بایدها و نبایدهای مهاجرت تحصیلی به فنلاند

فنلاند از کشورهای پیشرفته در قاره اروپا به شمار می‌رود و مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد. یکی از منطقی ترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت به کشور فنلاند از راه تحصیلی می باشد. کشور فنلاند به دلیل داشتن نظام آموزشی بین المللی، مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد . به طور کلی کشور فنلاند از نظر مساحت جز هشتمین کشور اروپا محسوب می شود و یکی از کشورهایی است که هر ساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد. همچنین این کشور با کشورهای نروژ، روسیه و سوئد دارای مرز مشترک می باشد. در این مقاله قصد داریم باید ها و نباید های مهاجرت تحصیلی به فنلاند و موارد مورد نیاز ویزای تحصیلی را برای شما توضیح دهیم. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وبسایت رسمی کشور فنلاند گردآوری شده است.

مهاجرت تحصیلی به فنلاند

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • تحصیل در فنلاند مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند
 • تحصیل در مقطع دکتری در فنلاند
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور فنلاند
 • تحصیل به زبان انگلیسی در فنلاند

تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی

یکی از پرطرفدارترین مقطع های تحصیلی مقطع کارشناسی می باشد. به طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فنلاند به زبان فنلاندی، سوئدی و انگلیسی ممکن است. اگر به زبان فنلاندی مسلط باشید، تحصیل رایگان را تجربه خواهید کرد و اگر مدرک زبان انگلیسی داشته باشید ملزم به پرداخت شهریه می باشید. به طور کلی، هزینه مهاجرت تحصیلی به فنلاند در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی سالیانه ۸۰۰۰ الی ۱۰ هزار یورو می باشد . به طور کلی برای پذیرش از دانشگاه های فنلاند نیازی به مدرک زبان نیست و خود دانشگاه ها برای متقاضی به صورت آنلاین آزمون زبان برگزار می‌کنند و اگر سطح متقاضی در حد آیلتس ۵ باشد، می تواند نمره قبولی را کسب کند. پذیرش از دانشگاه های فنلاند در مقطع لیسانس مشروط به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است به صورت آنلاین برگزار می شود.

مهاجرت تحصیلی به فنلاند

همچنین موارد آزمون برای رشته های فنی مهندسی شامل دروس ریاضی فیزیک و زبان انگلیسی است و برای سایر رشته ها شامل دروس ریاضی و زبان انگلیسی است. دانشگاه ها و مراکز آموزشی در فنلاند به دو دسته کلی تقسیم می شوند : یکی از آنها دانشگاه‌هایی است که تمرکز آنها بر روی آموزش‌های عملی و تئوری می باشد که ۱۳عدد از آنها در فنلاند وجود دارد. هدف اصلی این دانشگاه ها توسعه تحقیق های علمی و پرورش پژوهشگران است. یکی دیگر از انواع دانشگاه‌ها  شامل دانشگاه‌هایی است که مربوط به آموزش های عملی و دانش فنی افراد است .  حدود ۲۳ عدد از آنها در فنلاند وجود دارد. این دانشگاه بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند در یک صنعت حرفه‌ای شوند. همچنین دوره‌های آنها نیز ۳ یا ۴ ساله می باشد .

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند

یکی دیگر مقطع های مهاجرت تحصیلی به فنلاند مقطع کارشناسی ارشد می باشد که طرفداران خاص خود را دارد. تحصیل در این مقطع نیز مانند مقطع کارشناسی به زبان های رسمی کشور فنلاند یعنی فنلاندی و سوئدی امکان پذیر است. همچنین تحصیل به این زبان ها در کشور فنلاند رایگان می باشد. امکان تحصیل برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه های فنلاند نیز وجود دارد که برای دریافت پذیرش احتیاج به مدرک زبان آیلتس 6.5 است. اما دانشگاه‌های نیز وجود دارند که خود دانشگاه از متقاضیان آزمون زبان می‌گیرد و در صورتی که زبان متقاضی تایید شود، میتواند درخواست فوق لیسانس دهند. همچنین برای پذیرش در این مقطع، داشتن دو سال سابقه کاری در زمینه تحصیلی ضروری و اجباری است. مقطع کارشناسی ارشد در کشور فنلاند یک و نیم تا ۲ ساله است و فرد متقاضی تحصیل در این مقطع باید بتواند مدرک تحصیلی کارشناسی خود را به مدت حداقل ۳ سال ارائه دهد.

 دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس محدودیت ظرفیت پذیرش دارند و بسیار رقابتی هستند. از مهمترین شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فنلاند رزومه علمی قوی، مدرک زبان معتبر و سابقه کاری مرتبط با تحصیلات می باشد. شرایط سختگیرانه دانشگاه ها برای صدور پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باعث شده است تا متقاضیان  تحصیل مهاجرت تحصیلی به فنلاند ، مقطع کارشناسی را انتخاب کنند. دانشجویان در این مقطع تا هفته ای ۲۰ ساعت می توانند کار دانشجویی داشته باشند.

تحصیل در مقطع دکتری در فنلاند

برای تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند احتیاج به دریافت پذیرش از دانشگاه می باشد. 

برای دریافت پذیرش نیز باید یک سری شرایط اولیه که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت را داشته باشید:

 • مدرک تحصیلی معتبر در مقطع کارشناسی ارشد
 •  مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷
 •  رزومه علمی قوی و مقالات علمی بین المللی
 •  ارائه انگیزه نامه

مهمترین نکته راجع به تحصیل دکتری این است که متقاضی باید بتواند استاد راهنما و سوپروایزر داشته باشد. در واقع باید استاد راهنمایی را پیدا کنند که قصد داشته باشد با متقاضی در مورد پروژه تحقیقاتی همکاری کند و پیدا کردن سوپروایزر مدّنظر کار چندان راحتی نیست. تحصیل در مقطع دکتری در کشور فنلاند بین ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. همچنین تحصیل در این کشور در مقطع دکتری در دو دوره یعنی دوره های دکتری عمومی و دوره های پژوهشی می باشد. همچنین امکان کار دانشجویی حین تحصیل در مقطع دکتری تا هفته ۲۵ ساعت نیز ممکن است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور فنلاند

همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. برای دریافت پذیرش نیز جمع آوری یک سری مدارک و ارائه آنها لازم و ضروری است که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد. همچنین انگیزه نامه مناسب برای دریافت پذیرش تاثیر زیادی دارد و می تواند عامل تعیین کننده باشد.

 • ترجمه مدرک تحصیلی مقطع قبلی
 •  مدرک زبان انگلیسی آیلتس
 •  عکس مطابق پاسپورت
 •  مدارک هویتی مانند شناسنامه
 •  گواهی عدم سوء سابقه

تحصیل به زبان انگلیسی در فنلاند

همانطور که تا الان به آن اشاره کردیم، کشور فنلاند یکی از کشورهای مناسب اروپایی برای تحصیل به شمار می رود. یکی از مزیت های این کشور امکان مهاجرت همزمان متقاضی به همراه خانواده می باشد. علاوه بر آن، مهاجرت تحصیلی به فنلاند علیرغم غیر انگلیسی زبان بودن مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد چرا که امکان تحصیل در دانشگاه به زبان انگلیسی وجود دارد .  لازم به ذکر است که در شرایط مختلف نیز می توانید مدرک زبان انگلیسی ارائه ندهید و برخی از این شرایط را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

 •  در صورتی که زبان رسمی که با آن صحبت می کنید، انگلیسی باشد.
 •  تحصیل در مقطع های گذشته شما در دانشگاه های انگلیسی زبان بوده باشد.
 •  قبل از شروع  مهاجرت تحصیلی به فنلاند در دوره های زبان شرکت کرده باشید.

چنانچه با توجه به شرایط بالا نتوانستید تسلط خود را به زبان انگلیسی اثبات کنید می توانید در آزمون های زبان انگلیسی تافل یا آیلتس شرکت کنید و با توجه به دانشگاه مد نظر خود نمره لازم را کسب کنید. رشته های ارائه شده در دانشگاه های فنلاند به زبان انگلیسی هر روزه در حال افزایش هستند و بیش از ۶۰۰ برنامه تحصیلی از مقطع کارشناسی تا دکتری در دانشگاه ها تدریس می شود. در واقع تقریباً همه رشته ها در کشور فنلاند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و از این جهت نگرانی وجود نخواهد داشت.

هزینه تحصیل در فنلاند

یکی از نکات قبل از مهاجرت تحصیلی به فنلاند اطلاع از هزینه و شهریه های دانشگاه های این کشور می باشد. شهریه دانشگاه در کشور فنلاند بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما متفاوت می باشد. 

در ادامه شهریه برخی از دانشگاه‌ها را توضیح خواهیم داد:

 • دانشگاه آلتو ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو
 •  دانشگاه آرکادا ۶ تا ۹ هزار یورو
 •  دانشگاه شرق فنلاند ۸ تا ۱۵ هزار یورو
 •  دانشگاه هلسینکی ۱۳ تا ۱۸ هزار یورو
مهاجرت تحصیلی به فنلاند

– دانشگاه هلسینکی یکی از معتبر ترین دانشگاه کشور فنلاند به شمار می‌آید که زبان تدریس اکثر رشته های این دانشگاه فنلاندی است اما با اخذ مدرک زبان انگلیسی نیز می توانید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. رتبه این دانشگاه در جهان ۱۰۴ می باشد . هزینه تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته متغیر می باشد اما از ۱۳ الی ۱۸ هزار یورو است. متقاضیان تحصیل دکتری در این دانشگاه نیز امکان تحصیل رایگان دارند .

– دانشگاه آلتو نیز دومین دانشگاه برتر کشور فنلاند می‌باشد که در شهر هلسینکی تاسیس شده است و با هدف کارآفرینی افراد زیادی را پرورش داده است. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ۱۲ الی پانزده هزار یورو است. همچنین دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در کنار تحصیل خود هفته ای ۲۰ ساعت کار کنند.

سؤالات متداول
 • آیا تحصیل در کشور فنلاند رایگان است؟

چنانچه قصد داشته باشید به زبان فنلاندی در این کشور تحصیل کنید امکان تحصیل رایگان برای آنها وجود دارد.

 • آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های فنلاند وجود دارد ؟

به طور کلی بورسیه تحصیلی اکثراً در مقطع دکترا به دانشجویان اهدا می شود. در این شرایط نیز باید رزومه علمی قوی، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی و معدل بالا را ارائه دهید.

 • کار کردن بعد از فارغ التحصیلی در کشور فنلاند وجود دارد ؟

بعد از این که تحصیلات خود را در کشور فنلاند به اتمام رسانید به شما فرصت داده می‌شود تا در این کشور به جستجوی کار حوزه تخصصی خود بپردازید و در صورتی که بتوانید در شغل مناسب استخدام شوید، می توانید ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بایدها و نبایدهای مهاجرت تحصیلی به فنلاند بپردازیم و شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور را توضیح دهیم. همانطور که میدانید کشور فنلاند به دلیل رفاه اجتماعی بسیار بالا و کیفیت زندگی مطلوب همواره مقصد مهاجران زیادی برای تحصیل قرار میگیرد. همچنین شهر هلسینکی نیز به عنوان یکی از امن ترین شهرهای دنیا به شمار می رود و دانشگاه های معتبری نیز دارد . عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ۱۰ سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به فنلاند را به شما عزیزان و می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما می توانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
2 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “بایدها و نبایدهای مهاجرت تحصیلی به فنلاند”
 1. سلام
  من ٣٥ سالمه و دو تا بچه ٧ و ١٠ ساله دارم
  ايا همزمان با همه اعضاي خانواده ام ميتونم به فنلاند مهاجرت كنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *