آشنایی کامل با انواع ویزای نروژ

اخذ ویزا از کشور نروژ نسبتاً ساده است اما رعایت نکات کلیدی و دقیقی را می‌طلبد. نروژ کشوری زیبا در شمال اروپا با فرهنگ و تاریخ بسیار غنی است. دارای مناظر خیره‌کننده و مکان‌های دیدنی و موزه‌های تاریخی و مکانی عالی برای تجربه ورزش‌های زمستانی محبوب مانند اسکی است. همچنین با داشتن دانشگاه‌های با رتبه‌بندی بالا در سطح جهانی مقصد مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی است. نروژ با نرخ بیکاری کم، نرخ پایین جرم و جنایت و فساد و بالا بودن استانداردهای زندگی، مکان بسیار امنی برای تحصیل، کار و زندگی است. اگر قصد دارید برای اهداف مختلف مانند گردشگری، تحصیل، ملاقات با خانواده یا کار به نروژ بیایید باید ویزای نروژ متناسب با هدف خود را دریافت کنید. ما در این مقاله به معرفی انواع ویزاهای نروژ و مدارک و مراحل موردنیاز برای اخذ آن‌ها می‌پردازیم. لازم به ذکر است که کلیه اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور نروژ، گردآوری‌شده است.

ویزای نروژ

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • چه کسانی برای ورود به نروژ به ویزا نیاز دارند؟
 • معرفی انواع ویزا برای ورود به نروژ
 • مدارک لازم برای دریافت ویزا از کشور نروژ
 • مراحل درخواست ویزای شنگن نروژ

چه کسانی برای ورود به نروژ به ویزا نیاز دارند؟

نروژ یکی از کشورهای منطقه شنگن است؛ بنابراین، شهروندان کشورهای عضو شنگن برای اقامت کوتاه‌مدت در نروژ نیازی به ویزا ندارند. علاوه بر این، ملیت‌های ژاپن، استرالیا، کانادا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا یا سایر کشورهایی که معافیت ویزا با نروژ دارند، برای اقامت کوتاه‌مدت نیازی به ویزا ندارند. بااین‌حال، برای اقامت بیش از 90 روز در نروژ همه ملیت‌ها نیاز به ویزا خواهند داشت. بدون شک، اگر کشور شما با نروژ توافقنامه ورود بدون ویزا نداشته باشد، دریافت ویزای نروژ برای شما یک ضرورت است؛ بنابراین، برای واجد شرایط بودن برای هر یک از انواع ویزا، به مدارکی خاصی نیاز دارید تا هدف از ورودتان به نروژ را اثبات و ویزای نروژ را دریافت کنید. ما جزئیات این مدارک را به شما خواهیم گفت اما قبل از آن باید با انواع ویزاهای نروژ آشنا شوید.

ویزای نروژ

معرفی انواع ویزا برای ورود به نروژ

کشور نروژ متناسب با اهداف مهاجرتی افراد مختلف انواع مختلفی از ویزا و مجوز ورود به خاکش را در نظر گرفته است. نکته مهم این است که شما باید درباره انواع ویزاهای کشور نروژ تحقیق کنید و برای اخذ ویزای مناسب با شرایط خودتان اقدام کنید. موارد زیر مهم‌ترین انواع ویزاهایی هستند که کشور نروژ صادر می‌کند:

1. ویزای شنگن

این ویزا مختص افراد خارج از منطقه شنگن است و برای بازدیدهای کوتاه‌مدت (حدود 90 روز) صادر می‌شود. با این ویزا می‌توانید به سایر کشورهای شنگن از جمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و… سفر کنید. هرچند برای این منظور به ویزای شنگن چند بار ورود نیاز دارید. قابل‌ذکر است که این نوع ویزا به شما اجازه نمی‌دهد که اجازه اقامت موقت در نروژ را دریافت کنید. شما فقط می‌توانید این ویزا را برای کارهای تجاری، گردشگری یا دیدارهای کوتاه خانوادگی دریافت کنید.

 • ویزای کوتاه‌مدت تجاری

اگر قصد سفر کاری کوتاه‌مدت به نروژ را دارید باید این ویزا را دریافت کنید. بااین‌حال اگر کارمند هستید، باید نامه‌ای از سازمانی که با آن کار می‌کنید دریافت کنید که در آن دلیل بازدید از نروژ ذکر شده باشد.  از سوی دیگر، اگر شما یک خود اشتغال یا صاحب کسب‌وکار هستید که می‌خواهید یک سفر کاری به نروژ داشته باشید، باید مدرکی مبنی بر ثبت شرکت خود تحت عنوان یک شخص حقوقی و مدرکی مبنی بر پرداخت مالیات خود ارائه دهید.

 • ویزای توریستی

ویزای توریستی نروژ نیز یک ویزای شنگن است که به شما اجازه می‌دهد تا حدود سه ماه یا کمتر به فعالیت‌های گردشگری در نروژ بپردازید. برای اخذ این نوع ویزای نروژ حتماً باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد تا قبل از انقضای ویزای خود به کشور خود باز خواهید گشت.

 • ملاقات کوتاه خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده شما مقیم یا شهروند نروژ است و می‌خواهید او را ملاقات کنید باید درخواست ویزای کوتاه‌مدت خانوادگی نروژ را همراه با مدارکی که نشان‌دهنده رابطه شما با فرد مقیم یا شهروند نروژ است، ارسال کنید. همچنین باید از میزبانتان دعوت‌نامه داشته باشید. هزینه درخواست ویزای شنگن برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال 80 یورو است. علاوه بر این، برای کودکان بین 6 تا 12 سال، 40 یورو است. کودکان زیر شش نیازی به پرداخت هزینه ویزا ندارند.

2. ویزای کاری

نروژ کشوری با اقتصاد پایدار و فرصت‌های شغلی گسترده است. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و دولت برای توسعه و رشد اقتصادی خود روزبه‌روز سیاست‌های ورود به نروژ برای افراد ماهر را ایجاد می‌کند. اگر فرد ماهری باشید و از یک کارفرمای نروژی پیشنهاد کار دریافت کنید می‌توانید برای این نوع ویزای نروژ درخواست بدهید.

3. ویزای دانشجویی

نروژ یکی از مقاصد موردعلاقه دانشجویان بین‌المللی است. اگر شما مشتاقانه منتظر دریافت مدرک یا گواهی تحصیلی در هر یک از مؤسسات معتبر این کشور هستید ابتدا باید از دانشگاه مقصد خود پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنید.

4. ویزای خانوادگی (نوع D)

برخلاف ویزای ملاقات کوتاه‌مدت خانوادگی نروژ، این ویزا به اعضای خانواده ساکنان نروژ یا شهروندان نروژ برای مدت طولانی اجازه ورود و اقامت در نروژ را می‌دهد. بااین‌حال، اثبات روابط خانوادگی برای این نوع ویزا بسیار مهم است. به همین ترتیب، میزبان شما در نروژ باید بتواند توانایی کافی (در امور مالی و سایر زمینه‌ها) را برای رفع نیاز شما در طول اقامت شما در نروژ نشان دهد. افراد زیر معمولاً واجد شرایط دریافت ویزای نوع D هستند:

 • همسر و فرزندان یک شهروند یا مقیم دائم نروژی
 • همسر و فرزندان یک شهروند نوردیک که بیش از سه سال است در نروژ زندگی می‌کند
 • همسر یک تبعه خارجی که یک کارگر ماهر با مجوز کار است
 • مجوز نامزد که نوعی مجوز اقامت است که به فرد اجازه می‌دهد با فردی که قبلاً در نروژ زندگی می‌کند ازدواج و سپس با او زندگی کند.
 • اگر فرزندان شما در نروژ زندگی می‌کنند، می‌توانید از این نوع ویزای نروژ استفاده کنید و تا 9 ماه با آنها زندگی کنید.
ویزای نروژ

5. ویزای فریلنسری و افراد شاغل در حوزه دیجیتال

 

یکی دیگر از انواع ویزاهای نروژ که به شما اجازه ورود به نروژ بدون کارکردن را می‌دهد ویزای نروژ برای افراد فریلنسر است. فریلنسر فردی است که شغل او نیازی به حضور در محل کار ندارد و می‌تواند از فاصله دور کار کند. اگر از این دسته افراد باشید می‌توانید با دریافت این ویزا وارد نروژ شوید و در این کشور زندگی کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا از کشور نروژ

فرقی نمی‌کند که برای کدام یک از انواع ویزاهای نروژ درخواست می‌دهید، درهرصورت باید مدارک عمومی و اختصاصی خاصی را آماده و همراه با درخواست خود ارائه کنید.

مدارک عمومی موردنیاز برای درخواست ویزای نروژ عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • 2 قطعه عکس
 • گذرنامه با حداقل 2 صفحه خالی که حداقل 3 ماه پس از تاریخ بازگشت شما اعتبار داشته باشد.
 • تأییدیه بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30000 یورو در نروژ و کل منطقه شنگن
 • نامه‌ای مبنی بر هدف سفر به نروژ و جزئیات برنامه سفرتان
 • رزرو پرواز با تاریخ و شماره پرواز که زمان ورود و خروج شما به نروژ را مشخص می‌کند.
 • مدارک اقامتی که مشخص می‌کند در طول مدت حضورتان در نروژ کجا می‌مانید مانند مدارک رزرو هتل.
 • گواهی وضعیت مدنی شما (گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و…)
 • اثبات تمکن مالی کافی برای مدت اقامت در نروژ که معمولاً مقدار آن به‌صورت موردی تعیین می‌شود.

مدارک اختصاصی برای دریافت ویزاهای مختلف نروژ

علاوه بر مدارک عمومی باید مدارک خاصی را که برای دریافت نوع ویزای مدنظرتان لازم است، آماده و ارائه کنید. درصورتی‌که قصد کار در نروژ را دارید باید قرارداد استخدام توسط کارفرمای نروژی خود را به همراه صورت‌حساب جاری بانکی 6 ماه اخیرتان و فرم اظهارنامه مالیات‌بردرآمد (ITR) یا گواهی مالیات‌بردرآمد کسر شده از حقوق خود را ارائه کنید. اگر خود اشتغال هستید باید یک کپی از مجوز کسب‌وکارتان را به همراه صورت‌حساب بانکی شرکت خود در 6 ماه اخیر و اظهارنامه مالیات‌بردرآمد (ITR) خود را ارائه دهید.

اگر به‌عنوان یک دانش‌آموز وارد  خاک نروژ می‌شوید برای  اخذ ویزای تحصیلی نروژ به نامه پذیرش از مدرسه یا دانشگاهتان نیاز دارید. اگر با ویزای شنگن به نروژ می‌آیید باید دعوت‌نامه از خانواده یا دوستان شما در نروژ با آدرس و شماره‌تلفن (در صورت وجود داشتن) و صورت‌حساب بانکی 6 ماه گذشته خود را نشان دهید.

اگر برای مقاصد کاری و اهداف تجاری به نروژ می‌آیید باید دعوت‌نامه شرکت نروژی که از آن بازدید خواهید کرد و آدرس دقیق آنها همراه با تاریخ بازدید شما، گواهی از کارفرمای شما مبنی بر/اجازه سفر کاری شما، صورت‌حساب بانکی کسب‌وکار در 6 ماه اخیر و اساسنامه شرکت خود را نشان دهید. همچنین اگر قبلاً روابط تجاری بین شرکت شما و شرکت میزبان وجود داشته است، باید مدرکی دال بر چنین رویدادهایی ارائه کنید. در نهایت باید در مورد هزینه‌های متقاضی دریافت ویزای نروژ در طول مدت اقامتش در منطقه شنگن، تعیین تکلیف شود که کارفرما یا شرکت شریک شما هزینه‌هایتان را پرداخت خواهند کرد.

ویزای نروژ

اگر برای درمان در نروژ متقاضی دریافت ویزای مربوط به مقاصد پزشکی هستید باید گزارش پزشکی خود را که نشان دهد حتماً به درمان در نروژ نیاز دارید، یک گواهی پزشکی از بیمارستان یا پزشک در نروژ که تاریخ ملاقات و همچنین وضعیت پزشکی شما را تأیید می‌کند و رسید پرداخت هزینه‌های پزشکی خود را ارائه دهید.

اگر برای مقاصد فرهنگی، هنری و مذهبی به نروژ می‌آیید باید از مراجعی که قصد اجرای برنامه یا فعالیت برای آن‌ها را دارید دعوت‌نامه داشته باشید که جزئیات مربوط به بازدید شما از نروژ را مشخص می‌کند. همچنین باید برنامه سفر، اسامی و نقش تمام اعضای گروه و چگونگی پرداخت هزینه‌ها به‌صورت دقیق مشخص شود.

اعضای هیئت‌های رسمی دولت و سازمان‌های دولتی و… برای دریافت ویزای مخصوص در نروژ باید کپی دعوت‌نامه رسمی خود، هویت متقاضی دریافت ویزا، هدف از سفر و مدت و محل اقامت خود را مشخص کنند.

در نهایت برای اخذ ویزای نروژ برای کودکان زیر سن قانونی باید درآمد منظم والدین آن‌ها اثبات شود، همچنین رضایت‌نامه محضری از والدین کودک یا قیم قانونی او به همراه کپی پاسپورت و شناسنامه والدین و یا قیم قانونی او ارائه شود.

مراحل درخواست ویزاهای نروژ

پس از اینکه هدفتان از سفر به نروژ را مشخص کردید باید مدارک موردنیاز ویزای مدنظرتان را آماده کنید. سپس باید به کنسولگری یا سفارت نروژ در کشور مبدأ خود مراجعه کنید. سپس یک حساب کاربری با اداره نروژی پورتال درخواست مهاجرت ایجاد کنید. فرم درخواست ویزا را تکمیل و هزینه درخواست را پرداخت نمایید. سپس نوبت رزرو وقت سفارت می‌رسد. در وقت تعیین شده باید به سفارت مراجعه کنید و کلیه مدارک لازم را همراه داشته باشید. سپس منتظر بررسی ویزای خود باشید.

سؤالات متداول
 • هزینه ویزای شنگن نروژ چقدر است؟

هزینه درخواست ویزای شنگن برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال 80 یورو است. علاوه بر این، برای کودکان بین 6 تا 12 سال، 40 یورو است. کودکان زیر شش نیازی به پرداخت هزینه ویزا ندارند.

 • آیا اخذ ویزا از کشور نروژ نیاز به مصاحبه دارد؟

بله. زمانی که برای تکمیل فرایند درخواست ویزای خود به سفارت یا کنسولگری در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید، باید در مصاحبه حضوری شرکت کنید.

 • چقدر طول می‌کشد تا ویزا به دستم برسد؟

زمان تحویل و صدور ویزا به نوع مجوز مورد درخواست دارد و زمان دقیقی برای این فرایند اعلام نشده است اما حدودا بین 3 تا 6 ماه باید منتظر  بررسی و صدور ویزا باشید.

 • آیا کسی می‌تواند از طرف شما برای مجوز کار در نروژ درخواست دهد؟

بله. تنها کسی که می‌تواند برای مجوز کار درخواست دهد، کارفرمای شما است.

 • آیا امکان اعتراض به رد درخواست ویزا در نروژ وجود دارد؟

بله. اگر ویزای شما رد شد، می‌توانید در عرض سه هفته به تصمیمات اتخاذ شده توسط اداره مهاجرت اعتراض کنید.

سخن پایانی

ما مهم‌ترین الزامات و نکات هنگام ارسال درخواست برای انواع ویزاهایی را که برای ورود به نروژ نیاز دارید، در این مقاله ارائه کردیم. جمع‌آوری مدارک موردنیاز شاید زمان بر باشد اما بهتر است این مرحله را با حوصله و دقت به انجام برسانید. هرگونه نقص و ابهامی در پرونده شما ممکن است بر تصمیم افسر ویزا تأثیر منفی بگذارد. این صبر و حوصله در روند دریافت ویزای نروژ ارزشش را خواهد داشت به‌ویژه زمانی که بدانید شما می‌توانید پس از 3 سال زندگی در نروژ با ویزای معتبر برای اخذ اقامت دائم نروژ درخواست بدهید. برای مطالعه بیشتر مقاله سریع‌ترین راه اخذ اقامت نروژ را بخوانید. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به نروژ را به شما عزیزان ارائه می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس‌اَپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *