انگلیسی

گروه بین المللی عالیان

نحوه اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

کشور آمریکا، بزرگ ترین مقصد تحصیلی جهان، سالانه در حدود 800.000 ویزای دانشجویی صادر میکند. دانشگاه های آمریکا به گونه ای معتبر می باشند که می توان در هر ایالت آن یک دانشگاه با رتبه بندی بالای جهانی (تک رقمی یا دورقمی) یافت. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید بدانید که اخذ ویزای دانشجویی آمریکا تقریبا آسان ترین راه برای مهاجرت به آمریکا است. آمریکا با داشتن 50 ایالت و 4500 دانشگاه، فرصت های فراوانی را در اختیار متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی قرار می دهد. در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ و وجود مشکلات سیاسی بین دو کشور، مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان دشوار بوده است اما خوشبختانه با روی کار آمدن اقای بایدن شرایط مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان تسهیل شده است. در این مقاله سعی بر آن شده است که جنبه های مهم و اساسی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را بیان کرده و راهکارهایی برای بالا بردن شانس دریافت این ویزا ارائه شود. اگر شما جزو علاقه مندان به تحصیل در آمریکا هستید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آمریکا گردآوری شده است.

ویزای دانشجویی آمریکا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

1. ویزای تحصیلی آمریکا چیست؟

 • شرایط عمومی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
 • اخذ پذیرش از دانشکاه های معتبر آمریکا
 • داشتن تمکن مالی و وابستگی به میهن
 • داشتن مدرک زبان معتبر

2.مراحل اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

  • دریافت پیشنهاد پذیرش از دانشگاه های تایید شده توسط SEVP
  • ثبت اطلاعات متقاضی در سامانه SEVIS و پرداخت هزینه آن
  • درخواست ویزا و تشکیل پرونده
  • پرداخت هزینه درخواست ویزا
  • دریافت نوبت مصاحبه حضوری از سفارت

ویزای دانشجویی آمریکا چیست؟

برای آنکه بتوانید به صورت قانونی در مدارس و دانشگاه ها آمریکا تحصیل کنید باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، ویزای دانشجویی آمریکا را دریافت کنید. متقاضیان با اخذ این ویزا مجوز دارند تا پایان دوران تحصیل خود در این کشور اقامت داشته باشند و پس از اتمام تحصیل باید این کشور را ترک نمایند. پس، اخذ ویزای تحصیلی به متقاضیان اجازه اقامت دائم در این کشور را نمی دهد. این ویزا در 3 نوع مختلف صادر می شود که به شرح آن می پردازیم.

 • ویزای F1: این ویزا مختص تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان، هنرستان و موسساتی که دوره های آموزش زبان برگزار میکنند میباشد.
ویزای دانشجویی آمریکا
 • ویزای M1: این ویزا مختص تحصیلات غیرآکادمیک و یا فنی و حرفه ای میباشد که کوتاه مدت بوده و بیشتر کار محور هستند.
 • ویزای J1: این ویزا برای استفاده از فرصت های مطالعاتی و یا گذراندن دوره های کارآموزی صادر میشود.

نکته قابل توجه آن است در برخی رشته ها دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در یکسری آزمون های ورودی مانند آزمون های زبان شرکت کنند و نمره قبولی را کسب نمایند.

شرایط عمومی اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

• اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر آمریکا

اولین و مهم ترین شرط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا دریافت پذیرش از دانشکاه های معتبر در آمریکا است. توجه داشته باشید که صرفا اخذ پذیرش از دانشگاه به معنای دریافت ویزای دانشجویی نمیباشد. در هنگام بررسی دانشگاه ها حتما از پذیرش اتباع ایران توسط آن دانشگاه اطمینان حاصل شود.

• داشتن تمکن مالی و وابستگی به میهن

اثبات تمکن مالی از شرایط مهم اخذ ویزای دانشجویی آمریکا است. متقاضیان باید اثبات کنند که حداقل هزینه یکسال زندگی در این کشور را دارند و میتوانند از پس تامین هزینه های خود برآیند. تمکن مالی عدد و رقم ثابتی ندارد و با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و ایالت متفاوت است. علاوه بر این متقاضیان باید ثابت کنند که وابستگی شدیدی به کشور خود داشته و پس از اتمام دوران تحصیل قصد بازگشت به میهن خود را دارند. منظور از این وابستگی ها، خانواده، دارایی، حساب بانکی و یا کار در میهن میباشد.

ویزای دانشجویی آمریکا
• داشتن مدرک زبان معتبر

برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا ، قبولی در آزمون های زبان که مورد نیاز دانشگاه مربوطه است لازم میباشد. البته برخی دانشگاه ها نیز بدون مدرک زبان پذیرش میدهند. برخی از انواع این آزمون ها عبارتند از: آزمون SAT،TOFEL،IELTS، GRE، GMAT، LSAT،  . MCAT

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

متقاضیان باید برای اخذ این ویزا چندین گام مهم بردارند. اما ممکن است این مراحل بسته به شرایط هر شخص، زمان اقدام و نحوه ارسال مدارک متفاوت باشد. همچنین کنسولگری ها و سفارت ها در ایالات مختلف قوانین خاص خود را دارند. در صورت آشنا نبودن با شرایط ممکن است درخواست متقاضی پذیرفته نشود و ریجکت شود. پس لازم است قبل از اقدام، مراحل و پروسه دریافت ویزا به دقت بررسی شود. به طور کلی دانشجویان باید 5 مرحله را پشت سر بگذارند تا موفق به اخذ ویزا شوند.

1. دریافت پیشنهاد پذیرش از دانشگاه های تایید شده توسط SEVP

SEVP مخفف Student and Exchange Visitor Program می باشد. برنامه SEVP، مسوولیت ساماندهی ورود دانشجویان به ایالات متحده را به عهده دارد. متقاضیان باید دقت کنند دانشگاهی که انتخاب کرده اند مورد تایید SEVP باشد.

2. ثبت اطلاعات متقاضی در سامانه SEVIS و پرداخت هزینه آن

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه معتبر، باید پرونده ای در سامانه SEVIS ایجاد کرده و هزینه مربوط به تکمیل فرم  SEVIS I-901پرداخت شود. مدت اعتبار رسید پرداخت یک سال میباشد و پس از گذشت این مدت مبلغی عودت داده نمی شود. این هزینه باید حداقل 3 روز قبل از اقدام برای ویزا پرداخت شود. پس از پرداخت هزینه، متقاضی باید تمکن مالی خود را ثابت کند. گواهی تمکن مالی بسته به هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. همراه داشتن این فرم هنگام مراجعه به سفارت و مصاحبه، لازم می باشد. کسانی که فاند و بورسیه تحصیلی دریافت کرده اند نیاز به دریافت فرم SEVIS I-901 ندارند و تنها کافیست برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا مبلغی را در حساب بانکی خود قرار داده و سپس از بانک تاییدیه دریافت و برای دانشگاه ارسال کنند.

3. درخواست ویزا و تشکیل پرونده

متقاضیان باید پس از دریافت فرم I-20، به صورت آنلاین اقدام به تکمیل فرم DS-160 برای درخواست ویزا کنند. در این مرحله نیز باید هزینه‌هایی به منظور تشکیل پرونده پرداخت شود. پس انجام مراحل و تکمیل فرم ‌DS-160 ، زمانی برای مصاحبه حضوری تعیین میشود.

ویزای دانشجویی آمریکا
4. پرداخت هزینه درخواست ویزا

حتما قبل از پرداخت باید به سایت سفارت و یا کنسولگری مراجعه کرده و روند یا شرایط پرداخت مطالعه شود. این هزینه که به MRV معروف است میتواند به صورت حضوری در بانکی معتبر، به صورت آنلاین و یا با گوشی موبایل پرداخت شود. همراه داشتن رسید پرداخت هنگام مصاحبه حضوری ضروری است.

5. دریافت نوبت مصاحبه حضوری از سفارت

مرحله آخر اقدام برای دریافت ویزا، مصاحبه در سفارت می باشد. مدت زمان انتظار برای مصاحبه میتواند متفاوت باشد. هنگام حضور در سفارت، همراه داشتن تمامی مدارک لازم برای اخذ ویزا ضروری است. در جهت احراز هویت متقاضی، کلیه مدارک بررسی شده و تعدادی سوال از متقاضی پرسیده میشود. پس از مصاحبه، باید منتظر اعلام نتیجه از سوی سفارت باشید.

سؤالات متداول

 • آیا امکان دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق ویزای دانشجویی وجود دارد؟

خیر. ویزای دانشجویی آمریکا موقت میباشد و دانشجویان میتوانند تنها از طریق یافتن کار و تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری، مجوز اقامت دائم را کسب کنند.

 • آیا اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بدون تمکن مالی ممکن است؟

بله. اگر دانشجویان موفق به دریافت فول فاند و بورسیه های تحصیلی شده باشند و هزینه های زندگی و تحصیل آنها توسط دانشگاه پرداخت شود، میتوانند بدون تمکن مالی ویزا دریافت کنند.

 • آیا در حال حاضر با وجود تحریم ها امکان دریافت ویزای تحصیلی برای ایرانیان وجود دارد؟

بله. پس از روی کار آمدن رییس جمهور جدید، شرایط مهاجرت برای ایرانیان تسهیل شده است. اما تحصیل در برخی رشته ها، مانند مهندسی نفت، از زمان رئیس جمهوری اوباما برای ایرانیان ممکن نمیباشد.

 • آیا داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی اجباری است؟

بله. معمولا برای دریافت این ویزا داشتن مدارک زبان معتبر همچون آیتلس و تافل ضروری است اما در برخی موارد اخذ پذیرش از برخی دانشگاه ها بدون مدرک زبان هم امکان پذیر است. پس بهتر است به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و شرایط را مطالعه بفرمایید.

 • آیا امکان کار در حین تحصیل در آمریکا وجود دارد؟

بله. دانشجویان میتوانند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. اما چون ویزای تحصیلی آمریکا تمام وقت است، امکان کار تمام وقت وجود ندارد.

سخن پایانی

اگر به دنبال ساختن آینده درخشان تحصیلی برای خود میباشید، مهاجرت تحصیلی به آمریکا می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. در حال حاضر، با توجه به سیاست های مهاجرتی ایالات متحده، دریافت ویزای دانشجویی آمریکا آسان ترین راه برای اخذ اقامت این کشور است. امیدواریم این مقاله به درستی مراحل مختلف اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را پوشش داده باشد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت تحصیلی به  آمریکا را به شما عزیزان ارایه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه ها در مورد این مطلب
   1. سلام و وقت بخير برای ارزیابی هزینه ها لطفا با شماره تماس موجود در ساكت ارتباط برقرار نمایید تا وکلای ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *