همه چیز در مورد بلوکارت آلمان

کشور آلمان یکی از مقصدهای مناسب و ایده آل برای افرادی است که رویای زندگی کردن در اروپا  را دارند. کشور آلمان در بین کشورهای پیشرفته به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی اروپا به شمار می رود. موقعیت مکانی کشور آلمان در اروپای مرکزی و غربی است. همچنین این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا بعد از روسیه محسوب می‌شود و پایتخت آن نیز شهر برلین است. جمعیت این کشور تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰ میلیون نفر بود. صنعت اتومبیل سازی از مهمترین دلایل محبوبیت کشور آلمان به شمار می رود که در سطح جهانی نیز دارای اعتبار است. کشور آلمان از لحاظ آموزشی، کشوری هدفمند است و کیفیت نظام آموزشی آن روند صعودی داشته است. در این مقاله قصد داریم به تمام نکات در مورد بلوکارت آلمان بپردازیم و شما را با مفهوم آن آشنا کنیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وبسایت های رسمی کشور آلمان گردآوری شده است.

بلوکارت آلمان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • بلوکارت آلمان چیست؟
  • مزایای بلوکارت آلمان
  • نکات و شرایط مربوط به دریافت بلوکارت آلمان
  • مراحل دریافت بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان چیست؟

به طور کلی کارت آبی یا بلوکارت، یک مجوز اقامت بلند مدت در آلمان برای افراد متخصص در حوزه خود است. اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا با داشتن مدرک دانشگاهی و یک موقعیت واجد شرایط با حقوق حداقل یک و نیم برابر میانگین آلمان داشته باشید، میتوانید برای اخذ بلوکارت آلمان اقدام کنید. ایده الگو برداری بلوکارت آلمان از گرین کارت آمریکا بوده است که با استفاده از آن نیروهای کاری که دارای تخصص نیز هستند، از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا می توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به راحتی مهاجرت کاری خود را انجام دهد.

بلوکارت آلمان

در واقع یک فرد متخصص در حوزه کاری خود در صورتی که کاملا ماهر و حرفه‌ای باشد می تواند برای مشاغلی که آینده شغلی مناسب و در عین حال با کمبود نیرو مواجه هستند، درخواست صادر شدن بلوکارت آلمان را بدهد. با در دست داشتن بلوکارت ابتدا تا ۴ سال امکان زندگی و کار کردن در آلمان برای فرد متقاضی وجود دارد و بعد از آن با توجه به شرایط، اقامت تمدید و به اقامت دائم و سپس پاسپورت کشور آلمان منجر خواهد شد.

مزایای بلوکارت آلمان

یکی از مهمترین مزایای بلوکارت آلمان، الحاق خانواده و تسهیل مسیر اقامت گرفتن خانواده متقاضی می باشد. در واقع با استفاده از بلوکارت اتحادیه اروپا، فرد متقاضی می تواند اعضای خانواده خود را با شرایط بسیار ساده به آلمان بیاورد. به عنوان مثال همسر فرد متقاضی حتی در صورتی که به زبان آلمانی مسلط نباشد اجازه و حق دریافت اقامت را دارد. علاوه بر آن با در دست داشتن بلوکارت آلمان این مجوز برای همسر متقاضی وجود دارد که به دنبال شغل پردرآمد باشد. همچنین اگر در خانواده فرد متقاضی فرزندان زیر ۱۸ سال نیز وجود داشته باشد امکان تحصیل رایگان برای آنها وجود دارد .

یکی دیگر از مهمترین مزایای بلوکارت مسیر سریع برای دریافت اقامت دائم در کشور آلمان نسبت به دیگر روش ها است. در واقع به افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا و دانش اولیه زبان آلمانی در سطح A1 هستند پس از ۳۳ ماه مجوز اقامت دائم در آلمان داده خواهد شد. البته توجه داشته باشید که اقامت دائمی کشور آلمان تنها در صورتی امکان پذیر است که در این مدت به عنوان یک فرد بسیار ماهر کار کرده باشید و دارای بیمه بازنشستگی نیز باشید.اگر دانش زبان آلمانی شما به جای سطح A1 در سطح B1 باشد، پروسه 33 ماه دریافت اقامت دائم به 21 ماه ( 2 سال ) کاهش می یابد.

یکی دیگر از مزایای بلوکارت اتحادیه اروپا آسان سازی  سفر کردن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. در واقع افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا از یکی دیگر از کشورهای عضو  اتحادیه اروپا به مدت حداقل ۱۸ ماه هستند، می توانند بدون داشتن ویزای کار به منظور اشتغال وارد کشور آلمان شوند. همچنین بلوکارت اتحادیه اروپا باید ظرف یک ماه پس از ورود به کشور در اداره مهاجرت مربوطه درخواست شود.

نکات و شرایط مربوط به دریافت بلوکارت آلمان

به عنوان اولین نکته برای واجد شرایط دریافت بلوکارت بودن، متقاضی باید دارای مدرک دانشگاهی باشد و قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی باشد که  از این شرکت به موجب قرارداد حداقل ۵۶۴۰۰ یورو  در سال حقوق ناخالص دریافت کند. اگر قرارداد کاری برای مشاغل خاصی باشد که از کمبود نیروی کار ماهر می‌برند، سطح حقوق ناخالص مد نظر باید  ۴۳۹۹۲ سالانه (ماهانه ۳۶۶۶) یورو باشد .این شرایط بیشتر مربوط به مهندسان ،کارشناسان واجد شرایط ارتباطات و فناوری، پزشکان و برخی زمینه‌های دیگر است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در زمان دریافت بلوکارت آلمان لغو قانون بررسی پرونده متقاضیان بر اساس اولویت است. با توجه به این قانون درجه بندی و سلسله مراتب استخدامی از بین رفته است و مردم خود کشور آلمان با متخصصان خارجی همگی در یک سطح قرار دارند .

به علاوه بر موارد گفته شده همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، بلوکارت در ابتدا دارای اعتبار 4 ساله است. (البته اگر قرارداد کاری کمتر از ۴ سال باشد مدت اعتبار نیز ممکن است کمتر از 4 سال باشد.) فرد متقاضی بعد از گذشت  3 سال می‌تواند اقامت دائم آلمان را دریافت کند. همچنین اگر دارنده بلوکارت از دانش زبان B1 برخوردار باشد، میتواند بعد از دوسال این اقامت را اخذ کند.

بلوکارت آلمان

یکی دیگر از نکات مهم راجع به بلوکارت آلمان، مسئله نقل مکان از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر یا خروج از کشور برای مدت طولانی است. این مسئله برای متقاضیان دارنده بلوکارت کاملا امکان پذیر است. اما ممکن است باتوجه به قوانین هر کشور و تفسیر دستورالعمل اتحادیه اروپا محدودیت هایی وجود داشته باشد.

موارد گفته شده از مهمترین بخشهای قانون بلوکارت آلمان هستند اما مقررات دیگری نیز برای آن وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر راجع به آن می توانید با کارشناسان مجرب و متخصص عالیان ویزا در ارتباط باشید .

مراحل دریافت بلوکارت آلمان

شاید تا به الان با توجه به بررسی مزایای بلوکارت قصد داشته باشید از طریق تخصص خود اقدام به دریافت آن کنید ولی مراحل و فرایند دریافت آن را ندانید. در ادامه قصد داریم این مراحل را جزء به جزء برای شما توضیح دهیم.

همانطور که از ابتدا به آن اشاره کردیم قدم اول برای دریافت بلوکارت داشتن شغل با حقوق مشخص و گفته شده است. از این رو اگر شما با هیچ کارفرمایی قرارداد ندارید ابتدا باید به دنبال پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب باشید و برای جستجوی کار به آلمان سفر کنید. نرخ بیکاری در کشور آلمان حدود 5.8 درصد است و این موضوع  نشان دهنده شانس بالای کاریابی مهاجرین میباشد. بعد از این که شغل مورد نظر خود را پیدا کردید باید قرارداد کار خود را با ذکر اطلاعاتی مانند موقعیت، مدت اشتغال و حقوق در اختیار خود داشته باشید.

در مرحله بعد باید درخواست ویزای کاری کنید. در واقع باید از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان در ایران یک ویزای بلند مدت اشتغال که باعث ورود قانونی شما به این کشور می شود را درخواست کنید. این ویزا به تنهایی باعث اجازه کار در آلمان نخواهد شد و شما بعد از مدت سه ماه از ورود خود به این کشور باید برای دریافت بلوکارت اقدام کنید. برای درخواست ویزای کاری نیز باید از نزدیکترین نمایندگی آلمان وقت بگیرید و مدارک مورد نیاز را در تاریخ مشخص به آنجا ببرید.

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کرده بودیم برای مشاغلی که کمبود نیرو وجود دارد سالانه ۴۳۹۹۲ یورو حقوق ناخالص دریافت خواهید کرد و اگر در این مشاغل قصد کار کردن داشته باشید، باید درخواست تایید از آژانس اشتغال فدرال آلمان را نیز بدهید. البته ممکن است این کار را برای دریافت ویزا، کارفرمای شما قبل از ورود شما انجام داده باشد. اما اگر در مشاغل فاقد کمبود نیروی کار درخواست داده باشید سالانه  ۵۶۴۰۰ یورو حقوق ناخالص دارید و احتیاجی به این تاییدیه ندارید.

بلوکارت آلمان

در قدم بعدی شما باید بعد از ثبت آدرس محل زندگی خود و دریافت بیمه درمانی، اسناد مورد نیاز برای بلوکارت اتحادیه اروپا را که شامل گذرنامه، قرارداد کار یا پیشنهاد شغلی ،اجازه نامه و تایید کتبی، اجازه مشاغل، اثبات اقامت شما در آلمان، تصویر بیومتریک، فرم درخواست و .. را جمع آوری کنید و هنگام درخواست بلوکارت آلمان آن ها را ارائه دهید.

در قدم آخر و قدم نهایی با در دست داشتن تمام مدارک مورد نیاز به اداره اقامت محلی(شهرداری مربوطه) برای دریافت بلوکارت درخواست خود را ارائه میدهید. روند کلی درخواست آن نیز به شرح زیر است:

در ابتدا باید با  Auslanderbehörde قرار ملاقات بگذارید که در هر ایالت متفاوت است.

سپس تمام هزینه‌های خود و اسناد و فرم های درخواستی را در پرونده خود کامل کنید.

در نهایت با ارسال کردن تمام مدارک در Auslanderbehörde باید صبر کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود و تا  زمان دریافت بلوکارت اجازه کار کردن ندارید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به تمام نکات در مورد بلوکارت آلمان و سوالاتی که ممکن است در ذهن خود داشته باشید پاسخ دهیم. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ۱۰ سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره بروزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت کاری به آلمان را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع شما می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتساپ تماس حاصل فرمایید .

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
One thought on “همه چیز در مورد بلوکارت آلمان”
  1. سلام
    بدون مدرک دانشگاهی و با تخصص در زمینه کامئیوتر می تونم برای بلوکارت اقدام کنم ؟
    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *