انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

فرصت محدود تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های کشور لهستان، نیازی به یادگیری زبان لهستانی ندارند، با این حال، دانش کافی در زبان های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی برای شرکت در دوره های آموزشی متنوعی که در دانشگاه ها برگزار می شوند، الزامی است و شما به مدرک معتبری نیاز دارید تا مهارت خود را در زبان مورد نظر اثبات کنید. این کشور، همه ساله اقدام به جذب دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا می کند و کلاس ها و دوره های آموزشی متنوعی را در زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهد. لهستان مملو از دانشگاه های معتبری است که از کیفیت آموزشی بالایی در سطح بین الملل برخوردار هستند. در صورتی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه های لهستان هستید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با شرایط تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی بیشتر آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی
 • زندگی و تحصیل در لهستان با دانش زبان انگلیسی
 • بهترین دانشگاه های لهستان برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • زندگی دانشجویی در کشور لهستان
 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های لهستان

شرایط تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

برای تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی باید حداقل تحصیلات متوسطه یا مدرکی داشته باشید که تأیید کند در کشور خود می توانید به دانشگاه بروید. به طور مشابه، برای اخذ مدرک فوق لیسانس، به دیپلم فارغ التحصیلی در لهستان یا دیپلم nostrified نیاز دارید، که به شما مجوز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را می دهد. همچنین برای درخواست مدرک دکترا نیز به مدرکی مبنی بر اتمام دوره دوم آموزش عالی نیاز دارید و باید گواهینامه فارغ التحصیلی خود را ارائه دهید.

تقریبا تمامی شهرهای بزرگ لهستان دارای دانشگاه های معتبر هستند، با این حال دانشجوپذیرترین شهرهای این کشور شامل ورشو، وروتسواف، کراکوف، پوزنان، لودز، گدانسک، تورون، لوبلین و رززو می شوند که همه ساله ده ها هزار نفر دانشجو را به خود جذب می کنند.

تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

تدریس دروس به زبان انگلیسی، امری رایج در دانشگاه های لهستان به شمار می رود. همین موضوع سبب شده تا دانشجویان بین المللی بسیاری علاقه‌مند تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور باشند. شما می توانید دوره تحصیلی خود را به زبان های انگلیسی، لهستانی، فرانسوی و آلمانی بگذرانید. برای تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی و یا به هر زبان دیگر نیازمند مدرک معتبری هستید که نشان دهنده مهارت کافی شما در آن زبان باشد.

به صورت کلی، حداقل سطح مورد قبول برای شرکت در دانشگاه های لهستان مطابق با استانداردهای چارچوب مرجع اروپایی، سطح B2 است که به معنای دیپلم FCE، CAE، CPE در زبان انگلیسی، دیپلم DELF B2 در زبان فرانسوی و برای آلمانی Zertifikat Deutsch plus 3 است.

برخی از دانشگاه ها به مدرک زبان بین المللی نیازی ندارند، زیرا قبل از شروع سال تحصیلی دوره ها و آزمون های زبان را به صورت اختصاصی برای دانشجویان بین المللی برگزار می کنند. اطلاعات مربوط به آزمون های زبان هر دانشگاه و این که آیا دانشگاه مورد نظر شما این آزمون ها را برگزار می کند یا خیر، معمولاً در وب سایت رسمی دانشگاه آورده شده است و همچنین می توانید نمره و سطح مورد قبول زبان هر یک از دانشگاه ها را نیز از وب سایت دانشگاه مشاهده نمایید.

زندگی و تحصیل در لهستان با دانش زبان انگلیسی

دانش کافی در زبان انگلیسی برای تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی کافی خواهد بود؛ اما وقتی صحبت از زندگی در لهستان می شود ممکن است مجبور شوید زبان لهستانی را حداقل در سطح پایه یاد بگیرید. دانش حداقلی در زبان لهستانی به شما کمک می کند راحت تر با مردم این کشور معاشرت کنید زیرا فقط حدود 30 تا 35 درصد از افرادی که در لهستان زندگی می کنند انگلیسی صحبت می کنند و همچنین، سطح زبان آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. معمولاً جمعیت افرادی که با زبان انگلیسی آشنایی دارند در شهرهای بزرگ لهستان و یا در نزدیکی جاذبه های گردشگری این کشور، بیشتر است.

از طرفی، اگر تصمیم بگیرید در این کشور بمانید و کار کنید، به احتمال زیاد نیاز دارید با زبان لهستانی به خوبی آشنا باشید تا بتوانید در جایی استخدام شوید. شما می توانید مهارت خود را در زبان لهستانی به کمک منابعی مانند اپلیکیشن Duolingo، e-polish و Babbel و یا کانال یوتیوب YouTube PolishPod101 افزایش دهید.

بهترین دانشگاه های لهستان برای تحصیل به زبان انگلیسی

بیش از 500 مؤسسه آموزش عالی (HEI) در لهستان وجود دارد که شامل موسسه های خصوصی و دولتی می شوند و شرایط تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. پنج دانشگاه لهستان در بین 1000 دانشگاه برتر رتبه ‌بندی دانشگاه ‌های جهانی Times Higher Education در سال 2023 جای گرفته اند و همچنین نام 16 دانشگاه لهستانی در رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های جهانی QS در سال 2023 به چشم می خورد.

در بین 500 دانشگاه برتر دنیا، دو دانشگاه ورشو (284) و دانشگاه Jagiellonion (293) دیده می شوند که همه ساله امکانات تحصیل به زبان انگلیسی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. این دو موسسه آموزش عالی، در رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های اروپا و آسیای مرکزی QS (EECA) در سال 2022 به ترتیب رتبه ‌های ششم و پنجم را به خود اختصاص دادند.

در صورتی که علاقه‌مند به تحصیل در هر یک از این دانشگاه ها باشید، باید بدانید که سال تحصیلی لهستان از اکتبر تا اوایل فوریه (ترم پاییز) و از اواسط فوریه تا ژوئن (ترم تابستان) ادامه دارد و هر ترم با امتحانات پایان می یابد. بسته به دوره شما، تدریس در قالب کلاس ها، سمینارها، گروه های بحث، سخنرانی و جلسات آزمایشگاهی ارائه می شود و می توانید دوره های خود را به زبان انگلیسی به اتمام برسانید.

بر اساس آخرین رتبه بندی QS، بهترین دانشگاه های لهستان که امکان تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورند، عبارت اند از :

 • دانشگاه ورشو
 • دانشگاه Jagiellonian
 • دانشگاه صنعتی ورشو
 • دانشگاه علم و صنعت AGH
 • دانشگاه آدام میکیویچ
 • دانشگاه صنعتی کراکوف (Politechnika Krakowska)
 • دانشگاه صنعتی Gdask
 • دانشگاه صنعتی لودز
 • دانشگاه نیکلاس کوپرنیک

زندگی دانشجویی در کشور لهستان

جمعیت دانشجویی لهستان در دهه گذشته چهار برابر شده است. محبوبیت این کشور در بین دانشجویان خارجی بدون شک به دانشگاه های بسیار معتبر و هزینه پایین زندگی آن مربوط می شود. تعداد دانشجویان بین المللی شاغل در لهستان در سال 2021/2022 بیش از 89000 نفر بوده است. جای تعجب نیست که در سال‌های آینده این میزان افزایش بیشتری پیدا کند، زیرا لهستان در تقاطع بین اروپای شرقی و غربی قرار دارد.

شما می توانید در طول دوران تحصیل خود از شهرهای توریستی محبوب کراکوف، گدانسک و ورشو دیدن کنید و همچنین به مناطق دورتر سفر کنید تا از پارک‌ های ملی، دریاچه‌ ها و کوه‌های لهستان بازدید نمایید.

هزینه های پایین زندگی، تحصیلات با کیفیت و فرصت یادگیری زبان دوم، تنها برخی از مزایای تحصیل در این کشور هستند. با تحصیل در لهستان می توانید ردپای فارغ التحصیلان برجسته ای مانند ماری کوری و نیکلاس کوپرنیک که هر دو در دانشگاه های لهستان تحصیل کرده اند را دنبال کنید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های لهستان

تحصیل تمام وقت در لهستان هیچ هزینه ای برای شهروندان لهستانی ندارد و همچنین برای دانشجویان بین‌ المللی از اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) رایگان است. با این حال، دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در این کشور باید هزینه بپردازند. دولت لهستان برای پوشش هزینه های دانشجویان بین المللی اقدام به ارائه بورسیه های متنوعی کرده است که دانشجویان واجد شرایط می توانند دریافت نمایند. به صورت کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان به شرح زیر خواهد بود :

 • 9000 ZL (1664 پوند) در سال برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • 14000 ZL (2589 پوند) در سال برای دوره های دکترا و تخصصی
تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی

مؤسسات خصوصی این آزادی را دارند که هزینه های خود را تعیین کنند و با توجه به دوره و موسسه، این هزینه ها می تواند از 9000 ZL (1664 پوند) تا 28000 ZL (5178 پوند) در سال متغیر باشد. دوره های آموزشی MBA نیز بین 37000 ZL (6842 پوند) و 56000 ZL (10356 پوند) هستند.

سؤالات متداول
 • آیا برای تحصیل در لهستان باید زبان لهستانی یاد بگیرم؟

خیر، برای تحصیل در این کشور نیازی به یادگیری زبان لهستانی ندارید زیرا بسیاری از دوره های دانشگاهی دانشگاه های لهستان به زبان انگلیسی برگزار می شوند.

 • آیا می توانم در حین تحصیل در لهستان کار کنم؟

بله، دانشجویان بین المللی که در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در حال تحصیل باشند با داشتن مجوز اقامت معتبر، امکان کار در کشور را خواهند داشت.

 • آیا برای تحصیل در لهستان به مدرک آیلتس نیاز است؟

بر خلاف اکثر کشورهای اروپایی، برای تحصیل در دانشگاه های لهستان مستلزم ارائه مدرک تافل یا آیلتس نیستید و تنها ارائه یک مدرک برای اثبات مهارت زبان کافی است.

 • آیا بعد از تحصیل در لهستان امکان اقامت در این کشور را دارم؟

بله، اگر می خواهید پس از فارغ التحصیلی در لهستان بمانید، باید شغلی پیدا کنید و برای اقامت و کار در لهستان مجوز بگیرید.

 • یک دانشجوی بین المللی چقدر می تواند در لهستان درآمد کسب کند؟

در سال 2022، دانش آموزان بین المللی در لهستان ماهیانه حدودا بین ۲۰۰۰ تا 3000 زلوتی درآمد خالص داشته اند.

سخن پایانی

کشور لهستان با ارائه دروس دانشگاهی به چند زبان مختلف دنیا، فرصتی استثنایی را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است تا از امکانات بی نظیر آموزشی این کشور بهره‌مند شوند و در محیط آکادمیک پیشرفته آن تحصیل کنند. اما اگر قصد تحصیل در یک کشور ارزان قیمت در حوزه شنگن را دارید قطعا کشور مجارستان کیفیت بالاتری از لحاظ اموزشی و زندگی نسبت به لهستان ارائه می دهد و می تواند گزینه مناسبتری نسبت به لهستان باشد. در این مقاله با شرایط مختلف تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

شرایط ویژه تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

لهستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است که در سال های گذشته دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. طیف گسترده ای از فرصت های تحصیلی و آموزش های عالی که در سطح استانداردهای اروپا هستند در این کشور به دانشجویان ارائه می شوند. اگرچه دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجویان بین المللی کشور لهستان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند، اما یکی از برتری های لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی، امکان تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان است. برای دریافت ویزای دانشجویی لهستان به داشتن مدرک زبان معتبر مانند آیلتس نیازی نخواهید داشت. برای تحصیل در این کشور تنها کافی است دانش زبان و نمرات خوب و بودجه مناسب برای گذراندن دوره تحصیلی خود را داشته باشید. شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در کشور لهستان، متنوع است که در ادامه این مقاله قصد داریم هر یک از این شرایط را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • نحوه تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان
 • شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی در لهستان بدون آیلتس و تافل
 • پذیرش از دانشگاه های لهستان بدون دانش انگلیسی
 • نمره قبولی زبان برای پذیرش در دانشگاه های لهستان

نحوه تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی داشتن مدرک زبان انگلیسی است و به همین ترتیب، نبود مهارت کافی در زبان انگلیسی برای برخی از دانشجویان بین المللی مانعی است که از ورود آن‌ها به دانشگاه های لهستان جلوگیری می کند.

اما دولت لهستان راه حلی را برای مقابله با این مشکل پیش روی دانشجویان قرار داده است و امکان تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان را برای این دسته از دانشجویان فراهم کرده است.

اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزشی لهستان، برای دانشجویان بین المللی که مدرک معتبر زبان ندارند، پیش از شروع کلاس های دانشگاهی، دوره های آموزش زبان انگلیسی و یا لهستانی را برگزار می کنند. دروس، سخنرانی ها و کلاس ها در دانشگاه های لهستان به زبان انگلیسی و یا لهستانی برگزار می شوند، از همین رو آشنایی با یکی از این دو زبان برای تحصیل در کشور لهستان الزامی می باشد. 

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

این دوره ها به صورت فشرده و به مدت یک الی دو سال برگزار می شوند و در انتهای دوره مهارت های زبان شما با یک آزمون جامع سنجیده می شود و در صورتی که حداقل نمره قبولی را در آزمون خود دریافت کنید، می توانید وارد دانشگاه شوید. قدم اول برای تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان ، انتخاب دانشگاه یا موسسه آموزشی است که دوره های زبان انگلیسی یا لهستانی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. با شرکت در این دوره ها، می توانید مهارت کافی در زبان انگلیسی یا لهستانی را به دست آورید. برای کسب اطلاعات در مورد دوره های زبان هر دانشگاه به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه نمایید.

شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی در لهستان بدون آیلتس و تافل

همان‌طور که اشاره کردیم، تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان غیر ممکن نیست. دانشجویان بین المللی که قصد دارند در یک دوره تحصیلی در کشور لهستان شرکت کنند، ابتدا باید قوانین مربوط به ملیت دانشجویان را بررسی نمایند زیرا این قوانین برای شهروندان اتحادیه اروپا و ناتو با سایر کشورهای ثالث متفاوت است.

در صورتی که شما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باشید، برای تحصیل در کشور لهستان نیازی به ویزا نخواهید داشت و تنها در اختیار داشتن پاسپورت و کارت شناسایی صادر شده از کشورهای اروپایی کافی خواهد بود.

اما در صورتی که شهروند یکی از کشورهای ثالث هستید، باید برای ویزای دانشجویی خود درخواست دهید. درخواست ویزای دانشجویی، پس از پذیرش شما در دانشگاه باید انجام بگیرد. قوانین پذیرش و اخذ ویزای دانشجویی در کشور لهستان با سایر کشورهای اروپایی تفاوت دارد.

برای دریافت ویزای دانشجویی لهستان، نیازی به ارائه مدرک معتبر زبان نخواهید داشت و ارزیابی سطح زبان انگلیسی شما به صورت نسبی در مصاحبه ویزا که سفارت لهستان برگزار می کند، انجام می گیرد و در بیشتر موارد، آزمون جداگانه زبان انگلیسی لازم نیست.

با این حال، باید در نظر داشته باشید که قوانین مربوط به کشور مبدأ و یا دوره ها و دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. هنگامی که برای تحصیل در لهستان اقدام می کنید، همیشه توصیه می شود از قبل با سفارت لهستان مشورت کنید. اگر یکی از شرایط زیر برای شما صدق می کند، می توانید بدون شرکت در آزمون آیلتس و تافل برای ویزای دانشجویی لهستان اقدام کنید:

 • شما 18 سال یا بیشتر دارید و زبان اصلی شما انگلیسی نیست
 • شما 16 تا 18 ساله هستید و حداقل 12 سال تحصیل را در یک کشور انگلیسی زبان یا در یک مدرسه بین المللی که زبان آموزشی آن انگلیسی بوده است، گذرانده اید.

پذیرش از دانشگاه های لهستان بدون دانش انگلیسی

لهستان با داشتن 14 دانشگاه در بین برترین دانشگاه های جهان، در زمینه آموزش عالی خدمات متمایز و با کیفیتی را به دانشجویان ارائه می کند که ترکیبی از عناصر آموزشی سنتی و مدرن هستند. دانشگاه های پلی تکنیک لهستان، پژوهشگران و محققان بسیاری را در خود جای داده اند و از جمله بهترین موسسات فنی در اروپا شناخته می شوند. این دانشگاه ها و موسسات عالی، علاوه بر ارائه دوره های آموزشی با کیفیت از شهریه مقرون به صرفه ای نیز برخوردار هستند. بیش از 400 دوره آموزش زبان انگلیسی توسط مراکز آموزشی و دانشگاه های لهستان ارائه می شود، از همین رو، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس برای ورود به همه دانشگاه های این کشور، اجباری نیست.

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره های انگلیسی دانشگاه های لهستان را داشته باشند، باید مهارت های خود را در زبان انگلیسی و یا لهستانی اثبات کنند. برای این کار، تنها کافی است آزمون اخذ گواهینامه بین المللی زبان خود را با نمره قبولی حداقل B1 پشت سر بگذارید.

در نظر داشته باشید، دوره های آموزش زبانی که دانشگاه برگزار می کند منجر به ارائه مدرک به شما نمی شوند و از همین رو، پس از آن که دوره های آموزش زبان انگلیسی را گذراندید، باید در آزمون های معتبری مانند تافل، آیلتس، TOEIC، کمبریج ESOL شرکت کنید و در صورت اخذ نمره قبولی، وارد دانشگاه شوید.

در صورتی که متقاضی مهارت کافی در زبان انگلیسی نداشته باشد و دوره های زبان انگلیسی دانشگاه را نیز پشت سر نگذارد، شانسی برای پذیرش در دانشگاه های لهستان را نخواهد داشت.

نمره قبولی زبان برای پذیرش در دانشگاه های لهستان

همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از دانشگاه‌ های لهستان هیچ الزامی برای آزمون آیلتس ندارند. از جمله موسسات برتر بین المللی که بدون نیاز به مدرک آیلتس اقدام به جذب دانشجو در لهستان می کنند می توان به دانشگاه Adam Mickiewicz Poznan و دانشگاه فناوری ورشو اشاره کرد.

سایر دانشگاه ها نیز دارای شرایط اختیاری برای زبان انگلیسی هستند و شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی، می توانید قبل یا بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه، مدرک زبان خود را دریافت نمایید.

اگر بخواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید و مهارت های زبان انگلیسی خود را از این طریق ثابت کنید، باید با حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه های مختلف این کشور آشنا باشید که عبارت اند از :

 • حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه ورشو : نمره 7
 • حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه Wroclaw : نمره 6
 • حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه Jagiellonian : نمره 5
 • حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه علم و صنعت AGH : نمره 6
 • حداقل نمره قبولی آیلتس در دانشگاه صنعتی کراکو : نمره 6.5

به خاطر داشته باشید برای اخذ پذیرش در دانشگاه های لهستان، شرکت در آزمون آیلتس اجباری نیست و می توانید در آزمون های معتبر دیگری مانند تافل، تافل هوم ادیشن و پی تی ای شرکت کنید و حداقل نمره قبولی را در آن‌ها کسب نمایید تا واجد شرایط تحصیل در دانشگاه شوید.

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان
سؤالات متداول
 • آیا تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان آیلتس امکان پذیر است؟

بله، بیش از 400 دوره های دانشگاهی انگلیسی در لهستان برای دانشجویان بین المللی تدریس می شود و خبر خوب این است که ارائه مدرک آیلتس برای همه آن‌ها اجباری نیست.

 • مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های لهستان چیست؟
 • دیپلم یا لیسانس یا جایگزین رسمی (صدور توسط دانشگاه)
 • رزومه با جزئیات مربوط به مدرسه و حرفه (اختیاری)
 • توصیه نامه بعضا
 • فرم درخواست پر شده
 • مدرک زبان در صورت نیاز
 • آیا بدون یادگیری زبان لهستانی می توان در لهستان کار دانشجویی پیدا کرد؟

بله، در حین تحصیل در لهستان می توانید هم‌زمان کار کنید و در اغلب مواقع نیازی به صحبت کردن به زبان لهستانی ندارید. کارهای دانشجویی در لهستان عموماً دشوار نیستند.

 • برای تحصیل در لهستان چه معدلی مورد نیاز است؟

شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف لهستان متفاوت است. با این حال، قانون کلی برای درخواست در کارشناسی ارشد دریافت 50٪ معدل است و نمره آیلتس برای پذیرش در مقطع مستر باید 5.5 تا 6 باشد.

 • آیا بدون دانش زبان لهستانی می توان در این کشور تحصیل کرد؟

بله، شما می توانید بدون نیاز به یادگیری زبان لهستانی در دوره های آموزشی انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در این کشور تحصیل کنید.

سخن پایانی

زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه لهستان کافی است. اما وقتی صحبت از زندگی در لهستان می شود، ممکن است مجبور شوید زبان محلی را حداقل در سطح پایه یاد بگیرید. این به این دلیل است که فقط حدود 30 تا 35 درصد از افرادی که در آنجا زندگی می کنند انگلیسی صحبت می کنند و سطح زبان آن‌ها می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی و لهستانی، برای زندگی راحت در این کشور الزامی است. ما توصیه میکنیم بجای لسهتان، کشور مجارستان را به دلیل هزینه های زندگی کمتر، سطح زندگی بالاتر به عنوان یک کشور ارزان قیمت در حوزه شنگن برای تحصیل انتخاب کنید.در این مقاله با شرایط تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

اخذ اقامت لهستان

بهترین راه اخذ اقامت لهستان

لهستان به عنوان یکی از کشورهای عضو حوزه شنگن که در شرق اروپا واقع شده است، اخیرا مورد توجه بسیاری از مهاجرین قرار گرفته است. دولت لهستان امکانات و تسهیلات متنوع و با کیفیتی را در اختیار شهروندان و ساکنین کشور قرار می دهد و وجود اقتصاد نسبتاَ با ثبات و هزینه های پایین زندگی و تحصیل، سبب شده تا این کشور به یکی از کشورهای حوزه شنگن برای مهاجرین خارجی تبدیل شود.

اتباع خارجی که از شهروندان اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا نیستند، در صورتی که قصد اقامت بیش از 90 روز را در کشور لهستان داشته باشند، به مجوز اقامت در لهستان نیاز خواهند داشت. با در دست داشتن مجوز اقامت، این امکان را دارید تا در لهستان کار کنید و در مشاغل مختلف این کشور استخدام شوید. در ادامه این مقاله قصد داریم مراحل اخذ اقامت لهستان را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

اخذ اقامت لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط اخذ اقامت لهستان
 • شرایط دریافت اقامت لهستان چیست؟
 • برای دریافت اقامت لهستان چگونه باید اقدام کنم؟
 • مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت موقت لهستان

شرایط اخذ اقامت لهستان

زمانی که هر ویزای طولانی مدت D لهستان برای کار، تحصیل، یا الحاق خانواده و غیره را دریافت کردید، اجازه اقامت موقت این کشور را نیز دریافت خواهید کرد. شرایط مربوط به اخذ اقامت لهستان ، به ملیت شما بستگی دارد. در صورتی که شما یکی از شهروندان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی EEA اروپا هستید و مایل به اقامت، تحصیل و کار در این کشور هستید، باید برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام کنید. اما در صورتی که یک شهروند اتحادیه اروپا هستید، تنها کافی است اقامت خود را ثبت کنید. برای یک شهروند اتحادیه اروپا که اقامتش ثبت شده است گواهی ثبت اقامت شهروند اتحادیه اروپا صادر می شود.در صورتی که شهروندان اروپا اقامت خود را در کشور لهستان ثبت نکنند، برای آن‌ها جریمه در نظر گرفته می شود.

به صورت کلی، اجازه اقامت تنها به مهاجرانی ارائه می شود که دلایل قانع کننده ای برای اقامت خود در لهستان داشته باشند و بنا به همان دلیل نیاز باشد تا بیش از سه ماه در این کشور مستقر شوند. از جمله مواردی که می توانید به دلیل آن‌ها اقامت خود را اخذ کنید، موارد زیر هستند :

اخذ اقامت لهستان
 • اگر مجوز کار یا اظهارنامه کتبی از کارفرما دریافت کرده باشید
 • در صورتی که بخواهید کسب و کاری در کشور لهستان ایجاد کنید که مزایایی برای این کشور به همراه داشته باشد
 • از توانایی های هنری برجسته ای برخوردار باشید و بتوانید آن‌ها را در لهستان به کار بگیرید
 • قصد شرکت در دوره های آموزشی و کارآموزی تحت برنامه های اتحادیه اروپا را دارید
 • با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده باشید
 • هدف از اخذ اقامت لهستان شما، پیوستن به اعضای خانواده خود در این کشور باشد

شرایط دریافت اقامت لهستان چیست؟

اجازه اقامت موقت در لهستان، حداکثر به مدت 3 سال ارائه می شوند و می توانید پس از گذشت سه سال آن را تمدید نمایید. برای دریافت مجوز اقامت، باید درخواست را به سفارت یا کنسولگری لهستان در کشور خود ارسال کنید. اگر در لهستان اقامت دارید نیز می توانید درخواست خود را مستقیماً به دفتر مربوطه در استانی که مستقر هستید، ارسال نمایید.  

داشتن اجازه اقامت، به معنای اقامت قانونی در کشور لهستان است و این امکان را به شما می دهد تا بتوانید هر موقع که می خواهید به این کشو سفر کنید و یا از آن خارج شود. در صورتی که می خواهید با خانواده، شریک زندگی و یا فرزندان خود در لهستان زندگی کنید، هر فرد باید به صورت اختصاصی مجوز اقامت خود را اخذ نماید. اولین قدم برای انجام این کار، ارائه مدرکی دال بر محل اقامت، اشتغال و توانایی حمایت از خود و خانواده در طول اقامت در لهستان است.

سرمایه گذارانی که مایل به ایجاد کسب و کار و شرکت در لهستان هستند و برای اداره کسب و کار خود می خواهند در این کشور مستقر شوند نیز برای انجام فعالیت های تجاری و زندگی در لهستان نیازمند مجوز اقامت خواهند بود. با این حال، در صورتی که برای ایجاد کسب و کار به بیش از سه ماه نیاز نداشته باشید، می توانید در طول این مدت بدون مجوز اقامت نیز در لهستان مستقر شوید.

متقاضیانی که مجوز اقامت موقت خود را دریافت کنند و به مدت پنج سال با این مجوز در کشور لهستان مستقر شوند، می توانند پس از گذشت پنج سال اقدام به درخواست برای مجوز اقامت دائم نمایند. در برخی موارد، به عنوان مثال زمانی که فردی به یک شهروند لهستانی ازدواج کند، می تواند درخواست اقامت دائم خود را سریعتر ارسال نماید.

شما باید قبل از انقضای مجوز اقامت موقت خود، برای اجازه اقامت دائم اقامت کنید. درخواست را می توان هم به صورت فیزیکی و هم به صورت پستی به مرکز مربوطه ارائه کرد.

همچنین، اتباع خارجی در صورت نیاز برای اقامت طولانی مدت، امکان تمدید مجوز اقامت موقت خود را نیز خواهند داشت. همچنین، مجوزهای دیگری مانند مجوز کار، مجوز افراد ماهر به منظور انجام فعالیت های تجاری، انجام تحقیقات علمی، پیوستن به خانواده و شرایط دیگر نیز در دسترس هستند.

برای دریافت اقامت لهستان چگونه باید اقدام کنم؟

قبل از درخواست اخذ اقامت لهستان ، باید ویزای طولانی مدت لهستان توسط سفارت برای شما صادر شود. ویزای طولانی مدت لهستان با عنوان ویزای نوع D نیز شناخته می شود و با دریافت این ویزا امکان اقامت بیش از 90 روز در کشور لهستان را خواهید داشت. پس از دریافت ویزای بلند مدت و ورود به لهستان، باید مراحل زیر را برای قانونی کردن اقامت خود دنبال کنید :

 • نزدیکترین دفتر Voivodeship را پیدا کنید : برای اینکه بتوانید اقامت موقت خود را قانونی کنید، باید یک دفتر Voivodeship را پیدا کنید و درخواست خود را در آن ثبت نمایید.
 • تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید : قبل از درخواست برای اجازه اقامت موقت لهستان، باید مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید.
 • تمام مدارک مورد نیاز را به زبان لهستانی و یا انگلیسی ترجمه کنید : تمام مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت موقت لهستان باید قبل از ارسال به زبان لهستانی ترجمه و قانونی شوند. شما باید هم اصل و هم کپی مدارک را ارسال کنید. مدارک اصلی شما پس از طی مراحل درخواست به شما بازگردانده می شود.
 • مدارک مورد نیاز را ارسال کنید : شما باید درخواست مجوز اقامت موقت و تمام مدارک مورد نیاز آن را به نزدیکترین سفارت در شهر خود ارسال کنید.
 • هزینه را پرداخت کنید : هزینه اخذ اقامت لهستان حدود 94 یورو است.
 • منتظر جواب باشید : پس از اتمام تمام مراحل بالا، منتظر پاسخ باشید. زمان پردازش مجوزهای اقامت موقت تقریباً یک ماه طول می کشد.
اخذ اقامت لهستان

مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت موقت لهستان

به منظور اخذ اقامت لهستان ، مدارک و اسنادی را باید ارائه دهید، با این حال، توجه داشته باشید که روند ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز دریافت مجوز اقامت ممکن است دچار تغییرات شوند. بنابراین، متقاضیان باید انتظار تغییر در روند درخواست و همچنین زمان پردازش کلی را داشته باشند. با توجه به کشوری که می خواهید از آن برای اقامت در لهستان درخواست دهید و یا به این کشور سفر کنید، دولت لهستان ممکن است محدودیت های متفاوتی را در نظر گرفته باشد.

به صورت کلی، مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت لهستان به شرح زیر است :

 • فرم درخواست اقامت موقت : شما باید دو نسخه از فرم را ارسال کنید.
 • چهار عکس : عکس ها باید مطابق با دستورالعمل ها و شرایط عکس ویزا باشد.
 • پاسپورت معتبر : گذرنامه باید در دو نسخه اصلی و کپی ارائه شود.
 • پرداخت حق تمبر که حدود 11 یورو است.
 • بیمه سلامت : سیستم بیمه درمانی در لهستان رایگان نیست و شما باید از قبل بیمه درمانی داشته باشید.
 • برای ویزای ملی دانشجویی باید نامه پذیرش دانشگاه را ارسال کنید.
 • برای ویزای کار، باید مجوز کار صادر شده توسط یک کارفرمای لهستانی را ارائه دهید.
 • برای ویزای الحاق خانواده، باید مدارکی ارائه دهید که رابطه شما با شهروند لهستانی را ثابت کند.

در نهایت، ممکن است از شما خواسته شود که مدارک اضافی را برای درخواست اجازه اقامت موقت خود ارسال کنید.

سؤالات متداول
 • مدت زمان اعتبار مجوز اقامت موقت لهستان چقدر است؟

اجازه اقامت موقت در لهستان، حداکثر به مدت 3 سال ارائه می شوند و می توانید پس از گذشت سه سال آن را تمدید نمایید.

 • چطور می توان واجد شرایط اخذ اقامت لهستان شد؟
 1. دریافت مجوز کار یا اظهارنامه کتبی کارفرما
 2. ایجاد کسب و کار در کشور لهستان
 3. شرکت در دوره های آموزشی و کارآموزی تحت نظر اتحادیه اروپا
 4. با یک شهروند لهستانی ازدواج کنید
 5. پیوستن به اعضای خانواده
 • آیا امکان دریافت اقامت دائم در لهستان وجود دارد؟

بله، شما می توانید پس از 5 سال اقامت موقت در این کشور، درخواست اقامت دائم دهید.

 • آیا برای کار در کشور لهستان به مجوز اقامت نیاز است؟

بله، برای کار در کشور لهستان شما به ویزا، مجوز کار و مجوز اقامت در این کشور نیاز خواهید داشت.

سخن پایانی

لهستان، کشوری نسبتاَ توسعه یافته و پیشرفته است و زندگی در آن می تواند تجربه ای آرام و لذت بخش برای هر فردی باشد. شهروندان لهستانی از تسهیلات بسیاری برخوردار هستند و با وجود هزینه های پایین، می توانند زندگی نسبتا با کیفیتی را برای خود در این کشور رقم بزنند. در این مقاله با شرایط مختلف و مراحل اخذ اقامت لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

ویزای لهستان

آشنایی با انواع ویزای لهستان

سفر به لهستان می تواند تجربه ای شگفت انگیز برای هر فردی باشد. اگر بخواهید به عنوان یک شهروند خارجی به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت به کشور لهستان سفر کنید، باید پیش از هر کاری، اقدام به اخذ ویزای لهستان نمایید. دولت لهستان، انواع مختلفی از ویزاها را در نظر گرفته است که با توجه به دلیل اقامت خود می توانید هر یک از آن‌ها را اخذ نمایید. از جمله این ویزاها می توان به ویزای کاری، تحصیلی و یا صرفاً گردشگری و یا همان توریستی اشاره کرد. با این حال، قبل از درخواست ویزا، باید بررسی کنید که آیا اصلاً به ویزا نیاز دارید یا خیر.

اگر برای ورود به کشور لهستان به ویزای این کشور نیاز داشته باشید، باید اطلاعات کافی را در مورد چگونگی دریافت آن در اختیار داشته باشید. از همین رو، در ادامه این مقاله قصد داریم نیازمندی ها و مراحل مختلف اخذ ویزای این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

ویزای لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مراحل درخواست ویزای لهستان
 • انواع ویزای کشور لهستان
 • تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت
 • مدارک مورد نیاز دریافت ویزا

مراحل درخواست ویزای لهستان

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا EEA، و یا هر کشور دیگری در حوزه شنگن، نیازی به اخذ ویزای لهستان برای ورود به این کشور ندارند. همچنین، برخی کشورها نیز جزو کشورهای توافقنامه بدون ویزای شنگن هستند که از جمله آنها می توان به ایالات متحده، استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی، تایلند و تونس اشاره کرد.

در صورتی که تبعه کشوری به جز موارد اشاره شده در لیست بالا هستید، برای سفر به لهستان نیاز به ویزا خواهید داشت. شهروندان کشورهای ثالث، حتی اگر قصد سفرهای کوتاه و یا شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت در این کشور را داشته باشند نیز باید اقدام به اخذ ویزای لهستان کنند. برای دریافت این ویزا باید مراحل را به دقت طی کنید. این مراحل به شرح زیر می باشند :

ویزای لهستان
 • با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری لهستان تماس بگیرید : برای ارسال درخواست باید یک وقت ملاقات با سفارت یا کنسولگری تعیین کنید.
 • مدارک خود را آماده کنید : سفارت لهستان، لیستی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را در اختیار شما قرار می دهد.
 • درخواست ویزا را ارسال کنید : در روز قرار ملاقات، ممکن است مجبور شوید در یک مصاحبه ویزا نیز شرکت کنید.
 • منتظر تصمیم نهایی سفارت باشید : ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درخواست ویزا شما بررسی شود، بنابراین مطمئن شوید که زمان کافی را برای پاسخ نهایی در نظر می گیرید.

انواع ویزای کشور لهستان

با توجه به این که دلیل سفر شما به لهستان چیست، انواع مختلف ویزا وجود دارد که می توانید دریافت کنید و از مزایای آن استفاده نمایید. ویزاهای مختلف لهستان به شرح زیر می باشند :

ویزای شنگن : اگر قصد دارید کمتر از 90 روز در لهستان بمانید، باید ویزای توریستی آن را دریافت کنید. با دریافت ویزای شنگن آن، این امکان را خواهید داشت تا از سایر کشورهای حوزه شنگن، بدون نیاز به ویزا یا مجوز، بازدید نمایید.

ویزای ترانزیت فرودگاه : ویزای ترانزیت فرودگاهی این کشور به دارنده این امکان را می دهد که وارد منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاهی در لهستان شوند تا بتوانند پرواز خود را تغییر دهند. این ویزا مناسب مسافرانی است که قصد دارند به کشور دیگری سفر کنند، اما پرواز آن‌ها در لهستان توقف دارد. در صورتی که مسافرین هواپیما؛ منطقه ترانزیت بین المللی را ترک نکنند نیازی به ویزای ترانزیت ندارند.

ویزای کار : اگر می خواهید در لهستان کار کنید، باید برای ویزای کار آن اقدام کنید. برای دریافت این ویزا، باید کارفرمایی داشته باشید که از طرف شما درخواست مجوز کار را در دفتر محلی Voivodeship (که معادل لهستانی اداره شهرداری است) ارسال کند. با توجه به مدت و ماهیت کار شما، انواع مختلفی از مجوزهای کار وجود دارد. زمانی که کارفرما درخواست ویزا را ارسال کرد و مجوز کار خود را نیز دریافت کردید، می توانید کار خود را در این کشور شروع کنید.

ویزای دانشجویی : اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید و در دانشگاهی در لهستان پذیرفته شده اید، باید برای ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید.

ویزای پیوست خانواده : اگر می خواهید به همسر یا والدین خود که در لهستان زندگی می کنند، بپیوندید، باید برای ویزای خانوادگی درخواست دهید. ویزای خانواده ۲ سال اعتبار دارد و در این مدت مجاز به کار در لهستان خواهید بود. شما باید مدرکی دال بر وضعیت خانوادگی خود، مانند گواهی ازدواج (برای همسران) یا گواهی تولد/ فرزندخواندگی (برای فرزندان خردسال) ارائه دهید.

تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت

اگر می خواهید بیش از سه ماه (۹۰ روز) در لهستان بمانید، باید برای ویزای نوع D و سپس اجازه اقامت اقدام کنید. ویزای نوع D یک ویزای طولانی مدت است و به شما امکان می دهد بیش از یک سال در جمهوری لهستان اقامت داشته باشید. مدت زمان اعتبار این ویزا ممکن است بین سه ماه تا حداکثر دوازده ماه باشد.

با این حال، زمانی که با ویزای بلند مدت وارد این کشور می شود و برای دریافت مجوز کار اقدام می کنید، می توانید برای سال ها در این کشور بمانید و ویزای خود را تمدید کنید.

در نظر داشته باشید که ویزای بلند مدت این کشور با اجازه اقامت یک ساله در لهستان، یکسان نیست. ویزای طولانی مدت به شما این امکان را می دهد که با هدف کار، تحصیل، ملحق شدن به خانواده و دلایل موجه دیگر وارد لهستان شوید و پس از ورود به لهستان باید ویزای طولانی مدت را به اجازه اقامت تبدیل کنید.

ویزای شنگن و ویزای بلند مدت، از پر استفاده ترین ویزاهای این کشور به شمار می روند. در صورتی که قصد سفر به این کشور را دارید، بهتر است با تفاوت های بین این دو ویزا بیشتر آشنا شوید. تفاوت بین ویزای شنگن و ویزای بلند مدت نوع D عبارت‌اند از :

با داشتن ویزای شنگن، اقامت شما در کشور لهستان نباید از سه ماه تجاوز کند، اما ویزای بلند مدت به مدت یک سال صادر می شود و قابل تمدید است.

اگر با ویزای شنگن وارد این کشور شوید، نمی توانید اجازه اقامت دریافت کنید. اگر با ویزای طولانی مدت وارد لهستان شوید، می توانید اجازه اقامت دریافت کنید و اقامت خود را در لهستان برای سال ها یا به طور نامحدود تمدید کنید.

برای برای دریافت ویزای طولانی مدت نیاز به یک دلیل قوی برای سفر به کشور لهستان دارید. دلیل شما برای اخذ ویزای لهستان می تواند یک قرارداد کاری، نامه پذیرش از یک دانشگاه در لهستان، یا داشتن یک عضو نزدیک خانواده که در آنجا زندگی می کند، باشد.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزا

برای اخذ ویزای لهستان، باید مدارک و اسناد هویتی و مالی را با توجه به نوع ویزایی که درخواست می کنید، ارائه دهید. در نظر داشته باشید که مدارک مورد نیاز اخذ ویزا می تواند هر سال دچار تغییر شود و از همین رو، پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر کار، مدارک مورد نیاز را از وب سایت رسمی این کشور مورد بررسی قرار دهید. به صورت کلی، هنگام درخواست ویزا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت :

 • فرم درخواست ویزا، شما باید فرم درخواست را به طور کامل تکمیل کرده و در پایان آن را امضا کنید.
 • دو عکس در اندازه پاسپورت از خودتان.
 • یک کپی از پاسپورت، پاسپورت شما باید حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت شما اعتبار داشته باشد.
 • گواهی بیمه سلامت مسافرتی.
 • بیمه نامه el که با شرایط ویزای شنگن مطابقت دارد (30000 یورو به همراه پوشش در تمام منطقه شنگن).
 • ممکن است از شما خواسته شود که نامه ای بنویسید که در آن هدف از سفر، کاری که قصد انجام آن در لهستان را دارید و غیره را شرح دهید.
 • مدرک اقامت در لهستان، برای این کار می توانید مدرک رزرو هتل، رزرو Airbnb، نامه ای از میزبان و غیره را ارسال کنید.
 • مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای اقامت در لهستان.
 • اثبات وضعیت رابطه، اگر متأهل هستید باید سند ازدواج ارائه دهید.
 • رزرو بلیط پرواز
 • رسید هزینه ویزا پرداخت شده
ویزای لهستان

اگر دانشجو هستید، باید این مدارک اضافی را ارائه دهید:

 • هر مدرکی که نشان دهد شما در یک مدرسه یا دانشگاه ثبت نام کرده اید.
 • یک NOC به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه شما مجاز به خروج هستید و قصد بازگشت پس از سفر را دارید.
سؤالات متداول
 • آیا امکان تمدید ویزای این کشور وجود دارد؟

بله، در صورتی که ویزای موقت و یا دائم لهستان را دریافت کرده باشید می توانید آن را برای مدت طولانی تر تمدید نمایید.

 • انواع ویزای لهستان کدم‌اند؟

– ویزای توریستی شنگن

– ویزای ترانزیت فرودگاه

– ویزای کار

– ویزای دانشجویی

– ویزای خانوادگی

 • دلایل رد شدن درخواست ویزای کشور لهستان چیست؟

– ارائه مدارک غیر واقعی

– عدم ارائه توضیح کافی در مورد چرایی سفر به لهستان

– پاسپورت نامعتبر

– عدم ارائه سندی مبنی بر داشتن بودجه کافی برای تأمین هزینه های سفر

– نامعتبر بودن گواهی ازدواج یا تولد

 • پردازش ویزای کشور لهستان چه مدت به طول می انجامد ؟

زمان رسیدگی به درخواست ویزای کشور لهستان شما از ۱۴ تا ۲۸ روز طول می کشد. سفارت یا کنسولگری لهستان پس از این بازه زمانی به شما پاسخ خواهد داد.

 • آیا با داشتن ویزای توریستی  می توان در این کشور کار کرد؟

خیر، شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کار در کشور لهستان نیازمند مجوز کار به همراه ویزا هستند.

سخن پایانی

ویزای توریستی این کشور به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به مدت 90 روز در این کشور زندگی کنید و بدون نیاز به ویزا یا مجوز اقامت دیگر، از سایر کشورهای عضو حوزه شنگن نیز بازدید نمایید. در این مقاله با شرایط مختلف اخذ ویزای لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

مهاجرت به لهستان

همه چیز در مورد مهاجرت به لهستان

جمهوری لهستان، کشوری در قلب اروپای شرقی است که به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن، سطح استاندارد خوبی را برای ساکنین خود فراهم می کند. اقتصاد توسعه یافته، وجود امکانات بهداشتی و رفاهی کافی و آب و هوای خوب، باعث شده تا علاقمندان بسیاری در سال های اخیر به فکر مهاجرت و زندگی در این کشور بیافتند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز متوالی در لهستان بمانند، باید برای اخذ اجازه اقامت خود درخواست دهند. همچنین، برای شروع کسب و کار، تحصیل و یا استخدام در یک موقعیت شغلی در لهستان، به ویزا نیاز خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرت به لهستان در ادامه این مقاله همراه ما باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

مهاجرت به لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • قوانین مهاجرت به لهستان
 • مهاجرت به داخل و خارج از منطقه شنگن
 • شرایط اخذ ویزای لهستان
 • انواع ویزای لهستان
 • محبوب ترین شهرهای لهستان برای زندگی و کار

قوانین مهاجرت به لهستان

در صورتی مهاجرت شما به لهستان قانونی خواهد بود که تمامی شرایط مندرج مهاجرت به لهستان را رعایت کنید. با توجه به اهداف شما، چندین راه برای مهاجرت قانونی به این کشور وجود دارد. شما می توانید با دریافت انواع ویزای لهستان و یا ویزای شنگن به این کشور سفر کنید و از این طریق مجوز اقامت دریافت نمایید.

با دریافت هر یک از این ویزاها، می توانید بدون نیاز به دریافت ویزای دیگر به سایر کشورهای عضو شنگن نیز سفر کنید. اگر قصد اقامت طولانی مدت در لهستان را دارید و می خواهید در این کشور تحصیل کنید، استخدام شوید و یا کسب و کاری راه اندازی کنید، به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت.

مهاجرت به لهستان

ماده 10 قانون مهاجران خارجی لهستان، نشان می دهد که سیاست مهاجرت به لهستان دوستانه تر از سایر کشورها است. با این حال، علیرغم این واقعیت، ممکن است برای دریافت اجازه اقامت نیاز به کمک یک وکیل داشته باشید.

 هنگامی که درخواست مجوز اقامت خود را با موفقیت ارسال کردید، کارت اقامت دریافت خواهید کرد. کارت اقامت به عنوان تأییدیه هویت شما در طول اقامت شما در لهستان عمل می کند. این کارت، به شما امکان می دهد تا بدون نیاز به اخذ ویزا از مرز عبور کرده و به سایر کشورهای اروپایی سفر کنید. اگر برای اجازه اقامت خود از خارج از کشور درخواست داده اید، باید کارت اقامت خود را هنگام ورود به کشور دریافت کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که کارت خود را شخصاً از مسئول مربوطه دریافت می کنید.

مهاجرت به داخل و خارج از منطقه شنگن

جمهوری لهستان یکی از کشورهای عضو حوزه شنگن است. کشورهای عضو موافقت‌نامه شنگن، کنترل گذرنامه را در مرزهای مشترک خود لغو کرده اند. همچنین این کشورها، ویزای شنگن صادر شده توسط سایر کشورهای شنگن را به رسمیت می شناسند. بنابراین، در مرزهای خارجی یا در اولین ورود به منطقه شنگن، رویه های عادی کنترل مهاجرت اعمال می شود، با این حال پذیرش در هر کشور عضو شنگن به معنی پذیرش در کل منطقه شنگن (همه کشورهای عضو) تلقی می شود و اقدامات کنترلی بیشتری بر روی مهاجرین و مسافرین اعمال نمی شود.

شهروندان کشورهای ثالث برای اقامت بیش از 90 روز در لهستان می توانند برای ویزای بلند مدت اقدام کنند. به دلیل سیاست های سخت‌گیرانه مهاجرت، گاهی اوقات ممکن است گرفتن ویزای شنگن به طور مستقیم از لهستان دشوار و زمان بر باشد. برای دریافت لیست مدارک و نیازمندی های درخواست ویزا، می توانید به وب سایت رسمی وزارت کشور لهستان مراجعه کند.

شرایط اخذ ویزای لهستان

اگر می خواهید به عنوان یک شهروند کشورهای غیر اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا غیر سوئیس، به طور قانونی در لهستان زندگی و کار کنید، باید در قدم اول برای دریافت یک ویزای معتبر درخواست دهید. شما می توانید این کار را در نزدیک ترین سفارت در کشور خود انجام دهید. در برخی موارد، این امکان وجود دارد که اتباع خارج از اتحادیه اروپا، به اصطلاح اتباع کشورهای ثالث، نیازی به ویزا نداشته باشند؛ مشروط بر این که کمتر از 90 روز در لهستان اقامت کنند و قصد کار در این کشور را نداشته باشند.

برای مهاجرت به لهستان ، می توانید از بین سه ویزای معتبر این کشور، یکی را دریافت کنید. این سه ویزا شامل ویزای ترانزیت فرودگاهی (A)، ویزای کوتاه مدت (شنگن) (C) و ویزای ملی برای اقامت طولانی مدت (D) هستند.

در صورتی که تنها قصد بازدید کوتاه مدت از این کشور را دارید، می توانید برای ویزای شنگن درخواست دهید و با دارا بودن این ویزا امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن را نیز خواهید داشت. ویزای شنگن سه ماه اعتبار دارد، اما در صورتی که بخواهید با دریافت هر یک از این ویزاها در کشور لهستان کار کنید، نیاز به مجوز کار نیز خواهید داشت.

مهاجرانی که می خواهند بیش از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند، باید برای ویزای بلند مدت درخواست دهند. با دریافت ویزای بلند مدت، امکان سفر و بازدید از سایر کشورهای عضو شنگن را نیز خواهید داشت.

برای درخواست ویزای بلند مدت (D) و مهاجرت به لهستان، باید حداقل مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست ویزا که به موقع تکمیل شده است
 • گذرنامه ای که حداقل تا سه ماه پس از خروج از لهستان معتبر است
 • عکس(های) بیومتریک، اندازه پاسپورت
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی بیمه مسافرتی یا بیمه پزشکی بین المللی
 • اثبات تمکن مالی کافی
 • سندی که هدف از بازدید شما را بیان می کند
 • سندی که لزوم اقامت طولانی مدت را تأیید می کند

انواع ویزای لهستان

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در صورتی که بیش از 90 روز قصد اقامت در لهستان را داشته باشند، باید برای یکی از انواع ویزاهای این کشور درخواست دهند. طبق قانون سیاست مهاجرتی لهستان، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود می توانند برای هر یک از آن‌ها درخواست دهند؛ این ویزاها به شرح زیر می باشند :

ویزای نوع A ترانزیت فرودگاهی : این ویزا برای مسافرانی صادر می شود که پرواز آن‌ها مستلزم فرود در یکی از فرودگاه های کشور لهستان است. برای دریافت این ویزا نیازمند داشتن بلیط هواپیما خواهید بود.

ویزای نوع C شنگن : ویزای نوع C به دارندگان این اجازه را می دهد تا به مدت کمتر از 90 روز، به منظور گردش، دیدار از خانواده یا دوستان، تجارت، شرکت در رویدادهای ورزشی یا فرهنگی و غیره وارد کشورهای عضو حوزه شنگن شوند. برای دریافت این ویزا مدارکی مانند بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به  اثبات بودجه کافی و مدرک اقامت مورد نیاز است.

ویزای ملی نوع D : ویزای نوع D به افراد این امکان را می دهد تا بتوانند برای مدتی بیش از 90 روز به منظور انجام اهداف تجاری، فرهنگی، علمی و یا شغلی در کشور لهستان اقامت داشته باشند. برای اخذ این ویزا دارا بودن مدارکی مانند بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به اثبات داشتن وجوه کافی، گواهی ترخیص پلیس، مدارکی که هدف از اقامت را ثابت کند و مدرک اقامت مورد نیاز است.

ویزای ترانزیت نوع C-TR : ویزای ترانزیت نوع C-TR زمانی صادر می شود که تنها هدف فرد، عبور از لهستان و  ورود به کشورهای عضو شنگن باشد. این ویزا برای مواردی است که کوتاه ترین و راحت ترین مسیر برای رسیدن به یک کشور غیر حوزه شنگن، عبور از کشور لهستان باشد. برای دریافت این ویزا، در اختیار داشتن بلیط هواپیما الزامی است.

محبوب ترین شهرهای لهستان برای زندگی و کار

اگرچه کشور لهستان از تنوع قومیتی چندانی برخوردار نیست، اما آمار مهاجرت در این کشور کاملاً پویا است. آمار مهاجرت به لهستان در طول تاریخ نسبتاً کم بوده از است و به همین دلیل است که حدود 96.8 درصد از جمعیت این کشور را بومیان لهستانی تشکیل می دهند. 

محبوب ترین شهر این کشور از نظر جمعیت، ورشو، پایتخت آن می باشد. شهرهای بعدی که جمعیت بالایی را در خود جای داده اند کراکوف و لودز هستند. با این حال، به دلیل حضور چندین شرکت بزرگ بین المللی از جمله IBM، در برخی شهرهای کوچک مانند Wroclaw، جمعیت بسیاری نیز در برخی از شهرهای کوچک این کشور ساکن هستند. جمعیت ورشو در طول قرن گذشته 2.5 برابر شده است، در حالی که جمعیت کراکوف در مدت مشابه 5 برابر شده است. کراکوف از نظر امکانات رفاهی و طبیعی غنی است و دومین شهر محبوب در بین گردشگران و مهاجران به شمار می رود.

از جمله محبوب ترین شهرهای لهستان برای مهاجرین بین المللی می توان به ورشو، کراکوف، لودز، Wroclaw و پوزنان اشاره کرد که همگی فرصت های بی‌شماری را در اختیار مهاجرین قرار می دهند.

مهاجرت به لهستان
سؤالات متداول
 • ویزاهای کشور لهستان به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

انواع ویزاهای کشور لهستان به شرح زیر هستند :

 • ویزای نوع A ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای نوع C شنگن
 • ویزای ملی نوع D
 • ویزای ترانزیت نوع C-TR
 • آیا برای کار در کشور لهستان به مجوز کار نیاز است؟

بله، فرقی نمی کند که ویزای کوتاه مدت 90 روزه دارید یا می خواهید به مدت طولانی تری در لهستان اقامت کنید، در هر صورت برای شروع کار در این کشور به مجوز کار نیاز خواهید داشت.

 • مدت اعتبار ویزای شنگن چقدر است؟

ویزای شنگن می تواند بصورت مالتی پل و یا همان چندبار ورود و برای ۲ و یا حتی ۳ سال صادر شود اما دارنده آن قانونا ۳ ماه در هر ۶ ماه اجازه حضور در کشورهای عضو شنگن را خواهد داشت.

 • هزینه زندگی در کشور لهستان چقدر است؟

هزینه های ماهانه زندگی یک نفر در کشور لهستان، بدون احتساب اجاره 597.7 دلار (2646.9 zł) تخمین زده می شود. هزینه زندگی در لهستان به طور متوسط 46.5 درصد کمتر از ایالات متحده است.

 • محبوب ترین شهرهای لهستان برای مهاجرت به لهستان کدم‌اند؟

از جمله محبوب ترین شهرهای لهستان برای مهاجرین بین المللی می توان به ورشو، کراکوف، لودز، Wroclaw و پوزنان اشاره کرد که همگی فرصت های بی‌شماری را در اختیار مهاجرین قرار می دهند.

سخن پایانی

لهستان، کشوری امن با اقتصادی با ثبات است که فرصتی عالی را برای مهاجرین بین المللی فراهم کرده تا در این کشور به تحصیل، کار و یا ایجاد کسب و کار بپردازند. مهاجرت به این کشور می تواند یک زندگی نسبتا آرام با استانداردهای قابل قبول برایتان فراهم نماید و همچنین فرصت پیشرفت و شکوفایی را نیز برای شما فراهم می آورد. در این مقاله با شرایط مهاجرت به لهستان و انواع ویزاهای این کشور آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای کاری و تحصیلی لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

بورسیه تحصیلی لهستان

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی لهستان

لهستان، کشوری با اقتصاد رو به رشد و توسعه یافته است که دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسیاری را در خود جای داده است. در طول بحران اقتصادی سال 2009، لهستان تنها کشوری بود که کمترین ضربه ی اقتصادی را تجربه کرد و از همان موقع تا به امروز سیر صعودی پیشرفت در اقتصاد را تجربه کرده است. یکی از گزینه های مهاجرت به کشور لهستان، مهاجرت از طریق تحصیل است. دولت لهستان، بورسیه های تحصیلی بسیاری را در نظر گرفته است که همگی آن‌ها توسط خود دولت تأمین مالی می شوند. معروف ترین بورسیه تحصیلی لهستان، بورسیه ناوا و بورسیه های دانشگاه ورشو هستند. در ادامه این مقاله، قصد داریم تا معروف ترین بورسیه های دانشگاه های لهستان که برای دانشجویان بین المللی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ایجاد شده اند را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

بورسیه تحصیلی لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • معرفی انواع بورسیه تحصیلی لهستان برای دانشجویان بین المللی
 • ویزای دانشجویی لهستان و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن
 • نگاهی بر دانشگاه های لهستان
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه های مختلف لهستان

معرفی انواع بورسیه تحصیلی لهستان برای دانشجویان بین المللی

لهستان یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. این کشور تقریباً 400 دانشگاه دارد که در آن‌ها حدود یک میلیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند. در صورتی که علاقه‌مند به تحصیل در این کشور و اخذ بورسیه تحصیلی هستید، این فرصت را دارید تا از بورسیه های ارائه شده در 2023 بهره‌مند شوید.

همه ساله بورسیه های متنوعی در دانشگاه های لهستان ارائه می شوند و امسال نیز 2756 فرصت بورسیه برای دانشگاه های این کشور ایجاد شده است.این بورسیه ها کاملاً از طریق دولت تأمین مالی می شوند و متقاضیان از سراسر جهان واجد شرایط درخواست برای آن‌ها هستند. رشته هایی که می توانید در آن‌ها از بورسیه تحصیلی لهستان برخوردار شوید، رشته های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، بازرگانی و مالی هستند که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. معمولاً بیشترین تعداد بورسیه ها متعلق به مقطع کارشناسی هستند که توسط وزارت امور خارجه و آژانس ملی لهستان با هدف تبادل علمی (NAWA) برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در لهستان ایجاد شده اند. مدت زمان هر بورسیه متفاوت است، با این حال چندین بورسیه در سال های 2022 و 2023 ایجاد شده است که همه آن‌ها از تنوع بالایی برخوردار هستند.

بورسیه تحصیلی لهستان

ویزای دانشجویی لهستان و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن

لهستان یکی از کشورهایی است که تمرکز بسیاری بر روی کیفیت سیستم آموزشی و تحصیل خود دارد. قدیمی ترین دانشگاه این کشور که با نام دانشگاه Jagiellonian شناخته می شود، در سال 1364 تأسیس شده است و همین موضوع، گویای تعهد دیرینه این کشور به آموزش عالی است.

شهروندان لهستانی می توانند تحصیلات خود را به صورت رایگان دنبال کنند، با این حال، در صورتی که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی بخواهید در این کشور تحصیل کنید، متوجه خواهید شد که هزینه تحصیل در لهستان به میزان قابل توجهی پایین تر از هزینه تحصیل در سایر کشورها است. همچنین، دانشجویان بین المللی می توانند از مزایای انواع بورسیه تحصیلی لهستان بهره‌مند شوند و تمام یا قسمتی از هزینه های تحصیل خود را با این بورسیه ها پوشش دهند.

پیش از اقدام برای بورسیه تحصیلی لهستان ، شما باید با شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور آشنا باشید. شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا EEA برای تحصیل در کشور لهستان نیازی به ویزای دانشجویی ندارند.

اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا EEA باید برای ویزای دسته D درخواست دهند. مراحل اخذ این ویزا در سفارت کشور شما صورت می گیرد و برای درخواست، باید مدارک مورد نیاز که به شرح زیر هستند را ارائه دهید.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر و کپی تمام صفحات آن
 • 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • گواهی بیمه درمانی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • رسید پرداخت ترم اول
 • مدرکی که نشان می دهد در طول مدت تحصیل از نظر مالی ثبات خواهید داشت.
 • هزینه درخواست ویزا

نگاهی بر دانشگاه های لهستان

مطالعات بی شماری نشان می دهد که دانشجویان لهستانی از دوره های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه ها رضایت دارند و کیفیت امکانات رفاهی و آموزشی ارائه شده در دانشگاه ها طبق استانداردهای کشورهای اتحادیه اروپا است. از 1.7 میلیون نفری که در بزرگ‌ترین شهر لهستان، ورشو زندگی می کنند، 255000 نفر (15%) دانشجو هستند و کراکوف نیز یکی دیگر از مقاصد بسیار محبوب دانشجویان بین المللی است که حدود 22 درصد از جمعیت آن را دانشجویان تشکیل می دهند.

در یک نگاه کلی، اغلب شهرهای کشور لهستان دانشجو پذیر هستند و تعداد زیادی از جمعیت آن‌ها را دانشجویان تشکیل می دهند. برخی از بهترین دانشگاه های لهستان که برای دانشجویان بین المللی شهریه های پایینی را اعمال می کنند، به شرح زیر هستند :

 • دانشگاه ورشو
 • دانشگاه Jagiellonian
 • دانشگاه صنعتی ورشو
 • دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان
 • دانشگاه علم و صنعت AGH
 • دانشگاه صنعتی کراکوف
 • دانشگاه صنعتی لودز
 • دانشگاه نیکلاس کوپرنیک
 • دانشگاه صنعتی پوزنان
 • دانشگاه گدانسک

بسیاری از دانشگاه های لهستان به صورت تخصصی در زمینه فناوری و اطلاعات تخصص دارند. هزاران دانشگاه در این کشور در حال فعالیت هستند و از جمله محبوب ترین رشته هایی که در آن‌ها تدریس می شوند تجارت، مهندسی، علوم طبیعی و اجتماعی هستند. پرتقاضاترین دانشگاه های لهستان که بورسیه های تحصیلی متنوعی را نیز ارائه می دهند عبارت اند از :

 • دانشگاه ورشو

این دانشگاه، بزرگ‌ترین دانشگاه لهستان است که در سال 1816 تأسیس شده و شهریه سالیانه تحصیل در آن بدون در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی لهستان، برای دانشجویان بین المللی در حدود 3000 یورو در سال است.

 • دانشگاه Jagiellonian

Jagiellonian یک دانشگاه تحقیقاتی است که در شهر فوق العاده کراکوف واقع شده و دوره های آموزشی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. دوره های ارائه شده در این دانشگاه به زبان های لهستانی، انگلیسی و آلمانی تدریس می شوند.

 • دانشگاه وروتسواف

حقیقت و آزادی بیان دو عنصری هستند که دانشگاه وروتسواف شعار خود را بر آن‌ها بنا نهاده است. این دانشگاه، رویکرد تخصصی به تحقیق و نوآوری دارد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه های مختلف لهستان

قطعاً همه دانشجویان بین المللی در موقعیتی نیستند که بتوانند تمام هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی زمانی که می خواهید برای دانشگاهی در لهستان اقدام کنید، باید مقدار زیادی هزینه برای تحصیل و زندگی خود در نظر بگیرید.

دانشگاه ها و مراکز آموزشی متعددی در کشور لهستان وجود دارند که اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی می کنند. برخی از محبوب ترین بورسیه های این کشور عبارت اند از :

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه ماریا کوری اسکلودوسکا

این دانشگاه بورسیه های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. اگر علاقه‌مند به تحصیل در لهستان هستید و می خواهید به کمک بورسیه، تمام هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید، این دانشگاه یک انتخاب خوب به شمار می آید. روابط بین الملل، مدیریت گردشگری، هنرهای گرافیکی، تحلیل کسب و کار و … رشته هایی هستند که می توانید با اخذ بورسیه در آن‌ها به تحصیل بپردازید. همچنین دانشجویان از همه ملیت ها امکان درخواست این بورسیه را خواهند داشت.

 • بورسیه بین المللی Ulam

آژانس ملی تبادل علمی لهستان (NAWA) یک برنامه بورسیه بین المللی با نام Ulam ایجاد کرده است تا از طریق آن دانشجویان بین المللی را در رشته های علم و فناوری به خود جذب کند.

 • بورسیه دانشگاه لازارسکی

دانشگاه لازارسکی بورسیه هایی را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در لهستان ارائه می دهد، با این حال تعداد این بورسیه ها کم بوده و معمولاً منابع مالی آن‌ها محدود است.

 • بورسیه Erasmus+

بورسیه Erasmus+ یک بورسیه با پوشش مالی کامل هزینه های دانشجویان بین المللی است که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. دانشجویان امکان درخواست این بورسیه ها را بدون نیاز به آیلتس و CGPA بالا خواهند داشت.

 • برنامه بورسیه تحصیلی Stefan Banach

این بورسیه فقط برای دوره های کارشناسی ارشد است و با حمایت های مالی دولت در رشته های مهندسی و فنی، علوم کشاورزی، علوم دقیق و علوم زیستی ارائه می شود.

 • بورسیه های دانشگاه ورشو

دانشگاه ورشو بزرگ‌ترین دانشگاه لهستان است و معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه این کشور به شمار می رود. این دانشگاه همه ساله بورسیه های مختلفی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

بورسیه تحصیلی لهستان
سؤالات متداول
 • محبوب ترین بورسیه تحصیلی لهستان کدم‌اند؟

محبوب ترین بورسیه تحصیلی لهستان Erasmus+ و بورسیه بین المللی Ulam هستند که به تبادل دانشجویان، دانش آموزان و معلمان از کشورهای دیگر کمک می کند.

 • میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه در کشور لهستان چقدر است؟

هزینه های تحصیل در لهستان بر اساس مقاطع مختلف می تواند متفاوت باشد، با این حال این هزینه ها از 2000 تا 6000 یورو در سال متغیر هستند و به موسسه و دانشگاه نیز بستگی دارند.

 • آیا امکان کار دانشجویی همراه با تحصیل در لهستان وجود دارد؟

بله، شما می توانید در حین تحصیل، در یک کار دانشجویی و پاره وقت نیز مشغول به کار شوید و هزینه های خود را پوشش دهید.

 • بهترین دانشگاه های لهستان کدم‌اند؟

دانشگاه هایی مانند دانشگاه صنعتی ورشو، دانشگاه Jagiellonian و دانشگاه Gdansk، دانشگاه های بزرگی در لهستان هستند که در دنیای آکادمیک و علمی نیز مورد احترام هستند.

 • محبوب ترین رشته ها برای تحصیل در کشور لهستان کدام است؟

طبق آمار به دست آمده رشته های محبوب بین مهاجرین کشور لهستان رشته های علوم کامپیوتر، روانشناسی، مدیریت، مطالعات پزشکی، حقوق، اقتصاد، فلسفه انگلیسی، امور مالی و حسابداری هستند.

سخن پایانی

اغلب دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کشور لهستان را دارند، معمولاً در ابتدای راه خود سطح علمی و امکانات ارائه شده در دانشگاه های این کشور را مورد بررسی قرار می دهند. طبق رتبه بندی های جهانی انجام شده، برخی از دانشگاه های لهستان در بین دانشگاه های برتر جهان قرار دارند و استاندارد کلی آموزشی در آن‌ها بالا است. در این مقاله با انواع بورسیه تحصیلی لهستان و شرایط تحصیل در این کشور آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

اخذ ویزای تحصیلی لهستان

مهمترین نکات در اخذ ویزای تحصیلی لهستان

لهستان کشوی محبوب و پر جنب و جوش است و فرصت های بی نظیری را برای دانشجویان بین المللی که علاقه‌مند به تحصیل در یک محیط آکادمیک با کیفیت و به روز هستند، فراهم کرده است. این کشور از دانشگاه های برتر بین المللی برخوردار است که امکان گسترش دانش، بهبود مهارت و کسب تجربه های بین المللی را برای دانشجویان فراهم می آورد. هر ساله نزدیک به 50000 دانشجوی بین المللی از سراسر جهان تحصیلات خود را در دانشگاه ها و کالج های لهستان آغاز می کنند و در سال های اخیر 14 دانشگاه لهستان در لیست رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهانی QS قرار گرفته اند. برای تحصیل در این کشور، بر اساس ملیت و کشور مبدأ خود ممکن است نیاز به اخذ ویزای تحصیلی لهستان داشته باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم مراحل اخذ ویزای دانشجویی لهستان و شرایط دریافت آن را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

اخذ ویزای تحصیلی لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • روند اخذ ویزای تحصیلی لهستان
 • انواع ویزای تحصیلی کشور لهستان
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان
 • کار با ویزای دانشجویی لهستان

روند اخذ ویزای تحصیلی لهستان

همان‌طور که اشاره کردیم، اخذ ویزای تحصیلی لهستان تا حد زیادی به ملیت و کشور مبدأ شما بستگی دارد. در صورتی که از اتباع اتحادیه اروپا/EEA/EFTA هستید، تنها چیزی که برای اقامت در لهستان برای تحصیل نیاز دارید، یک سند مسافرتی معتبر مانند گذرنامه یا کارت شناسایی کشور مبدأ است و نیازی به اخذ ویزای این کشور نخواهید داشت. همچنین، در صورتی که بخواهید کمتر از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید، نیازی به ارائه مدارک رسمی ندارید. با این حال، از آنجایی که تحصیل شما بیش از سه ماه طول می کشد، فقط باید اقامت خود را در لهستان در یکی از 16 بخش اداری کشور، Voivodeships ثبت کنید.

اخذ ویزای تحصیلی لهستان

از طرفی، در صورتی که اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA / EFTA هستید برای ورود و اقامت در لهستان به ویزا نیاز دارید. با این حال، شهروندان کشورهای خاص هنگام ورود به منطقه شنگن از شرایط ویزا معاف هستند. لهستان یکی از محبوب ترین کشورهای عضو حوزه شنگن است و شما می توانید پس از اخذ ویزای دانشجویی این کشور به راحتی به سایر کشورهای عضو شنگن نیز سفر کنید.

به طور کلی، برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید :

محل دانشگاه خود را تأیید کنید : پیش از دریافت ویزای دانشجویی، شما باید از یک دانشگاه پذیرش گرفته باشید و برای یک مقطع تحصیلی درخواست ارسال کرده باشید.

نزدیک‌ترین کنسولگری لهستان را بیابید : برای رسیدگی به درخواست ویزا باید به سفارت یا کنسولگری لهستان در کشور خود مراجعه کنید.

تعیین وقت ویزا با سفارت : برای تعیین وقت ویزا، باید از طریق وب سایت سفارت لهستان در کشور خود، درخواست دهید.

اسناد و مدارک خود را آماده کنید : برای دریافت ویزا باید لیست کاملی از مدارک و اسناد را به سفارت ارسال کنید، لیست مدارک و اسناد مورد نیاز ممکن است با توجه به کنسولگری مورد نظر شما، متفاوت باشد.

در قرار ملاقات خود شرکت کنید و مدارک خود را ارسال کنید: در این مرحله شما باید تمامی اسناد و مدارک خود که شامل فرم درخواست چاپ شده و فرم های امضا شده و هزینه ویزا می شوند را ارسال کنید.

پس از ارسال درخواست خود باید منتظر باشید تا تصمیم نهایی توسط سفارت به شما اعلام شود. مدت زمان اعلام نتیجه بین دو الی سه هفته خواهد بود.

انواع ویزای تحصیلی کشور لهستان

لهستان، یکی از کشورهای عضو شنگن است که با داشتن ویزای آن می توانید به تمامی کشورهای اروپایی عضو شنگن به راحتی سفر کنید. همچنین، دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های لهستان، امکان تمدید اجازه اقامت خود را خواهند داشت. سیستم آموزشی این کشور بر اساس استانداردهای بین المللی است و تمامی رشته ها در دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریسی می شوند. با این وجود شما نیازی به ارائه مدارک زبان مانند آیلتس و تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور نخواهید داشت.

تحصیل در لهستان برای دانشجویان بین المللی مزایای بسیاری به همراه دارد، شما می توانید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی لهستان خود در این کشور اقامت داشته باشید و از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید. برای دانشجویان بین المللی دو نوع ویزا در دسترس است که به شرح زیر هستند :

ویزای  C: ویزای شنگن کوتاه مدت که به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در دوره 180 روزه در کشورهای عضو شنگن اقامت داشته باشد.

ویزای D : ویزای ملی بلندمدت که برای حداکثر یک سال صادر می شود و امکان سفر به اطراف منطقه شنگن را تا 90 روز در یک دوره 180 روزه فراهم می کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان

پس از رزرو وقت از سفارت یا کنسولگری لهستان در شهر خود می توانید در زمان مشخص شده برای صدور ویزای دانشجویی خود به سفارت مراجعه کنید. در این فرآیند از شما مدارک و اسنادی خواسته می شود و در صورتی که مدارک شما ناقص و یا جعلی باشند، با درخواست ویزای دانشجویی لهستان شما موافقت نخواهد شد.

مدارکی که باید هنگام درخواست ویزای نوع D لهستان ارائه دهید عبارت اند از :

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی لهستان که تکمیل و امضا شده باشد
 • پاسپورت معتبر (باید تا سه ماه پس از زمان خروج شما از لهستان معتبر باشد)
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در لهستان
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • گواهینامه و مدرک تحصیلی
 • مدرکی دال بر تسلط شما به زبان انگلیسی
 • شواهدی مبنی بر اینکه بودجه کافی برای حمایت از خود در طول تحصیل دارید
 • مدارک بیمه سلامت
 • یک عدد عکس در اندازه پاسپورت
 • مدرک اقامت در لهستان
 • اسناد حمل و نقل، مانند بلیط هواپیما

پس از ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز، فرآیند بررسی ویزای شما و دریافت پاسخ در حدود 15 روز به طول می انجامد. اگرچه مدت زمان پروسه بررسی ویزا بسیار سریع انجام می گیرد، اما پیشنهاد می شود ارسال درخواست ویزای خود را قبل از تاریخ عزیمت خود به لهستان آغاز نمایید. زیرا در برخی موارد، پردازش درخواست ها ممکن است بسیار بیشتر طول بکشد و همچنین در صورتی که مدارک شما ناقص و یا نادرست ارسال شده باشند، زمان پردازش بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، اگر برای تحصیل در لهستان نیاز دارید بیشتر بمانید، باید برای مجوز و کارت اقامت موقت خود اقدام کنید. کارت اقامت موقت به شما این امکان را می دهد که هر چند بار که می خواهید از مرز لهستان عبور کنید و به آن وارد شوید. این ویزا در ابتدا برای دانشجویان بین المللی به مدت 15 ماه اعتبار دارد و پس از آن می توانید آن را برای سه سال تمدید نمایید. با این حال، امکان تمدید ویزای تحصیلی لهستان بیشتر از مدت زمان باقیمانده از تحصیل امکان پذیر نخواهد بود. همچنین، به خاطر داشته باشید که باید 45 روز قبل از انقضای ویزای خود برای کارت اقامت موقت اقدام کنید.

کار با ویزای دانشجویی لهستان

هیچ محدودیتی برای کار با ویزای دانشجویی نوع D لهستان وجود ندارد. دانشجویان بین المللی می توانند بدون نیاز به مجوز کار در لهستان کار کنند، با این حال داشتن مجوز اقامت معتبر برای کار در کشور لهستان الزامی خواهد بود. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی امکان داشتن یک شغل تمام وقت در حین تحصیل در لهستان ا خواهند داشت، با این حال، باید مطمئن شوید که کار بر تحصیل شما تأثیر نمی گذارد. در صورتی که ساعات کار طولانی تأثیر منفی بر نمرات شما داشته باشد، ممکن است در پروسه تمدید اجازه اقامت خود دچار مشکل شوید.

ویزای نوع D به شما امکان می دهد به مدت یک سال در لهستان بمانید، بنابراین برای اقامت طولانی تر برای تحصیل در دوره های سه الی چهار ساله کارشناسی باید برای دریافت اقامت موقت خود درخواست دهید. مدارک و اسناد مورد نیاز برای درخواست اقامت موقت عبارت اند از :

 • فرم درخواست
 • مدارک اثبات هویت
 • مدرک تحصیلی شما
 • مدارک بیمه سلامت
 • اثبات اینکه سرمایه کافی دارید
اخذ ویزای تحصیلی لهستان
سؤالات متداول
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چیست؟

– فرم درخواست ویزای دانشجویی لهستان پر شده و امضا شده

– پاسپورت معتبر (اعتبار به مدت سه ماه)

– نامه رسمی پذیرش در یک کالج یا دانشگاه در لهستان

– یک رزومه کوتاه

– گواهینامه و مدرک تحصیلی

 • برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چه مقدار موجودی بانکی لازم است؟

معادل ریالی حدود ۱۲ هزار یورو

 • آیا می توان با ویزای دانشجویی در لهستان کار کرد؟

بله، دانشجویان بین المللی تا زمانی که در یک موسسه آموزش علمی یا دانشگاه ثبت نام کرده باشند، حق کار در حین تحصیل در لهستان را به مدت ۲۰ ساعت در هفته دارند. با این حال، دانشجویانی که تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند باید مجوز اقامت معتبر دریافت نمایند.

 • مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی لهستان چقدر است؟

مدت اعتبار ویزا سه ماه است. دانشجویان برای تمدید اقامت خود باید حداقل 45 روز قبل از انقضای ویزای خود برای اجازه اقامت اقدام کنند. اجازه اقامت به مدت 15 ماه صادر می شود. شما می توانید آن را برای یک دوره تا سه سال تمدید کنید، اما این مدت زمان نمی تواند بیشتر از طول دوره شما باشد.

 • آیا می توان با ویزای دانشجویی لهستان به اروپا سفر کرد؟

بله، لهستان یکی از اعضای منطقه شنگن است و در نتیجه زمانی که شما واجد شرایط اخذ ویزای دانشجویی لهستان شدید، امکان سفر به داخل اروپا را نیز خواهید داشت.

سخن پایانی

کشور لهستان یکی از کشورهای اروپایی برای تحصیلات دانشگاهی به شمار می آید و سطح علمی دانشگاه های این کشور نسبتا بالا بود و مدارک دانشگاهی که در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند در سراسر اروپا معتبر هستند. اما کشور مجارستان درمقایسه با لهستان به مراتب گزینه بهتری هم از نظر هزینه های تحصیل و هم از نظر کیفیت زندگی خواهد بود. در این مقاله با شرایط اخذ ویزای تحصیلی لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

ویزای کاری لهستان

نکات کلیدی در اخذ ویزای کاری لهستان

برنامه ریزی برای یک سفر کوتاه مدت به کشور لهستان می تواند بسیار لذت بخش و راحت باشد، اما وقتی صحبت از مهاجرت کاری و اخذ ویزا و مجوز کاری لهستان می شود، اوضاع کمی فرق می کند. داشتن فرصت کاری در لهستان و شروع یک زندگی جدید در کشوری دیگر به آمادگی و برنامه ریزی بیشتری نیاز دارد. برای مهاجرت کاری به لهستان، ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای لهستانی دریافت کنید و پس از آن در صورت واجد شرایط بودن به ویزای کاری نیاز خواهید داشت. ویزای کاری کشور لهستان یک ویزای ملی (بلند مدت) لهستان است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد در لهستان کار کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم با ویزای کاری لهستان و نکات مهم در مورد اخذ آن آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

ویزای کاری لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط اخذ ویزای کاری لهستان
 • انواع مجوز کاری لهستان
 • مدارک و الزامات اخذ ویزای کار لهستان

شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

هرکسی که شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا EEA یا سوئیس نباشد برای کار در لهستان نیاز به ویزا دارد و در صورتی که شهروند اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نباشید و بخواهید بیش از سه ماه در لهستان کار کنید، به ویزای کاری لهستان نیازی نخواهید داشت و تنها باید اقامت خود را در یک اداره محلی ثبت نمایید. ثبت نام اقامت معمولاً به سرعت انجام می شود و روند آن کوتاه تر از فرآیند درخواست ویزا خواهد بود. ثبت اقامت یک نوع اطلاع رسانی است تا به مقامات لهستانی اطلاع دهید که مایلید مدت بیشتری در لهستان بمانید و کار کنید.

اتباع خارج اتحادیه اروپا برای این که بتوانند به طور قانونی در لهستان کار کنند به ویزا و مجوز کار نیاز خواهند داشت؛ رویه اخذ این مدارک نسبتاً ساده است و بنا به کشور مبدأ متقاضی ممکن است قوانین خاصی اعمال شود. 

ویزای کاری لهستان

مجوز کار به اتباع خارجی این اجازه را می دهد تا بتوانند برای مدتی معین در یک موقعیت شغلی در کشور لهستان استخدام شوند.  مدت زمان اعتبار مجوز کار معمولاً حداکثر به مدت 6 ماه در یک دوره 12 ماهه خواهد بود. با این حال، در صورت واجد شرایط بودن می توانید مجوز کاری خود را پس از اتمام انقضای آن دوباره تمدید نمایید.

پس از دریافت مجوز کار در لهستان، می توانید برای ویزای کار از طریق سفارت لهستان در کشور خود درخواست دهید. ویزای کاری لهستان به شما این امکان را می دهد که برای مقاصد کاری به لهستان سفر کنید و سپس بتوانید برای مجوز اقامت موقت یا دائم خود درخواست دهید. برای شروع کار در لهستان، ابتدا یک کارفرمای لهستانی باید از طرف شما برای اخذ مجوز کار در دفتر محلی Voivodeship (دفتر فرمانداری در لهستان) درخواست دهد. شما باید مدارک و اسناد مورد نیاز را به کارفرمای خود ارائه دهید، از جمله این مدارک عبارت اند از :

 • فرم درخواست
 • رسید هزینه های پرداخت شده
 • اثبات وضعیت حقوقی کارفرما. اسناد باید از NCR (ثبت دادگاه ملی) صادر شود
 • سوابق فعالیت اقتصادی کارفرما
 • کپی صفحات پاسپورت کارمند
 • گواهی بیمه درمانی کارمند
 • اظهاراتی که سود یا زیان کارفرما را نشان می دهد
 • کپی قرارداد کار

پس از اعطای مجوز کار، کارفرمای شما آن را به همراه قرارداد کاری و سایر مدارک برای شما ارسال می کند تا بتوانید برای ویزای کار اقدام کنید. در این هنگام شما باید نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری لهستان را در کشور مبدأ خود پیدا کنید. وقت ملاقات برای اخذ ویزا بگیرید و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید. پس از اتمام موفقیت آمیز این مراحل، می توانید درخواست ویزای کاری لهستان خود را ارسال کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که باید در تاریخ قرار ملاقات، به موقع حاضر شوید، مدارک مورد نیاز را ارائه دهید و (در صورت نیاز) در مصاحبه ویزا شرکت کنید. در یک نگاه کلی، مراحل درخواست ویزای کاری لهستان عبارت‌اند از:

 • ابتدا کارفرمای شما از طرف شما برای مجوز کار درخواست می دهد
 • پس از اخذ مجوز کاری مورد نیاز، شما برای ویزای کار از سفارت لهستان اقدام می کنید
 • وارد لهستان می شوید و شروع به کار کنید

انواع مجوز کاری لهستان

مجوز کار سندی است که به اتباع خارجی اجازه می دهد تا به طور قانونی در لهستان کار کنند، مشروط بر اینکه فرد دارای اقامتگاه باشد. نکته حائز اهمیت این است که اگر روادید صادر شده برای فرد خارجی به منظور گردشگری، ورود به دلایل بشردوستانه، منافع دولت یا تعهدات بین المللی باشد، امکان اخذ مجوز کاری وجود نخواهد داشت.

مجوزهای کاری تنها برای مدت زمانی که صادر شده اند، معتبر خواهند بود و پس از اتمام تاریخ انقضای مجوز که بر روی آن درج شده است، دیگر معتبر نخواهد بود و متقاضی باید مجوز کار خود را تمدید نماید. پس از اخذ مجوز کاری خود می توانید برای دریافت ویزای لهستان اقدام کنید، اما پیش از هر چیزی بهتر است با انواع مجوزهای کاری لهستان آشنایی داشته باشید که عبارت اند از :

 • مجوز کاری نوع A : این مجوز در صورتی صادر می شود که شرکت یا نهادی که در کشور لهستان واقع شده است، قصد استخدام یک تبعه خارجی را داشته باشد.
 • مجوز کاری نوع B : این مجوز برای افرادی صادر می شود که قصد کار در هیئت مدیره یک شرکت به عنوان کارآفرین، سرمایه گذار و یا مسئول امور شرکت را دارند. شرکت مذکور باید به صورت قانونی ثبت شده باشد.
 • مجوز کاری نوع C : زمانی که یک کارفرمای لهستانی قصد استخدام یک نیروی کار خارجی را به مدت بیش از 30 روز در یک سال را داشته باشد، نیاز به اخذ این مجوز کاری خواهند داشت.
 • مجوز کاری نوع D : این ویزا برای نیروهای کار خارجی صادر می شود که قصد دارند به صورت پروژه ای در کارهای خدماتی شرکت های مختلف در خاک لهستان کار کنند.
 • مجوز کاری نوع E : اتباع خارجی که قصد دارند به مدت بیش از 30 روز در یک دوره 6 ماهه در لهستان برای یک کارفرمای لهستانی کار کنند و واجد شرایط اخذ مجوزهای نوع B، C، D نمی شوند، صادر می شود.
 • مجوز کاری نوع S : این ویزا برای اتباع خارجی که قصد فعالیت در مشاغل مرتبط با کشاورزی، جنگلداری، شکار و ماهیگیری، یا پذیرایی و اقامت دارند، صادر می شود.
ویزای کاری لهستان

مدارک و الزامات اخذ ویزای کار لهستان

در صورتی که مراحل اخذ مجوز کاری خود را با موفقیت پشت سر گذاشتید، می توانید برای دریافت ویزای کاری لهستان اقدام کنید. نکته حائز اهمیت این است که کارفرمایان لهستانی پس از اخذ مجوز کار برای اتباع خارجی، تعهدات یکسانی در قبال آن‌ها و یک شهروند لهستانی خواهند داشت.

همچنین، در صورتی که فرد خارجی ظرف 3 ماه پس از تاریخ اعتبار اولیه مجوز کار شروع به کار نکند یا به مدت بیش از 3 ماه کار را متوقف کند و یا زودتر از 3 ماه قبل از انقضای مجوز کار به کار پایان دهد، کارفرما باید در عرض 7 روز این موضوع را به voivode اطلاع دهد.

پس از این مراحل، باید مدارک و اسناد مورد نیاز را آماده کنید. از جمله مهم‌ترین این مدارک عبارت اند از :

 • پاسپورت معتبر : اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما حداقل برای شش ماه اعتبار دارد.
 • فرم درخواست ویزا : شما باید فرم درخواست ویزا را از طریق سیستم e-Konsulat (وب سایت کنسولی لهستان) پر کنید و آن را چاپ کرده و امضا کنید.
 • عکس های رنگی از خودتان : ابعاد و الزامات عکس باید طبق دستورالعمل‌ های عکس ویزای شنگن باشد.
 • برنامه سفر : شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد بلیط پرواز به لهستان را خریداری کرده یا حداقل رزرو کرده اید.
 • گواهی بیمه سلامت مسافرتی : پس از ورود به لهستان، باید برای بیمه درمانی بلندمدت، در صندوق سلامت ملی لهستان یا یک شرکت بیمه خصوصی ثبت نام کنید. با این حال، برای درخواست اولیه ویزای کار، باید مدرکی مبنی بر بیمه درمانی سفر با حداقل 30000 یورو ارائه دهید.
 • مدرک اقامت : شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد در طول اقامت خود مکانی برای زندگی در لهستان دارید.
 • نسخه اصلی و کپی مجوز کار : کارفرمای شما مجوز کاری را که از طرف شما درخواست کرده است برای شما ارسال می کند.
 • نامه استخدام : شما باید اصل نامه استخدامی را با امضای کارمند خود و با ذکر سمت، حقوق و سایر جزئیات استخدام خود ارسال کنید.
 • گواهی سابقه کار یا CV : یک کپی به روز شده از رزومه خود و هر گونه گواهی که نشان دهنده تجربه کاری شما در موقعیتی است که برای آن درخواست می کنید، ارسال کنید.
 • گواهی عدم سو پیشینه ک شما باید ثابت کنید که سابقه کیفری ندارید.
سؤالات متداول
 • آیا امکان کار در لهستان برای خارجی ها وجود دارند؟

بله، برای اینکه بتواند به طور قانونی در لهستان کار کنید، باید مجوز کار داشته باشید و سپس با ویزای کاری وارد خاک لهستان شوید.

 • پایه حقوق در لهستان چقدر است؟

حداقل دستمزدها در لهستان از 01 ژانویه 2023 بازنگری شده است. حداقل دستمزدها از 19 PLN در ساعت افزایش یافته و به 70 تا PLN. 80 در ساعت و 3010 تا 3490 PLN در ماه رسیده است.

 • آیا می توانم بدون صحبت کردن به زبان لهستانی شغلی در لهستان پیدا کنم؟

بله، در برخی از مشاغل مانند مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی نیازی به تسلط بر زبان لهستانی وجود ندارد و می توانید با زبان انگلیسی و با دانش اندک زبان لهستانی نیز شروع به کار کنید.

 • حقوق کارگران در لهستان ساعتی چقدر است؟

متوسط دستمزد یک کارگر در کشور لهستان 51173 PLN در سال و 25 PLN در ساعت در لهستان است.

 • کار تمام وقت در لهستان چند ساعت در روز است؟

میانگین ساعت کاری برای مشاغل تمام وقت در لهستان در حدود ۴۴ ساعت هفتگی است.

سخن پایانی

اخذ ویزای کاری و شروع کار در کشور لهستان می تواند آغازی برای یک آینده شغلی نسبتا خوب باشد. اما این کشور زیر ساخت لازم را مانند کشورهای المان، اتریش، هلند، کانادا و انگلستان را ندارد و برای اخذ ویزای کاری بهتر است که کشورهای مذکور را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. در این مقاله با مراحل اخذ ویزای کاری لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

مهاجرت کاری به لهستان

همه چیز در مورد مهاجرت کاری به لهستان

کشور لهستان در سال های اخیر به پیشرفت های خوبی در صنایع مختلف دست پیدا کرده است و زمینه توسعه را برای مشاغل متعددی فراهم آورده است. این کشور که از اقتصاد رو به رشد و نسبتا توسعه یافته ای برخوردار است یک مقصد عالی برای کارجویان بین المللی به شمار می آید. از جمله مزایای مهاجرت کاری به لهستان می توان به امکان رشد و پیشرفت در اغلب صنایع و مشاغل اشاره کرد. اگرچه لهستان معمولاً به دنبال نیروی کار ماهر و حرفه ای است، اما در مشاغل دیگری مانند راننده خودروهای سنگین و یا مشاغل خدماتی نیز نیاز شدیدی به نیروی کار دارد و از همین رو مهاجران خارجی که علاقه‌مند به زندگی و مهاجرت به لهستان هستند، این کشور را به عنوان مقصدی برای کاریابی خود در نظر می گیرند. از همین رو، در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل با شرایط و مراحل پیدا کردن کار در کشور لهستان آشنا شویم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

مهاجرت کاری به لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط مهاجرت کاری به لهستان
 • جستجوی کار در لهستان
 • اخذ مجوز کار در لهستان

شرایط مهاجرت کاری به لهستان

کشور لهستان به دلیل ایجاد شرایط ایده آل برای مهاجران خارجی و همچنین برخورداری از اقتصاد قوی و توسعه یافته، به یکی از مقاصد محبوب مهاجران سراسر دنیا تبدیل شده است. در سال های گذشته تعداد مهاجرانی که از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به لهستان مهاجرت کرده اند، افزایش یافته است. شهروندان این کشورها با موفقیت تمام استانداردهای سخت‌گیرانه مقامات دولتی لهستان را رعایت می کنند و نه تنها فرصت کار در لهستان را به دست می آورند، بلکه فرصتی برای بهبود زندگی خانوادگی خود نیز در اختیار خواهند داشت. از این گذشته، هر خارجی که به طور قانونی در لهستان کار می کند و تمام مراحل قانونی اقامت و فعالیت خود را رعایت می کند، می تواند خانواده خود را نیز نزد خود به لهستان ببرد.

مهاجرت کاری به لهستان

اقتصاد و صنعت لهستان در سال های اخیر به سرعت در حال توسعه بوده و در حوزه‌ های ساختمان، سرمایه ‌گذاری، نوآوری و سایر زمینه‌ ها پیشرفت های چشمگیری را تجربه کرده و نه تنها مهاجران، بلکه شرکت‌های چند ملیتی و سرمایه ‌گذار‌های بزرگ را نیز به خود جذب کرده است. در نتیجه، تقاضا برای نیروی کار ماهر در بازار کار لهستان به صورت تصاعدی افزایش می یابد. پیش از مهاجرت کاری به لهستان بهتر است با برخی از پرتقاضاترین حوزه های این کشور آشنا شوید. بر اساس آمار به دست آمده در سال های اخیر، حوزه های کشاورزی، ساخت و ساز، گردشگری و خدمات بیشترین تقاضا را برای جذب نیرو داشته اند. از سوی دیگر، فارغ التحصیلان دارای مدرک دانشگاهی که از مهارت های زبان خارجی نیز برخوردار هستند، در اغلب موارد می توانند موقعیت های شغلی سطح بالا و با درآمدهای مناسبی را در شرکت های لهستانی و بین المللی از آن خود کنند.

هر تبعه خارجی که برای کار یا زندگی طولانی مدت به لهستان مهاجرت می کند، باید علاوه بر اقامت خود، سایر فعالیت های کاری خود را نیز در خاک لهستان قانونی کند. اقامت قانونی در لهستان به شما این امکان را می دهد که آینده خود را در یک کشور جدید و با ثبات برنامه ریزی کنید و تمام مزایای بالقوه را در شرایطی برابر با ساکنان لهستان دریافت کنید.

جستجوی کار در لهستان

یکی از مهمترین اقدامات برای مهاجرت کاری به لهستان، جستجوی کار در شهرهای مختلف لهستان است. منابع مختلفی وجود دارد که می توانید آگهی های استخدام شرکت های لهستانی را از آن‌ها بررسی کنید. از طرفی این امکان را دارید تا به تنهایی یا به کمک یک آژانس مهاجرتی در این کشور به دنبال کار بگردید. با این حال، باید توجه داشته باشید که در طول فرآیند مهاجرت خود به لهستان باید از مراجع معتبر و رسمی کمک بگیرید و هنگام درخواست کار و پرداخت هزینه برای خدماتی مانند کمک جستجوی کار، ویزای کار، مجوز کار، TRC در لهستان و غیره، تمام اطلاعات رسمی آژانس، شرکت حقوقی و یا کارفرمای خود را بررسی کنید.

آژانس های کاریابی معمولاً به اتباع خارجی در جستجو و پیدا کردن مشاغل رسمی و معتبر کمک شایانی می کنند. برخی از منابع معتبر در کشور لهستان وجود دارند که می توانید بر اساس شغل مورد نظر خود، تحصیلات، سابقه کاری و … آگهی های مشاغل را بررسی نمایید. از جمله این منابع که می توانید پیش از مهاجرت کاری به لهستان بررسی نمایید به شرح زیر هستند :

   LinkedIn یک شبکه اجتماعی مشهور و بین المللی است که برای ارتباطات تجاری و جستجوی پیشنهادان شغلی مورد استفاده قرار می گیرد. از این شبکه اجتماعی می توان به عنوان کانالی برای یافتن کار در خارج از کشور استفاده کرد، زیرا اغلب شرکت های بزرگ بین المللی پیشنهادان کاری خود را در این رسانه قرار می دهند و علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها به دنبال کارمندان مناسب در این فضا هستند.

Pracuj.pl و Praca.pl محبوب ترین خدمات کاریابی لهستان هستند که اطلاعات مفید استخدامی و مالیاتی را ارائه می دهند.

Gumtree.pl و OLX.pl سرویس های تبلیغاتی رایگان و محبوبی هستند که در آن می توانید مشاغل پاره وقت و کارآموزی در حوزه های مختلف مانند مهمانداری، خدمات، پذیرش، مراکز تماس، تولیدی ها و غیره را پیدا کنید.

Absolvent.pl وب سایتی مناسب برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه است. این وب سایت اطلاعات مفیدی در مورد جستجوی کار و کارآموزی ارائه می دهند.

آژانس کاریابی AtoZ Serwis Plus sp. z o نیز اطلاعات مفیدی را به اتباع خارجی در لهستان ارائه می دهد. این شرکت از سال 2009 در بازار کار فعالیت می کند و از جمله رسانه های معتبر در این حوزه شناخته می شود.

اخذ مجوز کار در لهستان

نیروی کار خارجی که برای کار به کشور لهستان مهاجرت می کنند مستلزم داشتن ویزاها و مجوزهای کاری مناسب برای کار در این کشور هستند. این ویزاها و مجوزها طبق قوانین مهاجرتی لهستان تعیین می شوند و باید توسط یک نهاد دارای مجوز، ثبت شده باشند. با این حال، لهستان به دلیل عدم تنوع در ویزاهای خود برای خارجی ها شناخته شده است و ویزای کاری لهستان تنها در صورتی برای اتباع بین المللی صادر می شود که هیچ نامزد لهستانی مناسبی برای موقعیت شغلی وجود نداشته باشد.

مهاجرت کاری به لهستان

زمانی که پیشنهاد کاری خود را از یک کارفرما در لهستان دریافت کردید، می توانید فرآیند دریافت مجوز کار مورد نیاز در لهستان را آغاز کنید. در اغلب موارد، کارفرمایان مجوز های کاری مورد نیاز کارمندان خارجی را دریافت می کنند، اما در برخی موارد نیز ممکن است خود کارمند مستلزم اخذ آن باشد. گاهی اوقات در این فرآیند به کمک شرکت های حقوقی نیز نیاز خواهید داشت.

اگر شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس هستید، می توانید به طور قانونی در لهستان برای دریافت یکی از مجوزهای کار و مجوز فصلی (نوع S) اقدام نمایید.

طبق مقررات وزیر کار و سیاست اجتماعی، 5 نوع مجوز کار وجود دارد که می تواند برای خارجی ها در جمهوری لهستان صادر شود که شامل مجوزهای A، B، C، D، E می شوند. لطفاً توجه داشته باشید که نوع مجوز کار مورد نیاز در لهستان به وضعیت فردی شما مانند تابعیت، نوع و مدت قرارداد کاری، کارفرما، موقعیت شغلی و غیره بستگی دارد.

سؤالات متداول
 • پرتقاضاترین مشاغل در لهستان کدامند؟
 1. کارمندان اداری
 2. کارکنان منابع انسانی
 3. متخصصان فناوری اطلاعات
 4. کارمندان در زمینه تجارت
 5. رانندگان
 6. تکنسین ها، انبارداران
 7. مهندسان
 8. حسابداران، اقتصاددانان
 • حداقل دستمزد نیروی کار خارجی در لهستان برای سال 2023 چقدر است؟

از اول ژانویه 2023، حداقل حقوق نیروی کار خارجی در لهستان به 3490 PLN و از 1 ژوئیه به 3600 PLN افزایش یافته است.  

 • مدارک لازم برای مجوز کاری لهستان چیست؟
 1. فرم درخواست
 2. رسید هزینه های پرداخت شده
 3. اثبات وضعیت حقوقی کارفرما
 4. سوابق فعالیت اقتصادی کارفرما
 5. کپی صفحات پاسپورت کارمند
 6. گواهی بیمه درمانی کارمند
 • آیا کشور لهستان در 2023 مجوز کار صادر می کند؟

بله، مجوزهای کاری در لهستان انواع مختلفی دارند، با این حال، شناخته شده ترین آن‌ها مجوز نوع A است و به افرادی ارائه می شود که یک پیشنهاد شغلی در لهستان داشته باشند. این نوع مجوز به شرطی به شما داده می شود که اجازه اقامت معتبر داشته باشید.

 • میانگین درآمد پایه در لهستان چقدر است؟

حداقل دستمزد فعلی در لهستان 3490.00 PLN در ماه در سال 2023 است.

سخن پایانی

کشور لهستان شرایط نسبتا خوبی را برای کارجویان بین المللی فراهم آورده است تا بتوانند در این کشور کار خود را شروع کنند و آینده خود را رقم بزنند. اما اگر به دنبال کار در خارج کشور هستید قطعا کشورهای آلمان، هلند، اتریش و کانادا که نرخ بیکاری بسیار پایین و صنایع بزرگتری دارند، کشورهای بهتری برای مهاجرت کاری هستند. در این مقاله با انواع مجوز کاری و نحوه مهاجرت کاری به لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و کاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

هزینه های زندگی در لهستان

همه چیز در مورد هزینه های زندگی در لهستان

لهستان یکی از مقاصد نسبتا محبوب مهاجرتی در بین کشورهای اروپایی است که سالانه دانشجویان، کارجویان و سرمایه گذاران نسبتا زیادی را به خود جذب می کند. هزینه های زندگی در لهستان به طور قابل توجهی پایین تر از بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی است و از طرفی این کشور امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی نه چندان با کیفیتی را در اختیار ساکنین خود قرار می دهد. در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشید، پیش از هر چیزی باید در مورد هزینه های زندگی و قیمت برخی از مهم‌ترین نیازمندی ها مانند مسکن و حمل و نقل اطلاعات کافی را داشته باشید. هزینه های زندگی در هر یک از شهرهای لهستان با یکدیگر متفاوت است و در ادامه این مقاله قصد داریم به صورت جزئی برخی از مهم‌ترین هزینه های زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب‌سایت‌های رسمی کشور لهستان گردآوری شده است.

هزینه های زندگی در لهستان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • هزینه های زندگی در لهستان
 • هزینه اقامت در لهستان
 • هزینه های حمل و نقل در لهستان
 • هزینه مواد غذایی در لهستان

هزینه های زندگی در لهستان

چه بخواهید به عنوان دانشجوی بین المللی به لهستان سفر کنید و چه بخواهید در این کشور برای مدت طولانی زندگی کنید، لهستان یک مقصد بسیار مقرون به صرفه برای شما خواهد بود. بر اساس آمار به دست آمده از انجمن بانک های لهستانی در مورد امور مالی دانشجویی، متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در لهستان حدود 1600 زلوتی در ماه ( حدود 370 یورو) برآیند شده است. این مبلغ در مقایسه با زندگی در سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر است، به طوری که کشور لهستان از نظر هزینه های پایین زندگی و تحصیلات دانشگاهی، رتبه سوم را در بین کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. رتبه های اول و دوم ارزان ترین کشورها به صربستان و رومانی تعلق دارند، این در حالی است که امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی در کشور لهستان به طور قابل توجهی پیشرفته تر و مناسب تر از این دو کشور است. 

هزینه های زندگی در لهستان

همچنین، کشورهایی که از رکورداران هزینه های بالای زندگی هستند می توان به سوئد و فنلاند اشاره کرد که به ترتیب متوسط هزینه ماهیانه یک دانشجو در این کشورها 1300 یورو و 1000 یورو تخمین زده می شود. علاوه بر این، در صورتی که علاقه‌مند به تفریح در آخر هفته ها باشید، باید هزینه های مجزایی را نیز در نظر بگیرید و در صورتی که بخواهید در طول یک ماه هفت روز به تعطیلات بروید معمولاً برای یک نفر باید 1472 زلوتی در نظر بگیرید. هزینه سفر یک هفته ای برای دو نفر نیز تقریباً 2944 زلوتی بوده و هزینه تعطیلات دو هفته ای برای دو نفر حدود 5889 زلوتی هزینه خواهد داشت.

هزینه اقامت در لهستان

اگر شما یک دانشجوی بین المللی و متعلق به یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، رویای تحصیل در اروپا می تواند برای شما چالش برانگیز باشد. به خصوص اگر تحقیقاتی در مورد دانشگاه های کشورهای اتحادیه اروپا انجام داده باشید، با بررسی هزینه های بالای زندگی ممکن است دلسرد شوید. اما کشور لهستان فرصتی فوق العاده برای دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا که می خواهند در اروپا تحصیل کنند، فراهم کرده است.

در صورتی که قصد زندگی در لهستان را دارید، اطلاع از هزینه ها یک قدم مهم برای برنامه ریزی بودجه بندی شما به حساب می آید. درواقع بخش بزرگی از هزینه های زندگی در لهستان ، به هزینه مسکن اختصاص پیدا می کند، با این حال هزینه مسکن و اجاره خانه در لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه و مناسب است.

یک فرد مجرد می تواند یک اتاق یک نفره را در محدوده قیمتی بین 80 تا 150 یورو در ماه اجاره کند، در صورتی که فرد قصد اشتراک خانه را با فرد یا افراد دیگری داشته باشد این هزینه کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمت اجاره و یا خرید آپارتمان و خانه در شهرهای مختلف لهستان متفاوت است. در برای شهرهایی مانند Wroclaw، Poznan، Lodz، Gdansk، Bydgoszcz، Krakow و ورشو، این قیمت ها در رنج 1100 PLN تا 5000 PLN تخمین زده می شوند.

در صورتی که فردی برای تحصیل به لهستان مهاجرت می کند، می تواند برای مسکن خود هزینه های کمتری نیز پرداخت کند. با توجه به این که دانشجویان محصل در خارج از کشور اغلب فرصت زندگی با خانواده خود را ندارند، باید بودجه کافی برای اجاره آپارتمان، اتاق یا خوابگاه را در نظر بگیرند تا بتوانند در محیطی آرام و بدون نگرانی زندگی کنند. مقرون به صرفه ترین مکان برای اقامت خوابگاه های دانشجویی هستند که هزینه آن‌ها از 320 تا 800 زلوتی در ماه متغیر است. قیمت اقامت در خوابگاه با توجه به این که اتاق شما یک تخته، دو تخته و یا استاندارد است، تعیین می شود. همچنین هزینه خوابگاه با توجه به محل قرارگیری نسبت به دانشگاه و یا منطقه آن‌ها نیز می تواند متفاوت باشد، به همین دلیل ضروری است که قبل از تصمیم گیری در مورد محل زندگی خود، هزینه خوابگاه ها یا آپارتمان ها را بررسی نمایید.

با این حال، بسیاری از افراد ترجیح می دهند در آپارتمان یا اتاق های خصوصی اقامت داشته باشند که هزینه بالاتری را به همراه خواهند داشت. در شهرهای بزرگی مانند ورشو، وروتسواف و کراکوف اجاره اتاق در حدود 500 تا 1000 یورو به صورت ماهیانه تخمین زده می شود.

برای زندگی در لهستان علاوه بر هزینه اجاره ماهانه، نیازمند پرداخت هزینه های اضافی دیگری نیز هستید که شامل هزینه های برق، گرمایش، آب و جمع آوری زباله می شوند. برآیند این هزینه ها نیز به صورت ماهانه برای یک آپارتمان 85 مترمربعی برابر با 155 یورو خواهد بود.

هزینه های حمل و نقل در لهستان

هزینه های حمل و نقل در کشور لهستان فوق العاده مقرون به صرفه است و بخش کوچکی از کل هزینه های زندگی در لهستان را شامل می شود. به عنوان مثال، اگر قصد دارید به شهری که دو ساعت با آن فاصله دارید سفر کنید، به طور متوسط کافی است فقط 5 دلار بپردازید. هزینه حمل و نقل ماهانه برای یک فرد، معمولاً حدود 26 دلار است که در مقایسه با هزینه حمل و نقل در سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است.

دانشجویانی که در لهستان تحصیل می کنند، معمولاً برای صرفه جویی در هزینه های خود از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. میانگین هزینه حمل و نقل عمومی برای شش ماه یک فرد در لهستان برابر با 50 یورو است.

هزینه یک بلیط برای حمل و نقل عمومی 4.40 زلوتی است و بلیط 20 دقیقه ای نیز با قیمت 3.40z موجود می باشد. اگر می خواهید مسافت طولانی تری را نیز طی کنید، باید بلیط های اعتباری 24 ساعته را در نظر بگیری که هزینه آن‌ها 15 الی 26 زلوتی خواهد بود. با این حال، 18 درصد از دانشجویان لهستان با ماشین شخصی رفت و آمد می کنند، اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید باید بدانید که هزینه از لیتر بنزین در لهستان حدودا 1 یورو است.

همچنین، از آنجا که لهستان کشوری مملو از جاذبه های طبیعی است، در برخی مناطق شهرها، مسیرهای پیاده روی ایجاد شده است که می توانید برای  دسترسی به مقصد خود از آن‌ها استفاده کنید.

هزینه مواد غذایی در لهستان

اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در لهستان زندگی می‌کنید، باید روزانه حدود 5 تا 7 دلار برای یک وعده غذایی در رستوران خرج کنید. بسیاری از دانشگاه ها امکانات بسیار خوبی را به دانشجویان ارائه می دهند که یکی از آن‌ها تخفیف در وعده های غذایی است.

به طور کلی، هزینه غذا بخش مهمی از هزینه های زندگی در لهستان را به خود اختصاص می دهد. این هزینه برای یک دانشجوی بین المللی معمولاً، بین 100 تا 150 یورو در ماه است و در صورتی که از فروشگاه های ارزان قیمت شهر خود خرید کنید، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. قیمت نوشیدنی های گرم و سرد نیز در بیشتر نقاط کشور لهستان کمتر از 1 دلار قیمت دارند و فروشگاه های Tesco، Auchan، Carrefour، Leclerc و Lidl از معروف ترین فروشگاه های ارزان قیمت در لهستان به شمار می آیند.

هزینه شام در رستوران ارزان قیمت فقط 5 یورو است، در حالی که یک وعده غذا در یک رستوران میان رده برای دو نفر 23 یورو هزینه دارد. یک نوشیدنی سبک به همراه غذا نیز 2 یورو هزینه خواهد داشت.

هزینه های زندگی در لهستان
سؤالات متداول
 • هزینه های زندگی در لهستان چقدر است؟

هزینه زندگی ماهانه یک فرد در لهستان بدون احتساب اجاره بها برابر با 615.5 دلار (2680.3 zł) تخمین زده می شود.هزینه زندگی در لهستان به طور متوسط 45.1 درصد کمتر از ایالات متحده است.

 • آیا زندگی در آلمان ارزان‌تر است یا لهستان؟

هزینه های زندگی در لهستان در مقایسه با آلمان بسیار ارزان تر است. در لهستان می توانید به راحتی در شهرهای بزرگ با تنها 500 یورو در ماه آپارتمانی را اجاره کنید.

 • آیا اتباع خارجی امکان خرید خانه در کشور لهستان را دارند؟

بله، خارجی ها مجاز به خرید ملک در لهستان هستند و در برخی موارد ممکن است ملزم به دریافت مجوز از وزارت امور داخلی باشند.

 • آیا می توان بدون ویزا در لهستان زندگی کرد؟

برای اقامت بیش از 90 روز یا کار یا تحصیل در لهستان به ویزا نیاز دارید. بازدیدکنندگان غیر اتحادیه اروپا باید در هنگام ورود به یک کشور عضو شنگن مهر در گذرنامه خود دریافت کنند.

 • آیا لهستانی ها انگلیسی صحبت می کنند؟

بله، تقریبا نیمی از شهروندان لهستانی با زبان انگلیسی آشنایی دارند و می توانند با اتباع خارجی ارتباط برقرار کنند.

سخن پایانی

کسب اطلاعات کامل در مورد هزینه های مسکن، زندگی، خوراک و بهداشت در لهستان یکی از مهم‌ترین گام هایی است که پیش از سفر خود به این کشور باید بردارید. به یاد داشته باشید که مجارستان در مقایسه با لهستان گزینه بهتری برای تحصیل و زندگی خواهد بود. در این مقاله به طور جزئی با هزینه های زندگی در لهستان آشنا شدیم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. عالیان ویزا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی و سرمایه گذاری لهستان را به شما عزیزان ارائه می‌کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، می‌توانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید و یا با شماره‌های مؤسسه از طریق واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.