همه چیز در مورد بلوکارت آلمان

طرح بلوکارت (کارت آبی) اتحادیه اروپا، یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های اخذ اقامت کشورهای اروپایی مانند آلمان است. بر طبق این طرح، نیروی های کار ماهر، متخصص و تحصیلکرده می توانند با اخذ ویزای کار آلمان ، اقامت این کشور را به دست آورند. کشور آلمان که در بین کشورهای پیشرفته، به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی اروپا به شناخته می شود، موقعیت مکانی بسیار عالی در اروپای مرکزی و غربی دارد و علاوه بر آن، دارای نرخ بیکاری بسیار پایین و موقعیت های شغلی فراوان در رشته های مختلف است. در نتیجه، فرصت های عالی جهت یافتن شغل دلخواه برای نیروی ماهر و تحصیلکرده وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط اخذ بلوکارت آلمان بپردازیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آلمان گردآوری شده است.

بلوکارت آلمان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بلوکارت آلمان چیست؟
 • مزایای اخذ بلوکارت آلمان
 • شرایط دریافت بلوکارت آلمان
 • مهم ترین نکات اخذ بلوکارت کشور آلمان
 • مراحل دریافت بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان چیست؟

به طور کلی، کارت آبی یا بلوکارت، یک مجوز اقامت بلند مدت در آلمان برای افراد متخصص در حوزه کاری خود است. در واقع، شهروندان خارج اتحادیه اروپا که دارای مدرک دانشگاهی هستند و شرایط تعیین شده از سوی دولت آلمان را دارا می باشند و حقوقی معادل با حداقل یک و نیم برابر میانگین حقوق در آلمان را داشته باشند، قادر خواهند بود جهت اخذ بلوکارت آلمان اقدام نمایند. جالب است بدانید که ایده بلوکارت کشور آلمان، برگرفته از طرح گرین کارت آمریکا بوده است که با استفاده از آن نیروهای کار متخصص از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا، می توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کاری خود را انجام دهد. 

بلوکارت آلمان

به عبارتی دیگر، یک فرد متخصص در حوزه کاری خود، در صورتی که کاملا ماهر، تحصیلکرده و حرفه ‌ای باشد می تواند برای مشاغلی که آینده شغلی مناسبی در آلمان دارند و در عین حال با کمبود نیروی کار مواجه هستند، درخواست بلوکارت آلمان را بدهد. با در دست داشتن بلوکارت، ابتدا تا ۴ سال امکان زندگی و کار در آلمان برای فرد متقاضی وجود دارد و بعد از آن با توجه به شرایط، اقامت تمدید و به اقامت دائم تبدیل می شود و سپس امکان اخذ پاسپورت کشور آلمان نیز وجود خواهد شد.

مزایای اخذ بلوکارت آلمان

یکی از مهمترین مزایای اخذ بلوکارت آلمان، امکان بهره مندی از قانون الحاق به خانواده و تسهیل مسیر اقامت گرفتن برای خانواده متقاضی می باشد. در واقع با استفاده از بلوکارت اتحادیه اروپا، فرد متقاضی می تواند اعضای خانواده خود را با شرایط بسیار ساده به آلمان ببرد. به عنوان مثال، همسر فرد متقاضی حتی در صورتی که به زبان آلمانی مسلط نباشد، اجازه و حق دریافت اقامت آلمان را خواهد داشت. علاوه بر آن، با در دست داشتن بلوکارت آلمان، این امکان برای همسر متقاضی وجود دارد که به دنبال یافتن شغلی پردرآمد در آلمان باشد. همچنین اگر در خانواده فرد متقاضی، فرزندان زیر ۱۸ سال نیز وجود داشته باشند، امکان تحصیل رایگان برای آنها در آلمان فراهم است.

یکی دیگر از مزایای دریافت بلوکارت کشور آلمان، تسریع فرآیند دریافت اقامت دائم کشور آلمان نسبت به دیگر روش ها است. در واقع، به افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا هستند و دانش اولیه زبان آلمانی در سطح A1 دارند، پس از ۳۳ ماه مجوز اقامت دائم در آلمان اعطا خواهد شد. البته توجه داشته باشید که اخذ اقامت دائم کشور آلمان تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد متقاضی در این مدت به عنوان یک فرد بسیار ماهر کار کرده باشد و دارای بیمه بازنشستگی نیز باشد. خبر خوش آنکه چنانچه دانش زبان آلمانی متقاضی، به جای سطح A1 در سطح B1 باشد، پروسه 33 ماهه دریافت اقامت دائم آلمان، به 21 ماه ( 2 سال ) کاهش خواهد یافت.

بلوکارت آلمان

در نهایت، مزیت مهم دیگری که اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا برای متقاضیان خواهد داشت، آسان شدن شرایط سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. در واقع افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا از کشوری غیر از آلمان هستند و از مدت اخذ آن حداقل 18 ماه گذشته باشد، می توانند بدون داشتن ویزای کار و به منظور اشتغال، وارد کشور آلمان شوند. بلوکارت اتحادیه اروپا باید ظرف یک ماه پس از ورود به این کشور، در اداره مهاجرت مربوطه درخواست شود.

شرایط دریافت بلوکارت آلمان

دریافت بلوکارت آلمان ، از طریق برآورده کردن شروط زیر امکانپذیر می باشد:

 • داشتن مدرک دانشگاهی

متقاضیان میبایست از یکی از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده و یا مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های خارج از کشور که مورد تایید دولت آلمان است دریافت کرده باشند. مدارک دانشگاهی متقاضیان، باید معادل با مدارک اعطا شده در دانشگاه های کشور آلمان باشد.

 • داشتن قرارداد کاری و یا اخذ پیشنهاد شغلی

متقاضیان باید از یک کارفرما در آلمان پیشنهاد شغلی دریافت نموده و یا با کارفرمای خود، قرارداد کاری امضا نموده باشند. توجه داشته باشید که میزان حقوق ناخالص دریافتی فرد، که در قرارداد کاری ذکر شده است، باید حداقل معادل با ۵۸.۴۰۰ یورو در سال ۲۰۲۳ باشد. اگر این قرارداد کاری برای مشاغل خاصی باشد که کمبود نیروی کار ماهر در آن وجود دارد، سطح حقوق ناخالص مد نظر می تواند  ۴۵.۵۵۲ یورو در سال ۲۰۲۳ باشد. این شرایط بیشتر مربوط به مهندسان، کارشناسان ارتباطات و فناوری، پزشکان و برخی زمینه‌ های دیگر است.

 • داشتن تجربه کاری مرتبط

مهم ترین نکات اخذ بلوکارت کشور آلمان

علاوه بر مواردی که تا اینجا به آن اشاره شد، لازم است متقاضیان اخذ بلوکارت آلمان ، از برخی نکات مهم در این زمینه آگاه باشد.

 • اولین نکته آن است که خوشبختانه، در سال های اخیر، قانون اولویت بندی بررسی پرونده متقاضیان لغو شده است و کلیه درخواست دهندگان، صرف نظر از ملیت آنها، شرایط یکسانی خواهند داشت. به عبارتی دیگر، با توجه به این قانون، درجه بندی و سلسله مراتب استخدامی از بین رفته است و حتی شهروندان آلمان نیز با متخصصان خارجی همگی در یک سطح قرار دارند.
 • دومین نکته مهم، مربوط به اعتبار بلوکارت آلمان است. در واقع، بلوکارت در ابتدا دارای اعتبار 4 ساله است (البته اگر قرارداد کاری کمتر از ۴ سال باشد، مدت اعتبار نیز ممکن است کمتر از 4 سال باشد). فرد متقاضی بعد از گذشت 3 سال می ‌تواند اقامت دائم آلمان را دریافت کند. همچنین اگر دارنده بلوکارت از دانش زبان B1 برخوردار باشد، می تواند بعد از دو سال این اقامت را اخذ کند.
 • یکی دیگر از نکات مهم مربوط به بلوکارت کشور آلمان، مسئله نقل مکان از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر یا خروج از کشور برای مدت طولانی است. باید بدانید که این امر برای متقاضیان دارنده بلوکارت کاملا امکان پذیر می باشد، اما ممکن است با توجه به قوانین هر کشور و تفسیر دستورالعمل اتحادیه اروپا محدودیت هایی نیز وجود داشته باشد.

آنچه گفته شده، از مهمترین موارد مربوط به قانون اخذ بلوکارت کشور آلمان است، اما مقررات دیگری نیز برای دریافت آن وجود دارد که توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر راجع به آن، با کارشناسان مجرب و متخصص گروه عالیان ویزا در ارتباط باشید.

مراحل دریافت بلوکارت آلمان

شانس کار و زندگی در کشور آلمان می تواند فرصتی بی نظیر جهت تغییر زندگی شما باشد. پس اگر با توجه به اطلاعاتی که در خصوص مزایا، شرایط و نکات مهم اخذ بلوکارت آلمان در اختیار شما قرار دادیم، مصمم تر شده اید و قصد مهاجرت کاری به آلمان و بهره مندی از یک زندگی ایده آل را دارید، لازم است با مراحل و فرآیند دریافت بلوکارت نیز آشنا شوید. ما در ادامه قصد داریم تا این مراحل را جزء به جزء برای شما شرح دهیم.

همانطور که از ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، اولین و مهم ترین اقدام جهت دریافت بلوکارت کشور آلمان، اخذ یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آلمان، با حداقل حقوق تعیین شده می باشد. از این رو، چنانچه شما با هیچ کارفرمایی در این کشور قرارداد کاری ندارید و یا موفق به اخذ پیشنهاد شغلی از راه دور نشده اید، ابتدا باید به دنبال پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب در آلمان باشید و برای جستجوی کار به این کشور سفر کنید. خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور آلمان حدود 5.۷ درصد در آگوست ۲۰۲۳ است و این موضوع نشان دهنده شانس بالای کاریابی مهاجران می باشد. حال بعد از آنکه شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کردید، لازم است قرارداد کاری خود را با ذکر اطلاعاتی مانند موقعیت، مدت اشتغال و حقوق، دریافت نموده و جهت ارائه به سفارت این کشور، در اختیار خود داشته باشید.

در مرحله بعد، درخواست جهت اخذ ویزای کاری آلمان، ضروری است. در واقع، شما باید از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان در ایران، درخواست اخذ یک ویزای بلند مدت اشتغال که باعث ورود قانونی شما به کشور آلمان می شود را ارائه کنید. لازم به ذکر است که دریافت این ویزا، به تنهایی باعث اجازه کار در آلمان نخواهد شد و شما بعد از مدت سه ماه از ورود خود به کشور آلمان، باید برای دریافت بلوکارت اقدام نمایید. جهت درخواست ویزای کاری آلمان نیز باید از نزدیکترین نمایندگی آلمان در کشور خود وقت بگیرید و مدارک مورد نیاز را در تاریخ مشخص شده، به آنجا ببرید.

بلوکارت آلمان

نکته: همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، برای مشاغلی که در آلمان با کمبود نیرو مواجه هستند، سالانه ۴۳۹۹۲ یورو حقوق ناخالص دریافت خواهید کرد و اگر در این مشاغل قصد کار کردن داشته باشید، باید درخواست اخذ تاییدیه خود را نیز به آژانس اشتغال فدرال آلمان ارائه دهید. البته ممکن است کارفرمای شما در آلمان، این اقدام را جهت دریافت ویزا، قبل از ورود شما به این کشور انجام داده باشد. حال اگر جهت کار در مشاغلی که فاقد کمبود نیروی کار در آلمان هستند درخواست داده باشید، سالانه  ۵۶۴۰۰ یورو حقوق ناخالص دریافت خواهید کرد و احتیاجی به دریافت تاییدیه نیز نخواهید اشت.

در قدم بعدی، شما باید بعد از ثبت آدرس و اطلاعات مربوط به محل زندگی خود در آلمان و دریافت بیمه درمانی در این کشور، اسناد مورد نیاز جهت دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا را که شامل گذرنامه، قرارداد کار یا پیشنهاد شغلی ،اجازه نامه و تایید کتبی، اجازه مشاغل، اثبات اقامت شما در آلمان، تصویر بیومتریک، فرم درخواست و غیره هستند را جمع آوری نموده و هنگام درخواست بلوکارت آلمان آن ها را ارائه دهید.

در قدم آخر و نهایی، شما باید با در دست داشتن تمام مدارک مورد نیاز و تعیین شده، به اداره اقامت محلی (شهرداری مربوطه) در آلمان جهت دریافت بلوکارت درخواست خود را ارائه دهید. روند کلی درخواست آن نیز به شرح زیر است:

 • در ابتدا باید با Auslanderbehörde قرار ملاقات بگذارید که در هر ایالت متفاوت خواهد بود.
 • سپس باید تمام هزینه‌ های خود و اسناد و فرم های درخواستی را در پرونده خود کامل کنید.
 • در نهایت با ارسال کردن تمام مدارک به Auslanderbehörde باید صبر کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود و تا زمان دریافت بلوکارت اجازه کار کردن نخواهید داشت.
سؤالات متداول
 • چه مشاغلی در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه هستند؟

مشاغل مربوط به علوم طبیعی، ریاضیات، برنامه ریزی داخلی، شهری و ترافیکی، طراحی، مهندسی مکانیک، برق و عمران، مهندسی علمی، پزشکی (به جز دندانپزشکی)، آی تی، فناوری ارتباطات.

 • دریافت بلوکارت آلمان چقدر طول می کشد؟

حدود 5 تا 6 هفته طول می کشد تا Ausländerbehörde به درخواست شما رسیدگی کند. با توجه به تکمیل سایر مراحل، روند کلی درخواست می تواند تا سقف 90 روز طول بکشد.

 • هزینه دریافت بلوکارت آلمان چقدر است؟

حدودا 110 یورو.

 • آیا دارندگان بلوکارت کشور آلمان، قادر به دریافت ویزای همراه نیز می باشند؟

بله. متقاضیان می توانند برای همسر، فرزندان زیر 18 سال و در برخی موارد، برای والدین خود نیز ویزا دریافت کنند.

 • آیا پس از دریافت بلوکارت، امکان تغییر شغل وجود دارد؟

خیر، در دو سال اول پس از دریافت بلوکارت، شما مجاز به تغییر آزادانه کارفرما نیستید، مگر اینکه از اداره مهاجرت آلمان اجازه بگیرید. شما می توانید پس از گذشت دو سال، کارفرما را تغییر دهید مشروط بر آنکه هنوز شرایط بلوکارت را داشته باشید.

 • در صورت از دست دادن شغل پس از دریافت بلوکارت، باید چه کرد؟

اگر در طول اقامت با بلوکارت در آلمان، شغل خود را از دست بدهید، سه ماه فرصت خواهید داشت تا شغل جدیدی پیدا کنید. در غیر این صورت، باید خاک آلمان را ترک کنید.

 • آیا می توان با بلوکارت آلمان، در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز کار کرد؟

بله. ابتدا باید حداقل 18 ماه در آلمان کار کنید تا بتوانید برای کار در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست دهید. شما نمی توانید از بلو کارت کشور آلمان برای کار در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کنید.

سخن پایانی

اقتصاد قوی آلمان، تعادل بین کار و زندگی، در آمد بالا و نرخ پایین بیکاری، برخی از مهم ترین عوامل جذب نیروی کار ماهر به آلمان است. آن دسته از نیروی کار متخصص، تحصیلکرده و ماهر که موفق به اخذ یک پیشنهاد شغلی در آلمان شده اند و حقوق دریافتی آنها حداقل 1.5 برابر حقوق در آلمان است، قادر می باشند برای دریافت بلوکارت این کشور اقدام کنند. ما در این مقاله سعی کردیم به شرح تمام نکات مهم و همچنین شرایط اخذ بلوکارت آلمان بپردازیم و سوالاتی که ممکن است در ذهن متقاضیان وجود داشته باشد پاسخ دهیم. گروه مهاجرتی عالیان ویزا با داشتن 10 سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت به کشور آلمان و همچنین با برخورداری از کادری مجرب و کارشناسانی با سابقه، آماده پاسخگویی به متقاضیان گرامی و همچنین بررسی تخصصی شرایط متقاضیان و انتخاب بهترین راهکار برای آنها خواهد بود. متقاضیان گرامی می توانند جهت دریافت مشاوره رایگان، فرم ارزیابی را تکمیل نمایند و یا با شماره های موسسه و یا از طریق واتس اپ با ما تماس حاصل فرمایند. کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن، نسبت به پاسخگویی اقدام خواهند کرد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “همه چیز در مورد بلوکارت آلمان”
 1. سلام
  بدون مدرک دانشگاهی و با تخصص در زمینه کامئیوتر می تونم برای بلوکارت اقدام کنم ؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *