شرايط مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای محبوب بین مهاجران ایرانی راه های مهاجرت مختلفی دارد. به دلیل اعطای بورسیه های تحصیلی متنوع، سالانه افراد زیادی به ایتالیا مهاجرت می کنند. برای همین تصمیم گرفتیم در این مقاله شرایط و راه های مهاجرت به ایتالیا را برای عزیزانی که به فکر مهاجرت به کشور ایتالیا هستند، بررسی کنیم. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور ایتالیا گردآورى شده است.

مهاجرت به ایتالیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • شرایط مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت و دریافت تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا امروزه، کار در این کشور می باشد که در ادامه شرایط آن را بررسی خواهیم کرد. مهاجرت کاری به ایتالیا و اخذ ویزای کار ایتالیا برای متقاضیان ایرانی با داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر در ایتالیا انجام می شود اما به طور کلی کارفرما برای استخدام یک نیروی کار بین المللی باید شرایط نسبتا سختی را طی نماید. کارفرما ابتدا باید آگهی استخدام خود را در ایتالیا منتشر کند و اگر بعد از سه ماه فرد مناسب را پیدا نکرد باید آن را در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتشر کند. در صورتی که فرد مورد نظر کارفرما سه ماه پس از اعلام عمومی این آگهی پیدا نشود، کارفرما می تواند یک فرد خارجی مثلا ایرانی را برای کار خود استخدام کند.

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش های محبوب مهاجرت به ایتالیا ، تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد. اخذ ویزای شنگن و بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه های ایتالیا دو دلیل محبوبیت این روش است. کودکان در ایتالیا تحصیلات خود را از سه سالگی در مهدکودک و از سن شش تا یازده سالگی در مدارس ابتدایی آغاز می کنند. پس از پایان دوره ابتدایی، کودکان در مقطع متوسطه اول بین 11 تا 14 سال و کودکان دوره دوم متوسطه در محدوده سنی 14 تا حدود 17 سال قرار دارند. کودکان در ایتالیا باید از سن شش تا شانزده سالگی به مدرسه بروند و در صورت موفقیت می توانند با مدرک لیسانس و فوق لیسانس به تحصیل ادامه دهند.

افرادی که تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده اند می توانند در دانشگاه های این کشور ثبت نام کنند. اولین سطح بعد از فارغ التحصیلی، مقطع کارشناسی است که بیشتر به زبان ایتالیایی تدریس می شود، اما تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا نیز امکان پذیر است. اکثر دانشگاه های ایتالیا دارای آزمون ورودی هستند که متقاضیان برای پذیرش باید در آن نمره کافی کسب کنند. دوره لیسانس چهار سال طول می کشد و نیاز به مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره شش یا مدرک B2 ایتالیایی دارد. پس از این دوره، دانشجو می تواند در مقطع کارشناسی ارشد که حدود دو سال طول می کشد و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در دسترس است، ادامه دهد. آیلتس 6.5 یکی از مدارک مورد نیاز این دوره است. داشتن دیپلم ۱۲ ساله برای دوره لیسانس ضروری است. در این کشور بورسیه های متنوعی برای تامین شهریه دانشگاه و حتی زندگی به دانشجویان کشورهای جهان سوم نظیر ایران داده می شود.

شرایط مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ایتالیا یکی دیگر از راه های مهاجرت به این کشور است که در ادامه به بررسی شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا می پردازیم. سرمایه گذاری در این روش به دو صورت می تواند انجام شود: تاسیس شرکت و کارآفرینی. از آنجایی که ایتالیا سالانه تعداد زیادی گردشگر مهاجر را به خود جذب می کند، سرمایه گذاری در این کشور پتانسیل رشد بالایی دارد. مراحل ثبت شرکت در ایتالیا بین ۱الی ۴ ماه به طول می انجامد. اما بطور کلی اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری بسیار دشوار خواهد بود.

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت از طریق تمکن مالی

این نوع اقامت به عنوان حمایت مالی ایتالیایی یا خود حمایتی نیز شناخته می شود و به شما امکان می دهد بدون در نظر گرفتن سن، سطح زبان یا تحصیلات خود وارد ایتالیا شده و در آن اقامت داشته باشید. سیستم تمکن مالی ایتالیا به افراد این امکان را می دهد که از دارایی های خود برای دریافت مجوز اقامت در ایتالیا استفاده کنند. این روش نیاز به سرمایه گذاری ندارد و متقاضی صرفا باید 31 هزار یورو در حساب بانکی خود  در ایران داشته باشد که به ازای هر یک از اعضای خانواده حدود ۸ الی ۱۵  هزار یورو اضافه می شود. در این نوع اقامت فرد باید نشان دهد که می تواند سالیانه حدوداً 38000 یورو برای شخص اصلی و همسر و همچنین سالانه تقریباً 2000 یورو برای هر فرزند داشته باشد. اگر متقاضی ۶ ماه از هر سال را در ایتالیا ساکن باشد می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام نماید. یکی از بهترین روش های مهاجرت به ایتالیا روش تمکن مالی است که نیاز به اثبات دارایی خوب در ایران دارد.

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج می باشد زیرا در صورت ازدواج فردی با شهروند ایتالیایی امکان اخذ اقامت این کشور را خواهد داشت. در اینجا برخی از حقایق مهم در مورد مهاجرت مبتنی بر ازدواج به ایتالیا آورده شده است. زمانی که متقاضی قصد دارد برای ازدواج اقدام کند و تقریباً چهل و هشت ماه پس از ثبت ازدواج خود ثبت نام کرده باشد. ارائه مدارکی که نشان دهد زوجین تقاضای طلاق نکرده اند و مدارکی مانند شناسنامه، سند ازدواج و شهادت الزامی است. لطفاً به خاطر داشته باشید که برای روش ازدواج باید از طریق آنلاین برای شهروندی ایتالیا اقدام کنید.

مهاجرت و دریافت تابعیت از طریق تولد

یکی دیگر از راه های مهاجرت به ایتالیا ، تولد در این کشور است. به طور کلی همه کشورهای دنیا برای اعطای تابعیت به کودکان از دو سیستم خاک و خون استفاده می کنند. برای کودکانی که در ایتالیا متولد می شوند، مانند اکثر کشورهای اروپایی، از سیستم خون استفاده می شود، به این معنی که اگر پدرش شهروند ایتالیا باشد، به کودک تابعیت ایتالیا اعطا می شود. علاوه بر این، اگر مادر کودک شهروند ایتالیا باشد و فرزند پس از 1 ژانویه 1948 متولد شده باشد، می تواند تابعیت این کشور را بگیرد. البته کودکانی که در ایتالیا از والدین ناشناس متولد می شوند، می توانند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند. شرایط تولد در ایتالیا به قدری پیچیده است که بهتر است قبل از اقدام با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

مهاجرت به ایتالیا
مهاجرت از طریق پناهندگی

راه دیگر مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی می باشد که به دلیل ریسک بالای مالی و جانی اصلا توسط عالیان ویزا توصیه نمی شود و صرفا جهت آگاهی شما از این موضوع در این قسمت مطرح می شود. پناهنده به طور کلی به فردی گفته می شود که ممکن است به دلیل ملیت، نژاد، یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص در کشور خود با آزار و اذیت مواجه شود و در نتیجه به سایر نقاط جهان پناهنده شود. پس از ورود به ایتالیا، متقاضیان می توانند درخواست پناهندگی دهند. در ایتالیا، پناهجویان می توانند برای ویزای حفاظتی، ویزای حفاظتی موقت یا ویزای پناهگاه امن نیز درخواست دهند. پس از ورود به ایتالیا و تماس با پلیس، متقاضی ملزم به اقامت در پناهگاه های ایتالیایی است که اکثریت آنها شرایط زندگی مناسبی را فراهم نمی کنند. اکثر متقاضیان می توانند پس از 5 سال پناهندگی در ایتالیا در صورتی که جرمی مرتکب نشده باشند، درخواست شهروندی کنند.

سؤالات متداول
 • آیا کشور ایتالیا برای مهاجرت گزینه مناسبی است؟

ایتالیا به دلیل واقع شدن در اروپا مورد توجه مهاجرین قرار گرفته است، با این وجود نرخ بیکاری بالا در این کشور یکی از مشکلات مورد توجه است.

 • بهترین روش های مهاجرت به کشور ایتالیا کدام اند؟

تحصیل و تمکن مالی

 • کدام راه مهاجرت کمترین هزینه را دارد؟

مهاجرت از طریق کار را می توان به عنوان کم هزینه ترین روش معرفی کرد.

 • اخذ ویزای تمکن مالی ایتالیا چقدر زمان می برد؟

حدود ۶ الی ۸ ماه

 • برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا داشتن مدرک زبان الزامی است ؟

خیر

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به کشور ایتالیا و راه های مختلف آن پرداختیم. امیدواریم با نوشتن این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما در زمینه مهاجرت به کشور ایتالیا پاسخ دهیم. همانطور که در مقاله گفته شد سالانه افراد زیادی به ایتالیا مهاجرت می کنند و شرایط با توجه به روش مورد استفاده متفاوت است. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به ایتالیا را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *