انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

قوانین دانشگاه های کانادا

کشور کانادا، که پس از روسیه، بزرگ ترین کشور جهان نامیده میشود به دلیل سطح بالای استانداردهای زندگی، همواره یکی از بهترین گزینه های مهاجرت به خصوص برای ایرانیان بوده است. مهاجرت تحصیلی به این کشور راهی آسان برای دریافت اقامت و بهره مندی از امکانات یک کشور توسعه یافته میباشد. کانادا با داشتن برترین دانشگاه ها در رنکینگ جهانی، به خصوص در استان های کبک، بیریتیش کلمبیا و انتاریو، یکی از برترین مقاصد تحصیلی در دنیا بوده و پیشرفته ترین سیستم آموزشی و تجهیزات تحقیقاتی را در اختیار دانشجویان قرار میدهد. قوانین دانشگاه های کانادا به صورتی بوده که امکان تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین المللی تسهیل کرده است. اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا و اطلاع از قوانین دانشگاه های این کشور را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.  کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور کانادا گردآوری شده است.

قوانین دانشگاه های کانادا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • استراتژی دولت کانادا برای جذب دانشجویان بین المللی
 • شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقاطع مختلف
 • فرآیند ارسال درخواست به دانشگاه های کانادا و اخذ پذیرش
 • الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا
قوانین دانشگاه های کانادا

استراتژی دولت کانادا برای جذب دانشجویان بین المللی

در سال 2019، دولت کانادا با راه اندازی یک استراتژی آموزش بین المللی به نام   Building on Sucsess، اعلام کرد که تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت نظام آموزش عالی میباشد و برای این هدف بودجه ای به مبلغ 147.9 دلار برای 5 سال اختصاص داد. درنتیجه طی سال گذشته، کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین المللی پذیرش کرده است که اکثر این دانشجویان از کشورهای فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بوده اند. تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا هر ساله در حال افزایش است و بسیاری از آنها پس از پایان تحصیل خود می توانند در کشور کانادا بمانند.

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی

قوانین دانشگاه های مختلف میتواند متفاوت باشد و با مراجعه به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر میتوان از جدیدترین قوانین آن اطلاع حاصل کرد. اما به طور کلی، شرط اصلی در مقطع کارشناسی آن است که فرد متقاضی باید 12 سال تحصیل پیش از دانشگاه را گذرانده باشد. ارائه مدرک زبان از الزامات اخذ پذیرش دانشگاه نمیباشد ولی شانس متقاضی را بالا میبرد. همچنین، برای این مقطع محدودیت سنی وجود ندارد ولی برای افراد بالای 22 سال گاها سختگیری هایی اعمال میگردد که با اخذ مشاوره از متخصصان و کارشناسان گروه عالیان ویزا میتوانید این شانس اخذ ویزا را بالا ببرید. به طور متوسط، هزینه تحصیل در سال برای مقطع کارشناسی بسته به دانشگاهی که انتخاب کرده اید، تقریباً بین 18000 تا 40000 دلار کانادا متغیر است. با این حال، باید بدانید که کانادا هنوز بسیار مقرون به صرفه است، زیرا شهریه در اینجا بسیار ارزان تر از سایر کشورها میباشد. برای اینکه دانشجویان بتوانند هزینه های تحصیل خود را مدیریت کنند، بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد. در واقع، در صورت درخواست برای مقطع کارشناسی، یک دانشجو می تواند تا سقف 60000 دلار کانادا بورس تحصیلی دریافت کند.

مقطع کارشناسی ارشد

برای اخذ پذیرش در این مقطع، ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات و معدل متقاضی الزامی میباشد. ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی، ترجیحا تافل یا آیلتس نیز ضروریست. تکمیل فرم درخواست، اصل و کپی مدارک تحصیلی از مقاطع گذشته، انگیزه نامه و مدرک اثبات تمکن مالی، جزو مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا میباشد. با آنکه محدودیت سنی خاصی در این مقطع تحصیلی تعیین نشده است اما افراد زیر 28 سال شانس بالایی برای دریافت پذیرش دارند.

قوانین دانشگاه های کانادا

مقطع دکتری

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع دکترا بین دانشگاه ها متفاوت است، اما به طور کلی به مواردی که ذکر میشود نیاز دارید: مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط، با نمرات قوی و توانایی و پتانسیل تحقیقاتی اثبات شده. همچنین مدرک اثبات مهارت زبان (بسته به اینکه قصد دارید به زبان انگلیسی یا فرانسه تحصیل کنید) مورد نیاز میباشد. اخذ نمره بالا در آزمون های پذیرش فارغ التحصیلان مانند GRE و یا GMAT نیز ضروری خواهد بود. جالب است بدانید که در موارد استثنایی، ممکن است بتوانید در مقطع دکتری بدون مدرک کارشناسی ارشد تحصیل کنید. در این صورت، شما باید نمرات بالایی در دو سال آخر مدرک لیسانس کسب کرده و مدارکی مبنی بر پتانسیل تحصیلی بالای خود، مانند انتشارات تحقیقاتی ارائه نمایید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

فرآیند ارسال درخواست به دانشگاه های کانادا و اخذ پذیرش

دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند این فرصت را دارند که در زمان های تعیین شده از سوی دانشگاه ، برای ثبت نام شرکت کرده و تحصیل خود را آغاز کنند. آخرین مهلت ثبت نام برای ترم زمستان 1 سپتامبر میباشد. ترم تابستان نیز در دانشگاه های این کشور در تاریخ 15 ژانویه آغاز میگردد. این مهلت ها بین دانشگاه ها متفاوت است و دوره های تحصیلی مختلف در همان دانشگاه ممکن است مهلت های متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل است که همیشه باید وبسایت رسمی دانشگاه را برای دریافت اطلاعات جدید، بررسی کنید. برای افزایش شانس پذیرش، باید 6 تا 8 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی، درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال کنید. یک یا دو ماه پس از بسته شدن مهلت درخواست ها، در صورت دارا بودن شرایط، نامه رسمی پذیرش از دانشگاه دریافت خواهید کرد. پس از اخذ پذیرش، متقاضی میبایست نسبت به اخذ ویزای دانشجویی کانادا اقدام کند. در مرحله بعد، بیمه درمانی خود را تعیین کند که مبلغ آن بسته به هر ایالت متفاوت میباشد. و نهایتا بلیط هواپیما به مقصد کانادا را تهیه کرده و پس از ورود به این کشور به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام نمایند و دوره تحصیلی خود را آغاز کنند.

قوانین دانشگاه های کانادا
الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

مدرک مهارت زبان انگلیسی در لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا گنجانده نشده است. اما اگر از کشوری انگلیسی زبان نیامده اید، دانشگاه های کشور کانادا از شما می خواهند مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهید. آزمون های زبانی که مورد قبول دانشگاه های این کشور میباشند عبارتند از: IELTS، PTE و TOFLE IBT. بر طبق قوانین دانشگاه های کانادا، متقاضیان تحصیل در این کشور باید به یکی از دو زبان های انگلیسی و فرانسه که جزو زبان های اصلی این کشور است، تحصیل نمایند. بسته به ایالتی که دانشگاه مورد نظر متقاضی در آن واقع شده است، این زبان میتواند متفاوت باشد.

سؤالات متداول
 • آیا امکان کار در حین تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دارد؟

بله. دانشجویان بین المللی میتوانند در حین تحصیل، به صورت پاره وقت و حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. این افراد در دوران تعطیلات تابستان نیز میتوانند به صورت تمام وقت کار کنند.

 • آیا امکان همرا آوردن خانواده در طول دوران تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله. از مزایای تحصیل در کشور کانادا، امکان دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده میباشد.

 • آیا امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام دوران تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله. از آنجایی که دولت کانادا تمایل دارد دانشجویان برتر بین‌المللی و استعدادهای درخشان را در کشور خود نگه دارد، پس از فارغ التحصیلی فرصتی به دانشجویان بین المللی می‌دهد تا مهارت‌های خود را در کانادا تقویت کنند. بنابراین دانشجویان می‌توانند بعد از پایان تحصیل در کانادا، درخواست مجوز کار در کانادا را داشته باشد که معمولا مدت زمان این مجوز حداکثر تا سه‌سال می باشد و سپس قابلیت تبدیل به اقامت دائم و حتی اخذ پاسپورت را دارد.

 • آیا وجود گپ تحصیلی بین مقاطع مختلف، مانع اخذ ویزای تحصیلی کانادا میشود؟

خیر. از شرایط لازم برای تحصیل در کانادا نداشتن گپ تحصیلی میباشد اما این بدان معنی نیست که شما با وجود گپ تحصیلی شانسی برای دریافت ویزا ندارید. اگر این گپ تحصیلی با یک سری موارد قابل قبول از سوی اداره مهاجرت کانادا قابل توجیه باشد، میتوانید شانس بالایی در اخذ ویزا داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه عالیان ویزا در ارتباط باشید.

سخن پایانی

کانادا، یکی از امن ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان با دارا بودن سیستم آموزشی بی نظیر و کیفیت بالای زندگی، همواره دانشجویان بسیاری را در سرتا سر جهان به تحصیل در این کشور مشتاق کرده است. بیش از 97 دانشگاه با سیستم آموزشی خاص در این کشور واقع شده که با دانشگاه های مطرح در جهان در حال رقابت میباشند. این دانشگاه های کانادا که هرساله پذیرای دانشجویان بین المللی بسیاری بوده، برای اعطای پذیرش به دانشجویان قوانین خاصی را در نظر گرفته اند که در این مقاله به بررسی برخی از آنان پرداختیم. امیدواریم این مقاله مهم ترین قوانین دانشگاه های کشور کانادا را پوشش داده باشد و به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به کانادا برای شما مخاطب عزیز کمک کرده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور کانادا را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه ها در مورد این مطلب
 1. سلام و خداقوت
  ايا امكان گرفتن بورسيه تحصيلي در مقطع دكترى در كانادا وجود داره؟
  چقدر زمان ميبره؟ و آيا شما اينكارو انجام ميديد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *