نکات مهم مهاجرت تحصیلی به آلمان

کشور آلمان یکی از مشهور ترین کشور های اروپایی است، حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی مردم آن، زبان آلمانی است. این کشور از لحاظ اقتصادی در رتبه پنجم جهانی قرار دارد و با کشور اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، سوئیس و لهستان مرز مشترک دارد. مردم آلمان در کسب و کار و فعالیت های روزمره خود بسیار سخت کوش و جدی هستند و به همین دلیل است که این کشور به یکی از  بزرگترین قدرت های اقتصادی دنیا تبدیل شده است.  هر ساله تعداد افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان را انتخاب می کنند به طور چشم گیری در حال افزایش است و می توان گفت که یکی از علت های اصلی آن، مخارج پایین تحصیل در این کشور است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

 بنابراین کشور آلمان یکی از مقاصدی است که به طور معمول به عنوان اولین گزینه برای اشخاصی که به مهاجرت تحصیلی فکر می کنند، در نظر گرفته می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است و علاوه بر آن سایر مخارجی که برای گذران زندگی دانشجویی در این کشور لازم است، نسبت به سایر کشور ها بسیار مناسب است. درست است که شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان ، آسان تر از سایر کشور های دیگر است، اما لازم است که قبل از گرفتن تصمیم نهایی در این زمینه، حتما به نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد توجه کنید. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور آلمان گردآورى شده است؛ از این رو قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان، اخذ ویزای دانشجویی این کشور و سایر موارد دیگر برای اشخاصی که قصد دارند در دانشگاه های آلمان به تحصیل بپردازند، ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • ویزای تحصیلی آلمان
 • نحوه دریافت ویزای دانشجویی آلمان
 • هزینه تحصیل در کشور آلمان
 • مزایای تحصیل در کشور آلمان
 • مهم ترین شهر های دانشجویی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

باید توجه داشت که برای ورود به کشور آلمان، به همراه داشتن ویزا الزامی است و تنها افراد متقاضی تحصیل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، نیاز به دریافت ویزای آلمان ندارند. ویزای تحصیلی آلمان با توجه به سطح و مقطع تحصیلی اشخاص متقاضی صادر می شود که شامل تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می شود. برای تحصیل در کشور آلمان، سه حالت وجود دارد که می توان به موجب آن ها درخواست خود را مطرح کنید:

مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • ویزای دانشجویی آلمان : ویزای دانشجویی آلمان برای دانشجویان بین المللی است که در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرفته شده اند و آماده به شروع تحصیل دانشگاهی به صورت تمام وقت هستند.
 • ویزای اخذ پذیرش حضوری از دانشگاه های آلمان: این ویزا برای اشخاصی که نیاز به حضور در کشور آلمان برای درخواست حضوری به جهت پذیرش دانشگاه را دارند، مناسب است. باید توجه داشت که همراه داشتن این ویزا، اجازه تحصیل در کشور آلمان را به دارنده نمی دهد و فقط به جهت فرآیند اخذ پذیرش دانشگاه معتبر است.
 • ویزای یادگیری زبان آلمانی: ویزای دوره زبان آلمانی نیز نوعی ویزای تحصیلی است که برای اشخاص خارجی که قصد گذراندن دوره زبان آلمانی بصورت فشرده را دارند، در نظر گرفته می شود. این ویزا به طور معمول برای  3 تا 12 ماه اعتبار دارد.

نحوه دریافت ویزای دانشجویی آلمان

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا باید برای مصاحبه وقت قبلی بگیرید. باید توجه داشت که تعیین وقت مصاحبه در سفارت آلمان، ممکن است طولانی باشد بنابراین باید صبور باشید. پس از مشخص شدن نوبت مصاحبه و اخذ پذیرش دانشگاه به همراه سایر مدارک لازم و ضروری جهت اخذ ویزا، باید در زمان مقرر در سفارت آلمان محل اقامت خود حاضر شوید. به طور معمول روند رسیدگی به ویزای دانشجویی آلمان ممکن است حدود دو ماه طول بکشد. یکی از موارد مهمی که برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان حتما باید رعایت نماید، ارائه تمکن مالی حداقل به مبلغ 10236 یورو است که این مبلغ در واقع به منظور تامین مخارج زندگی دانشجو در سال اول اقامت دانشجویی است. اما اگر یکی از بستگان شما در این کشور اقامت دارد و او شاغل است و درآمد قابل قبولی از نظر اداره اقامت دارد، می توانید با معرفی این شخص به عنوان ساپورتر(حامی مالی) خود در آلمان، از ارائه نامه تمکن مالی با این مبلغ معاف شوید.

هزینه تحصیل در کشور آلمان

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی دانشجویی در آلمان مناسب است. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل غذا، محل اسکان، لباس، رفت و آمد و سایر هزینه های دیگر است . به طور معمول هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان، حدود 700 تا 800  یورو در ماه است. باید توجه داشته باشید که بیش ترین بخش هزینه تحصیل در آلمان مربوط به اقامت و زندگی دانشجویی است و هزینه تحصیل در بیشتر شهر های کشور آلمان رایگان است. شهریه تحصیلی که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند، تنها شامل هزینه ها و خدمات اجتماعی می شود.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مزایای تحصیل در کشور آلمان

برخی از مهم ترین مزایایی که مهاجرت تحصیلی به آلمان برای اشخاص متقاضی به همراه دارد، به شرح زیر هستند:
تحصیل رایگان و هزینه های نسبتا کم خدمات دانشجویی، تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، امکان سفر به سایر کشورهای عضو شنگن بدون نیاز به ویزا، هزینه مناسب اقامت و زندگی دانشجویی، امکان کار به صورت پاره وقت 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل، تحصیل در رشته های مختلف مهندسی، حقوق، پزشکی، داروسازی و غیره، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف، امکان اخذ اقامت در کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهم ترین شهرهای دانشجویی آلمان

در این قسمت قصد داریم تا به معرفی بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند، بپردازیم:

تحصیل در شهر مونیخ

مونیخ پس از برلین و هامبورگ، سومین شهر بزرگ آلمان و یکی از مقاصد پر طرفدار برای دانشجویان بین المللی است. شهر مونیخ مرکز اصلی فناوری، هنر، نوآوری، تجارت و گردشگری در میان سایر شهر های آلمان است. دانشجویان بین المللی در این شهر علاوه بر تحصیل، از تفریحات متعدد در فضای باز و سرپوشیده مانند پیاده روی، اسنوبورد، اسکی، پاراگلایدر، شنا، قایقرانی و غواصی برخوردار هستند. همچنین دو نمونه از بهترین دانشگاه های آلمان در مونیخ واقع شده اند که شامل دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان و دانشگاه فنی می شوند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان
تحصیل در شهر برلین

بیشتر دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند، در اکثر مواقع به پایتخت این کشور جذب می شوند. این شهر پر جنب و جوش، مکانی ایده آل برای جوانان و به خصوص دانشجویان است. هزینه زندگی دانشجویی در شهر برلین، بسیار مناسب تر از شهر های دیگر است که این امر می تواند یکی از دلایل محبوب بودن این شهر برای دانشجویان بین المللی باشد. برلین دارای پنج دانشگاه دولتی بزرگ و حدود 20 دانشگاه خصوصی و فنی و حرفه ای است. همچنین برخی از برترین مدارس بیزینس  در جهان را دارا می باشد. دانشجویان با تحصیل در شهر برلین، می توانند از طیف گسترده ای از برنامه ها و دوره های تحصیلی برخوردار شده و تحصیلات خود را در بهترین دانشگاه های این کشور به اتمام برسانند.

تحصیل در شهر هامبورگ

شهر هامبورگ نیز یک انتخاب عالی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان ، به خصوص برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در حوزه های مالی یا تجارت هستند، می باشد و می توان گفت که این شهر خانه برخی از دانشگاه های با رتبه بالا در اروپا است. کیفیت آموزشی که در دانشگاه های معتبر هامبورگ ارائه می شود، برای دانشجویان جوان جاه طلبی که مشتاق یادگیری هستند، عالی است و اشخاصی که تحصیل در شهر هامبورگ را انتخاب می کنند، مجموعه ای از مهارت های فوق العاده را از مطرح ترین و باسابقه ترین اساتید جهان کسب خواهند کرد.

پـرسش و پـاسـخ​

 • اولین اقدامی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید انجام دهیم چیست؟
  اولین اقدامی که در این خصوص باید انجام شود، اخذ پذیرش از یکی از دانشگه های این کشور با توجه به شرایط تحصیلی، سطح زبان و رشته مورد علاقه و سپس اخذ ویزای دانشجویی کشور آلمان است.
 • منظور از نامه تاییدیه پذیرش دانشگاه چیست؟
  نامه تاییدیه پذیرش دانشگاه، یک تاییدیه کتبی است که تایید می کند شما به عنوان دانشجو در این دانشگاه پذیرفته شده اید.
 • اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان معمولا چقدر طول می کشد؟
  از زمان مراجعه به سفارت به طور معمول ممکن است اخذ ویزا حدود چهار تا هشت هفته به طول انجامد.
 • آیا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است؟
  در صورتی که قصد ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را دارید، مدرک آیلتس یکی از مدارک الزامی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان است اما در صورت ارائه مدرک MOI یا سایر مدارک مورد پذیرش سفارت، نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست.
 • آیا برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟
  ارائه مدرک زبان آلمانی برای اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه های آلمانی زبان الزامی است و به همین جهت توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان، حتما یادگیری زبان این کشور را شروع کنید.

سخن پایانی

تحصیل در آلمان یک تجربه فوق العاده برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. در سال های اخیر، تعداد اشخاصی که برای تحصیل، کار و ساختن زندگی جدید برای خود به آلمان می روند در حال افزایش است زیرا کشور آلمان نه تنها قطب صنعتی و اقتصادی اروپا است و در بزرگترین شرکت های اتومبیل سازی دنیا را در خود جای داده است بلکه دارای دانشگاه های معتبر برای تحصیل می باشد. آلمان  اقتصاد بسیار توسعه یافته ای دارد و به همین علت نرخ بیکاری در این کشور تا لحظه نگارش مقاله حاضر 5.8 درصد می باشد که آماری فوق العاده است و به همین دلیل امکان کار پس از فارق التحصیلی بسیار بالاست. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصيلى به آلمان را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. بنابراین اگر شما قصد دارید تا برای تحصیل در کشور آلمان اقدام نمایید، جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع در این زمینه مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
7 دیدگاه نوشته شده برای مطلب “نکات مهم مهاجرت تحصیلی به آلمان”
 1. سلام
  ضمن تشكر از شما بابت مطالب خوبتون، چطوري ميشه تو مقطع ليسانس تو رشته مكانيك تو برلين درس خوند؟

 2. سلام
  من مهندس آي تى هستم ٣٠ سالمه ايا براي كار ميتونم برم آلمان؟ چه راهي رو پيشنهاد ميديد؟

  1. سلام و درود یکی از راه های مهاجرت شما میتواند اخذ ویزای جستجوی کار باشد البته راه تحصیل هم بسیار راه منطقی میباشد به دليل طولانی مدت بودن و اجازه کار داشتن اگر شما سابقه کاری در زمینه ای تی داشته باشید شانس شما بالاتر است

 3. سلام
  ضمن تشکر از مقاله خوبتون
  من تا زه دیپلم گرفتم و کنکور قبول نشدم
  دانشکاهی تو المان هست که من بتونم پذیرش بگیرم و شرط قبولی کنکور نداشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *