نکات طلایی در اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

کشور پرتغال با دارا بودن پایین ترین هزینه های زندگی در اروپای غربی، شرایط بسیار ایده آل برای مهاجرت و به خصوص تحصیل خواهد داشت. این کشور نه تنها به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی، بلکه به دلیل دارا بودن سیستم آموزشی قوی و فرصت های شغلی فراوان پس از تحصیل، به گزینه ای بسیار محبوب برای متقاضیان به تحصیل در اروپا تبدیل شده است. بر اساس امار به دست آمده، سالیانه حدود 50000 دانشجو این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب مینمایند. دانشجویان میتوانند با اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ، تجربه یک دوره تحصیلی در غربی ترین کشور سرزمین اصلی اروپا را به دست آورند. آنان میتوانند علاوه بر کسب مدارک معتبر از دانشگاه های پرتغال، شانس کسب مدارک تخصصی و فنی از دانشگاه های پلی تکنیک پرتغال را نیز داشته باشند. لازم است قبل از درخواست برای پذیرش از دانشگاه های پرتغال، از شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور و مراحل آن مطلع شوید. در این مقاله به بررسی نکات طلایی در اخذ ویزای تحصیلی پرتغال خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور پرتغال گردآوری شده است.

ویزای تحصیلی پرتغال

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • چه کسانی به ویزای تحصیلی پرتغال نیاز دارند؟
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال
 • فرآیند درخواست ویزای تحصیلی پرتغال
 • هزینه ویزای تحصیلی پرتغال
 • مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی پرتغال
 • بهترین دانشگاه های پرتغال
 • الزامات زبان برای تحصیل در پرتغال

چه کسانی به ویزای تحصیلی پرتغال نیاز دارند؟

اگر شما شهروندی خارج از اتحادیه اروپا هستید و دوره تحصیلی شما بیش از سه ماه میباشد، برای تحصیل در پرتغال به ویزا نیاز خواهید داشت. قوانین ویزا برای دانشجویان بین المللی در پرتغال به ملیت دانشجو و مدت دوره بستگی دارد. دانشجویان خارج اتحادیه اروپا که دوره تحصیل آنان بیشتر از 3 ماه باشد، علاوه بر ویزا به مجوز اقامت نیز نیاز خواهند داشت. برای دوره تحصیلی کمتر از سه ماه، ویزای دانشجویی فقط برای ملیت هایی لازم است که معمولاً به ویزای شنگن پرتغال نیاز دارند. افراد بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا می توانند تنها با پاسپورت خود تا سه ماه وارد پرتغال شوند و در این مدت حتی می توانند یک دوره آموزشی کوتاه را بگذرانند. لازم به ذکر است که شهروندان خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در این کشور به ویزای تحصیلی پرتغال نیاز نخواهند داشت.

ویزای تحصیلی پرتغال

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاهی در پرتغال
 • اثبات اینکه شما هزینه های تحصیل را پرداخت کرده اید. اگر بورسیه تحصیلی دارید، مدرکی از دانشگاه خود در تایید آن ارائه دهید.
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت (از دستورالعمل های مربوط به عکس ویزای شنگن پیروی کنید)
 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی پرتغال در سفارت این کشور
 • مدرکی که توانایی مالی شما را برای تامین مخارج خود در پرتغال اثبات کند. این مدرک می تواند صورت حساب های بانکی، بورسیه تحصیلی، اثبات کمک مالی یا اثبات حمایت مالی باشد.
 • مدرکی که ثابت کند شما محل اقامت خود را در پرتغال تعیین کرده اید. این مدرک می تواند یک قرارداد اجاره، محل اقامت از دانشگاه شما (خوابگاه) یا یک دعوت نامه از یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما باشد که با آنها در پرتغال زندگی خواهید کرد.
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی بیمه سلامت مسافرتی شنگن. همچنین، شما پس از ورود به پرتغال، باید از یک شرکت خصوصی بیمه درمانی مناسب دریافت کنید.
فرآیند درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

برای درخواست ویزای تحصیلی پرتغال ، باید به سفارت پرتغال در محل اقامت خود مراجعه نمایید. شما باید قبلا نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در پرتغال را دریافت کرده باشید. خلاصه ای از روند درخواست ویزا به شرح زیر میباشد:

 • نامه پذیرش را از دانشگاه مورد نظر نظر خود در پرتغال دریافت کنید.
 • با مراجعه به وب سایت وزارت امور خارجه پرتغال اطمینان حاصل کنید که کجا باید درخواست ویزای خود را ثبت و یا ارسال نمایید.
 • یک قرار ملاقات یا مصاحبه در سفارت پرتغال تعیین کنید.
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی پرتغال را تکمیل کنید.
 • مدارک مورد نیاز برای درخواست را جمع آوری کنید.
 • هزینه ویزای دانشجویی مورد نیاز را پرداخت کنید. مجدداً، سفارت باید در مورد روش پرداخت (آنلاین، از طریق حواله بانکی، نقدی و غیره) به شما اطلاع دهد.
 • در تاریخ قرار ملاقات، باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. اگر سفارت در کشور دیگری است، ممکن است بتوانید به جای آن اسناد را پست کنید.
 • صبر کنید تا ویزا پردازش شود.
 • در صورت دریافت ویزا می توانید به پرتغال سفر کنید.
 • پس از ورود به پرتغال، باید یک قرار ملاقات با خدمات مهاجرت و مرز پرتغال (SEF) برای دریافت اجازه اقامت یا همان کارت اقامت خود، تعیین کنید. کارت اقامت به شما این امکان را می دهد که در طول مدت تحصیل خود در پرتغال زندگی کنید، اگرچه ممکن است پس از یک سال نیاز به تمدید آن داشته باشید.
ویزای تحصیلی پرتغال
هزینه ویزای تحصیلی پرتغال

هنگامی که برای ویزای تحصیلی پرتغال درخواست میدهید، باید هزینه ای را برای ویزا در سفارت و همچنین برای دریافت اجازه اقامت از SEF بپردازید.

این هزینه ها به شرح زیر میباشد:

– هزینه سفارت: 90 یورو

– هزینه ارسال درخواست اجازه اقامت در SEF: 83 یورو

– هزینه دریافت اجازه اقامت از SEF: 72 یورو

نکته: هزینه ها تقریبی است و ممکن است از کشوری به کشور دیگر تغییر کند.

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی پرتغال

پس از دریافت ویزای خود از سفارت پرتغال، باید به پرتغال سفر کنید و برای اجازه اقامت در SEF درخواست دهید. اجازه اقامت برای تحصیل به مدت یک سال صادر می شود و شما می توانید سالانه آن را تا پایان دوره تحصیل خود تمدید کنید. ویزای دانشجویی که در سفارت دریافت می کنید فقط سه ماه اعتبار دارد و می توانید از آن برای سفر به پرتغال استفاده کنید. در طی این سه ماه، شما باید اجازه اقامت خود در پرتغال را دریافت کنید. پس از آن، مجوز اقامت جایگزین ویزا خواهد شد. لازم به ذکر است که شما می توانید پس از پایان تحصیلات خود، در صورت یافتن شغل، در پرتغال بمانید. شما و کارفرمایتان باید شرایط ویزای کار پرتغال را داشته باشید تا بتوانید مجوز اقامت دانشجویی خود را به اجازه اقامت کاری تغییر دهید. اگر شغلی پیدا کردید، باید قبل از انقضای ویزای دانشجویی برای تغییر به ویزای کار اقدام کنید. SEF درخواست شما را در صورتی که ظرف 30 روز قبل از انقضای ویزای دانشجویی ارسال شود، نمی پذیرد پس باید زودتر اقدام نمایید. اگر ویزا خاتمه یابد، باید به کشور خود برگردید و از کشور خود برای ویزای کار درخواست دهید.

بهترین دانشگاه های پرتغال

کشور پرتغال دارای سیستم آموزشی و دانشگاهی قوی و بهترین دانشگاه ها با رنکینگ جهانی میباشد. برخی از برترین دانشگاه های پرتغال به شرح زیر میباشند:

 • Instituto Superior Tecnico
 • Catholic University of Portugal
 • Universidade Nova de Lisboa
 • University of Coimbra
 • University of Lisbon
 • University of Porto
الزامات زبان برای تحصیل در پرتغال

در سطح لیسانس، اکثر دانشگاه های پرتغال فقط دوره هایی را به زبان پرتغالی ارائه می دهند. قبولی در آزمون مهارت زبان پرتغالی معمولاً شرط ورود به برنامه های کارشناسی است. اکثر دانشگاه های پرتغال به حداقل مهارت زبان در سطح B1 و B2نیاز دارند. این شرط کمتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اعمال می شود زیرا این برنامه های پژوهش محور اغلب برای دانشجویان بین المللی طراحی شده اند و دوره ها یا آموزش هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است لازم باشد مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کنید. الزامات زبان، به طور قابل توجهی از یک مقطع تحصیلی به مقطع دیگر و یا حتی در دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما آزمون های آیلتس، تافل، PTE، CAE و یا CPE، معمولاً به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت انگلیسی شما پذیرفته می شوند. به طور معمول حداقل نمره زبان انگلیسی برای تحصیل در پرتغال، آیلتس 6.5 و یا معادل آن در آزمون های دیگر است. جهت بررسی دقیق تر شرایط مربوط به زبان، میتوانید با کارشناسان مجرب گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

ویزای تحصیلی پرتغال
سؤالات متداول
 • آیا دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه های پرتغال، اجازه کار خواهند داشت؟

بله. در صورت داشتن مجوز اقامت برای تحصیل در پرتغال، مجاز به کار تا 20 ساعت در هفته  خواهید بود. در تعطیلات نیز میتوانید به صورت تمام وقت به کار بپردازید. اگربرای یک دوره کوتاه مدت تحصیلی(حداکثر سه ماه) در پرتغال باشید، فقط ویزای شنگن دریافت کرده و اجازه کار نخواهید داشت.

 • مدت زمان پردازش ویزای تحصیلی پرتغال چقدر خواهد بود؟

بسته به کشور محل اقامت شما، سفارت خاص و اینکه آیا همه مدارک در درخواست شما تکمیل است یا خیر، ممکن است از چند هفته تا سه ماه طول بکشد تا ویزای دانشجویی بررسی شود. مطمئن شوید که به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، فرآیند درخواست را شروع کرده اید.

 • آیا با اخذ ویزای تحصیلی پرتغال میتوان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

بله. زمانی که شما به عنوان دانشجو در پرتغال زندگی کرده اید به عنوان اقامت دائم به حساب نمی آید. برای اینکه بتوانید مقیم دائم شوید، باید یک پیشنهاد شغلی دریافت کرده و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهید. این ویزای کار برای یک سال صادر شده و سپس میتوانید آن را تمدید نمایید. پس از 5 سال کار و زندگی مستمر در پرتغال میتوانید اقامت دائم و حتی شهروندی پرتغال را دریافت کنید.

 • آیا می توان با ویزای همراه در پرتغال تحصیل کرد؟

بله. اگر شما یکی از اعضای خانواده یک فرد محصل در پرتغال و یا یکی از اعضای خانواده یک مقیم یا شهروند شاغل در پرتغال هستید، اجازه تحصیل (و کار) در پرتغال را نیز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

 • آیا با اخذ ویزای دانشجویی پرتغال امکان همراه بردن خانواده به این کشور وجود دارد؟

بله. شما با اثبات تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های خانواده خود در پرتغال، میتوانید برای آنان درخواست ویزای همراه دهید. شما میتوانید همزمان با درخواست ویزای خود، برای ویزای خانواده خود نیز درخواست دهید و با هم به پرتغال سفر کنید (درخواست ویزای همزمان خانواده در مقطع لیسانس دانشجو، امری بسیار دشوار است اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، این امکان وجود دارد). همچنین میتوانید پس از اقامت خود در پرتغال، برای ویزای الحاق به خانواده درخواست دهید. کارشناسان و متخصصان گروه عالیان ویزا آماده ارائه هرگونه مشاوره در این خصوص به متقاضیان گرامی میباشند.

سخن پایانی

بیش از 50000 دانشجوی بین المللی هر ساله پرتغال را به عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور انتخاب می کنند. پرتغال در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه زندگی و تحصیل کمتری دارد و دانشجویان بین المللی می توانند مطمئن باشند که پرتغال شرایط تحصیلی با کیفیت بالا را با شور و نشاط هیجان انگیز و سبک زندگی مدیترانه ای ارائه می دهد. دانشجویان خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در کشور پرتغال، به اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهند داشت. ما در این مقاله به بررسی نکات مهم در خصوص اخذ ویزای تحصیلی پرتغال پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ما به تصمیم گیری بهتر شما مخاطب عزیز برای مهاجرت و تحصیل در کشور پرتغال کمک کرده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور پرتغال را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *