لیست بهترین کشورها برای مهاجرت آشپزها

شاید صحبت از مهاجرت آشپزها برایتان اندکی عجیب باشد، اما در واقعیت، آشپزها هم می توانند همانند سایر متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور، شانس بالایی برای مهاجرت به عنوان یک نیروی کار ماهر در حرفه خود داشته باشند. در واقع، اگر فکر می کنید که برای مهاجرت فقط باید مدارک تحصیلی عالی داشته باشید، سخت در اشتباهید چرا که هر فردی، با توانایی های عالی و خاص، می تواند واجد شرایط مهاجرت باشد. حال اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید و اصطلاحا، با سیر تا پیاز مهاجرت کاری آشپزها آشنا شوید، توصیه می کنیم به هیچ وجه خواندن این مقاله را از دست ندهید. 

ما در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را درباره شرایط مهاجرت افراد آشپز برایتان توضیح داده و بهترین کشورهایی که آشپزها را جذب می کنند، به شما معرفی کنیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط گروه مهاجرتی عالیان ویزا و از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشورهای مختلف جهان برای شما مخاطب عزیز گردآوری شده است.

مهاجرت کاری آشپزها
عناوین و موضوعات این مقاله

شرایط کلی مهاجرت آشپزها به خارج از کشور

اگر تا به حال به آشپزی، صرفا به عنوان یک فعالیت روزانه و یا سرگرمی نگاه می کردید، اکنون زمان آن است که جدی تر به این مساله فکر کنید و آشپزی را به عنوان یک بلیط طلایی برای مهاجرت به کشور رویاهای خود در نظر بگیرید. جالب است بدانید که آشپزهای ماهر که در حرفه خود حرفی برای گفتن دارند، می توانند برای مهاجرت برخی از بهترین کشورهای جهان، مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، فنلاند، انگلیس و بسیاری دیگر، اقدام کنند. به عبارتی دیگر، آشپزها می توانند به عنوان نیروی کار ماهر یا همان skilled worker، درخواست ویزای کاری نموده و در کشور مورد علاقه خود، مشغول به کار شوند. 

حال سوالی که احتمالا برایتان پیش می آید آن است که شرایط مهاجرت آشپزها چیست؟

باید بگوییم که مهم ترین مساله در مهاجرت کاری آشپزها، آشنایی آنها با صنعت غذا و فرهنگ غذایی در کشور مقصد است. متقاضیان باید با تنوع غذایی و سبک آشپزی در کشور مورد علاقه خود آشنا باشند.

مهاجرت آشپزها

علاقه مندان به مهاجرت با مدرک آشپزی، باید از مورد تقاضا بودن این رشته در کشور مورد نظر، اطمینان حاصل کنند. بسیاری از کشورها، با کمبود نیروی آشپز مواجه هستند، در نتیجه متقاضیان می توانند در این کشورها شانس بیشتری برای یافتن کار و کسب درآمد بالا داشته باشند. 

همچنین متقاضیان مهاجرت با مدرک آشپزی باید دارای تجربه و سوابق کاری مناسب و مرتبط باشند، در حرفه خود رضایت بالایی به دست آورده و یا رضایت کارفرمای قبلی خود را نشان دهند. به علاوه، داشتن مدرک بین المللی آشپزی، گذراندن دوره های آشپزی در سطح بین المللی، شرکت در همایش ها و مسابقات آشپزی در خارج از کشور و همچنین مهارت در پخت غذاهای معروف کشور مقصد، شانس متقاضیان را برای یافتن کار، به طور چشم گیری افزایش می دهد. 

معرفی بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کاری آشپزها

شاید پس از آنکه بهترین کشور برای شغل آشپزی را به شما معرفی کنیم، بسیار متعجب شوید. در واقع گمان می کنیم باورش برایتان سخت باشد که بتوانید به عنوان یک آشپز، به کشوری مانند آمریکا، کانادا یا استرالیا و یا حتی کشورهای اروپایی مانند فنلاند، آلمان و اتریش مهاجرت نموده و یک زندگی ایده آل با درآمد بالا داشته باشید. بله، درست فهمیدید، ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم از طریق مدرک آشپزی، اقامت برخی از بهترین و محبوب ترین کشورهای جهان را از آن خود کنید. پس اگر می خواهید با این کشورها و شرایط مهاجرت آشپزها به کشورهای مورد نظر آشنا شوید، خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید. ما در این قسمت، بهترین کشورهایی که به آشپزها، ویزا و اقامت اعطا می کنند را برایتان آورده ایم.

1. آمریکا

با توجه به کمبود نیروی ماهر آشپز در ایالات متحده آمریکا، این کشور می تواند مقصدی عالی برای مهاجرت کاری آشپزها باشد چرا که یک زندگی با کیفیت و درآمد بسیار بالا را به آنها پیشنهاد می دهد. گزارش های منتشر شده در وب سایت Eater، حاکی از آن است که 10% از نیروی کار رستوران های آمریکا را مهاجران تشکیل می دهند. اما نکته ای که وجود دارد آن است که مهاجرت آشپزها به آمریکا با سختی ها و چالش های بسیاری همراه است و طی کردن این مسیر، صبر و تلاش زیاد می خواهد. 

برخی از انواع ویزای کاری آمریکا که آشپزهای بین المللی می توانند برای دریافت آن اقدام کنند عبارت اند از:

 • ویزای E-2
 • ویزای H-1B
 • ویزای H-2B
 • ویزای J-1

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص شرایط اهذ هر یک از انواع ویزای آمریکا که در بالا به شما معرفی شد، با کارشناسان مجرب عالیان ویزا مشاوره دریافت کنید. به علاوه، مراجعه به وب سایت رسمی اداره مهاجرت آمریکا نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

2. کانادا

با توجه به چند ملیتی بودن کانادا، همیشه کمبود آشپز حرفه ای که در تهیه غذاهای ملیت های مختلف مهارت داشته باشد، به شدت وجود دارد. شغل آشپز، همیشه در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا (NOC 6321) دیده می شود. مهاجرت آشپزها به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا از این طریق، به روش های زیر ممکن است:

 • برنامهexpress entry کانادا (اسکیلد ورکر کانادا)
 • برنامه PNP کانادا (Provincial Nominee Programs)

شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا و یا اخذ مشاوره از کارشناسان عالیان ویزا، با روش های ذکر شده در بالا و شرایط آن آشنا شوید. در ضمن، ما در مقاله ای تحت عنوان ” همه چیز در مورد اسکیل ورکر کانادا “، مهم ترین نکات مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر را برایتان شرح داده ایم. فراموش نکنید از آنجایی که مهاجرت کاری آشپزها به کانادا، بر اساس یک سیستم امتیازدهی است، توصیه می شود ابتدا شرایط خود را به کارشناسان مهاجرتی بسپارید تا امتیاز شما را تخمین بزنند و در صورت اطمینان از کسب امتیاز لازم، فرآیند اخذ ویزای کاری کانادا را برایتان آغاز کنند.

مهاجرت آشپزها

3. استرالیا

یکی دیگر از کشورهای مناسب برای مهاجرت آشپزها، کشور استرالیا است. با توجه به دسته بندی دقیق و مختلف انواع ویزای استرالیا، شما باید در انتخاب ویزای مناسب خود برای مهاجرت به این کشور به عنوان یک آشپز ماهر، دقت کنید. به طور کلی،  آشپزها می توانند از ویزاهای زیر، برای کار در استرالیا استفاده کنند:

 • ویزای جریان کار پس از تحصیل در استرالیا (زیرکلاس 485)
 • ویزای آموزشی استرالیا (زیرکلاس 407)
 • ویزای اسپانسری کارفرما
 • ویزای مهاجرت نیروی کار ماهر(general skilled migration)

4. آلمان

کشور آلمان نیز که همیشه به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کاری شناخته می شود، فرصت های مختلفی را نیز در اختیاز آشپزهای ماهر قرار داده و در اکثر بخش های خود، آشپزان را جذب و استخدام می کند. اگر شما خود را یک آشپز واجد شرایط می دانید، یافتن شغل در آلمان برایتان بسیار راحت خواهد بود. در ضمن، حتی اگر احساس می کنید همچنان به آموزش حرفه ای نیاز دارید، آلمان شرایطی را برایتان فراهم می کند تا در حرفه آشپزی، آموزش های لازم را فرا گرفته و پیشرفت کنید.

حتما می دانید که آلمان، دارای یکی از محبوب ترین طرح های مهاجرتی، به نام دوره های آوسبیلدونگ می باشد. این دوره ها اکثرا عملی هستند و بر مهارت شرکت کنندگان در دوره تمرکز دارند. حال خبر خوش آن است که شما می توانید برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ آشپزی در آلمان، ویزا و مجوز اقامت آلمان را به دست آورده و علاوه بر آموزش حرفه ای، حقوق نیز دریافت کنید. کارشناسان و مشاوران عالیان ویزا آماده هستند تا شما را در خصوص شرایط شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان، راهنمایی کنند.

5. فنلاند

اگه علاقه مند به کسب مهارت نزد برترین آشپزهای اروپایی در کشور فنلاند هستید، میتوانید بصورت کاملا رایگان و به زبان انگلیسی در دوره های ۳ ساله آموزش عملی آشپزی این کشور شرکت نمایید. و به همراه خانواده همزمان اقامت شادترین کشور دنیا را دریافت کنید. ضمنا از سال سوم نیز گارانتی کار نیز خواهید داشت. مهاجرت آشپزها به فنلاند نیز می تواند گزینه ای بسیار عالی باشد. دولت فنلاند نیز طرحی مبنی بر جذب نیروی کار ماهر را برای مهاجران جهان قرار داده است تا به واسطه آن بتوانند اقامت این کشور را به دست آورند. 

اکثر رستوران ها و هتل های فنلاند، به آشپز حرفه ای نیاز دارند و آشپزهای خلاق و با استعداد را جذب نموده و درآمد بالا به آنها ارائه می کنند. به جز مهاجرت دائم به فنلاند، آشپزها می توانند برای شرکت در فستیوال ها و یا مسترکلاس های آشپزی نیز وارد فنلاند شوند و برای دوره کوتاه یا بلند، به فعالیت یا آموزش بپردازند. در این روش، ویزاهای تایپ ب برای ورود آشپزها به فنلاند در دسترس هستند.

بررسی درآمد آشپزها در خارج از کشور

به یاد داشته باشید که بررسی درآمد در کشور مقصد، یکی از فاکتورهای مهم است که باید پیش از اقدام برای مهاجرت، به دقت بررسی شود. درست است که میزان درآمد آشپزها، همانند سایر مشاغل، با توجه به مهارت، سابقه کار، وظایف شغل مورد نظر و حتی جنسیت افراد متفاوت است، اما خوشبختانه آشپزها هم می توانند همانند سایر نیروی کار در خارج از کشور، درآمدی بالا به دست آورند. ما در قسمت قبل، بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها را معرفی کردیم. اما در این قسمت، می خواهیم کشورهای مختلف را به لحاظ درآمد آشپزها مقایسه نموده و کشوری که بالاترین درآمد را به آشپزها اعطا می کند، معرفی کنیم.

برخی از پردرآمدترین کشورهای جهان برای آشپزها در سال 2024 :

رتبهکشورمیزان درآمد آشپزها در ماهمیزان درآمد آشپزها در سال
1سوئیس4,682 دلار56,178 دلار
2آمریکا3,833 دلار46,000 دلار
3دانمارک3,64943,782
4نروژ3,29739,562
5استرالیا3,08737,047
6ژاپن2,92835,134
7فنلاند2,89834,774
8ایرلند2,87234,464
9امارات/دوبی2,84234,100
10آلمان2,66732,000
11فرانسه2,64731,761
12نیوزلند2,62531,495
13هلند2,61431,373
14ایتالیا2,20626,473
15اسپانیا2,16225,947

آیا داشتن مدارک بین المللی آشپزی برای مهاجرت کاری آشپزها لازم است؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، داشتن مدارک بین المللی آشپزی و یا سابقه کار به عنوان سرآشپز و یا حتی کمک آشپز، شانس متقاضیان را برای یافتن شغل، به شدت افزایش می دهد. بسیاری از دوره های آشپزی در خارج از کشور، با هدف آموزش آشپزها در زمینه های مدیریت غذا، مهمانداری، شیرینی پزی و کیک پزی، نانوایی، خدمات غذایی و آشامیدنی، مدیریت آشپزخانه و غیره برگزار می گردد که در انتهای دوره نیز مدرک معتبر اعطا می کنند. به علاوه، علاقه مندان می توانند رشته آشپزی را در مقاطع دیپلم، لیسانس و حتی فوق لیسانس (دوره 3 ساله)، دنبال کنند. اینکه آیا داشتن مدارک بین المللی برای مهاجرت آشپزها الزامی است یا خیر، به کشور مقصد بستگی دارد. در حالت کلی، اکثر کشورهای جهان، این مدارک را از متقاضیان درخواست می کنند تا بدین وسیله، مهارت آنها اثبات شود. 

برخی از مدارک معتبری که در ایران صادر می شود و می توان برای مهاجرت آشپزها از آن استفاده نمود، عبارت اند از: مدرک بین المللی آشپزی از سازمان فنی و حرفه ای و همچنین مدرک بین المللی آشپزی از اداره میراث فرهنگی و گردشگری. خوشبختانه مدارک ذکر شده همگی قابل ترجمه و ارائه به سفارت کشور مقصد می باشند. 

مهم ترین مدارک برای مهاجرت به عنوان آشپز

معمولا مدارکی که برای مهاجرت آشپزها باید ارائه شود، با توجه به کشور مقصد، متفاوت است. در نتیجه توصیه می کنیم حتما و قبل از هر گونه اقدام، به وب سایت رسمی اداره مهاجرت کشور مورد نظر خود مراجعه نموده و کلیه مدارک و شرایط را مطالعه کنید. به طور معمول، ارائه مدارک زیربرای کلیه متقاضیان الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • رزومه و سوابق کاری
 • کلیه مدارک بین المللی اخذ شده و گواهی شرکت در دوره های آشپزی
 • نامه جاب آفر از کارفرما
 • توصیه نامه از کارفرمای قبلی
 • مدرک زبان
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
مهاجرت کاری آشپزها

مزایای مهاجرت کاری آشپزها چیست؟

در خصوص مزایای مهاجرت آشپزها به خارج از کشور باید بگوییم که این افراد می توانند علاوه بر کسب درآمد بسیار بالا، معمولا اقامت کشور مقصد و سپس شهروندی آن را نیز به دست آورند. یکی از کشورهایی که این فرصت استثنایی را برای شهروندان سراسر جهان فراهم کرده است، کشور فنلاند است چرا که شما می توانید با دانش متوسط زبان انگلیسی و بصورت رایگان به همراه خانواده برای گذراندن دوره آشپزی وارد این کشور زیبا شوید. متقاضیان مهاجرت به عنوان آشپز، قادر خواهند بود از کیفیت بالای زندگی در کشور مورد علاقه خود بهره مند شده و حتی در شغل خود، مهارت های بیشتری کسب کنند. اما مهم ترین مزیتی که لازم است به آن اشاره کنیم، امکان اخذ ویزای همراه برای اعضای خانواده می باشد. 

آن دسته از آشپزها که بتوانند جاب آفر و ویزای کشور مقصد را به دست آورند، قادر خواهند بود برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت نموده و آنان را با خود به کشور مقصد ببرند. معمولا در این شرایط، همسر متقاضی اجازه کار خواهد داشت و فرزندان نیز می توانند در مدارس آن کشور، به تحصیل بپردازند.

فرصت محدود دوره رایگان آشپزی در فنلاند به زبان انگلیسی

در حال حاضر کشور فنلاند شرایط فوق العاده ویژه ای برای علاقه مندان به کسب مهارت های آشپزی فراهم کرده است. شما می توانید بدون رایگان و با دانش معمولی زبان انگلیسی در این دوره ها شرکت کنید و خانواده خود را نیز همراه خود به این کشور ببرید. طول این دوره ها معمولا ۳ سال می باشد و از سال دوم شما امکان کار کردن نیز خواهید داشت. در این روش تحصیل فرزندانتان نیز در مدارس این کشور رایگان می باشد. برای اقدام در سال ۲۰۲۴، فقط ۵۰۰ نفر از سراسر جهان می توانند ثبت نام کنند. پس اگر قصد استفاده از این فرصت استثنایی را دارید همین الان با کارشناسان عالیان ویزا تماس بگیرید و بصورت رایگان مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سؤالات متداول

 • آیا امکان گذراندن دوره های آشپزی در اروپا به صورت رایگان نیز وجود دارد؟

بله، در حال حاضر امکان گذران دوره های تخصصی آشپزی در کشور فنلاند بصورت رایگان وجود دارد.

 • آیا برای مهاجرت آشپزها، ارائه مدرک زبان لازم است؟

معمولا بله. اما باز هم شرایط، به کشور مقصد بستگی دارد. در حالت کلی، متقاضیان می توانند مدرک زبان آیلتس یا معادل آن با نمره حداقل ۵ ارائه کنند.

 • آشپزها چگونه می توانند در فنلاند کار پیدا کنند؟

با شرکت در دوره های آشپزی در فنلاند، از سال سوم کار شما گارانتی می شود.

 • برای مهاجرت آشپزها، دریافت چه ویزایی لازم است؟

ویزای تحصیلی و یا کاری

 • آیا کشورهای اروپایی برای مهاجرت کاری آشپزهای ایرانی مناسب هستند؟

بله. کشورهای فنلاند، سوئیس و سوئد بیشترین حقوق و مزایا را به آشپزها اعطا می کنند و شرایط بسیار مطلوبی برای زندگی و پیشرفت دارند.

 • آیا آشپزها باید پس از ورود به کشور مقصد، مجوز دریافت کنند؟

به قوانین کشور مقصد بستگی دارد. برای مثال، آشپزها در فنلاند ، حتما باید دوره های ۳ ساله را با موفقیت پشت سر بگذارند.

سخن پایانی

شاید تا به حال در مورد مهاجرت آشپزها کمتر شنیده باشید. اما لازم است بدانید که آشپزها می توانند جزو نیروی کار مهر به حساب آیند و از این طریق، به برخی از بهترین کشورهای جهان مانند فنلاند، انگلیس، استرالیا، آمریکا و غیره مهاجرت کنند. البته فراموش نکنید که این امر، مستلزم داشتن سابقه کار، و یا مدارک بین المللی آشپزی است. ما در این مقاله، هرآنچه باید در مورد مهاجرت کاری آشپزها بدانید را برایتان توضیح داده و بهترین مقاصد مهاجرتی را برای آشپزها، معرفی کردیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد.  در حال حاضر فنلاند یکی از بهترین گزینه ها برای علاقه مندان به یادگیری آشپزی حرفه ای است زیرا نه تنها رایگان آموزش می بینید بلکه از سال سوم نیز گارانتی کار نیز خواهید داشت و به همراه خانواده به شادترین کشور دنیا مهاجرت می کنید.

گروه مهاجرتی عالیان ویزا سعی بر آن دارد تا برای کلیه متقاضیان، چه کسانی که تحصیلات عالی دارند و چه کسانی که صرفا با هدف ورود به بازار کار آموزش دیده اند، بهترین راهکارهای مهاجرتی را پیشنهاد نموده و قدمی مثبت برای موفقیت و پیشرفت آنها بردارد. پس با اعتماد بر ما، آینده خود را بسازید. شما می توانید از طریق تماس با شماره های موسسه و یا تکمیل فرم ارزیابی موجود در وب سایت، با کارشناسان عالیان ویزا در تماس باشید.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “لیست بهترین کشورها برای مهاجرت آشپزها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *