارای شرایط متفاوتی هستند. در کشور اتریش حداقل دستمزد وجود ندارد و در حوزه‌های مختلف کاری، حداقل حقوق به صورت توافقی تعیین می‌شود. طبق توافق اتاق بازرگانی اتریش با اتحادیه کارگری اتریش (ÖGB) حداقل دستمزد در یک قرارداد جمعی نباید کمتر از ۱۵۰۰ خالص یورو در ماه باشد. به‌صورت کلی میانگین حقوق دریافتی در کشور اتریش 39.433 یورو به طور ناخالص  در سال محاسبه می‌شود.

کار در اتریش
اخذ اقامت دائم و پاسپورت اتریش از طریق کار

شما با یافتن کار مناسب و دریافت ویزای کاری می‌توانید پیش زمینه دریافت اقامت دائم خود را مهیا کنید. بعد از پیدا کردن کار شما موفق به اخذ کارت اقامت قرمز سفید قرمز می‌شوید برای دو سال می شوید و اگر از مجموع ۲۴ ماه حضور در اتریش، ۲۱ روز آن را کار کنید می توانید برای دریافت اقامت ۳ ساله قرمز سفید قرمز پلاس اقدام کنید. اگر شما موفق شوید به مدت 5 سال در این کشور از طریق ویزای کار حضور داشته باشید و مدرک B1 زبان آلمانی نیز اخذ نمایید، اقامت دائم اتریش یا همان Daueraufenthalt را دریافت می کنید. چنانچه 6 سال از حضور شما در اتریش گذشته باشد و حداقل ۳ سال از این ۶ سال را کار کرده باشید و ۶ ماهه منتهی به درخواست پاسپورت نیز مشغول به کار باشید و مدرک زبان آلمانی B2  نیز داشته باشید و مرتکب جرمی در اتریش یا کشور محل تولد یا اقامت خود نشده باشید و با رعایت شرایط دیگر، می‌توانید برای اخذ پاسپورت کشور اتریش اقدام کنید که البته صدور پاسپورت ممکن است ۲ تا ۳ سال نیز به طول بیانجامد.

سؤالات متداول
 • مشاغل پر درآمد در کشور اتریش چه شغل‌هایی هستند؟

رشته های فنی مخصوصا رشته های مرتبط با  IT و کامپیوتر (برنامه نویس‌ها)، مهندسین برق، مهندسین الکترونیک، مهندسین مکانیک،مکاترونیک و مهندسسین مخابرات (زیر شاخه های این رشته‌ها) شانس کاری بسیار بالایی دارند.

 • حداقل میزان درآمد شخص در کشور اتریش چقدر است؟

حداقل درآمد برای مشاغل مختلف، متفاوت است اما می توان حداقل درآمد خالص ماهانه برای یک کار ساده نظیر فروشندگی در فروشگاه های زنجیره ای را ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو در ماه تخمین زد.

 • آیا بدون دارا بودن مدرک زبان می‌توان در اتریش مشغول به کار شد؟

خیر،شما طبق سیستم امتیاز بندی کشور اتریش باید مدرک زبان مورد نیاز آلمانی یا انگلیسی را ارائه دهید تا امتیاز لازم را کسب کنید.

 • ساعات کاری تمام وقت در اتریش چقدر است؟

ساعات کاری تمام وقت به طور معمول ۸ ساعت در روز و در مجموع ۴۰ ساعت در هفته است و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.

سخن پایانی

در این نوشته با کار در اتریش و نحوه دریافت ویزای کاری اتریش آشنا شدید. امیدواریم از این مطلب لذت برده و برای شما مفید بوده باشد. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به اتریش را به شما عزيزان ارائه مي‌نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره‌هاى مؤسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *