همه چیز در مورد بلوکارت آلمان

شاید اسم بلوکارت آلمان را کمتر شنیده باشید، اما قطعا درباره جذب بسیار بالای نیروی کار ماهر و متخصص در آلمان، هر روزه مطالبی را می خوانید یا می شنوید. حال جالب است بدانید که کار در آلمان و دریافت بلوکارت این کشور، کاملا به یکدیگر مرتبط هستند. در واقع، دارندگان ویزای کاری آلمان، واجد شرایط اخذ بلوکارت این کشور نیز می باشند. اما این بلوکارت چیست و دریافت آن چه مزایایی دارد؟ اگر می خواهید جواب این سوالات را بدانید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. 

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با بلوکارت یا همان کارت آبی اتحادیه اروپا آشنا نموده و شرایط دریافت آن را برایتان شرح دهیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله، توسط گروه مهاجرتی عالیان ویزا و از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آلمان برای شما مخاطب عزیز گردآوری شده است. 

عناوین و موضوعات این مقاله

بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان چیست؟

به طور کلی، کارت آبی یا بلوکارت، یک مجوز اقامت بلند مدت در آلمان برای افراد متخصص در حوزه کاری خود است. در واقع، شهروندان خارج اتحادیه اروپا که دارای مدرک دانشگاهی هستند و شرایط تعیین شده از سوی دولت آلمان را دارا می باشند و حقوقی معادل با حداقل یک و نیم برابر میانگین حقوق در آلمان را داشته باشند، قادر خواهند بود جهت اخذ بلوکارت آلمان اقدام نمایند. جالب است بدانید که ایده بلوکارت کشور آلمان، برگرفته از طرح گرین کارت آمریکا بوده است که با استفاده از آن نیروهای کار متخصص از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا، می توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کاری خود را انجام دهد. 

بلوکارت آلمان

به عبارتی دیگر، یک فرد متخصص در حوزه کاری خود، در صورتی که کاملا ماهر، تحصیلکرده و حرفه ‌ای باشد می تواند برای مشاغلی که آینده شغلی مناسبی در آلمان دارند و در عین حال با کمبود نیروی کار مواجه هستند، درخواست بلوکارت آلمان را بدهد. با در دست داشتن بلوکارت، ابتدا تا ۴ سال امکان زندگی و کار در آلمان برای فرد متقاضی وجود دارد و بعد از آن با توجه به شرایط، اقامت تمدید و به اقامت دائم تبدیل می شود و سپس امکان اخذ پاسپورت کشور آلمان نیز وجود خواهد شد.

از مزایای اخذ بلوکارت آلمان چه می دانید؟

یکی از مهمترین مزایای بلوکارت آلمان، بهره مندی از قانون الحاق به خانواده و تسهیل مسیر اخذ اقامت آلمان برای اعضای خانواده است. در واقع، با استفاده از بلوکارت اتحادیه اروپا، فرد متقاضی می تواند اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) را با شرایط بسیار ساده به آلمان ببرد. در این روش، همسر فرد متقاضی می تواند با در دست داشتن بلوکارت کشور آلمان، به دنبال یافتن شغلی پردرآمد در آلمان باشد. همچنین، امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس آلمان فراهم است.

یکی دیگر از مزایای دریافت بلوکارت آلمان، سریع تر بودن فرآیند دریافت اقامت دائم کشور آلمان، نسبت به دیگر روش ها است. در واقع، به افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا هستند و دانش اولیه زبان آلمانی در سطح A1 دارند، پس از 33 ماه، مجوز اقامت دائم آلمان اعطا خواهد شد. البته توجه داشته باشید که اخذ اقامت دائم کشور آلمان تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد متقاضی در این مدت به عنوان یک فرد بسیار ماهر کار کرده باشد و دارای بیمه بازنشستگی نیز باشد. خبر خوش آنکه چنانچه دانش زبان آلمانی متقاضی، به جای سطح A1 در سطح B1 باشد، پروسه 33 ماهه دریافت اقامت دائم آلمان، به 21 ماه ( 2 سال ) کاهش خواهد یافت.

بلوکارت آلمان

در نهایت، مزیت مهم دیگری که اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا برای متقاضیان خواهد داشت، آسان شدن شرایط سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در واقع افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا از کشوری غیر از آلمان هستند و از مدت اخذ آن حداقل 18 ماه گذشته باشد، می توانند بدون داشتن ویزای کار و به منظور اشتغال، وارد کشور آلمان شوند. بلوکارت اتحادیه اروپا باید ظرف یک ماه پس از ورود به این کشور، در اداره مهاجرت مربوطه درخواست شود.

مهم ترین شرایط دریافت بلوکارت کشور آلمان

کلیه شرایط لازم جهت اخذ بلوکارت آلمان، در وب سایت اداره مهاجرت این کشور آورده شده است. شما می توانید با مراجعه به این وب سایت، اطلاعات بسیار دقیق و جدیدتری به دست آورید. با این حال، ما نیز در این قسمت، مهم ترین شرایطی که برای دریافت بلوکارت کشور آلمان تعیین شده است را برایتان آورده ایم:

• داشتن مدرک دانشگاهی

متقاضیان میبایست از یکی از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده و یا مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های خارج از کشور که مورد تایید دولت آلمان است دریافت کرده باشند. طول دوره تحصیلی متقاضیان، باید حداقل 3 سال بوده باشد. به علاوه، مدارک دانشگاهی متقاضیان، باید معادل با مدارک اعطا شده در دانشگاه های کشور آلمان باشد. لازم به ذکر است که مشاغل خاصی مانند مشاغل حوزه سلامت، حقوق، تدریس و مهندسی، دارای مقررات خاص هستند. پس متقاضیان شاغل در این حوزه ها، باید ابتدا مدرک تحصیلی خود را برای ارزیابی میزان اعتبار و همچنین اخذ مجوز فعالیت، به مقامات مربوطه در آلمان ارائه کنند.

• اخذ جاب آفر در آلمان

متقاضیان باید از یک کارفرما در آلمان پیشنهاد شغلی (جاب آفر) دریافت نموده و یا با کارفرمای خود، قرارداد کاری امضا نموده باشند. فراموش نکنید که اعتبار قرارداد کاری با کارفرما در آلمان، باید حداقل 6 ماه باشد. به علاوه، شغلی که متقاضی برای آن جاب آفر دریافت کرده است، باید مرتبط با مدرک تحصیلی وی باشد.

• عقد قرارداد کاری با کارفرما در آلمان

متقاضی باید پس از اخذ جاب آفر، یک قرارداد کاری با کارفرما امضا کند که در آن، تمامی اطلاعات مربوط به شرح وظایف شغلی، میزان ساعات کاری، مدت زمان اعتبار قرارداد و همچنین میزان حقوق فرد، آورده شده باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت بوده و از شروط اصلی دریافت بلوکارت است، میزان حقوق آورده شده در قرارداد کاری می باشد. بر طبق قوانین بلوکارت آلمان، متقاضیان باید حداقل حقوق 41,041.80 یورو در سال را در آلمان به دست آورند. ما در ادامه مطلب، حداقل حقوق لازم را با جزئیات بررسی می کنیم.

• داشتن تجربه و سابقه کاری مرتبط

در حالت کلی، متقاضیان باید بین 3 تا 5 سال سابقه کاری مرتبط باشند. میزان سابقه کاری مورد نیاز، ممکن است با توجه به عنوان شغلی فرد، بیشتر یا کمتر باشد.

شما متقاضی اخذ بلوکارت آلمان می توانید برای اطمینان از واجد شرایط بودن خود، با کارشناسان عالیان ویزا در تماس بوده و از آنها بخواهید تا شرایط شما را به طور تخصصی بررسی کنند. اگر واجد شرایط دریافت بلوکارت نباشید، حتما روش های جایگزین برای مهاجرت کاری به آلمان به شما پیشنهاد خواهد شد.

قوانین جدید اخذ بلوکارت کشور آلمان

بر طبق جدیدترین قوانین آلمان، شرایط برای اخذ بلوکارت آلمان، بسیار آسان تر شده است. دولت آلمان، سعی دارد تا از طریق تسهیل شرایط، نیروی کار ماهر و متخصص بیشتری را جذب کند. همچنین دولت آلمان اقدام به افزایش لیست مشاغل مورد نیاز این کشور کرده است. در نتیجه، افراد بیشتری فرصت مهاجرت کاری به آلمان و دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا را دارند. از طرفی دیگر، دولت این کشور در سال 2024، حداقل حقوق لازم برای اخذ بلوکارت را نیز کاهش داده است (از ماهیانه 58.400 یورو در سال 2023، به ماهیانه 45.300 یورو در سال 2024).

جالب است بدانید که دولت آلمان، حتی قوانین اخذ ویزای همراه برای دارندگان بلوکارت را نیز تسهیل نموده است تا تمامی علاقه مندان بتوانند با خیالی راحت و بدون دغدغه دوری از خانواده، از فرصت کار در آلمان بهره مند شوند. آن دسته از دارندگان بلوکارت اتحادیه اروپا که در حال کار در آلمان می باشند اما خانواده آنها در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا ساکن هستند، برای اخذ ویزای همراه، دیگر ملزم به اثبات تامین معیشت اعضای خانواده نخواهند بود. در ضمن، دیگر لازم نمی باشد محل اقامتی که برای اعضای خانواده فراهم می کند، به اندازه تعداد آنها بزرگ باشد. یعنی از اثبات فضای زندگی کافی، معاف هستند.

همچنین، قوانین مربوط به تغییر شغل و کارفرما برای دارندگان بلوکارت نیز دستخوش تغییر شده است. دارندگان بلوکارت حق دارند حتی در سال اول استخدام، کار یا کارفرمای خود را تغییر دهند (ما در ادامه مطلب، این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم). و در نهایت، افرادی که در حرفه خود بسیار ماهر هستند و سابقه شغلی بالا دارند اما مدرک تحصیلی مرتبط دریافت نکرده اند نیز می توانند برای اخذ بلوکارت آلمان اقدام کنند.

نکات طلایی در خصوص بلوکارت

 • خوشبختانه در سال های اخیر، قانون اولویت بندی بررسی پرونده متقاضیان لغو شده است و کلیه درخواست دهندگان، صرف نظر از ملیت آنها، شرایط یکسانی خواهند داشت. به عبارتی دیگر، با توجه به این قانون، درجه بندی و سلسله مراتب استخدامی از بین رفته است و حتی شهروندان آلمان نیز با متخصصان خارجی همگی در یک سطح قرار دارند.
 • یکی دیگر از نکات مهم مربوط به بلوکارت آلمان، مسئله نقل مکان از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر یا خروج از این کشور برای مدت طولانی است. باید بدانید که این امر برای متقاضیان دارنده بلوکارت کاملا امکان پذیر می باشد، اما ممکن است با توجه به قوانین هر کشور و دستورالعمل اتحادیه اروپا، محدودیت هایی نیز وجود داشته باشد.
 • نکته مهم دیگر، امکان تغییر کارفرما پس از اخذ بلوکارت است. تا زمانی که بلوکارت شما در آلمان معتبر است، شما فرصت تغییر کارفرما را نیز خواهید داشت. اما فراموش نکنید که اگر در سال اول شروع به کار در آلمان، کارفرمای خود را تغییر دهید، باید این امر را به اطلاع مقامات محلی مربوطه، برسانید. این مقامات بررسی خواهند کرد که آیا شما همچنان واجد شرایط داشتن بلوکارت هستید یا خیر.
 • اگر دارنده بلوکارت، شغل خود را به هر دلیلی از دست بدهد، 3 ماه فرصت خواهد داشت تا به دنبال یافتن کار جدید در آلمان باشد.
 • بر طبق قوانین بلوکارت آلمان، اگر متقاضی مدرک تحصیلی خود را در کمتر از 3 سال گذشته دریافت کرده باشد، همچنان واجد شرایط اخذ بلوکارت در آلمان است به شرطی که حداقل درآمد ذکر شده در قرارداد وی، 41,041.80 یورو در سال باشد. در چنین شرایطی، متقاضی باید از آژانس کار فدرال نیز مجوزهای لازم را دریافت کند.

قدم به قدم تا دریافت بلوکارت آلمان

مرحله اول؛ اخذ جاب آفر آلمان

همانطور که از ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، اولین و مهم ترین اقدام جهت دریافت بلوکارت کشور آلمان، اخذ یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آلمان، با حداقل حقوق تعیین شده می باشد. از این رو، چنانچه شما با هیچ کارفرمایی در این کشور قرارداد کاری ندارید و یا موفق به اخذ پیشنهاد شغلی از راه دور نشده اید، ابتدا باید به دنبال پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب در آلمان باشید و برای جستجوی کار به این کشور سفر کنید.

خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور آلمان بسیار پایین است و این موضوع نشان دهنده شانس بالای کاریابی مهاجران می باشد. حال بعد از آنکه شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کردید، لازم است قرارداد کاری خود را با ذکر اطلاعاتی مانند موقعیت، مدت اشتغال و حقوق، دریافت نموده و جهت ارائه به سفارت این کشور، در اختیار خود داشته باشید.

بلوکارت آلمان

مرحله دوم؛ درخواست ویزای کاری آلمان

در این مرحله، شما باید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری آلمان در ایران، درخواست ویزای کاری که از نوع ویزای بلندمدت آلمان است را ارائه کنید. دریافت این ویزا، به تنهایی باعث اجازه کار در آلمان نخواهد شد و شما بعد از مدت سه ماه از ورود خود به کشور آلمان، باید برای دریافت بلوکارت اقدام نمایید. جهت درخواست ویزای کاری آلمان نیز باید از نزدیکترین نمایندگی آلمان در کشور خود وقت بگیرید. سپس مدارک مورد نیاز را در تاریخ مشخص شده، به آنجا ببرید. اگر شغلی که برای آن جاب آفر دریافت کرده اید، در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان است، کارفرمای شما باید تاییدیه های لازم را از جانب شما، از آژانس اشتغال فدرال آلمان درخواست کند.

مرحله سوم؛ دریافت بلوکارت آلمان

اکنون که با ویزای کاری آلمان به این کشور سفر کرده اید، باید بلوکارت را درخواست کنید. شما باید با در دست داشتن تمام مدارک مورد نیاز و تعیین شده، به اداره اقامت محلی (شهرداری مربوطه) در آلمان جهت دریافت بلوکارت مراجعه کنید. همچنین باید بعد از ثبت آدرس و اطلاعات مربوط به محل زندگی خود در آلمان و دریافت بیمه درمانی در این کشور، اسناد مورد نیاز جهت دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا را ارائه نمایید. این مدارک عبارت اند از: گذرنامه، قرارداد کار یا پیشنهاد شغلی ،اجازه نامه و تاییده کتبی، اجازه مشاغل، اثبات اقامت شما در آلمان، تصویر بیومتریک، فرم درخواست و غیره. روند کلی درخواست بلوکارت آلمان در این مرحله، به شرح زیر است:

 • در ابتدا باید با Auslanderbehörde قرار ملاقات بگذارید که در هر ایالت متفاوت خواهد بود.
 • سپس باید تمام هزینه‌ های لازم را پرداخت نموده و اسناد و فرم های درخواستی را در پرونده خود کامل کنید.
 • در نهایت با ارسال کردن تمام مدارک به Auslanderbehörde باید صبر کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود. شما تا زمان دریافت بلوکارت، اجازه کار در آلمان را نخواهید داشت.

مدارک لازم جهت اخذ بلوکارت کشور آلمان کدامند؟

مدارک لازم با توجه به شرایط متقاضی و نوع شغلی که برای آن جاب آفر آلمان دریافت کرده است، متفاوت می باشد. در حالت کلی، تمامی متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس جدید (35mm در 45mm)
 • قرارداد کاری با کارفرما در آلمان
 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت آلمان
 • مدارک محل اقامت خود در آلمان (شما باید در طی 2 هفته پس از ورود به آلمان، آدرس خود را در اداره شهرداری و پلیس محلی ثبت کنید. بدین گونه شما ثابت خواهید کرد که قبل از درخواست بلوکارت، در آلمان ساکن بوده اید).
 • مدارک تحصیلی (مدرک شما باید توسط نهاد ZAB در آلمان تایید شده باشد)
 • مدارک دریافت بیمه درمانی در آلمان
 • مجوز فعالیت شغلی برای مشاغلی که نیاز به مجوز شغلی دارند، مانند پزشکی یا حقوق

حداقل حقوق لازم برای اخذ بلوکارت

همانطور که گفتیم، شرط حقوق، یکی از مهم ترین شروط لازم جهت اخذ بلوکارت آلمان است. توجه داشته باشید که میزان حقوق ناخالص دریافتی فرد، که در قرارداد کاری ذکر شده است، باید حداقل معادل با 45,300 یورو در سال 2024 باشد. اگر این قرارداد کاری برای مشاغل خاصی باشد که کمبود نیروی کار ماهر در آن وجود دارد، حداقل حقوق فرد باید 41,041.80 یورو در سال 2024 باشد. برخی از مشاغل که اکثرا در آلمان دارای کمبود نیروی ماهر هستند عبارت اند از: ساخت و ساز، معدن، فناوری اطلاعات، پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، معلمان مدارس، معماری و همچنین مدیریت خدمات حرفه ای مانند خدمات کودکان و خدمات سلامت.

آیا اخذ بلوکارت کشور آلمان محدودیت سنی دارد؟

خوشبختانه برای اخذ بلوکارت آلمان، هیچگونه محدودیت سنی خاصی در نظر گرفته نشده است. متقاضیان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و حداکثر سن نیز در قوانین آلمان تعیین نشده است. پس اگر بیش از 18 سال سن دارید و در حرفه خود بسیار ماهر و متخصص هستید، می توانید از فرصت ویژه کار در آلمان و اخذ بلوکارت این کشور، استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که در برخی مشاغل، هرچه سن شما کمتر باشد، شانس دریافت ویزای کاری آلمان نیز برای شما بیشتر خواهد بود. این بدان معناست که متقاضیان بالای 40 سال، شانس کمتری برای اخذ بلوکارت کشور آلمان دارند، اما این امر غیرممکن نمی باشد. به طور کلی، دولت آلمان قصد دارد تا بر نیروی کار جوان و پرانرژی سرمایه گذاری کند. در نتیجه، بهتر است در سنین پایین تر برای کار در آلمان اقدام کنید.

مدت زمان دریافت بلوکارت چقدر است؟

دریافت بلوکارت آلمان، حدودا بین 5 تا 6 هفته کاری از زمان درخواست، طول می کشد. البته این زمان، بسته به ترافیک کاری این نهاد، ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. نتیجه نهایی باید توسط آژانس Ausländerbehörde در آلمان به شما اطلاع داده شود. مقامات آلمان با همکاری آژانس کال فدرال، مجوز اقامت و مجوز کار در آلمان را برای شما صادر می کنند.

درباره اعتبار بلوکارت در آلمان بیشتر بدانید

میزان اعتبار بلوکارت آلمان، به میزان اعتبار قرار کاری شما در این کشور، به علاوه 3 ماه است. حداکثر اعتبار بلوکارت در آلمان می تواند 4 سال باشد. اگر قرار کاری شما به هر دلیلی لغو شود و یا اعتبار آن پیش از اخذ اقامت دائم آلمان به پایان برسد، 3 ماه فرصت خواهید داشت تا به دنبال کار جدید باشید. پس از 33 ماه اقامت در آلمان، شما واجد شرایط اخذ اقامت دائم خواهید بود. این بدان معناست که شما دیگر ملزم به تمدید کارت آبی نخواهید بود و می توانید برای مدت نامحدود در آلمان کار و زندگی کنید. اگر دارنده بلوکارت، از دانش زبان آلمانی در سطح B1 برخوردار باشد، می تواند از 2 سال، اقامت دائم دریافت کند.

سؤالات متداول

 • آیا کسانی که در یک کشور دیگر از اتحادیه اروپا بلوکارت دریافت کرده اند می توانند در آلمان کار کنند؟

بله. این افراد می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و کار کنند. اما مجوز کار آنها در آلمان، کوتاه مدت و تا سقف 90 روز در یک دوره 180 روزه است.

 • هزینه درخواست بلوکارت آلمان چقدر است؟

هزینه بلوکارت در آلمان، بین 100 تا 140 یورو است.

 • آیا می توان با بلوکارت کشور آلمان، در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز کار کرد؟

خیر. شما نمی توانید از بلو کارت کشور آلمان برای کار در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کنید. اما اگر حداقل 18 ماه در آلمان کار کرده باشید، می توانید برای کار در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست دهید.

 • معتبرترین وب سایت های کاریابی آلمان کدامند؟

وب سایت های Euraxess.de، Academics.com ، Obboerse.arbeitsagentur.de، Bund.de و وب سایت Alumniportal-deutschland.org جزو معتبرترین ها هستند.

 • بهترین مشاغل برای دریافت بلوکارت آلمان کدامند؟

مشاغل مربوط به معماری و طراحی داخلی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و عمران، متخصصان IT و فناوری اطلاعات، علوم طبیعی، ریاضی، متخصصان برنامه ریزی شهری و ترافیکی، تدریس و آموزش، پرستاری و مامایی، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، بیشترین شانس را برای اخذ بلوکارت دارند.

سخن پایانی

دارندگان ویزای کاری آلمان می توانند با رعایت شروط، بلوکارت آلمان را درخواست کنند. بلو کارت یا همان کارت آبی اتحادیه اروپا، یک نوع مجوز اقامت کاری بلند مدت در این کشور است. کسانی که مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط با حرفه خود دارند، در آلمان جاب آفر دریافت کرده اند. حداقل حقوق کاری آنها در آلمان 41,041.80 یورو در سال است، واجد شرایط اخذ بلوکارت می باشند. خوشبختانه با توجه به تسهیل شرایط اخذ بلوکارت توسط دولت آلمان در سال 2024، نیروی ماهر علاقه مند به کار در آلمان می توانند به راحتی همراه با اعضای خانواده خود، وارد آلمان شوند.

ما در این مقاله، همه چیز را درباره شرایط، مراحل، هزینه ها و جدیدترین قوانین اخذ بلوکارت در آلمان شرح دادیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد. با توجه به نیاز بسیار بالای آلمان به نیروی کار ماهر و همچنین تسهیل شرایط مهاجرت کاری به این کشور توسط دولت فدرال، تیم عالیان ویزا، تمرکز ویژه ای بر مهاجرت کاری به آلمان دارد. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا، شرایط خود را برای بررسی تخصصی به کارشناسان ما بسپارید. برای این منظور، می توانید فرم ارزیابی موجود در وب سایت را تکمیل کنید و یا با شماره های موسسه تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “همه چیز در مورد بلوکارت آلمان”
 1. سلام
  بدون مدرک دانشگاهی و با تخصص در زمینه کامئیوتر می تونم برای بلوکارت اقدام کنم ؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *