فرصت ویژه تحصیل پزشکی در آمریکا

آمریکا یکی از کشورهای قدرتمند و مهاجر پذیر به شمار می رود که سالانه عده زیادی از جمله ایرانیان قصد مهاجرت به این کشور را دارند. کشور آمریکا به دلیل نظام آموزشی قوی مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه های پزشکی در کشور آمریکا از معتبر ترین دانشگاه های پزشکی در جهان به شمار می‌روند و پزشکی از پرطرفدارترین رشته ها در آمریکا محسوب می‌شود . ایالات متحده آمریکا چهارمین کشور پهناور دنیا و سومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود و  از ۵۰ ایالت مختلف تشکیل شده است. از لحاظ اقتصادی کشور آمریکا یکی از قدرت های برتر دنیا محسوب می شود. همچنین پایتخت این کشور واشنگتن دی سی است و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک می باشد. در ادامه قصد داریم به نکات مربوط به تحصیل پزشکی در آمریکا و سوالاتی که ممکن است در این زمینه برای شما پیش بیاید، بپردازیم.  کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وبسایت های رسمی کشور آمریکا گردآوری شده است.

تحصیل پزشکی در آمریکا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط عمومی آن
 • شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا و ورود به این رشته
 • تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های آمریکا
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در آمریکا
 • هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های آمریکا
 • تحصیل پزشکی در آمریکا و اخذ ویزا
 • کار ضمن تحصیل پزشکی آمریکا برای دانشجویان بین المللی

تحصیل پزشکی در آمریکا و شرایط عمومی آن

تحصیل پزشکی در آمریکا یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته تحصیلی برای دانشجویان خارجی می باشد. از آن جایی که کشور آمریکا جزو قدرت‌های برتر دنیا است و کیفیت آموزشی آن بسیار قوی می باشد، دانشجویان زیادی از جمله ایرانیان سالانه آمریکا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند . ایالات متحده آمریکا ۵۸۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی را در خود جای داده است که حدود ۱۲۵ دانشگاه آن مربوط به علوم پزشکی می باشد . یکی از مهم‌ترین شروط دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس می باشد. همچنین داشتن شرایط سنی مناسب نیز از مواردی است که در در اخذ ویزا موثر می باشد. به طور کلی، شروع ترم تحصیلی در آمریکا در ماه سپتامبر و ماه ژانویه، یعنی دو بار در سال است.

تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا و ورود به این رشته

 تحصیل پزشکی در آمریکا خواسته دانشجویان بین المللی زیادی می باشد. برای اینکه بتوانید به این رشته ورود کنید باید نمره قبولی را در آزمون MCAT کسب کنید. این آزمون از دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، مهارت کلامی، فیزیک بدنی تشکیل شده است و به مدت پنج ساعت به طول می‌انجامد. شخص متقاضی تحصیل پزشکی، بعد از اتمام این آزمون با توجه به نمره دریافتی می تواند دانشگاه خود را انتخاب کند. برای درک بهتر این موضوع باید گفت که تصور کنید نمره قبولی دانشگاه پزشکی آریزونا 498 تا 509 می باشد و یا نمره قبولی دانشگاه نیواورلئان ۵۰۹ است . در واقع رتبه قبولی شما در این آزمون معیار ورود به دانشگاه پزشکی معتبر در ایالات متحده می باشد. شرایط تحصیل پزشکی در نظام آموزشی آمریکا متفاوت از سایر کشورهاست. بدین شکل که در ابتدا باید یک دوره لیسانس در دوره علوم‌پایه سپری شود و پس از قبولی در آن و به اتمام رساندن دوره چهارساله لیسانس، آزمون MCAT وجود دارد. روند تحصیلی دانشجویان بعد از قبولی در آزمون MCAT به این صورت است که ابتدا یک دوره دو ساله را که شامل دروس تئوری و آزمایشگاهی می باشد، طی می کنند.

دانشجویان پزشکی در آمریکا در اولین مرحله در آزمون USMlE شرکت کنند و در دو سال بعد نیز باید مجددا در مرحله دوم این آزمون شرکت داشته باشند. دانشجویان در دو سال دوم تحصیل خود علاوه بر دوره های تئوری باید در دوره های بالینی که در مراکز بیمارستانی و کلینیکی انتخاب شده از سوی دانشگاه ها است نیز شرکت کنند . به طور کلی دانشجویان  باید بعد از گذشت ۴ سال دو مرحله از آزمون را شرکت USMLE کنند و در ادامه نیز باید ۳ سال دیگر تحصیل خود را ادامه دهند تا در مجموع بعد از گذشت هفت سال سومین مرحله از آزمون USMLE را شرکت کنند و بتوانند مدرک پزشکی خود را دریافت کنند.

تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های آمریکا

همانطور که میدانید کشور آمریکا از نظر اعتبار دانشگاه پزشکی جز بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. ایالات متحده با داشتن ۱۲۵ دانشگاه علوم پزشکی یکی از کشورهای مدعی در زمینه پزشکی به شمار می رود. در ادامه قصد داریم بهترین دانشگاه های پزشکی کشور آمریکا را معرفی کنیم :

 • دانشگاه هاروارد با رتبه یک جهانی
 •  دانشگاه استنفورد
 •  دانشگاه جان هاپکینز
 •  دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس
 •  دانشگاه یاله
 •  انستیتوی ماساچوست
 • دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو
 •  دانشگاه کلمبیا
 •  دانشگاه پنسیلوانیا
 •  دانشگاه دوک
مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در آمریکا

برای تحصیل پزشکی در آمریکا ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. مدرک زبان نیز برای دانشجویان بین المللی از شروط اصلی به شمار می رود. در ادامه برخی از مهمترین مدارک برای اخذ پذیرش دانشگاه را معرفی خواهیم کرد :

 • ارائه دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان
 •  مدرک آیلتس یا تافل
 •  پاسپورت معتبر
 •  درخواست پذیرش
 •  انگیزه نامه
 •  تمکن مالی

هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های آمریکا

چنانچه علاقه مند به تحصیل پزشکی در دانشگاه های آمریکا هستید باید بدانید تحصیل پزشکی در این کشور جزء گرانترین و پرهزینه ترین رشته ها به شمار می رود. به عنوان مثال باید گفت که هزینه های دیگر رشته ها در دانشگاههای آمریکا حدوداً ۲۵ هزار دلار در سال می باشد که این مبلغ در مقایسه با هزینه های رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی در کشور آمریکا بسیار پایین تر است. در واقع شهریه دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی ۴۰ هزار دلار در سال می باشد . به طور کلی رقابت در دانشگاه های دولتی برای رشته پزشکی بالاتر بوده چرا که بیشتر دانشجویان آمریکایی در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل هستند. یکی از مواردی که باید راجع به هزینه ها در نظر بگیرید این است که دانشگاه ها ممکن است از دانشجو بخواهند که هزینه ۷ سال تحصیل پزشکی خود را نشان دهند و در برخی دیگر نیز تنها باید هزینه یک سال تحصیلی خود را همان ابتدا به دانشگاه نشان دهند.

تحصیل پزشکی در آمریکا
تحصیل پزشکی در آمریکا و اخذ ویزا

همانطور که میدانید تحصیل پزشکی در آمریکا علاوه بر پذیرش گرفتن از دانشگاه مورد نظر احتیاج به اخذ ویزا نیز دارد.. صدور ویزا در سفارت آمریکا کاملاً به نظر افسر ویزا وابسته است. اما چنانچه شرایط شما برای درخواست ویزا تحصیلی مساعد باشد و پذیرش از دانشگاه معتبر داشته باشید و تمکن آن مالی مناسب را ارائه دهید، شانس شما برای دریافت ویزا بالا خواهد بود. سفارت کشور آمریکا در بعضی شرایط نیز درخواست ارائه مدارک بیشتر از متقاضی می‌کند و متقاضی نیز باید آنها را ارائه دهد. از جمله مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به آن احتیاج دارید را در ادامه خواهیم گفت :

 • عکس پاسپورتی
 •  نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 •  گواهی عدم سوء پیشینه
 •  گواهی سلامت
 • مدارک هویتی
کار ضمن تحصیل پزشکی در آمریکا برای دانشجویان بین المللی

یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل پزشکی در این کشور کار حین تحصیل می باشد. به طور کلی دانشجویان که در آمریکا تحصیل می‌کنند، به صورت پاره وقت امکان کار دانشجویی دارند. در مقطع تحصیلی کارشناسی حداکثر ساعت کار در هفته ۲۰ ساعت، در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در مقطع دکتری نیز 30 ساعت در هفته می باشد . نرخ بیکاری در کشور آمریکا در سال 2022، 4 درصد است.  یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی داشته باشید به دلیل سنگین بودن دروس و حجم بالای درس ها، زمانی برای کار پاره وقت نخواهید داشت. از این رو، برای کاهش هزینه ها می توانید از بورسیه های تحصیلی استفاده کنید . برای اخذ بورسیه تحصیلی نیز باید نمرات بالایی را در آزمون های ورودی کسب کنید و از لحاظ رزومه علمی قوی باشید. برای پیدا کردن کار دانشجویی نیز باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

تحصیل پزشکی در آمریکا
سؤالات متداول
 • بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته های پزشکی آمریکا کدام است ؟

بهترین دانشگاه موجود، دانشگاه هاروارد است که در سطح جهانی نیز جز برترین دانشگاه ها به شمار می آید.

 • متوسط درآمد پزشکی در آمریکا چقدر است؟ 

پزشکان در آمریکا دارای درآمد بالایی هستند و درآمد آنها نیز بسته به رشته و گرایش آنها متغیر می باشد اما به طور کلی از ۲۶۶ هزار دلار تا ۴۷۳ هزار دلار می باشد .

 • تحصیل پزشکی در این کشور در چه مقطعی تدریس می شود؟

تحصیل پزشکی در ایالات متحده آمریکا تنها در مقطع فوق لیسانس یا postgraduate در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. از این رو شما باید برنامه تحصیل در رشته های پزشکی که دوره چهار ساله پیش پزشکی یا pre-med در رشته زیست شناسی،  شیمی،  عصب شناسی به اتمام برسانید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به موارد مربوط به تحصیل پزشکی در آمریکا و دانشگاه های برتر پزشکی بپردازیم تا به اکثر سوالات شما در این مسیر مهاجرتی پاسخ مناسبی داده باشیم. ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور با توجه به دانشگاه‌های معتبر آن ، سطح بالایی کیفیت زندگی و درآمد قابل توجه پزشکان در آمریکا خواسته و هدف دانشجویان بین المللی زیادی می باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ۱۰ سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به آمریکا را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتساپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “فرصت ویژه تحصیل پزشکی در آمریکا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *